Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.01.2011, 01:05:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cum sa facem ca normele religiei ortodoxe de acum 2.000 de ani sa tina pasul cu dezvoltarea societatii si tehnologiei de acum?
Sa gandim.O femeie care se respecta si ii respecta pe cei din jur, e obligatoriu sa fie aranjata,cu tot ceea ce implica acest cuvant.Cand femeia are si o functie publica, ESTE MAI MULT DECAT OBLIGATORIU sa arate impecabil.
Imagineazati-o pe Elena Udrea necoafata, cu unghiile neingrijite maini/picioare,nepensata si cu par pe maini/picioare ca blana de urs...
Indiferent ce considerente religioase avem, traim totusi in anul 2011 !

Si pana la urma nu stiu ce e mai rau..sa te vopsesti pe par sau sa stai toata ziua pe internet??(internetul nu era acum 2000 de ani, ca sa poata sa-l interzica cineva...)
Deseori ma intalnesc la coafor cu preoteasa..sotia duhovnicului meu...Se aranjeaza la par,dar credinta NIMENI nu i-o ia!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai exista barbati imbracati ca Iisus,in panze de in si sandale ?
Prin orient...dar sigur nu sunt ortodocsi...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.01.2011, 01:08:34
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sa gandim.O femeie care se respecta si ii respecta pe cei din jur, e obligatoriu sa fie aranjata,cu tot ceea ce implica acest cuvant.Cand femeia are si o functie publica, ESTE MAI MULT DECAT OBLIGATORIU sa arate impecabil.
Imagineazati-o pe Elena Udrea necoafata, cu unghiile neingrijite maini/picioare,nepensata si cu par pe maini/picioare ca blana de urs...
Indiferent ce considerente religioase avem, traim totusi in anul 2011 !

Si pana la urma nu stiu ce e mai rau..sa te vopsesti pe par sau sa stai toata ziua pe internet??(internetul nu era acum 2000 de ani, ca sa poata sa-l interzica cineva...)
Deseori ma intalnesc la coafor cu preoteasa..sotia duhovnicului meu...Se aranjeaza la par,dar credinta NIMENI nu i-o ia!


Prin orient...dar sigur nu sunt ortodocsi...
Da Melissa ai dreptate ....recunosc ceea ce scriu eu are legatura cu viata monahala mai mult ....dar multi monahi traiesc si in lume cu binecuvantare ....dar respecta cele 3 voturi ...si saracia te impiedica sa ajungi la coafor ....
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.01.2011, 01:24:12
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Am raspuns la ce ai scris mai sus ....despre epilat ...ai raspuns despre vopsit ...
Inlocuieste cuvantul vopsit cu epilat si ai raspunsul, nu e asa greu.

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
de fapt vei afla daca nu stii inca ca acestea doua reprezinta o vama ....pe care poate nici tu daca incurajezi oamenii sa faca ce nu ar trebui poate nu o vei trece ....cum stai cu ratiunea acum? zic si eu....
Sf Ambrozie a stat intr-o vama o ora pentru toate faptele bune pe care putea sa le faca si nu le-a facut ....
Sfintii Parinti sunt exemple pentru noi ...eu una asa simt ...
Ps Iadul exista frate si e aglomerat acolo..........
Iti doresc mantuire.
Toate discutiile astea sunt fix pe langa si cred ca m-am facut inteles in ultimul post. Atata drama si filosofie din partea ta, total inutila. Practic, in postul anterior n-am facut decat sa-ti rezum teoria in cateva cuvinte. Desi initial totul suna "pompos", in esenta e doar o chestie aberanta.

Eu stau bine cu ratiunea. Tu?

PS: te rog sa incerci sa-ti structurezi posturile in asa fel incat sa fie usor de citit. Acele puncte de suspensie nu pot tine locul punctului, virgulei etc.

Last edited by Rearbottoms; 02.01.2011 at 01:32:26.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.01.2011, 06:25:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deseori ma intalnesc la coafor cu preoteasa..sotia duhovnicului meu...Se aranjeaza la par,dar credinta NIMENI nu i-o ia!
Aha,destul de interesant...Si duhovnicul tau ce te sfatuieste in legatura cu parul?Aceeasi reactie cu chinurile vesnice in iad(care pentru nevasta-sa nu se aplica)sau e mai relaxat?
De altfel,din experienta mea cu duhovnicii...niciunul nu m-a amentinat cu chinurile vesnice doar pt ca vin cu parul vopsit in biserica,iar de mers coafata si machiata la biserica,nici nu se pune problema!Un singur sfat mi-au dat cu blandete,ca ar fi bine sa-mi acopar capul cu o esarfa,batic ceva...ceea ce nu ma deranjeaza absolut deloc in biserica!

Noi cei din lume,trebuie sa fim echilibrati intre felul cum functionam in societate fara a uita insa si de datoria spirituala de a ne impodobi sufleteste si a nu exagera cu aspectul fizic,grandomania si aroganta.Insa nu cred ca am putea functiona in acelasi mod sobru ca si in viata monahala,cu capul acoperit la serviciu...

