Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 12.06.2013, 15:47:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In analizele pe care le faceti pe aceasta tema ati putea aduce in discutie omilia Sfantului Nicolae Cabasilla referitoare la Bunavestire.Recomandarea mea nu este intimplatoare intrucat el este considerat a fi un isihast laic,un intelectual care a dobandit sfintenia in lume.Daca veti cauta pe tema asta veti observa ca mama sa,la randul ei, a facut parte dintr-un cerc isihast fondat la Tesalonic de un ucenic al Sfantului Grigore Sinaitul,pe nume Isiodor Buchir.Sa cautati omilia respectiva,ar fi un interesant punct de discutie.Numai bine.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 12.06.2013, 19:21:23
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Nu cred ca a spus cineva ca Maica Domnului S-a impartasit de Duhul Invierii, inainte de Invierea Mantuitorului Hristos.

Ce nu vreti dvs. sa acceptati, (sau poate este doar un mod de a zapaci lumea) e ca Maica Domnului a primit Duhul Sfant atunci cand „Duhul S-a pogorat asupra Sa si puterea Prea Inaltului a umbrit-o.” ; aici nu e loc de har exterior/interior sau mijlocit/nemijlocit. E Duhul Sfant care, asa cum spun Sfintii ortodocsi si Sfintii Parinti ortodocsi (vedeti citatele de mai sus) nu L-a parasit pe Mantuitorul Hristos.

(...) Discutia era despre pogorarea Sfantului Duh asupra Sfintei Fecioare Maria.
Dumneavoastră nu faceți o interpretare corectă cuvintelor Scripturii, ci o faceți după ureche, că așa vi se pare dumneavoastră, că așa ați auzit la alții, că așa vedeți tot felul de superstițioși preumblându-se nestingheriți prin Biserica Ortodoxă.

Vă rog deci să studiați interpretările Sfinților Părinți, nu ale unor forumiști care sunt departe foarte de nivelul spiritual și teologic al Părinților.

<< Deci ni s-a dat nouă Duhul înnoitor, adică cel Sfânt, cauzatorul vieții veșnice, după ce S-a preaslăvit Hristos, adică după învierea Lui, când, rupând legăturile morții și arătându-Se mai presus de toată stricăciunea, a revenit iarăși ca om la viață, având în Sine întreaga noastră fire, întrucât era și Unul dintre noi. Cercetând și mai mult cauza pentru care nu înainte de Înviere, ci după ea, s-a produs revărsarea Duhului, vei auzi iarăși aceasta: Hristos S-a făcut pârgă a firii înnoite (I Cor. 15, 20), atunci când, nemaifiind împiedicat de lanțurile morții, a venit iarăși la viață, precum am spus adineauri. Cum deci ar putea fi readuși la viață înainte de începutul ei, cei de după acest început?

<< Căci, precum nu va odrăsli din pământ o plantă înainte de-a se forma rădăcina ei, fiindcă începutul plantei este din rădăcină, așa este cu neputință ca noi să avem pe Domnul nostru Iisus Hristos ca rădăcină a nestricăciunii noastre înainte de-a se vedea El formându-Se ca rădăcină. Deci arătând venit timpul pogorârii Duhului la noi după învierea Lui din morți, a suflat asupra Ucenicilor, zicând: „Luați Duh Sfânt” (In 20, 22). Căci atunci era cu adevărat la uși, mai bine-zis înlăuntrul ușilor, timpul înnoirii. Și să vadă iarăși iubitorul de învățătură dacă nu este adevărat și cuvântul despre acestea. Căci la început, cum ne-a spus purtătorul de Dumnezeu Moise, luând Creatorul tuturor țărână din pământ și alcătuind pe om, a suflat în fața lui suflare de viață. Și ce este altceva suflarea de viață decât Duhul lui Hristos, Care zice: „Eu sunt viața și învierea” (In 11, 25)? Iar deoarece S-a despărțit de umanitate Duhul cel Sfânt, Care ne poate menține și modela potrivit caracterului dumnezeiesc, Mântuitorul ni-L dăruiește iarăși pe Acesta, ridicându-ne spre demnitatea de la început și remodelându-ne după chipul Său. De aceea și Pavel zice către unii: „Copiii mei, pentru care sufăr iarăși durerile nașterii până ce Hristos va lua chip în voi” (Gal. 4, 19). (Sfântul Chiril al Alexandriei)
Reply With Quote
  #353  
Vechi 12.06.2013, 19:25:13
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Decebal, jertfa Mantuitorului este mantuirea obiectiva a fost pentru iertarea pacatului stramosesc. Dar aceasta a fost facuta de Iisus si nu avea efect asupra oamenilor daca ramanea doar atat. Ca sa aiba efect si asupra oamenilor a fost trimis harul.

