Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.05.2015, 21:09:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Asta e o prostie pentru ca orice aparat ai folosi, tot cu ajutorul simturilor vei ajunge sa cunosti realitatea. Ca sa nu mergem mai departe si sa spunem ca si ideea ca avem simturi poate fi pusa in discutie.
Sau ideea ca exista o realitate independenta de mintea noastra.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.05.2015, 21:11:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Dovezile empirice sunt obținute prin observație, experimentare, repetiție etc. nu au nici o legătură cu simțurile, vorbești numai prostii.
Observatia nu face apel la vedere auz etc? Deci nu tot la simturi se reduce ?
Oricum,eu nu cred ca stiinta te face asa fericit de o ridici asa la rang de adevar absolut .
Parca toti am fi oameni de stiinta pe aici ,vorbim asa pretentios, cand de fapt sufletul nostru cauta altceva. Cred ca profii nostril s-ar bucura sa vada cum matematica ajunge adevarul nostru absolut :)
Nu zic sa fim irationali, si mie mi a placut mult fizica , dar eu vorbesc de un alt nivel de intelegere care nu exclude ratiunea dar o completeaza. Cu timpul ai sa intelegi,daca va fi sa fie . Nimeni nu poate dovedi nimic ci numai Dumnezeu are mila de toti
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.05.2015, 21:23:01
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Un cercetător când îți observă o monstră sub un microscop nu trage concluzia după ce s-a uitat la ea, ci se folosește de unelte precum un analizator care să verifice acea compoziție.

Unelte care sunt obiective, cărora nu le pasă pe ce parte a patului s-au trezit sau că nu și-a băut cafeaua.

„Observație” are cu totul altă definiție în știință decât ce crezi tu.
Se uita prin microscop ca sa traga totusi niste concluzii, nu?

Macar preliminare.

"Uitatul" / ochiul - face parte din proces.

Iar datele furnizate de analizor le acceseaza ...tot prin simturi, Alin.

Le poate vizualiza, pipai (daca sunt printate BRAIL), auzi, gusta, mirosi.

Sa facem un exercitiu de imaginatie:

o observatie stiintifica fara vaz, auz, pipait, mirosit si gustat.

----

Insa se pare ca tot stiintific ai observat obiectiv ceea ce cred eu subiectiv prin "observatie".
__________________

Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.05.2015, 22:53:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Este acel creator/dumnezeu cel descris de dogmele actuale? Categoric nu. De ce?
Pentru că nu există nici un fel de dovadă concretă i verificabilă care să susină afirmaiile lor.

În acest sens pot zice că sunt agnostic la idea de dumnezeu, dar ateu la idea de un dumnezeu descris de dogmele actuale.
Ce este greșit în dogmele creștine? (ortodoxe)

Sau altfel spus, cât la sută din ele cunoști?

Sau mai obiectiv spus: cât la sută crezi din gândirea noului testament? Dar din gândirea vechiului testment?

Răspunsuri pertinente din partea unui ateu sau al unui agnostic la întrebările de mai sus, nu există. Ar însemna să devină creștin.

Unde vreau să bat și ce vreau să spun: afirmațiile gratuite, mai ales de ponegrire, mai ușoară sau mai grea față de Biserica lui Hristos, orice neiubitor de Dumnezeu și de oameni, dea lungul istoriei, a știut să facă, dar nu a rezultat decât cu o mai mare îndepărtare a lui de Bine, Frumos și Adevăr.

O zi bună, Aline, dacă ai drum, ne întâlnim undeva în Timișoara și vorbim cât vrei, scrie-mi mesaj privat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.05.2015, 12:45:18
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce este greșit în dogmele creștine? (ortodoxe)
Prea multe lucruri care nu se raportează la percepția actuală a realității și societății în care trăim.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sau altfel spus, cât la sută din ele cunoști?

Sau mai obiectiv spus: cât la sută crezi din gândirea noului testament? Dar din gândirea vechiului testment?

Răspunsuri pertinente din partea unui ateu sau al unui agnostic la întrebările de mai sus, nu există. Ar însemna să devină creștin.
Amuzant cum întodeauna când cineva face o afirmație despre dogma lor pe acest forum, imediat ești întrebat de aprofundarea care ai făcuto, însă când se discută un subiect științific toți sunt experți deși în realitate marea majoritate nu au deschis o carte în viața lor despre ce se vorbește.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.05.2015, 10:40:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cate cercuri concentrice sunt pana la adevar:
ignoranta >ateism > Hinduism >budda ,islam >crestinism > protestant >catolic > ...ortodox... <stilisti< armeni ,Greco catolici<ecumenism

