Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2011, 20:54:26
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit castrarea pedofililor

Nu demult guvernul nostru a aprobat o lege care prevede castrarea chimica definitiva a violatorilor de copii dar si a celor care intretin relatii sexuale cu minori. Ce parere aveti despre acest lucru? Am insa si eu o nelamurire referitoare la acest lucru: Ce se intampla daca persoana care a violat sau a intretinut relatii sexuale cu minori este casatorita? Sunteti deacord cu aceasta pedeapsa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2011, 21:07:16
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Personal i-as castra pe viu si fara anestezie, nu numai pe pedofili ci pe toti violatorii.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2011, 23:27:24
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Personal i-as castra pe viu si fara anestezie, nu numai pe pedofili ci pe toti violatorii.
..Hei,omule!,nu-i prea...crestineste!!!... ;sa-i castrezi ,si inca fara anestezie...
Sa nu ridicam piatra,totusi!,zic.Mai ales ca sintem depasiti numeric.
.................................................. .................................................. ........................
In alta ordine de idei,eu stiu ca Dumnezeu a spus raspicat:faceti asa si nu altfel!...unde vezi tu (dimpreuna cu amicul Bastovoi -in fata caruia ma inclin -)libertate?..Personal,din cuprinsul intregii Scripturi,n-am retinut decit ca ,Dumnezeu a stabilit clar(pt oricine)niste LEGI,NORME cu care ,desigur,avem "libertatea" sa nu fim de acord.Daca ne da mina,evident.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2011, 00:27:07
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
..Hei,omule!,nu-i prea...crestineste!!!... ;sa-i castrezi ,si inca fara anestezie...
Sa nu ridicam piatra,totusi!,zic.Mai ales ca sintem depasiti numeric.
.................................................. .................................................. ........................
In alta ordine de idei,eu stiu ca Dumnezeu a spus raspicat:faceti asa si nu altfel!...unde vezi tu (dimpreuna cu amicul Bastovoi -in fata caruia ma inclin -)libertate?..Personal,din cuprinsul intregii Scripturi,n-am retinut decit ca ,Dumnezeu a stabilit clar(pt oricine)niste LEGI,NORME cu care ,desigur,avem "libertatea" sa nu fim de acord.Daca ne da mina,evident.
Omule victimele acestor dezacsati sunt neoameni pentru tot restul vietii. Multi dintre ei ar fi preferat mai degraba sa fie ucisi decat sa traiasca cu asa ceva pe constiinta. La ei oare nu ne gandim ? Putini sunt cei care in urma unor astfel de traume mai au puterea sa duca o viata normala. Vezi tu creierul nu-i ca hard disk-ul dai delete si cele neplacute se sterg din memorie.

Sincer cred ca-i o pedeapsa cat se poate de umana pentru niste inumani, care nu ofera prea multe garantii ca nu-s recidivisti. Nu vad ce-i asa rau in a-i face eunuci. Zici de libertate, pai tu crezi ca pedofilii sau violatorii s-au gandit prea mult la libertatea de a alege a celor pe care i-au maltratat astfel. Daca tii la libertate nu o furi altora.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 02.12.2011 at 00:33:20.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2011, 01:09:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da dar NU avem nicio garantie ca pedeapsa va fi aplicata corect si intotdeauna pe drept! Ce-ati face voi daca ati fi acuzati de viol/pedofilie pe nedrept??

De acea spun ca sunt deacord cu aceasta pedeapsa (e chiar perfecta),insa NUMAI in conditii in care exista 100% dovezi ale savarsirii faptului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2011, 01:17:26
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da dar NU avem nicio garantie ca pedeapsa va fi aplicata corect si intotdeauna pe drept! Ce-ati face voi daca ati fi acuzati de viol/pedofilie pe nedrept??

De acea spun ca sunt deacord cu aceasta pedeapsa (e chiar perfecta),insa NUMAI in conditii in care exista 100% dovezi ale savarsirii faptului.
Legea este buna, ca principiu si din punctul acesta de vedere m-am pronuntat. Intr-adevar insa in contextul vietii din Romania e riscanta ca de altfel orice lege cu un caracter mai radical. In urma perfidiei romanesti, prin aplicarea unei astfel de legi, este foarte posibil sa fie cazuri in care oameni nevinovati sa aiba de suferit.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2011, 12:06:28
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Mi se pare o masura pe drept luata, astia nu sunt oameni. Sa li se aplice aceasta pedeapsa, pe buna dreptate meritata de cei vinovati de astfel de fapte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2011, 01:46:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Politica..cum sa mai castige si politicienii ceva simpatie populara la cate magarii au facut?

Pe langa ei, violatorii sunt niste copii inocenti iar pentru ei nu stiu cum se face ca nu se gaseste nici un tratament..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2011, 03:17:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este complet distractiv sa vezi cu ce se ocupa crestinii!!!
Mai bine zis ce subiecte crestinesti cu reactii"crestinesti" pe masura!!!
Unde-i rost de judecat si osandit aproapele hop si noi crestinii,drepti,cinstiti si buni ca painea calda,ca noi nimeni altii.

E foarte de mirare cum apare acest gen de legi intr-o tara preponderent crestina,lege care mai degraba pare adoptata dintr-un stat de salbatici.
Sau in Romania religia e doar teorie pura?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2012, 14:27:22
AWA MARIUS AWA MARIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2012
Locație: BUCURESTII NOI-ILFOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Exclamation

DRAGI CRESTINI ,FRATI INTRU DOMNUL SA LUAM SEAMA LA CE SPUNEM SI SA GANDIM DE 2ORI INAINTE ,,,,DACA IIS HR A SPUS SA IERTAM IATA FRATILOR CA VINE DIAVOLUL SI SPUNE SA OMORAM.SA CASTRAM,SA UCIDEM!!!!!!!!DE CE???????DAC LUAM BINE AMINTE LA IMVATATURILE SF.PARINTI EI NE IMVATA DE DINAINTE CA OMUL IN VREMEA DE PE URMA[vremea venirii si stapanirii antihristului] VA AJUNGE SA UCIDA SPUNAND CA AU FACUT-O IN NUMELE DOMNULUI,VA FI OMUL ATAT DE NEBUN INCAT CEI NEBUNI VOR SPUNE DESPRE CEI SANATOSI CA SUNT NEBUNI...IATA DAR FRATI INTRU DOMNUL CA AM AJUNS SA GANDIM CU FUNDUL....IARTA SI VEI FI IERTAT CA SA NU FII TRAS LA RASPUNDERE LA JUDECATAT VIITOARE CA AI JUDECAT TU CA OM????CINE ESTI TU SA DAI PEDEPSE????CINE ESTI TU CA OM SA NU IERTI DACA CREATORUL TAU A ZIS SA IERTII???????????SA LUAM AMINTE FRATILOR SI SA NU JUDECAM NOI SI SA-I LASAM PE ALTII SA O FACA DACA ASA VOR EI!!!!!!!!!!!!!!SA-MI FIE SPRE IERTARE DACA AM SMINTIT PE CINEVA!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parada homosexualilor la Brasov. De ce nu si parada pedofililor si a zoofililor? Eugen7 Homosexualitatea 127 27.05.2011 03:57:33