In cazul Sfintei Fecioare prin Intrupare Iisus a avut legatura directa cu Sfanta Fecioara, nu doar cu ajutorul harului. Stergerea pacatului stramosesc (adica inaltarea firii cazute) a avut lor inainte de Cincizecime in cazul Sfintei Fecioare, la toti ceilalti numai dupa pogorarea harului si dupa Botez, tocmai de aceea.
<< Deci ni s-a dat nouă Duhul înnoitor, adică cel Sfânt, cauzatorul vieții veșnice, după ce S-a preaslăvit Hristos, adică după învierea Lui, când, rupând legăturile morții și arătându-Se mai presus de toată stricăciunea, a revenit iarăși ca om la viață, având în Sine întreaga noastră fire, întrucât era și Unul dintre noi. Cercetând și mai mult cauza pentru care nu înainte de Înviere, ci după ea, s-a produs revărsarea Duhului, vei auzi iarăși aceasta: Hristos S-a făcut pârgă a firii înnoite (I Cor. 15, 20), atunci când, nemaifiind împiedicat de lanțurile morții, a venit iarăși la viață, precum am spus adineauri. Cum deci ar putea fi readuși la viață înainte de începutul ei, cei de după acest început?

<< Căci, precum nu va odrăsli din pământ o plantă înainte de-a se forma rădăcina ei, fiindcă începutul plantei este din rădăcină, așa este cu neputință ca noi să avem pe Domnul nostru Iisus Hristos ca rădăcină a nestricăciunii noastre înainte de-a se vedea El formându-Se ca rădăcină. Deci arătând venit timpul pogorârii Duhului la noi după învierea Lui din morți, a suflat asupra Ucenicilor, zicând: „Luați Duh Sfânt” (In 20, 22). Căci atunci era cu adevărat la uși, mai bine-zis înlăuntrul ușilor, timpul înnoirii. Și să vadă iarăși iubitorul de învățătură dacă nu este adevărat și cuvântul despre acestea. Căci la început, cum ne-a spus purtătorul de Dumnezeu Moise, luând Creatorul tuturor țărână din pământ și alcătuind pe om, a suflat în fața lui suflare de viață. Și ce este altceva suflarea de viață decât Duhul lui Hristos, Care zice: „Eu sunt viața și învierea” (In 11, 25)? Iar deoarece S-a despărțit de umanitate Duhul cel Sfânt, Care ne poate menține și modela potrivit caracterului dumnezeiesc, Mântuitorul ni-L dăruiește iarăși pe Acesta, ridicându-ne spre demnitatea de la început și remodelându-ne după chipul Său. De aceea și Pavel zice către unii: „Copiii mei, pentru care sufăr iarăși durerile nașterii până ce Hristos va lua chip în voi” (Gal. 4, 19). (Sfântul Chiril al Alexandriei)