Cat despre modelul Udrea nu stiu ce sa zic...am vazut si femei cu functii publice la care primeaza atitudinea profesionala si care fascineaza prin nobletea discursului si sclipirea de spirit pe care o au,nu impopotonarea cu haine sexy,pantofi scumpi,obiecte sclipicioase,sprancene desenate si coafuri pompoase! Serviciul public nu este sinonim cu concursul de frumusete!!!
Iar "impecabil" nu este sinonim cu exagerarea si cu sexualizarea tinutei,prin impecabil se intelege curatenia exterioara,postura ferma si haine adecvate masurei tale,nici prea stramte nici prea lalai.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.01.2011 at 06:39:40.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.01.2011, 08:34:20
crissta crissta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

nu trebuie sa va gasiti o scuza pentru pacat(oricat ar fi de mic, tot pacat este).Scris este:"Nu sta in puterea omului sa faca un fir de par alb sau negru".Eu cred ca ar trebui sa mai cititi si voi cate ceva caci,sincer, emiteti niste judecati ale voastre,cu care doar va indreptatiti sa gresiti. Nu zice nimeni ca nu aveti credinta... dar care credinta?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.01.2011, 09:19:59
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

De ce trebuie sa-ti acoperi capul cu batic, basma, esarfa? Nu vii la biserica sa seduci vii pur si simplu sa te rogi...si vii asa cum te-a facut Dumnezeu, mi se pare meschin ca eu sa-mi pun batic pe cap ca sa nu-l ispitesc pe cutarica. Pai cutarica sa se pazeasca singur de pacate, iar daca gandurile ii umbla razna...sa si le potoleasca.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.01.2011, 10:28:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Un singur sfat mi-au dat cu blandete,ca ar fi bine sa-mi acopar capul cu o esarfa,batic ceva...ceea ce nu ma deranjeaza absolut deloc in biserica!
Eu nu am primit indicatii referitor la aspectul exterior,nici macar despre batic:-)..La spovedanie ne vedem de suflet,asa cum ar trebui sa faca toata lumea...nu de par si de machiaj!..desigur atata timp cat ele nu trec in sfera vulgarului...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cat despre modelul Udrea nu stiu ce sa zic...am vazut si femei cu functii publice la care primeaza atitudinea profesionala si care fascineaza prin nobletea discursului si sclipirea de spirit pe care o au,nu impopotonarea cu haine sexy,pantofi scumpi,obiecte sclipicioase,sprancene desenate si coafuri pompoase! Serviciul public nu este sinonim cu concursul de frumusete!!!
Iar "impecabil" nu este sinonim cu exagerarea si cu sexualizarea tinutei,prin impecabil se intelege curatenia exterioara,postura ferma si haine adecvate masurei tale,nici prea stramte nici prea lalai.
Eiii..departe de a fi un fan Udrea, ea mi-a venit primul exemplu in gand,pentru ca in sfera politica, "o vezi cu ochiul liber"...:-)
Si daca tot ii faci o analiza dincolo de aspect,mie nu imi place prestatia ei politica..Dar vestimentatia este intotdeauna cu bun gust aleasa,chiar daca ii place sa poarte haine numai de firma,are aspectul exterior ingrijit,chiar daca e sexos intotdeauna!

Nu am sugerat ca Udrea e impecabila.Spuneam doar ca o persoana publica trebuie sa fie impecabila! Acum fiecare cum intelege asta..Daca o intrebi pe Nuti, sa fi convinsa ca e sigura ca-i impecabila! :-).Mie personal imi place Sandru Lavinia...imi place mult delicatetea ei..si bunul gust in alegerea machiajului si vestimentatiei..

Last edited by Melissa; 02.01.2011 at 11:33:56.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.01.2011, 12:40:11
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crissta Vezi mesajul
nu trebuie sa va gasiti o scuza pentru pacat(oricat ar fi de mic, tot pacat este).Scris este:"Nu sta in puterea omului sa faca un fir de par alb sau negru".Eu cred ca ar trebui sa mai cititi si voi cate ceva caci,sincer, emiteti niste judecati ale voastre,cu care doar va indreptatiti sa gresiti. Nu zice nimeni ca nu aveti credinta... dar care credinta?
Foarte bun sfatul sa mai citim Sfintii Parintii, nu sa ne facem propriile reguli.
Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
De ce trebuie sa-ti acoperi capul cu batic, basma, esarfa? Nu vii la biserica sa seduci vii pur si simplu sa te rogi...si vii asa cum te-a facut Dumnezeu, mi se pare meschin ca eu sa-mi pun batic pe cap ca sa nu-l ispitesc pe cutarica. Pai cutarica sa se pazeasca singur de pacate, iar daca gandurile ii umbla razna...sa si le potoleasca.
5. Iar orice femeie care se roagă sau proorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci tot una este ca și cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rușine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-și pună
văl.

[..]

10. De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
(I Corinteni,11)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.01.2011, 13:14:15
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Una este ingrijirea corpului, alta este infrumusetarea lui. Fiecare din noi judecam in ce categorie intra vopsitul parului, epilatul etc. Insa judecata omului nu va fi niciodata dreapta, doar cea a lui Dumnezeu. Ramane sa intrebati la spovedanie, acolo unde Hristos va vorbeste prin duhovnic.
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.01.2011, 13:20:09
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Question

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Foarte bun sfatul sa mai citim Sfintii Parintii, nu sa ne facem propriile reguli.


5. Iar orice femeie care se roagă sau proorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci tot una este ca și cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rușine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-și pună
văl.

[..]

10. De aceea și femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
(I Corinteni,11)
of, nu am inteles niciodata obsesia cu acoperirea capului la femei cand se roaga, ca doar mai departe scrie "15 pentru o femeie este o podoaba sa poarte parul lung. Pentru ca parul i-a fost dat ca invalitoare a capului." deci daca e poboada cum sa fie o rusine sa-l poarte?!

Iar urmatoarele nu se aplica deloc :"14 Nu va invata chiar si firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung" caci multi sfinti si Mantuitorul Iisus au purtat parul lung

prea multe contradictii in Biblie(
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32