Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.06.2010, 08:13:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
ASTA e discutie de dragul discutiei!


Apreciez mult cunostintele dumneavoastra in domeniul teologic, consider ca stilul dumneavostra este aparte si are farmec (stilul apologetic), DAR va rog, nu creati conflicte din schimburi pasnice de idei!
Nu ma intelegeti gresit : eleganta si politetea sunt particularitati esentiale pt. un om(in legatura cu specificarea profesiei; mai ales ca insasi profilul precizeaza asta ; este o atitudine politicoasa din partea profilului de a va invita sa spuneti cine sunteti facindu-va cunoscut dar dvs. trebuie sa o intelegeti ca pe mai mult decit o invitatie) . Atitudinile si alegerile sunt ale dvs. dar este f. posibil sa fiti nevoit sa suportati critica propriilor alegeri fara a va supara pt. aceasta ! Din punctul meu de vedere observatia pe care am facut-o nu a fost de dragul de a discuta, ma asteptam sa intelegeti cu totul altceva, ci viza pe linga liberul arbitru si corectitudinea substantei postate . Este potrivit sa fim f. atenti cu ce postam ; si asa , dupa cum lesne se poate observa, vedeti ca se crede ca din cauza carentelor alimentare lesina lumea la biserica de numa-numa... si pe deasupra se si gasesc adepti ferventi a acestei pareri care culmea, fac uz de asa-zis cunostinte medicale justificative dobindite din revistele de ,,cultura" medicala. Cit de multe rigori si standarde calitative dupa care traim si actionam avem in uz , atit de mult suntem cineva, ca sa zic asa. Daca ne permitem atitudini de orice fel sau pareri si conceptii lejere nu avem de unde sa pretindem sau sa afisam o pozitie onesta si o atitudine profesionista , documentata, corecta , riguroasa, demna de luat in seama, care sa atraga atentia sau chiar sa se impuna . Iar daca nu suntem persoane marcante sau deosebite ... nu prea este bine deoarece de mediocritate si de impostura este satula lumea . Panglicarii si fitilistii nu sunt apreciati nici in lumea laica dara-mi-te pe tarimul duhovnicesc . Ginditi-va, de exemplu , daca parintii bisericii ar fi vorbit cu indiferenta sau cu mai putine pretentii de corectitudine si rigurozitate noi astazi ce mostenire am mai fi avut sau altfel spus , despre ce am mai fi discutata ; despre pareri relative si nu tocmai adevarate !

Este parerea mea fata de ceea ce poate conta pe un forum ortodox(oameni si pareri !) . Dvs. procedati cum credeti de cuviinta si nu intelegeti interventia mea ca un afront sau ca discutii inafara subiectului. Cit despre un conflict ... lucrurile sunt mult departate si nu se poate declansa decit in masura in care credeti ca ati procedat absolut corect iar fistecine se gaseste sa va interpreteze . In acest caz va rog sa ma iertati , intentiile mele erau altele . Ador discutiile serioase, cit mai documentate si profunde despre subiecte vitale si cu parteneri (in acest caz : frati de nevointa) deosebiti . Acestea ma atrag si le apreciez !

Daca ne mai auzim sa dea D.zeu sa ne auzim cu bine si bucurie !
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.06.2010, 12:49:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Post negru este cand ajunezi o zi intreaga. 12 ore de ajunare dintre care poate 8 le dormi nu mi se par asa un monstru de post negru. Eu cel putin din copilarie m-am invatat ca daca merg la biserica, chiar daca nu ma impartasesc, nu mananc dimineata. Si asa faceau si bunicii mei, asa este traditia din mosi-stramosi, cum se spune. Nu mi se pare asa o tragedie sa sari peste micul dejun o data pe saptamana ca pregatire speciala pentru intalnirea cu Hristos. In mod normal un om tanar si sanatos nu ar trebui sa aiba probleme, nici sa lesine de la asa ceva.

Dar din nou -- exceptiile sunt exceptii. Boala este boala, slabiciunea este slabiciune, neputinta, neputinta.
Am impresia ca nu ne lamurim asupra termenilor. Sa-ti spun la ce ma refer eu:
1. Post negru - sa nu mananci si sa nu bei nimic, nimic
Nu are o durata limitata - poate fi 12 ore, 1 zi, sau 1 saptamana. Eu ma refer la ce n-ai voie sa pui in gura la acest post

2. Ajunare - sincera sa fiu, eu nu inteleg ce inseamna pentru voi termenul.
Ce ai voie sa iei in gura la ajunare si cat timp (de la ce ora incepe)?
Poate lamurim intai aceste aspecte inainte sa ne contrazicem.
In dexonline se defineste cu : a nu manca nimic. De lichide nu se spune.