Last edited by Decebal; 12.06.2013 at 19:35:45.
Reply With Quote
  #354  
Vechi 12.06.2013, 19:45:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Decebal, jertfa Mantuitorului este mantuirea obiectiva a fost pentru iertarea pacatului stramosesc. Dar aceasta a fost facuta de Iisus si nu avea efect asupra oamenilor daca ramanea doar atat. Ca sa aiba efect si asupra oamenilor a fost trimis harul. In cazul Sfintei Fecioare prin Intrupare Iisus a avut legatura directa cu Sfanta Fecioara, nu doar cu ajutorul harului. Stergerea pacatului stramosesc (adica inaltarea firii cazute) a avut lor inainte de Cincizecime in cazul Sfintei Fecioare, la toti ceilalti numai dupa pogorarea harului si dupa Botez, tocmai de aceea.
<< Dar, deoarece Făcătorul tuturor a voit să recapituleze toate în bună rânduială în Hristos (Efes. 1, 10) și să readucă la starea de la început firea omului, îi făgăduiește împreună cu altele să-i dăruiască iarăși acesteia pe Duhul Sfânt. Căci nu era cu putință ca ea să revină altfel la stabilitatea neclintită în cele bune. De aceea hotărăște ca timp al pogorârii Duhului la noi timpul venirii la noi a lui Hristos și de aceea făgăduiește, zicând: „În zilele acelea, adică în cele ale Mântuitorului nostru, voi vărsa din Duhul Meu peste tot trupul” (Ioil 3, 10). Căci, de vreme ce la timpul generozității (dumnezeiești) a trimis pe Unul-Născut ca Mijlocitor pe pământ cu trupul, adică om, născut, după Sfânta Scriptură, din femeie, Dumnezeu și Tatăl a dat iarăși Duhul, iar Hristos L-a primit pe Duhul ca pârgă a firii înnoite. De aceea Ioan a mărturisit, zicând: „Am văzut Duhul pogorându-Se din cer și a rămas peste El” (Mt. 3, 16).

<< Și L-a primit, cum? Căci spusa aceasta se cere în mod necesar explicată. O spunea aceasta, oare, pentru că nu-L avea El însuși? Să nu fie! Căci Duhul este al Fiului și nu e din afara Lui, cum Se unește cu noi dăruindu-ni-Se de la Dumnezeu, ci există în El prin fire, ca și în Tatăl și prin El vine în Sfinți, împărțit de la Tatăl. Se spune că L-a primit întrucât S-a făcut om și era potrivit omului să-L primească. Dar, existând ca Fiu al lui Dumnezeu și Tatăl, născut din ființa Lui înainte de întrupare, mai bine-zis înainte de toți vecii, nu se supără deloc când, făcându-Se om, Îi spune Dumnezeu și Tatăl: „Fiu Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut” (Ps. 2, 7; Evr. l, 5). Căci zice că pe Cel ce este Dumnezeu dinainte de veci, născut din El, L-a născut azi ca să ne primească pe noi în El spre înfiere (Efes. 1, 5), fiindcă toată firea noastră a luat existența înnoită prin El, întrucât a fost om. Așa având și pe Duhul Său, se spune iarăși că L-a dat Fiului ca să dobândim și noi în El pe Duhul. Deci din această cauză a primit, precum s-a scris, și sămânța lui Avram (Evr. 2, 16), și S-a făcut în toate asemenea fraților Săi. Astfel, nu primește Duhul Sfânt pentru Sine, căci Duhul este al Lui și în El și prin El, precum am spus înainte. Dar, deoarece, făcându-Se om, a avut în El firea întreagă, ca s-o îndrepteze întreagă întorcând-o la starea de la început, se zice că a primit ca om și pe Duhul.

