Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.04.2012, 15:10:21
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Robert: Nu sunt un inchizitor fanatic dar nici un admirator al bagatelizărilor superficiale, de-aia am adoptat o poziție radicală ca nu cumva tu, și alții în situația ta, să cădeți în capcana formulelor ideologice relativizante, influențate de mentalul colectiv al societății postmoderne.

Desigur, orice păcat înseamnă întoarcerea omului cu spatele către Dumnezeu, însă scopul omului în viața aceasta nu e doar abținerea voluntară de a face fapte contrare unor norme religioase consfințite instituțional, ci vindecarea persoanei de suportul cauzal al păcatului, identificat în nucleul ființei căzute, ego-ul și toate tentaculele sale - numite în limbaj ascetic patimi sau idoli.
Dacă toată povara mântuirii ar sta doar în voință, Legea lui Moise ar fi fost suficientă, Întruparea era un simplu desert de încurajare iar Împărăția un fel de azil de vacanță ai campionilor înfrânării. Schema asta simplistă ai s-o găsești la catolicismul căzut în religie și în alte forme de cult care nu sesisează implicațiile Învierii asupra naturii umane. N-ai să găsești așa ceva în Biserica lui Hristos - Creația cea nouă, pentru care efortul voinței e doar mijloc și etapă de ”basic lavel” într-un proces ce nu-și are scopul nici în mântuire, nici altă formă limitată de împlinire ontologică.

Pentru liniștea ta psihologică e convenabil egalitarismul etic și toată sofistica ce pare că-l legitimează, însă la un nivel mai profund toate falsele transchilizante mentale își pierd efectul. Ai dedus în mod eronat din excepții, că libidoul n-ar fi parte integrantă din sofisticatul instinct de reproducere, ci un fel de presiune biopsihică care ne împinge invariabil spre păcat, dar mi-e teamă că te turmentezi cu apă chioară gândind așa. Libidoul devine patimă tocmai în momentul când este deturnat arbitrar de la scopul său natural și devine un proces autonom, suficient sieși al cărui singur scop falsificat este împlinirea lui sub o formă sau alta, indiferent ce-i servește ca mijloc de satisfacere, o femeie, un bărbat, o păpușă gonflabilă, un animal etc. În optica asta și un pedofil își găsește justificare pentru preferința lui sexuală, că și unu' de-ăsta poate să-și inventeze o cruce din asta și să se autoamăgească că așa l-a făcut Dumnezeu și nu-i rămâne altceva de făcut decât să se abțină de la violat copii. Și dacă mai ”cade în păcat”, e rușinos, dar ce să-i faci? Om păcătos e și el, doar ce, heterosexualii nu păcătuiesc? Doar desfrânarea e egală și nu contează obiectul săvârșirii ei.
Vă las să judecați singuri unde duce așa-zisul egalitarism etic al păcatului desfrânării, eu mă opresc aici!
Apreciez faptul ca incerci sa ma ajuti, insa la nivelul meu de pregatire, exprimarea ta nu o inteleg decat cu un dictonar in fata. Sper ca nu te-ai suparat pe mine, dar pur si simplu imi este greu sa inteleg esenta la ce ai zis mai sus.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.04.2012, 15:15:58
suharau suharau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
eu nu cred ca homosexualitatea este o boala genetica, dar totusi, din punct de vedere crestin, ce anume provoaca aceasta inclinatie pacatoasa? sa fie demonii care pot corupe diferite persoane spre a le perverti inclinatiile naturale ?
Este clar ca homosexualitatea este din punct de vedere crestin un pacat si in ziua de azi exista un curent din ce in ce mai zgomotos care ar dori ca acest pacat sa fie cumva "amnistiat". Acest trend este la cel mai inalt nivel foarte activ! Sa nu uitam cand cu ani in urma primu-ministrul de atunci, Radu Vasile , a sunat de la Paris ,unde parca unde se tinea o importanta reuniune europeana . Trebuia ca urgent Parlamentul Romaniei sa hotarasca
dezincriminare homosexualitatii pt ca altfel nu eram acceptati in nu-stiu-ce organism european si pa,Europa pt noi ! Acolo , in Parlamentul European e plin de gay asa ca putem intelege "ravna" lor. Evident pt oamenii normali (homo...) este o uraciune , cum mai zice biserica .In Biblie sunt suficienta referiri la acest pacat si cred ca o cale de a scapa de aceasta nenorocire
este o apropiere de cele sfinte . Sigur ca in lumea medicala nu se mai fac cercetari din moment ce ei
, homo.. nu mai sunt considerati bolnavi ci " altfel " .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2012, 15:19:39
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde unde ai cautat.