Tu la fel spui: "nu mananc nimic dimineata". Dar de baut apa, ceai?
Eu vorbeam in mesajul meu si de influenta lipsei lichidelor.
In plus vorbeam de perioadele de post, cand oricum mananci de post mai multe zile (1-40 saptamani), iar in ziua impartasirii nu ai voie sa iei nimic in gura. Nici apa. Toate astea se cumuleaza.
Nu e vorba de perioadele obisnuite, in care ajunezi numai sambata. Sa ne intelegem bine.
Deci vorbim sa nu bei nici apa de cu seara - fiecare se culca la o anumita ora si atunci a oprit mancatul si bautul.
Eu stiam ca incepnd cam cu vecernia nu mai ai voie sa mananci nimic.Nu mai mananci de ex. masa de seara (cine mananca seara de obicei).
Deci nu este vorba numai de micul dejun si nici numai de mancat, ci si de lichide.
Am citit undeva ca preotii, de ex., de la ora 24.00h trebuie sa ajuneze (total, deci si fara lichide am inteles eu).

Deci lamuriti-va si pe urma si pe noi, cum este cu ajunarea.

Si inca ceva Noesisaa, pentru ca tu singura ai amintit: aici nu vorbim de copii si nici de tineri sau barbati sanatosi. Vorbim de adulti cu probleme de sanatate. Ca astia lesina de obicei si tot ei sunt cu durerile de oase.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.06.2010 at 12:52:12.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 15.06.2010, 12:59:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Critica vine nu datorita faptului ca nu inteleg neputintele care sunt inerente fiecaruia,ci pentru ca prin atitudinea asta poti descuraja anumite persoane.Faci din mersul la Biserica ceva extraordinar de greu.Am mentionat si mai inainte ca oricine se poate aseza daca simte nevoia,nimeni nu-i interzice,insa sa nu inceapa sa se vaicareasca si sa indemne si pe altii sa se aseze,sa faca o regula.Pentru ca regula este sa stai in picioare sau in genunchi,iar exceptia este sa stai pe scaun.In general exceptiile sunt pentru batrani,dar se aplica si incepatorilor.
Atunci s-a inteles gresit toata aceasta discutie de pe acest fir.
Nu indemna nimeni pe nimeni sa se aseze.
Aici s-au pus niste probleme de sanatate si necesitatea existentei unor scaune/banci in biserica ortodoxa.
Si voi (mai multe persoane), ati sarit in sus, ca nu este nevoie si nu este crestin sate asezi. Deci voi interziceti si bancile si asezatul in sine.
Nu se vaicarea si nu indemna nimeni la nimic.
Se dadeau niste exemple de situatii pentru care este nevoie de scaune/banci in biserica.
Si, da, repet, pentru multi este f.greu statul in biserica, nu mersul la biserica. Este un efort si o jertfa. Pe care multi dintre noi il/o fac totusi.
Nu va vine sa credeti, ca voi sunteti poate sanatosi si tineri. Mai vorbim asa mai dupa varsta de 50 ani.

Si eu spuneam exact ca tine acum: sa fie banci si sa se poata aseza omul din cand in cand, atunci cand simte ca nu mai poate. In rest respectam slujba si stam in picioare sau in genunchi dupa caz.

Nu vad unde este problema, ne-credinta si de ce atat discutie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #114  
Vechi 15.06.2010, 13:05:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
iti adresez si tie draga frate aceeasi intrebare pe care am adresat-o Sophiei



nu ar fi mai bine de un milion de ori sa lesinam daca asa e lasat de la Domnul?
iti spun din f recenta experienta ca si eu era sa lesin duminica trecuta la Sfanta Liturghie de caldura dar m-am asezat in genunchi si L-am rugat pe Bunul Dumnezeu sa ma tina sa nu-mi pierd firea sa nu pierd cuvintele sfintei Liturghii. Si Domnul nu m-a lasat.