<< Deci, pe lângă cele spuse, mai trebuie gândit și la aceea: Urmând cugetării înțelepte și întăriți de cuvintele dumnezeieștii Scripturi, vom vedea că Hristos nu a primit pe Duhul pentru Sine, ci mai degrabă L-a primit în Sine pentru noi. Căci toate bunătățile vin și la noi prin El (Rom. 8, 3). Fiindcă deoarece protopărintele Adam n-a păstrat harul Duhului, abătându-se, din amăgire, spre neascultare și păcat, și astfel întreaga fire s-a păgubit în el de binele dăruit de Dumnezeu, în mod necesar Dumnezeu- Cuvântul, Care nu cunoaște schimbare, S-a făcut om ca, primind ca om binele, să-l păstreze pe seama firii Sale în mod neschimbat. Tâlcuitor al acestor taine ni se face nouă și dumnezeiescul Psalmist. Căci zice către Fiul: „Iubit-ai dreptatea și urât-ai nedreptatea. Pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeul Tău, cu untdelemnul bucuriei mai mult decât pe părtașii Tăi” (Ps. 44, 9). Deoarece, zice, ai iubit pururea dreptatea, căci ești Dumnezeul cel drept, neputându-Te abate de la aceasta, și ai urât nedreptatea, căci pururea Îți este prin fire urât răul, ca Dumnezeu iubitor de dreptate, pentru aceasta Te-a uns pe Tine Dumnezeu și Tatăl. Căci Tu, Cel ce ai ca o prerogativă a firii proprii dreptatea neschimbată, nu Te poți strămuta niciodată spre păcatul pe care nu l-ai cunoscut. Iar având-o astfel, întrucât Te-ai făcut om, ai păstrat neîndoielnic în Tine Însuți, pe seama umanității, ungerea sfântă de la Dumnezeu și Tatăl, adică pe Duhul. S-a făcut deci Unul-Născut om ca noi, ca întru El, ca în primul, să avem întoarse bunătățile și harul Duhului să se păstreze ferm înrădăcinat pe seama întregii firi; Unul-Născut, dăruindu-ne stabilitatea firii Lui, adică a Celui ce era Cuvântul din Dumnezeu-Tatăl, deoarece firea omului fusese condamnată în Adam, ca instabilă și căzută în tot felul de abateri. Precum deci din schimbarea primului om trecuse la toată firea păgubirea de cele bune, la fel, în Cel ce n-a cunoscut schimbarea stăruirii în darurile dumnezeiești se află redobândirea lor în tot neamul omenesc.
Reply With Quote
  #355  
Vechi 12.06.2013, 20:04:42
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In analizele pe care le faceti pe aceasta tema ati putea aduce in discutie omilia Sfantului Nicolae Cabasilla referitoare la Bunavestire.
Dar ce este, cumva citatele pe care le-am dat de la sfântul Chiril al Alexandriei nu vă par suficiente. Însă cu ocazia aceasta putem să vedem cu adevărat cât de departe a fost și este gândirea Sfinților Părinți față de cugetarea celorlalți credincioși. În astfel de probleme sensibile, greu de înțeles și de explicat se vede diferența de categorie între simpli creștini și Sfinții Părinți. De aceea Biserica Ortodoxă are pe Sfinții Părinți ca normativi în credință, iar nu pe oricine. Aici se vede diferența între cugetarea creștinilor simpli și Sfânta Tradiție a Bisericii lui Hristos. Însă superstițioșii nu vor să facă ascultare de Sfânta Tradiție, ei au propriile lor tradiții, făcute nu după călăuzirea Duhului Sfânt, ci după cum își închipuie ei, după cum le convine lor, după ceea ce li se pare lor că ar fi adevărul. Ei și propriile lor interpretări, nesusținute de nimeni după cum preabine se vede; ei și nu Sfinții Părinți. Ei nici măcar nu se obosesc să citească, să vadă dacă pot să înțeleagă, nuuuu, ei trebuie neapărat să dea replicile fără să studieze, că nu contează care este de fapt adevărul, ci contează ca "părerea" lor "autoritativă" să fie ultima, ca și cum ăsta ar fi criteriul adevărului. Am dat niște citate din sfântul Chiril al Alexandriei, citate de o dificultate apreciabilă, este vorba de o parte hard a teologiei creștine autentice (adică de la Tradiție), dar oare nu este absolut suspect că ei, superstițioșii care vor să își ridice părelnicele lor iluzii la statut de adevăr, nici măcar nu citesc Sfinții Părinți, și chiar și dacă citesc se comportă cu o nonșalanță, cu o "familiaritate" atât de suspectă de parcă ar fi citit un banc cu Bulă; cum este posibil să treci peste cuvintele Sfinților Părinți, și nici măcar să te întrebi: "Eu, eu, AM ÎNȚELES CEVA? AM ÎNȚELES CEVA CU ADEVĂRAT? NU CUMVA DOAR MI SE PARE MIE CĂ AȘ FI ÎNȚELES?" Dar deținătorii de prea multe "certitudini" prefabricate nu au timp de întrebări și de cugetare, nu au timp de pus lucrurile la îndoială, nu au timp de Sfinții Părinți, dar au timp de ei și de ieftinele lor prefabricate. Ei nu iubesc aurul teologic lămurit în focul Duhului Sfânt, aurul teologic al Sfintei Tradiții; ei au altele, măhh, înțelegi? Trebuie să îți dea repede replica așa ca să "îți închidă gura" că "smintești", că doară ei sunt ortodocșii, și ei sunt ăi de referință, glasul lor trebuie să se audă, și dacă se poate cât mai tare, dar nu Sfânta Tradiție, nu Sfinții Părinți.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 12.06.2013, 21:09:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Figura Maicii Domnului si semnificatiile diferitelor momente ale vietii ei au fost talcuite pe tot parcursul dezvoltatii gandirii patristice,in diferite contexte sau dimensiuni ale analizei.Chiril al Alexandriei reprezinta un moment teologic si cred ca ar fi oarecum injust sa-i cer sa aiba aceiasi intelegere cu Cabasila,nu neaparat diferita ca esenta dar dintr-un alt unghi al abordarii.Personal nu vad nici o problema in a urmari o abordare pe tot parcursul unei gandiri pt a o surprinde in diferite faze,nu am cum sa limitez totul la un Parinte sau la un moment istoric,cred ca nici ei nu si-ar fi dorit asta.M-ar interesa o analiza a dvs la respectiva omilie,chiar in paralel cu gandirea lui Chiril,eu daca m-as apuca,si evit asta,m-as duce tocmai la textul biblic,contextul iudaic,lumea apocrifelor(sunt importante pt ca arata nu numai ce nu s-a retinut dar si modul evolutiei evlaviei populare paralela cu imbisericirii credinciosilor) si a traditiei (abordarea Sfantului Vasile cel Mare care o numeste ,,Biserica Sfintita si Rai Cuvantator"-a se vedea axion la Liturghia sfantului)si as sfarsi finalmente intr-o previzibila redaktionsgeschichte a textului biblic.Speram ca dvs sa realizati o integrare patristica cu o anvergura superioara,chiar avand ca bun punct de plecare spusele lui Chiril.PS:am recomandat omilia pt ca am citit-o cu mare atentie si chiar cred ca are pasaje ce merita analizate.Daca nu considerati necesar nu-i nici o problema,propunerea mea era doar o propunere fara caracter coercitiv :) Numai bine.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 12.06.2013, 22:39:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Mă îndoiesc că ați citit și chiar și dacă ați citi mă îndoiesc că ați înțeles. Dar ce mai contează teologia atunci când superstiția furnizează suficient material pentru alimentarea credințelor populare.