Daca "te simti" gay si vrei sa-ti justifici tentatia si eventual sa-i dai curs, atunci cauti pe site -urile gay unde ai sa gasesti exact "adevarul" enuntat de tine mai sus.

Daca ai sa cauti in cazuistica de tip provita ai sa gasesti numeroase marturii de persoane care au trecut prin fenomentul asta si totusi au reusit sa iasa la suprafata si sa aiba o viata normala.

Aici de exemplu ai cautat?

http://www.homosexualitate.ro/stiinta.html

Poate ai auzit si de Giuseppe Povia

Nu cunosc multe cazuri dar cele care le-am cunoscut pot spune ca homosexualitatea este mai mult de natura psihologica - raportari gresite la sexul opus, unele venind poate pe linia problemelor de familie si sexualitatea scapata de sub control.

Un rol il joaca uneori si un anumit dezechilibru biologic pe linie hormonala - baietii mai efeminati si fetele mai baietoase insa fara factorul psihologic care intr-adevar poate fi asistat si rezolvat + coruptia sexuala, nu s-ar ajunge la o orientare homosexuala determinanta.



Intr-adevar tentatia nu este pacat atat timp cat nu este insusita fie chiar si mental si pana se rezolva problema la nivel psihologic/spiritual lupta cu tentia este o solutie.

Important este sa nu se piarda acea atitudine morala vigilenta prin care se constientizeaza faptul ca este un pacat grav, cu atat mai grav cu cat daca i se da curs iti poate distruge viata.

In cazul tentatiilor fizice heterosexuale, lucrurile au sanse sa se finalizeze totusi intr-o casatorie, familie poate chiar fericita daca se mai si inteleg anumite aspecte pe parcurs, in schimb homosexualitatea nu poate duce nicioata spre o familie autentica.
Oricine nu este in situatia mea, nu poate stii exact ce este, isi poate da doar cu parerea, si asta apreciez la tine. Insa nu caut pe un site crestin-ortodox sfaturi sau solutii medicale, ci sfaturi pentru suflet, si nici nu caut acceptarea mea in cadrul unei organizatii de oameni, ci doar in inima lui Dumnezeu.
Sa nu justificam pacatul pentru ca ar putea duce in final la casatorie. Un pacat, este tot pacat, nu este justificabil. Inteleg oamenii fac totusi o distinctie intre pacate, chiar daca este cam acelasi lucru, dupa mine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2012, 15:23:44
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, însăși faptul de a fi homosexual este un păcat ? Nu credeți că sunteți victima unei grave confuzii între ispită și păcat ?
Este usor sa se faca confuzii, mai ales cand sunt multe necunoscute la mijloc. Apreciez insa intentia de a ajuta a tuturor. Ma bucur ca poti intelege exact esenta problemei, se vede ca il ai pe Dumnezeu in suflet atunci cand dai sfaturi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.04.2012, 15:26:58
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca un om este homosexual doar pentru ca are tentii homosexuale.

De unde stii ca nu exista un nr. semnificativ de barbati care sunt heterosexuali, casatori, fericiti, etc. care n-au avut tentatii homosexuale la un moment dat dar carora nu le-au dat curs?

Chiar era parca un studiu care ofera si niste cifre in acest sens.

Vezi tu, aici intervine rolul indoctrinarii pro-gay care se incearca a se aplica pana si copiilor de pe bancile scolii, intr-o societate noramala care condamna acest fenomen, pentru multi oprobiul public (daca nu credinta) este un indrumator care treptat ii pune pe majoritatea pe drum cel bun.

