Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2010, 01:01:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu am fost nevoita sa-mi schimb pasaportul in luna februarie si singura alternativa convenabila era pasaportul biometric. Sincer la inceput am fost reticenta si tematoare, ca auzisem atatea si citisem atatea despre asta ca aveam impresia ca o sa-l vad pe satana.
Acum am pasaport biometric si vad ca sunt ok, n-am patit nimic, nu mi-a furat nimeni identitatea si nici nu m-a manipuleaza nimeni...inca sunt acelasi om din mila lui Dumnezeu.

Din acest motiv eu cred ca situatia inca nu e grava...iar pentru a intelege ce e cu nr. fiarei cititi Apocalipsa lui Yannaras. El explica fff interesant tot ce tine de Apocalipsa...iar eu acum tind sa cred ca realitatea e mult mai aproape de interpretarea lui decat de ce stiam din alte surse. Asa ca eu chiar sunt linistita si cu pasaport biometric...iar acest articol de la inceputul topicului mi se pare o minciuna si o aberatie crasa care nu poate fi lansata decat de niste habotnici cu grave probleme.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2010, 01:04:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu am fost nevoita sa-mi schimb pasaportul in luna februarie si singura alternativa convenabila era pasaportul biometric. Sincer la inceput am fost reticenta si tematoare, ca auzisem atatea si citisem atatea despre asta ca aveam impresia ca o sa-l vad pe satana.
Acum am pasaport biometric si vad ca sunt ok, n-am patit nimic, nu mi-a furat nimeni identitatea si nici nu m-a manipuleaza nimeni...inca sunt acelasi om din mila lui Dumnezeu.

Din acest motiv eu cred ca situatia inca nu e grava...iar pentru a intelege ce e cu nr. fiarei cititi Apocalipsa lui Yannaras. El explica fff interesant tot ce tine de Apocalipsa...iar eu acum tind sa cred ca realitatea e mult mai aproape de interpretarea lui decat de ce stiam din alte surse. Asa ca eu chiar sunt linistita si cu pasaport biometric...iar acest articol de la inceputul topicului mi se pare o minciuna si o aberatie crasa care nu poate fi lansata decat de niste habotnici cu grave probleme.
Nici nu ai sa patesti nimic cu el ! Diavolul ne indreapta mintea in alta directie ( aceste amarate pasapoarte si alte cele ) spre a uita cele esentiale ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2010, 01:07:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici nu ai sa patesti nimic cu el ! Diavolul ne indreapta mintea in alta directie ( aceste amarate pasapoarte si alte cele ) spre a uita cele esentiale ! Doamne ajuta !
Da corect.
Deci concluzia este sa fii in permanenta lucrare cu tine si cu mintea ta si sigur Dumnezeu nu te va parasi....El stie cel mai bine ce vremuri vor veni.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2010, 01:11:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cei de la Apologeticum fac parte dintr-o altă Biserică decât Sinodul BOR. Așa vor să facă ei o Biserică mai bună și mai dreaptă, excomunicându-i pe cei care au acte cu care nu sunt ei de acord.
În privința cipurilor, există un document publicat chiar pe acest forum, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5766

