Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.04.2016, 13:27:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sistemul educational de masa mai are un avantaj care nu-l poti comprensa cu profesori privati: pregatieste copilul pentru interactiunea cu societatea, ofera experienta practica a interactiunii cu diverse categorii de oameni si grupuri sociale.

Sigur, poti spune ca unele din ele ar putea fi nefaste. adevarat, dar desi nefaste in sine prin educatie pot fi transformate intr-o experienta pozitiva in sensul formarii caracterului si a intelectului emotional si social.

Altfel, va incepe sa aiba aceasta experienta in loc de 7 ani, abia pe la 22-25 cand isi termina studiile si daca asta poate fi un lucru pozitiv, eu nu pot sa inteleg de ce.
Este o înțelegere greșită că educația acasă presupune izolarea copilului între 4 pereți. Nicidecum. Există socializare cu ceilalți în parc, în ”ateliere” de creație sau cercuri de pregătire pe la Centrele Culturale din oraș, există oamenii din jur cu care copilul realaționează zilnic. Ca exemplu, la Centrul Cultural Francez pentru 55 de lei pe an ai acces la orice tip de media - și au destule acolo, se împrumută și acasă - și la evenimentele organizate frecvent în care se întîlnesc cu alți copii de vîrste apropiate pentru activități potrivite pentru ei.

Doar că pentru asta unul dintre părinți trebuie să-și dedice timpul și să nu neglijeze aspectul de socializare din cauză că are altceva mai important de făcut sau mai știu eu ce motive. Noi deja punem accentul pe dezvoltarea emoțională, psihică a copilului care este net prioritară în clasele primare comparativ cu dobîndirea indiferent căror cunoștințe de cultură generală. Vor veni și acelea pe parcurs, în mod simplu și natural, este timp pentru toate.

Nu o dată mi s-a spus, de către diverse persoane din parc sau de altundeva, că nu se cunoaște că fetița nu merge la grădiniță. La capitolul conversațional, fiică-mea stă mai bine decît mine. :)

Da, dacă te uiți ce se întîmplă acum prin sălile de clasă și în curtea școlii începi să ai dubii că pretextul socializării care numai la școală e posibilă rămîne în picioare. Ți-am mai zis, vom vedea în timp avantajele fiecărui tip de educație aleasă.

Și nu uita că oricînd copiii se pot integra în sistemul oficial dînt teste de evaluare pentru clasa corespunzătoare dacă spre exemplu părinții nu pot continua din cauza nevoii de angajare a mamei sau orice altceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.04.2016, 13:33:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Scoate-ti barnele din ochii tai si apoi paiele din ochii altuia.
Hm, cum acuzam noi pe altii de maruntisuri care ne stau in ochi. Si nu mai putem de ele. La judecata lui Hristos o sa ma acuzi ca nu am scris cu diacritice? Si pe toti cei de pe forum?
A renunța la diacritice este o dovadă de lene națională și de lipsă de respect pentru limba română. Am lucrat adeseori în diverse țări și am constatat uimit că absolut toți oamenii foloseau la modul obișnuit diacriticele limbii lor. Aveau chiar tastaturi cu taste speciale. Foarte interesant, chiar și pe mesagerie instant!

La urma toată nu e atît de greu să înveți cele 5 taste din dreapta sau să folosești tasta AltGr+{a,i,s,t} dacă optezi pentru stilul programatorilor de a scrie cu diacritice.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare