Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2007, 08:31:30
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si am uitat, (batranetea) de ce ne acoperim doar capul si "oarece" parti ale corpului raman total pe "dinafara"? Ori suntem struti si ne bagam doar capul in nisip??? Mai stam si langa barbat si bietul de el, nici acolo nu are liniste:D Acuma nu ca e numai vina noastra ca el se "sminteste" ( na ca iar am zis-o) da macar putin daca am ajuta..imbracandu-ne decent..hmmm oare cum ar fi? Ca de..numai sfintii sateau cu slanina in fata si nu erau ispititi:rolleyes: da erau sfinti! Ce spuneti? Cam cum se vad rezolvate aceste aspecte, despre care totusi s-a mai discutat...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2007, 07:40:40
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:( nu vrea sa ma lumineze nimeni...plang..:D chiar am o problema cu lumanarile astea...hai va rog un mic ajutor..pentru o bunicuta suparacioasa in biserica..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2007, 21:12:17
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

obiceiuri,traditii,superstitii zi-le cum vrei...risipa..se bucura cel rau sa deranjeze .Cat despre buna cuviinta s-a mai discutat..daca miresele se descopera tuturor in Biserica in cea mai frumoasa zi a vietii lor,inainte de a se descoperi sotului,ce sa mai zicem despre altii?Eu ma fac ca nu-i vad..cateodata chiar imi iese.Da mireasa cu partile rusinoase goale,transparenta,cu o tona de ruj pe buze......imi pare cea mai hazlie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2007, 21:18:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

multi barbati se aseaza langa femei si invers fara rea intentie,de multe ori nu stiu in care parte a Bisericii le e locul...multe femei de asemenea intra murdare in Biserica si saruta Sf,icoane fara sa-si dea seama de greseala enorma,multi saruta Sf.moaste cu nevrednicie,dupa apropiere de sot(sotie)..multi nu stiu..de aceea este bine ca pe geamul Bisericii preotul sa puna o lista cu ce este permis si ce nu in Biserica..ca fiecare dintre cei care nu stiu ca trebuie respectata Biserica sa invete sa nu pangareasca icoanele si alte obiecte sfintite.O lista de bun simt detaliata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2007, 05:25:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..multi nu stiu..de aceea este bine ca pe geamul Bisericii preotul sa puna o lista cu ce este permis si ce nu in Biserica..ca fiecare dintre cei care nu stiu ca trebuie respectata Biserica sa invete sa nu pangareasca icoanele si alte obiecte sfintite.O lista de bun simt detaliata.
:) iata o idee buna.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2007, 05:28:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
La biserica mea de parohie, exsita obiceiul de a aprinde lumanari in anumite momente ale Liturghiei. ... Personal ma deranjeaza si chiar am spus-o parintelui odata la spovedanie si m-a privit cam lung:rolleyes:
sincer, si pe mine m-ar deranja acest obicei babesc, daca s-ar practica in biserica noastra. apropo, problema este poate chiar parintele, care se pare ca incurajeaza aceasta practica, sorry.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2007, 19:55:31
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

la Biserica la care eu merg (de cartier)preotul vegheaza sa fie toate lumanarile stinse,numai de Pasti avem voie sa le aprindem..are o teama ca se strica pictura in Biserica..nu am intentionat sa rad de parintele care este atat de grijuliu ca se afuma peretii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2007, 12:46:30
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Acest obicei, de aprindere a lumanarilor in diferite momente ale Sf. Liturghii se intalneste cred in mai toate zonele tari. E adevarat ca e stanjenitor sa faci observatie unei persoane care trece peste tine in timp ce tu te rogi si practic iti tulbura rugaciunea insa dupa cum s-a mai spus sunt practici babesti de care multa lume nu se poate desprinde.
Cat despre domnisoarele care vin la biserica cu anumite parti ale corpului dezgolite,fie ele mirese sau nu , eu cred ca e vorba aici de educatia crestina pe care au primit-o in familie, asta daca au primit-o.
Despre batic pot sa spun ca nici eu nu il mai folosesc de mai bine de un an si imi pare rau. Am ajuns la concluzia ca e bine sa il porti pe cap in biserica pentru ca astfel respecti casa Domnului.
Milueste-ma Dumnezeule dupa mare mila TA!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2008, 11:33:45
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Suntem crestini, deci sa nu ii judecam . Poate peste tine trece chiar un om invrednicit duhovniceste, nu ii judeca, de ei are grija Dumnezeu.
Sfatul meu este sa vii cat mai devreme la biserica si sa te pui intr-un coltisor unde sa nu te poata deranja nimeni , sa nu te ispiteasca cu vazul sau fizic.
Legat de persoanele care intra imbracate necorespunzator in biserica, eu cred ca judecata lor tot la Dumnezeu este.
Un parinte spunea ca in timpul Sfintei Liturghii sa stam cu ochii inchisi si cu capul plecat, si doar daca ne incearca somnul sa mai deshidem ochii.
Care dintre noi nu a gresit macar o data smintind (deranjand) pe cei de langa noi in biserica?
Sa nu uitam ca vom fi judecati cu aceeasi masura cu care am judecat

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2011, 20:17:51
Irinageorgetab
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine, când și de ce a rânduit ca femeile să stea în partea stângă și bărbații în partea dreaptă, în Biserică?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului la romani (datini, obiceiuri, traditii) LapetiteMoc Inaltarea Domnului 5 28.10.2019 13:14:01
Datini de Craciun si Anul Nou: Capra si Ursul Laura19 Generalitati 10 31.12.2011 10:51:38
Slujbe si randuieli omise din Molitfelnic costel Despre Biserica Ortodoxa in general 11 27.04.2010 11:23:20
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 22:27:49