Cat despre mancare... mai fericiti sunt cei care nu au ce manca (mancare buna) decat cei care se imbuiba cu carne si fructe injectate cu hormoni de crestere... caci in felul asta ei sunt mai aproape de a cunoaste suferintele indurate de Sfintii parinti si chiar de Mantuitorul Insusi.
Na ca acum nici fructe si legume sa nu mai mnacam, ca au hormoni si alte substante.
Daca este mai bine sa lesinam? Nu stiu, ca se tulbura slujba.
Si eu ma rog, si Dumnezeu ma tine. Au fost cazuri cand am fost in prag de lesin in biserica si am fost dusa afara, sau am iesit eu. Daca este mai bine asa, sa iesi de la slujba? Iar este o intrebare.
Si preotii mai au probleme sa stii, mai ales vara. Se mai vede pe chipul lor cand nu le este bine.
Si vezi, si tu a trebuit sa te asezi undeva....
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.06.2010, 13:29:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Imi amintesc de bunica mea.. Era bolnava de reumatism, mergea cu dificultate (sprijinita in carje), dar vara mergea sa sape viile, gradina, sa scoata cartofii etc.. Imi amintesc cum sapa ore intregi sprijinita in carja, in bataia soarelui etc.. La 60 de ani.
Sau chiar munca in casa.. gatitul. Multe femei stau cu orele in picioare in caldura pt a gati pt sot si copii.
Mamele.. multi copii nu adorm decat plimbati in brate. Eu il plimbam pe primul si cate o noapte intreaga prin casa, altfel plangea.. (uneori cu randul, il plimbam eu si sotul ca sa pot dormi un pic).
Sunt atatea profesii care necesita statul in picioare timp de opt ore!

(Fara suparare Sophia, parca esti un copil rasfatat.)

Toata discutia asta este penibila.
Sf. Liturghie NU este o obligatie, nu este un spectacol..
Citeste despre semnificatia Sf. Liturghii (am dat linkuri), apoi vei intelege cat de gresit pui tu problema.

Mi-am mai amintit un exemplu.. o cunostinta care lucreaza la ghiseu la banca.. este gravida in luna a 8-a si lucreaza in picioare. Daca vrea sa ia concediul medical risca sa fie data afara (alta colega a ei a patit asta).. asa ca rabda.
Si tu spui ca este greu 2-3 ore?
Esti chiar rea, pana la urma.
Nu stiu care din noi doua este mai penibila. Sa vrei neaparat sa ma/ne convingi aici ca nu exista probleme, dureri si noi mintim. Sa incerci sa ma convingi ca nu exista dureri.
Nu stiu de ce ma faci copil rasfatat. Chiar nu sunt nici copil, si rasfatat sa nu mai vorbim.
Nu stiu nici de ce totdai exemple din astea. Nici nu stii ce simptome au fiecare si ne bagi pe toti in aceeasi oala. Vesnicul obicei prost.
Sunt oameni/femei care pot multe si altele care nu pot.
Si n-am sa stau aici sa-ti explic ce probleme exista si ce dureri.
Ai sot medic si poti sa-l intrebi, sau sa citesti in carti.
La noi numai la strana suntem 5-6 oameni cu probleme si ne mai asezam, unii dintre noi stau toata slujba si canta sezand. Unul operat la genunchi si de hernie, alta persoana operata la sold, alta cu genunchii, alta cu coloana lombara.
Si dintre fetele mai tinere nu prea mai rezista.
Nu stiu ce are bunica ta si ce dureri avea sau nu, nu stiu cum este la sarcina, nu stiu cum este sa tii un copil in brate. Stiu ca nu este usor nimanui in asemenea cazuri.
Numai tu nu poti pricepe ca mai sunt oameni care pur si simplu au dureri si au nevoie sa sada, macar la rastimpuri.
De parca noua ne-ar place sa avem aceste probleme.
Si eu stau mult in picioare sa gatesc, sa calc, sa mai stiu eu, desi mai imi iau scaunul cat se poate. Si la sfarsit nu-ti spun cum este.
Si la biserica stau cat pot in picioare, ca trebuie sa stau la stativ, sa citesc partiturile.
Est absurda Anna, zau.
In fond nici n-am inteles ce vrei de la mine. Sa nu stam jos in biserica? Sau ce?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.06.2010, 14:14:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hahahaha, da. Dar din cate stiu si in BC era aceeasi regula inainte de Vatican II. Apoi regula de o ora este regula minimala. Cine vrea si poate, poate sa ajuneze mai mult, nu-i asa?
Într-adevăr, înainte de Vatican II, era aceeși regulă. Cu puțin timp înainte (sau după ? nu mai știu exact) apăruse o regulă tranzitorie care stabilea timpul minim de ajunare la 3 ore. În prezent, regula prevede un minimum de o oră, care e foarte ușor de ținut (practic, de când plecăm spre Biserică și până ce liturghia înaintează până la momentul comuniunii, oricum trece o oră).

