Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2020, 23:38:43
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)


Dupa intalnirea cu Dumnezeu vei avea aliat pe Duhul Sfant pentru ca acest rol il are asumarea chemarii, sa te intareasca cu puterea Fericirii Vesnice in lupta cu satana(cu tine insuti).
Se observa ca deja ti-ai asumat chemarea daca ai ales o astfel de formulare, care oricum se sustine in lupta contra satanei.

11. Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiți dinainte ce veți vorbi, ci să vorbiți ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteți cei care veți vorbi, ci Duhul Sfânt.(Mc13,11)
Lăudat fie Isus! Într-adevăr mi-am asumat chemarea, printre altele am reușit sa renunț atât la fumat cât și la reducere spre 100% a alcoolului. Totuși țin sa menționez că au fost ispite de natura demonica destul de subtile și viclene, în zone pe care eu le cercetasem mai demult, cum ar fi satanismul spiritual, dar tocmai văzând cât de mult se tem de Hristos, m-a făcut sa conștientizez realitatea Lui.Pot spune ca licaresc și frânturi ale credinței, sunt slabe și firave dar sunt, încerc sa le țin aprinse, sa le înflăcărez, dar sincer nu știam ca odată întors la Hristos, vor fi totuși atacuri exact în zonele cele mai subtile....

As dori sa mai adaug că m-am înscris la Facultatea de Teologie greco-catolică.... Mi se pare cea mai bună alegere din ultimii 10 ani, deși sunt angajat și nu pot renunța la job, mă voi strădui sa ma dedic formării mele spirituale și academice în vederea preoției... Țin sa reamintesc ca am mai fost student la teologie ortodoxa, dar am renunțat datorita turbulentelor din acea perioada, chiar treceam prin cea mai tumultuoasa perioada a mea...

Singurul aspect asupra căruia as mai insista este găsirea unui îndrumător spiritual....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote