Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.04.2016, 15:35:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alin,

O să descoperi în curînd îndeaproape toate dezavantajele învățămîntului de stat. Și aici trebuie să ne gîndim la cel de actualitate, nu cel prin care am trecut noi cîndva. Peste vreo 5-6 ani poate vom reveni la dilema de a-ți așeza copiii sub așa-zisul clopot de sticlă versus aruncarea lor în ceea ce se numește școală, cu tot ce implică asta.

Ce-i mai drăguț e faptul că oricum faci școală în particular acasă, de la 2 la 5 ore pe zi chiar dintr-a-ntîia - vorbesc din cazuri reale.

Nu-mi spune ca tu le-ai descoperit deja :)

Dar nu din marketingul, pardon, literatura "de specialitate" a homeschooling -ului. ci la modul practic, ai incercat si n-a mers si de vina e clar invatamantul de stat si nimic altceva.

Oricum, am o idee, si din partea profesorilor, si a printilor si cred ca sunt solutii pentru toate.

Nasol insa mi se pare altceva, sa inveti copilul cu ideea "nu fa ceva pana nu ai chef".

Pentru ca viata nu e asa.
Si s-ar putea sa descoperi efectele la politica asta foarte, foarte, tarziu. Prea tarziu, de fapt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.04.2016, 20:33:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu-mi spune ca tu le-ai descoperit deja :)

Dar nu din marketingul, pardon, literatura "de specialitate" a homeschooling -ului. ci la modul practic, ai incercat si n-a mers si de vina e clar invatamantul de stat si nimic altceva.

Oricum, am o idee, si din partea profesorilor, si a printilor si cred ca sunt solutii pentru toate.

Nasol insa mi se pare altceva, sa inveti copilul cu ideea "nu fa ceva pana nu ai chef".

Pentru ca viata nu e asa.
Si s-ar putea sa descoperi efectele la politica asta foarte, foarte, tarziu. Prea tarziu, de fapt.
Încă nu, de-aia o să mai discutăm cînd vor fi terminat clasele primare măcar.

Nici chiar cînd / dacă are chef. Dar se poate observa un interes crescut pentru anumite obiecte și se poate valorifica. Materiile la care nu e talentat vor fi tratate ca obligatorii, dar numai ca informații pentru cultura generală.

Indiferent că ajunge pictor, tabla înmulțirii trebuie s-o știe. :)

Dar apropo de ce spuneai de joburi care nu asigură supraviețuirea, eu unul o să le dau voie să facă indiferent ce vor ca hobby, dar să-și aleagă un drum care să le permită independența de ajutorul părinților, o dată ce au absolvit facultatea. Vor să fie teologi? Foarte bine, să citească, să se instruiască, pot să facă și Teologia a doua facultate, dar prima trebuie să le asigure un job decent ca să nu se bazeze pe mine pînă n-oi mai putea...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.04.2016, 22:33:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Talentul se mai si cultiva.

Din pacate in ziua de azi parintii se pare ca sunt total lipsiti de orientare profesionala, copilul e copil, dar ei ce scuza au?

Ar trebui sa se tina prin scoli niste ore de orientare profesionala, cu asta poti face asta, in Romania salariul e asta, prin Europa e asta dar trebuie sa mai faci si alte studii (sau nu), etc.

Eu nu pot sa-mi inchipui ce e in capul parintilor care mai si platesc copiilor o facultate ca filosofia, psihologia, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.04.2016, 01:17:14
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai si ce facem cu un copil care vrea sa invete matematica inca din clasa intai? Ii zicem sa astepte 5 ani?
Nu, draga... Il educam! (cica)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2016, 01:45:35
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru o oarecare introducere in realitatea scolara din Ro:
http://edu.ro/

P.S. Experimentul acela e unul din miile care se fac anual, de cel putin un veac incoace, oriunde in lume. Nu vad de ce ar merita atentie mai mult decat oricare altul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2016, 01:48:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.edu.ro/index.php/articles/c247/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2016, 13:31:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sistemul educational de masa mai are un avantaj care nu-l poti comprensa cu profesori privati: pregatieste copilul pentru interactiunea cu societatea, ofera experienta practica a interactiunii cu diverse categorii de oameni si grupuri sociale.

Sigur, poti spune ca unele din ele ar putea fi nefaste. adevarat, dar desi nefaste in sine prin educatie pot fi transformate intr-o experienta pozitiva in sensul formarii caracterului si a intelectului emotional si social.

Altfel, va incepe sa aiba aceasta experienta in loc de 7 ani, abia pe la 22-25 cand isi termina studiile si daca asta poate fi un lucru pozitiv, eu nu pot sa inteleg de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2016, 11:27:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sistemul educational de masa mai are un avantaj care nu-l poti comprensa cu profesori privati: pregatieste copilul pentru interactiunea cu societatea, ofera experienta practica a interactiunii cu diverse categorii de oameni si grupuri sociale.

Sigur, poti spune ca unele din ele ar putea fi nefaste. adevarat, dar desi nefaste in sine prin educatie pot fi transformate intr-o experienta pozitiva in sensul formarii caracterului si a intelectului emotional si social.

Altfel, va incepe sa aiba aceasta experienta in loc de 7 ani, abia pe la 22-25 cand isi termina studiile si daca asta poate fi un lucru pozitiv, eu nu pot sa inteleg de ce.
Total de acord cu dumneavoastra! Sistemul educational public, de masa, desi la ora actuala in Romania se confrunta cu grave probleme si lipsuri, are totusi avantajul ca invata copii/tinerii sa se obisnuiasca cu colectivitatea, sa interactioneze cu alti copii/tineri si sa se obisnuiasca a socializa si a se integra in relatiile inter-umane si in societate in general.


Cred ca cel mai potrivit sistem educational este cel care era in Romania in anii 1990 (astfel incat copii sa nu fie fortati sa asimileze anumite cunostiinte la varste mult prea mici, dar nici sa ajunga sa li se dea impresia ca invatatul si dobândirea unor cunostiinte de baza ar fi ceva inutil sau lasat la bunul lor plac).


Astfel, pana la 7 ani, copilul mergea la gradinita, unde invata lucruri elementare si in primul rand sa interactioneze cu ceilalti copii.

Apoi in scoala primara- clasele 1-4- se invatau lucruri elementare- a scrie, a citi , apoi operatiuni matematice simple si anumite cunostiinte de baza de geografie, istorie, biologie.

In gimnaziu (clasele 5-8) se invatau aspecte care tin de cultura generala- lucruri care , indiferent de domeniul de activitate al viitorului adult- este normal sa fie cunoscute.

La sfarsitul celor 8 clase obligatorii, fiecare adolescent/tanar, in functie de deprinderile/aspiratiile/inclinatiile sale si de meseria care dorea sa o practice ca si viitor adult, alegea una din urmatoarele forme de pregatire profesionala

-Ori liceu teoretic si apoi facultate (pentru cei care aratau inclinatii spre studiu)

-Ori scoala profesionala (de 2-3 ani) sau liceu industrial (de 4 ani), pentru cei care aratau inclinatii spre o anumita meserie si doreau sa devina muncitori calificati (iar ca perspectiva de evolutie profesionala- pana la gradul de sef de echipa sau maistru)

-Ori liceu sportiv, muzical, vocational- pentru cei care aratau ca au un anumit talent inascut in sport, muzica, etc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2016, 11:30:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

-Ori licee speciale, militare si eventual academii de profil, pentru cei care doreau sa lucreze in structurile de politie, jandarmerie, politie de frontiera, armata si servicii de informatii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.04.2016, 11:18:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu. Schimbă panarama aia care nu e în stare să pună diacriticile cum trebuie.
Scoate-ti barnele din ochii tai si apoi paiele din ochii altuia.
Hm, cum acuzam noi pe altii de maruntisuri care ne stau in ochi. Si nu mai putem de ele. La judecata lui Hristos o sa ma acuzi ca nu am scris cu diacritice? Si pe toti cei de pe forum?
Reply With Quote
Răspunde