In schimb cei care au fost educati "gay" si cred ca le este scris in frunte un destin homosexual doar pentru ca la un moment dat au avut tentatii de genul asta vor urma implacabil aceste tentatii crezand ca nu pot fi altfel decat gay.
Barbatii de care vorbesti au orientare bisexuala, au atractie fata de ambele sexe, dar nu vreau sa comentez in numele nimanui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.04.2012, 15:28:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Apreciez faptul ca incerci sa ma ajuti, insa la nivelul meu de pregatire, exprimarea ta nu o inteleg decat cu un dictonar in fata. Sper ca nu te-ai suparat pe mine, dar pur si simplu imi este greu sa inteleg esenta la ce ai zis mai sus.
Dacă un mesaj ca al lui Mihai îți este de neînțeles fără dicționar și dacă
Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Insa nu caut pe un site crestin-ortodox sfaturi sau solutii medicale, ci sfaturi pentru suflet, si nici nu caut acceptarea mea in cadrul unei organizatii de oameni, ci doar in inima lui Dumnezeu.
atunci îndreaptă-te spre un duhovnic și ascultă-i sfaturile.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.04.2012, 15:30:17
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Haideți să lămurim: eu nu susțin în niciun caz că homosexualitatea este un dat genetic.

Problema este dacă tentația, atracția (întâmplătoare sau nu, provocată de o modificare genetică, de educație, de natura umană căzută sau de manipularea prin cip a masoneriei galactice - nu contează) atracția, deci, poate fi echivalată cu păcatul.

În măsura în care atracția pentru persoane de același sex poate fi tratată - medical, psihologic, prin educație, prin consiliere spirituală etc., sunt 100% de acord cu acest lucru; întrebarea mea se referă însă la aspectul responsabilități morale: ar trebui ca o persoană să se simtă vinovată, să aprecieze că a păcătuit pentru simplul fapt că a simțit atracție pentru o persoană de același sex, în condițiile în care nu a dat curs acestei atracții, ba chiar mai mult, a luptat împotriva ei ?
Sunt de acord 100% cu ce ai scris mai sus. Asta si era esenta ajutorului cerut de mine, nu sfaturi medicale, nici cauzele homosexualitatii, si nici acceptarea mea in societate.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.04.2012, 15:33:53
robert27 robert27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din punct de vedere ortodox, categoric nu.

Si pentru tentatiile heterosexuale se aplica aceasi regula, atat timp cat nu gusti din ele, fie chiar si cu mintea, sunt tentatii si atat.

De fapt nu doar atat, daca iesi biruitor din ele, sunt cununi.

Fiecare avem crucea noastra, si in fiecare cruce este si bucurie pana la urma.

Oricum v-as recomanda daca nu sunteti ortodox sa nu ramaneti la aceasta faza a luptei de unul singur cu tentatiile..
Sunt ortodox, dar asta nu conteaza in fata lui Dumnezeu. Nu cred ca El doreste lupte intre grupuri de oameni, fiecare sustinand parerea lui. Cred ca luptele sunt cauzate de mandrie, nu de El.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.04.2012, 00:37:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Oricine nu este in situatia mea, nu poate stii exact ce este, isi poate da doar cu parerea, si asta apreciez la tine.
Exact intr-un caz particular anume nu, ca doar nu sunt vazator cu duhul :)

[quote ]Insa nu caut pe un site crestin-ortodox sfaturi sau solutii medicale, ci sfaturi pentru suflet,[/quote]

Sufletul nu este un abur abstract, are multe aspecte si este legat totusi de trup in aceasta viata.

Citat:
si nici nu caut acceptarea mea in cadrul unei organizatii de oameni, ci doar in inima lui Dumnezeu.
Din pacate, a-l gasi pe Dumnezeu este un drum lung si dureros.
Suntem mai incapatanati decat ar trebui ca sa fie scurt si usor.

Ne place sau nu, Biserica este vazuta, aici pe pamant, si nu doar un concept abstract.

Citat:
Sa nu justificam pacatul pentru ca ar putea duce in final la casatorie. Un pacat, este tot pacat, nu este justificabil. Inteleg oamenii fac totusi o distinctie intre pacate, chiar daca este cam acelasi lucru, dupa mine.
Ai inteles taman pe dos, nu justificam un pacat ci aratam ca aceeasi desfranare dar in directia homosexualitatii are efecte mult mai devastatoare in viata unui om.

Si desigur, un pacat nu poate vindeca alt pacat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.04.2012, 00:40:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robert27 Vezi mesajul
Barbatii de care vorbesti au orientare bisexuala, au atractie fata de ambele sexe, dar nu vreau sa comentez in numele nimanui.
Nu neaparat.

Sexualitatea in exces combinata si cu alte pacate grave sterge aceasta delimitarea morala, sociala, psihologica din sufletul unui individ.

In combinatie cu niste factori carora le putem spune oarecum intamplatori, ultimele bariere cad si se ajunge de un comportament heterosexual la unul homosexual.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 11:59:13
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 14:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42