Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2011, 22:39:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Silent, ai duhovnic?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.03.2011, 22:41:15
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Silent, ai duhovnic?
Duhovnic insemnand Preot nu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.03.2011, 22:45:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Duhovnic insemnand Preot nu?
Da, un preot la care mergi sa te spovedesti de obicei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.03.2011, 22:46:30
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Duhovnic inseamna un preot cu care se sfatuieste credinciosul, fie in mod liber, fie in spovedanie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.03.2011, 23:02:16
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, un preot la care mergi sa te spovedesti de obicei.
Fac parte dintr-o parohie deci da am duhovnic.De ce intrebi?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.03.2011, 23:03:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problema nu sunt atat ceilalti cat sensibilitatea ta fata de ceilalti care cred ca este mai degraba o sensibilitate a orgoliului care se teme sa fie ranit.

Ideea este in ce directie aplecam mai mult atentia, la ceea ce are de spus Dumnezeu despre noi, sau ceea ce au oamenii.

Cu cat ne va preocupa mai mult ceea ce are de spus Dumnezeu, cu atat mai putin vom avea urechi pentru oameni.

Bine ar fi sa ajungi acolo incat sa nu-ti doresti sa fie pedepsiti ci sa-i ierti si sa-L rogi si pe Dumnezeu sa-i ierte "ca nu stiu ce fac".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.03.2011, 23:08:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Fac parte dintr-o parohie deci da am duhovnic.De ce intrebi?
Pentru ca duhovnicul te va ajuta foarte mult in problemele tale si te va povatui pas cu pas, pe drumul vietii. Vorbesc despre un duhovnic care sa aiba timp de tine si caruia sa ii spui tot ce ne-ai marturisit noua, nu despre un preot caruia ii spui in 3-5 minute numai pacatele savarsite intr-un anumit interval.
Uite, pe acest site gasesti niste carti ortodoxe online scrise, intr-un limbaj accesibil, special pentru tineri: http://www.danionvasile.ro/carti.php. Mie imi place cel mai mult asta, care da urmatoarea reteta: duhovnicul, rugaciunea, postul: http://www.danionvasile.ro/repere.php. Sper sa iti foloseasca si tie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.03.2011, 23:14:59
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu ,vineri ma voi duce la biserica spre a ma spovedi.Voi discuta si cu parintele aceasta problema si slava Domnului este foarte sfatos si sta si o ora cu tine numai sa stie ca ai plecat impacat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.03.2011, 23:23:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Cu ajutorul lui Dumnezeu ,vineri ma voi duce la biserica spre a ma spovedi.Voi discuta si cu parintele aceasta problema si slava Domnului este foarte sfatos si sta si o ora cu tine numai sa stie ca ai plecat impacat.
Ma bucur. Sa ii spui ce ne-ai spus si noua pe forum, ca dumnealui te cunoaste mai bine, sigur s-a mai confruntat cu asemenea cazuri si stie ce "tratament" sa dea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.03.2011, 00:37:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Asa este si mereu imi spun asta ca trebuie sa schimb la mine ce pot cu adevarat schimba.E adevarat ca-mi pot schimba si fizicul ,exista nenumarate modalitati in ziua de azi ..sala,operatii estetice,creme etc etc. dar asta nu e placut lui Dumnezeu deci mai bine schimb atitudinea si sufletul care le pot controla cu buna stiintza .Si merg pe aceasta idee:Decat sa sufar pe pamant de rautatile celorlalti si sa lupt cu ei prin alte rautati si astfel sa nu fiu placut nici lor nici Lui Dumnezeu si sa sufar si in lumea de apoi mai bine sufar aici pe pamant stiind ca acei rai vor fi pedepsiti de Domnul si sa fiu placut Lui stiind ca in lumea de apoi voi fi impacat si voi avea linistea cuvenita.E buna aceasta conceptie?
Ideea pe care am vrut sa ti-o transmit era tocmai sa nu mai suferi.Dar am inteles de pe alt topic ca ai doar 17 ani si e de inteles ca te supara rautatile din jur.Dar incearca asa cum te-am sfatuit, sa-ti schimbi atitudinea.
Referitor la conceptia despre care ma intrebi, este potrivit aici raspunsul unui coleg de forum,postat pe alt topic, care ne arata ce spune Sfantul Ioan Scararul: "Netinerea de minte a raului e semnul adevaratei pocainte. Iar cel ce tine dusmanie si pare ca se pocaieste, e asemenea celui caruia i se pare ca alearga in vis.
Te vei cunoaste pe tine izbavit de putreziciunea aceasta (tinerea de minte a raului), nu cand te vei ruga pentru cel ce te-a suparat, nici cand il vei rasplati cu daruri, nici cand il vei aduce la masa, ci cand, afland ca a cazut intr-o nenorocire sufleteasca sau trupeasca, vei suferi si vei plange ca pentru tine insuti".

( multumesc George.m )

Last edited by Melissa; 30.03.2011 at 00:40:03.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
sfat suparare sufleteasca



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
Cer un sfat ! adriano Nunta 22 05.08.2009 12:19:26
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25