Simpla afirmare a ortodoxiei risca sa te bage automat in una din categorii.
Esti doar unul din sustinatorii care crede ca detine adevrul
La fel si plasarea disputei la un nivel formal ,in care ortodoxia are dreptate pentru ca asa cred eu ,pentru ca asa trebuie si pentru ca asa au afirmat niste sfinti .
"Eu cred ca am dreptate ,sunt convins ca am dreptate " sunt afirmatii subiective,necesare dar nu si suficiente .Ceilalti ,sunt si ei convinsi si cred la fel de mult adevarul lor .
Noi nu credem intr-un dumnezeu al mintii umane , care sa atarne de gradul nostrum de credinta sau fanatism. Noi credem intr-un Dumnezeu VIU , care face minuni . Intotdeauna Dumnezeu a afirmat despre Sine ca este un Dumnezeu viu , ca este Dumnezeul celor vii (chiar daca au murit cu trupul ) si ca restul falsilor dumnezei pur si simplu nu exista ,sunt inchipuiri umane
Nu noi afirmam aceasta ci EL afirma.
Noi suntem doar martori ai Lui ,credinciosi ai Lui ,dar argumentatia sau temeiul credintei noastre nu e opera noastra .
Credem in Dumnezeul Treime pentru ca este singurul Dumnezeu viu , singurul care vorbeste limba dumnezeirii ,singurul care are cuvintele adevarului,singurul care are stiinta de a misca sufletele noastre ,singurul care face minuni .
Nu suntem intr-o competitie a religiilor,suntem doar niste necredinciosi,carora Dumnezeu a avut mila sa li se descopere. De la noi nu am putea zice nimic in apararea Lui ,El insusi e Cel care din niste neputinciosi si slabi face purtatori ai adevarului

Respectam toate celelalte religii , ca nascociri umane interesante ,dar nu putem crede decat in Dumnezeul care da viata si desavarsire sufletului nostru neprieceput chinuit si slab
Ridica-se altii pe culmile intelepciunii noi suntem doar robi umili ai Celui care ne iubeste ca pe fii sai .Care dumnezeu vreodata a facut din niste criminali si nesupusi , fii ai sai ? Acesta e Dumnezeul pescar ,singurul care cunoaste taina sufletului omenesc.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.05.2015, 10:50:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ceilalti ,sunt si ei convinsi si cred la fel de mult adevarul lor .
Sper ca stii ca din afirmatia asta reiese ca urmatoarea fraza:


Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Noi nu credem intr-un dumnezeu al mintii umane , care sa atarne de gradul nostrum de credinta sau fanatism. Noi credem intr-un Dumnezeu VIU , care face minuni .

poate fi spuna de orice om de pe lume, de orice religie, si are aceeasi valoare de adevar peste tot, nu?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.05.2015, 11:01:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sper ca stii ca, din afirmatia asta reiese ca urmatoarea fraza:


poate fi spuna de orice om de pe lume, de orice religie, si are aceeasi valoare de adevar peste tot, nu?
Poate fi spus orice de oricine , dar nu noi hotaram care este adevarul.
Noi suntem reprezentantii slabi ai Dumnezeului celui tare . El este cel care va ingenunchia orice genunchi de pe acest pamant , Fiului sau. El a purtat israelul prin pustie , si I-a scos din mana faraonului, El a infrant pe oricine li s-a opus pana le-a dat tara promise , desi fiecare popor avea proprii lor zei
Incat pana si un imparat pagan a exclamat ca dumnezeul lui Iacov este cel adevarat.
Dupa relativitatea mintii umane orice religie e valoroasa , si nici nu ni se cade sa spunem mai mult ,caci altfel vom fi pe aceiasi treapta cu facatorii de religii ,manipulatorii
Doar Dumnezeu a stiut sa patrunda dincolo de neputinta mintii noastre si sa ne arate un alt soi de credinta , cel bazat pe adevar,dar un adevar spiritual impletit cu unul empiric
Si asa cum El insusi avertizeaza ,nu vor crede decat cei care erau ai sai.
Nu toate lumea poate crede,dar toata lumea se va convinge
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.05.2015, 11:22:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Poate fi spus orice de oricine , dar nu noi hotaram care este adevarul.
Bingo. Aici voiam sa ajung :)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.05.2015, 11:26:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Bingo. Aici voiam sa ajung :)
Ai ajuns.Si de aici ?
Indiferent ca vrem noi sau nu vrem ,Dumenzeu vorbeste inimii noastre .
Important e sa te lepezi de orice credinta si sa urmezi voia inimii.
Doar inima ta te va duce catre El,adica catre adevarul care il cauti
Reply With Quote
Răspunde