Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2009, 20:04:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit In cine au incredere romanii !

O mare gimnasta si patru mari actori sunt persoanele in care romanii au cea mai mare incredere. Asta rezulta dintr-un sondaj realizat de Reader's Digest. Ocupanta primului loc, ati ghicit, e Nadia Comaneci. O urmeaza Alexandru Arsinel, Stela Popescu, Draga Olteanu Matei, Florin Piersic. Rezultatul e cu atat mai interesant cu cat in coada clasamentului se afla politicienii si afaceristii. Explicatia e cat se poate de simpla. Nadia si cei patru mństri sacri ai scenei romanesti au reusit in viata pe proprile picioare, nu s-au bagat in scandaluri si nu s-au tinut de smecherii. In vreme ce politicienii si afaceristii au reputatia de a-si fi cladit succesul , in cele mai multe cazuri , la umbra coruptiei, conflictelor si controverselor. Cu alte cuvinte , chiar daca n-au facut nimic ilegal, n-or fi nici cei mai cinstiti ! N-am nici o indoiala ca sondajul Reader 's Digest reflecta cat se poate de exact parerile romanilor. E de ajuns sa ne uitam la reactiile de pe forumuri ca sa ne dam seama ca politica si afacerile au devenit, la noi, sinonime cu malversatiunea si furtisagul. Ma intreb doar daca nu cumva de viziunea asta negativista e vinovata, pe alocuri , si presa. Care a scris atat de des despre reaua credinta a politicienilor si afaceristilor incat a ajuns sa creada si ea ca o fi ceva adevarat la mijloc. Conform principiului ca nu iese fum fara foc ! ( Articol semnat de Sabin Orcan - Adevarul de seara din aceasta seara 14.01.2009 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2009, 21:13:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O mare gimnasta si patru mari actori sunt persoanele in care romanii au cea mai mare incredere.
dintr-un anumit punct de vedere, ar trebui sa cam dea de gandit.

cum nu suntem o tara de sportivi sau amatori de arta in masa, inseamna ca romanii stau toata ziua cu ochii pe televizor...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2009, 21:56:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sunt foarte multumit si de acord cu sondajul ,dar as mai adauga cateva nume mari:Gheorghe Dinica,Sergiu Nicolaescu,Ilarion Ciobanu etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2009, 22:04:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu prea inteleg. Ce inseamna ca "au incredere?" Adica au incredere in ei ca rezolva ceva in tara asta, sau ii respecta, ii admira...?

Eu una nu am incredere in oamenii aia. Adica imi place cum joaca, imi face placere sa ii privesc, dar cum adica sa am incredere in ei? Adica in ce?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2009, 22:15:28
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu prea inteleg. Ce inseamna ca "au incredere?" Adica au incredere in ei ca rezolva ceva in tara asta, sau ii respecta, ii admira...?

Eu una nu am incredere in oamenii aia. Adica imi place cum joaca, imi face placere sa ii privesc, dar cum adica sa am incredere in ei? Adica in ce?
Bine spus. Incredere......acum depinde ce fel de incredere...dupa 89 toata lumea face politica, f. multi inaintea alegerilor au incredere in x sau in y ca salveaza tara de saracie...etc. Cred ca sondajul acela tot la ceva politic s-a referit, ca daca nu , atunci sa am incredere ...in ce ...ca sunt oameni cinstiti? E tara plina, dar nu ii cunoastem.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2009, 22:21:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cred ca se refera ca sunt mari oameni si ca nu te pot niciodata dezamagi sau nu te-au dezamagit niciodata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2009, 22:39:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dintr-un anumit punct de vedere, ar trebui sa cam dea de gandit.

cum nu suntem o tara de sportivi sau amatori de arta in masa, inseamna ca romanii stau toata ziua cu ochii pe televizor...
Da, din pacate cam asa stau lucrurile. Romanul este un mare consumator de Tv. si asta explica si banii rulati din publicitate. Sunt sume imense ! Cartea, spectacolele de teatru au cam fost date uitarii . Telecomanda pana la urma la cine este, la telespectator sau la producator ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2009, 22:45:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa este dar vedeti voi ,trec anii si se schimba totul,ne modernizam nu avem ce face,asa cum oamenii se incalzeau la foc de lemne afara si acum au calorifere ,aragaze,centrale asa si informatia,informatia nu prea se mai ia din carti,nu prea se mai vizioneaza teatre ,acum informatia se ia de la tv ,sunt multe lucruri educative dar si multe needucative,acum internetul este o mare comoara in care poti cunoaste totul ...Asta este...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2009, 22:57:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da Alin, ai perfecta dreptate. Nu sunt nici pe departe un conservator si in general ma adaptez extrem de repede, dar vezi tu cartea in sine, are caldura ei, farmecul ei inconfundabil. Litera tiparita are ceva aparte, mi-e greu a spune in cuvinte. Monitorul are ceva rece in el ! Apoi ziarul, acel ziar proaspat cu miros de tus , unde se simte munca unor oameni, care iti aduce acea "Ultima ora".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2009, 23:10:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu cred ca sondajul respectiv de opinie e corect realizat deci rezultatele sunt irelevante.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
Biserica romana din America- de cine apartin romanii? Ion Pop Generalitati 5 26.04.2012 21:50:27
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
Incredere o mama Intrebari utilizatori 3 05.04.2010 21:54:24
Sa incepem prin a avea incredere in noi ! cristiboss56 Din Noul Testament 6 26.08.2009 08:41:39