Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2012, 05:01:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul


-drama mare,poza asta zice tot.......
-si unii crestini vor sa-si cumpere arma ....
Sunt americani,nu merita compasiunea noastra...

Pune si tu poze cu romani amarati care se chinuie cu creditele la casa,masina,electronice,barca,teren la tara,restaurant la parter...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2012, 11:07:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Arma poate fi si cutitul de bucatarie, toporul, drujba, coasa, o sticla cu benzina etc. E vreo legatura sau asociere cum ca cine detine o arma trebuie in mod automat sa o si foloseasca pt. o crima? Prea facem din tantar armasar, complicam si hiperbolizam lucrurile, ca si cu data de 21 decembrie...
-arma iti senzatia de putere pt ca desi poti fi slab fizic totusi daca ai o arma poti omori pe cineva de la distanta,sau pe mai multi,pe cand cu cutitul mai greu,trebuie sa stii sa-l manuiesti,trebuie sa ai forta fizica..
-oricum daca in America nu ar fiexistat arme legal,daca nu ar fi magazine cu arme nu s-ar fi produs atatea drame
-si tu pt ce vrei sa-ti iei arma? sunt curios..
-la o conferinta tinuta de Ioan Vladuca a intrebat cineva daca sa-si lase copilul sa practice arte martiale pt autoaparare ,si Ioan Vladuca a zis ca cel mai bine sa ne rugam la Dumnezeu sa ne apere de necazuri si nu sa ne bazam pe fortele noastre
-lumea are nevoie de crestinism nu de arme sau altceva
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2012, 12:30:36
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Adulti si copii de gradinita impuscati in clasa aici in statul Connecticut unde locuiesc eu,20 de copii si 6 adulti printre care si mama criminalului care era profesoara suplinitoare la aceasta scoala. Doamne ai grija de aceste suflete nevinovate.
Dumnezeu sa ii ierte!
...stirea a avut impact mai mare pentru ca este in statul unde locuiesti...

Nici eu nu sunt de acord cu armele, nici cu detinerea celor albe...m-am certat cu un coleg pentru ca avea in masina o bata, cica pentru a se apara. ...daca te vede cineva cu asa ceva raspunde tot cu violenta si conflictul se mareste...ca sa nu mai spun ca este un exemplu pentru altii...sau un pistol la un prieten poate fi o tentatie cand este in depresie...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2012, 18:31:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt americani,nu merita compasiunea noastra...

Pune si tu poze cu romani amarati care se chinuie cu creditele la casa,masina,electronice,barca,teren la tara,restaurant la parter...
Nu cred ca majoritatea romanilor care au facut un credit, au facut din astfel de motive.

Nu cred ca cinismul la adresa romanilor incurajeaza compasiunea la adresa americanilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2012, 18:34:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Nici eu nu sunt de acord cu armele, nici cu detinerea celor albe...m-am certat cu un coleg pentru ca avea in masina o bata, cica pentru a se apara. ...daca te vede cineva cu asa ceva raspunde tot cu violenta si conflictul se mareste...ca sa nu mai spun ca este un exemplu pentru altii...sau un pistol la un prieten poate fi o tentatie cand este in depresie...
Da, crezi ca daca cineva vede ca ai o bata in masina, imediat scoate si el una si iti da in cap.

Dar daca pentru un nimic individul o scoate si o vantui pe deasupra capului, clar ca s-ar putea sa si-o ia.

In ceea ce priveste sinucigasii, o arma nu este singurul mijloc iar daca respectivul are o depresie si se sinucide, nu arma "prietenului" este de vina ci tocmai lipsa prietenilor.

Asteptati sa cititi despre profilul psihologic al atacatorului - fara doar si poate o persoana cu ceva probleme psihice, probleme de familie, marginalizata si mai mult din cauza lor, cu parintii care l-au tratat mai mult ca o povara decat ca un fiu..

Chiar si in cele mai nebunesti gesturi exista o cauza sanatoasa.

Si mai este o vorba..nu armele ucid oameni, oamenii ucid oameni.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.12.2012 at 18:37:21.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2012, 18:40:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-oricum daca in America nu ar fiexistat arme legal,daca nu ar fi magazine cu arme nu s-ar fi produs atatea drame
La ce fel de drame te referi?
Cele in care un copil omoara alti copii?
Poate, ar fi fost mai putine.

Dar s-ar putea sa fi fost mai multe de genul in care copii si familii intregi sunt omorate in casa lor, pentru ca politia a ajuns prea tarziu, sau nu au apucat sa sune la politie, sau nici macar n-a existat elementul de descurajare - sansa ca cei atacati sa aiba o arma in casa lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.12.2012, 18:42:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cred ca si in Elvetia se pot intampla asemena incidente, daca au inceput sa se intample peste tot. De ce ar fi Elvetia o exceptie? E doar chestie de timp. Parerea mea.
Nu au de ieri de azi arme in casa.
De ce..mai studiaza problema.
De exemplu poti incepe prin a deschide link -ul respectiv, nu doar sa vorbesti numai de dragul de a spune ceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.12.2012, 19:07:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca majoritatea romanilor care au facut un credit, au facut din astfel de motive.

Nu cred ca cinismul la adresa romanilor incurajeaza compasiunea la adresa americanilor.
Eu vorbesc din ceea ce cunosc.
Rudele mele din Romania si alte cunostiinte,nu prea mai au ce manca din cauza creditelor.
Dar nu asta era subiectul topicului...ci drama unor oameni nevinovati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.12.2012, 19:11:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chestia cu plapuma și cât te întinzi. Asta relativ la avea ce mânca.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.12.2012, 19:29:41
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

ceva ciudat s-a intamplat(ca astfel am aflat de fapt). Deci am de 2 ani un cont pe un joc de browser de strategie(oarecum ca triburile). De ceva timp intru mai rar. Acum cateva zile cand am intrat, am primit mesaj de la seful grupului din care fac parte, ca toate atacurile interjucatori sunt interzise pe urmatoarele zile, in semn de reculegere. Stiu, un detaliu minor,si cam stupid, dar am simit nevoia sa notez.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie la Maternitatea din Giulesti cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 164 29.08.2010 05:05:58
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20