Eu am încercat să polemizez - dar am văzut că nu am avut cu cine - cu Cătălin pe marginea unei probleme. Deja când insinuați că pentru mine Maica Domnului ar fi o simplă femeie care a născut un copil mergeți mai departe decât ar trebui.

Atât dumneavoastră cât și Cătălin nu faceți decât să contraziceți Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți, atunci când negați că Maica Domnului a primit duhul Învierii sau harul interior după Învierea Mântuitorului și după Pogorârea Duhului. Credința voastră în superstiție este mai puternică decât argumentele teologice, doar pentru că așa vi se pare vouă, așa nu vă puteți voi închipui. Opinia nefundamentată și închipuirea, acestea iată au devenit rețeta perfectă pentru ridicarea superstiției la rang de teologie.
Scuze, Decebal, dar faptul ca ne citezi din Sf. Chiril al Alexandriei, nu te face, prin felul in care o percepi pe Maica Domnului mai putin neoprotestant.
Acum, cat am inteles si cat nu, Dumnezeu stie. Totusi, daca nu ai de adus alte argumente, atunci opreste-te si nu incepe sa categorisesti, ca nu e crestin.

Eu nu am venit cu ideile mele in privinta efectelor umbririi Fecioarei Maria, ci le-am citit in lucrarea pe care am mentionat-o.
Ai citit-o, Decebal?
Ce parere ai despre aceasta lucrare?
Ti se pare ca e scrisa din pura superstitie, sau este argumentata teologic?
Pr. Staniloae este o somitate in teologie; indraznesti sa il faci superstitios?!?
Raspunde!
Reply With Quote
  #358  
Vechi 12.06.2013, 22:48:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Însă superstițioșii nu vor să facă ascultare de Sfânta Tradiție, ei au propriile lor tradiții, făcute nu după călăuzirea Duhului Sfânt, ci după cum își închipuie ei, după cum le convine lor, după ceea ce li se pare lor că ar fi adevărul. Ei și propriile lor interpretări, nesusținute de nimeni după cum preabine se vede; ei și nu Sfinții Părinți. Ei nici măcar nu se obosesc să citească, să vadă dacă pot să înțeleagă, nuuuu, ei trebuie neapărat să dea replicile fără să studieze, că nu contează care este de fapt adevărul, ci contează ca "părerea" lor "autoritativă" să fie ultima, ca și cum ăsta ar fi criteriul adevărului. Am dat niște citate din sfântul Chiril al Alexandriei, citate de o dificultate apreciabilă, este vorba de o parte hard a teologiei creștine autentice (adică de la Tradiție), dar oare nu este absolut suspect că ei, superstițioșii care vor să își ridice părelnicele lor iluzii la statut de adevăr, nici măcar nu citesc Sfinții Părinți, și chiar și dacă citesc se comportă cu o nonșalanță, cu o "familiaritate" atât de suspectă de parcă ar fi citit un banc cu Bulă; cum este posibil să treci peste cuvintele Sfinților Părinți, și nici măcar să te întrebi: "Eu, eu, AM ÎNȚELES CEVA? AM ÎNȚELES CEVA CU ADEVĂRAT? NU CUMVA DOAR MI SE PARE MIE CĂ AȘ FI ÎNȚELES?" Dar deținătorii de prea multe "certitudini" prefabricate nu au timp de întrebări și de cugetare, nu au timp de pus lucrurile la îndoială, nu au timp de Sfinții Părinți, dar au timp de ei și de ieftinele lor prefabricate. Ei nu iubesc aurul teologic lămurit în focul Duhului Sfânt, aurul teologic al Sfintei Tradiții; ei au altele, măhh, înțelegi? Trebuie să îți dea repede replica așa ca să "îți închidă gura" că "smintești", că doară ei sunt ortodocșii, și ei sunt ăi de referință, glasul lor trebuie să se audă, și dacă se poate cât mai tare, dar nu Sfânta Tradiție, nu Sfinții Părinți.
Nu ai impresia ca ai mers prea departe, ingamfandu-te, ca ai citit si l-ai inteles pe Sf. Chiril al Alexandriei?
Ia mai bine aminte la propria ta persoana!
De obicei diavolul ii sopteste celui ingamfat asemenea ganduri in ureche!
Reply With Quote
  #359  
Vechi 13.06.2013, 00:32:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Incontinuu s-a mentionat ca e vorba de Fecioara Maria, deci nu se poate face nici o confuzie. Daca incluzi la "alti oameni" pe Elisabeta, ruda Maicii Domnului, mama Sf. Ioan Botezatorul, atunci cred ca nu trebuie sa contrazicem Biblia, care afirma ca Elisabeta s-a umplut de Duh Sfant. Pot eu sa-l contrazic pe Evanghelistul Luca, cel care a vazut-o pe Maica Domnului si a pictat-o?!?
Atunci cand Preasfanta Nascatoare de Dumnzezeu, care tocmai zamislise prin puterea Duhului Sfant, a salutat-o pe Elisabeta, “pruncul a saltat in pantece” (Luca 1, 41). Asadar, el s-a facut profet si a transmis darul proorocirii si mamei sale, pentru ca aceasta a recunoscut-o pe Maica Domnului (Sfantul Grigorie Palama).