Probabil că pentru această atenuare a regulei s-a avut în vedere practica tot mai multor credincioși (în special tineri) de a merge la liturghiile de seară, ceea ce ar însemna că menținerea regulei ajunării ar fi devenit dificil de practicat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.06.2010, 14:41:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Atunci s-a inteles gresit toata aceasta discutie de pe acest fir.
Nu indemna nimeni pe nimeni sa se aseze.
Aici s-au pus niste probleme de sanatate si necesitatea existentei unor scaune/banci in biserica ortodoxa.
Si voi (mai multe persoane), ati sarit in sus, ca nu este nevoie si nu este crestin sate asezi. Deci voi interziceti si bancile si asezatul in sine.
Nu se vaicarea si nu indemna nimeni la nimic.
Se dadeau niste exemple de situatii pentru care este nevoie de scaune/banci in biserica.
Si, da, repet, pentru multi este f.greu statul in biserica, nu mersul la biserica. Este un efort si o jertfa. Pe care multi dintre noi il/o fac totusi.
Nu va vine sa credeti, ca voi sunteti poate sanatosi si tineri. Mai vorbim asa mai dupa varsta de 50 ani.

Si eu spuneam exact ca tine acum: sa fie banci si sa se poata aseza omul din cand in cand, atunci cand simte ca nu mai poate. In rest respectam slujba si stam in picioare sau in genunchi dupa caz.

Nu vad unde este problema, ne-credinta si de ce atat discutie.
Problema ca inovatiile astea in Biserica nu sunt bune,si asta iti confirma toti cei care ti-au raspuns.Sunt cateva scaune in orice Biserica pentru cei neputiciosi.A pune banci pentru toti mi se pare o exagerare.Daca vrei banci ,gasesti cate vrei in biserica catolica.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.06.2010, 14:54:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit scaune in biserica

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Problema ca inovatiile astea in Biserica nu sunt bune,si asta iti confirma toti cei care ti-au raspuns.Sunt cateva scaune in orice Biserica pentru cei neputiciosi.A pune banci pentru toti mi se pare o exagerare.Daca vrei banci ,gasesti cate vrei in biserica catolica.
Si ce e rau cu scaune in biserica? care e problema? In Occident bisericile ortodoxe au scaune pentru toata lumea, sintem neputinciosi ,eu ii dau dreaptate lui Sophia, facem noi alte pacate mai mari de care ar trebui sa ne ingrijoram,ce atita discutie pentru niste scaune, pe bune.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.06.2010, 15:21:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

In occident probabil sunteti mai neputiciosi,dar in Romania nu este nevoie si cerere de bancute.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 15.06.2010, 15:24:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Si ce e rau cu scaune in biserica? care e problema? In Occident bisericile ortodoxe au scaune pentru toata lumea, sintem neputinciosi ,eu ii dau dreaptate lui Sophia, facem noi alte pacate mai mari de care ar trebui sa ne ingrijoram,ce atita discutie pentru niste scaune, pe bune.
Mi se pare lipsa de evlavie sa sezi in timpul Sf. Liturghii.
Sf. Liturghie este un eveniment extraordinar la care participa Insusi Dumnezeu, iar noi stam jos?
Ca la teatru.
In plus, daca simti nevoia sa stai in picioare, cei din spate sunt nemultumiti ca nu mai vad pana in fata. Daca vrei sa stai in genunchi, este foarte dificil sa te strecori intre doua randuri de banci.
In plus, bancile incurajeaza socializarea.. cel putin asa observ eu.
Eu tin copilul in brate si in mod tipic sunt trasa de haine de pers. binevoitoare care ma invita sa stau jos, dar daca dau curs invitatiei, imediat sunt intrebata ce varsta are, cum il cheama.. (cat stau in picioare nu prea se deschid discutii, e mai bine).
Chiar daca exista banci, oamenii nu sosesc la timpul potrivit si nici nu intra toti in biserica (unii prefera sa socializeze prin preajma).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 17:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16