Cinstitul Inaintemergator si Botezator Ioan a avut un rol important in Botezul lui Hristos. El a fost o mare personalitate si un mare profet care s-a aflat in punctul de trecere dintre Vechiul si Noul Testament, pentru ca a fost ultimul profet al Legii vechi si primul ce apartine Legii noi.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 13.06.2013, 09:24:56
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Scuze, Decebal, dar faptul ca ne citezi din Sf. Chiril al Alexandriei, nu te face, prin felul in care o percepi pe Maica Domnului mai putin neoprotestant.
Ce să vă spun!! :))) După ce am fost nebun și stilist, taliban și extremist, intolerant, sectar extremist ortodox, ba chiar capul unei astfel de rețele de sectari extremiști ortodocși, apoi filetist, pietist și sectant de interior, apoi neoprotestant, încep încetul cu încetul să mă stabilesc la "casa mea", neoprotestantismul fervent, sau după alții, "un amestec de gandire catolica, neoprotestanta, atee etc. asezonata (cateodata) cu citate din Sfintii ortodocsi si din Sfintii Parinti ortodocsi". Mare Ți-e grădina Doamne, și mulți i-au mai sărit pârleazul.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acum, cat am inteles si cat nu, Dumnezeu stie.
Așa sunt unii pe aici care trec cu așa o nonșalanță peste Sfinții Părinți. Mi-am spus punctul de vedere în postarea anterioară și mă îndoiesc că vreunul dintre cei care fac abstracție de Sfinții Părinți va pune vreodată la modul serios mâna pe studiul creștinismului.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu nu am venit cu ideile mele in privinta efectelor umbririi Fecioarei Maria, ci le-am citit in lucrarea pe care am mentionat-o.
Doamnă, eu vă rog mult să încercați să mai și înțelegeți textele, nu doar să le citiți și să le citați, luându-vă după aparențe. V-am mai explicat și dumneavoastră și altora, că una este umbrirea Duhului și alta este primirea Duhului, aceea despre care vorbește Sf Apostol Ioan și Sf Chiril. Textele sfântului Chiril sunt atât de grăitoare, problema este că ele mai trebuie și citite și înțelese, că altfel aruncăm teologia ortodoxă autentică pe fereastră. V-am dat citate clare de la Sfântul Chiril care vorbesc tocmai despre această diferență dintre harul interior și cel exterior, precum și despre ceea ce înseamnă dăruirea Duhului după Învierea lui Hristos. Citatele, studiate la modul responsabil, sunt mai mult decât grăitoare. Dar am văzut că toți treceți peste ele ca și cum voi ați fi niște autorități mai mari decât Sfinții Părinți în teologia creștină.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ai citit-o, Decebal?
Ce parere ai despre aceasta lucrare?
Ti se pare ca e scrisa din pura superstitie, sau este argumentata teologic?
Pr. Staniloae este o somitate in teologie; indraznesti sa il faci superstitios?!?
Raspunde!
Ce să răspund? Nu am văzut nimic la Dumitru Stăniloae care să contrazică pe sfântul Chiril al Alexandriei sau să suțină ceea ce spuneți dumneavoastră, Cătălin, etc. Ca să fiu mai clar, așa cum greșit interpretați pe Sfântul Ioan Teologul și Evanghelia după Ioan, precum și pe Sfântul Chiril, așa greșit îl interpretați și pe Dumitru Stăniloae. Mie lucrurile îmi sunt foarte clare. Citatele pe care le-ați adus conțin idei la care am răspuns de n ori pe acest thread, doar vă faceți că nu vedeți sau că nu înțelegeți și reluați lucrurile de la capăt, ca și cum nu v-aș fi răspuns și ca și cum citatele pe care le-am dat nu ar fi suficient de lămuritoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 16:03:50
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16