Deocamdată, acesta este punctul de vedere oficial al Bisericii Ortodoxe. Restul ? vituperări ale câte unui călugăr Varzuvie și a celor ce cred că patriarhul BOR nu este suficient de ortodox pentru gustul lor.
Dar BC ce isi sfatuieste credinciosii sa faca cu noile pasapoarte cu cip: sa le accepte sau nu? Ar fi interesant de stiut.
In ceea ce priveste documentul, la care faceti referire mai sus, suntem in cunostinta de cauza si l-am discutat la vremea aparitiei lui.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2010, 01:11:42
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici nu ai sa patesti nimic cu el ! Diavolul ne indreapta mintea in alta directie ( aceste amarate pasapoarte si alte cele ) spre a uita cele esentiale ! Doamne ajuta !
Corect,
Se insista pe ideea cu cipul incat lumea numai cu asta isi va bate capul lasand celelalte lucruri la o parte. Faptu ca ai pasaport cu cip nu inseamna absolut nimic, trairea cu Dumnezeu conteaza ori nu cred ca un pasaport sau un buletin sau mai stiu eu ce poate strica relatia cu Dumnezeu.
Nu stiu de unde a aparut ideea asta ca semnul fiarei e un cip. Nu e nici pe departe asa, e vorba de un semn spiritual si nicidecum de un semn fizic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2010, 01:30:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Se insista pe ideea cu cipul incat lumea numai cu asta isi va bate capul lasand celelalte lucruri la o parte. Faptu ca ai pasaport cu cip nu inseamna absolut nimic, trairea cu Dumnezeu conteaza ori nu cred ca un pasaport sau un buletin sau mai stiu eu ce poate strica relatia cu Dumnezeu.
Nu stiu de unde a aparut ideea asta ca semnul fiarei e un cip. Nu e nici pe departe asa, e vorba de un semn spiritual si nicidecum de un semn fizic.
Lumea face ce si cat poate, dar nu a spus nimeni sa uitam de celelalte probleme, ci sa fim atenti si la acest lucru.
Daca lumea considera ca pasaportul cu cip nu inseamna nimic, degeaba a primit toate informatiile. Nimic nou sub soare:
3.Și le-a grăit lor multe, în pilde, zicând: Iată a ieșit semănătorul să semene.
4.Și pe când semăna, unele semințe au căzut lângă drum și au venit păsările și le-au mâncat.
5.Altele au căzut pe loc pietros, unde n-aveau pământ mult și îndată au răsărit, că n-aveau pământ adânc;
6.Iar când s-a ivit soarele, s-au pălit de arșiță și, neavând rădăcină, s-au uscat.
7.Altele au căzut între spini, dar spinii au crescut și le-au înăbușit. (Matei 13)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2010, 02:03:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nimic nou sub soare:
3.Și le-a grăit lor multe, în pilde, zicând: Iată a ieșit semănătorul să semene.
4.Și pe când semăna, unele semințe au căzut lângă drum și au venit păsările și le-au mâncat.
5.Altele au căzut pe loc pietros, unde n-aveau pământ mult și îndată au răsărit, că n-aveau pământ adânc;
6.Iar când s-a ivit soarele, s-au pălit de arșiță și, neavând rădăcină, s-au uscat.
7.Altele au căzut între spini, dar spinii au crescut și le-au înăbușit. (Matei 13)
Mulțumesc mult ! Abia acum am înțeles ceea ce a spus Mântuitorul în pilda aceasta: era vorba de pașapoartele biometrice. Deci, iubiților, de veți accepta ca slujitorii ghiabolului de la Direcțiunea Pașapoartelor să vă dea carte cu cip înăuntru, înseamnă că tocmai v-ați uscat, precum semințele care nu aveau pământ adânc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2010, 02:36:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Pașapoartele și buletinele hai să le ignorăm puțin că-s doar plastic și/sau hârtie.
Dar dacă acceptați (de bună voie) ca cipul ce poartă cifra fiarei să fie implantat în trupul vostru, atunci nu au pervertit o hârtie sau un plastic amărât căci identitatea noastră nu constă în materie, ci te pervertești pe tine însuți, lepădându-te de Hristos!

Măi fraților, cu actele ăstea e polemică, părerile sunt împărțite, dar cu cipuitul omului nu-i de glumit! Pierzi permanent șansa de a te mântui! Te afurisești efectiv! Adică ce... Duhul Sfânt se află sălășluit în corpurile oamenilor și ei vin și își bagă 666 în ei...

Nu vă mai amăgiți cu „E... că poate nu-i așa sau are milă etc.”!
Și cu actele biometrice ... păi cum măi voi chiar sunteți dispuși să vă sclavagească subtil?? Ăsta-i un atac la libertatea omului, unul dintre cele mai prețioase daruri lăsate de Dumnezeu! Și voi veniți că lasă poate nu-i așa rău... Păi voi sunteți dispuși să renunțați la o părticică de libertate așa ușor? În trecut se luptau și pentru o palmă de pământ și uite azi ne aruncăm libertatea pe geam...

Lăsăm de aici puțin, mai lași și de acolo puțin ... până când? Cu cipurile și cu actele ăstea vor ei să obișnuiască lumea, pentru ca ea să accepte în final semnul fiarei!

Da, semnul fiarei e ceva spiritual. Dar prin acceptarea semnului lumesc îi spui lui Hristos „Mă lepăd de tine Doamne”.

Doar un lucru vă mai spun: Un atac la libertate reprezintă și un atac la rânduiala lui Dumnezeu, căci libertatea e un dar de la El!

Amin.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2010, 03:02:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mulțumesc mult ! Abia acum am înțeles ceea ce a spus Mântuitorul în pilda aceasta: era vorba de pașapoartele biometrice. Deci, iubiților, de veți accepta ca slujitorii ghiabolului de la Direcțiunea Pașapoartelor să vă dea carte cu cip înăuntru, înseamnă că tocmai v-ați uscat, precum semințele care nu aveau pământ adânc.
Dar la intrebare nu stiti sa raspundeti? Deci ce va sfatuieste papa sa faceti cu pasapoartele cu cip?
Ma bucur ca v-am putut lumina putin.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2010, 03:09:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Trecem actele cu cip in Indreptarul de Spovedanie?
Si ce pacat atat de grav e incat sa NU TE POTI SPOVEDI?
Apopgeticum e un site in care CHIAR nu se glumeste, dar oare nu au ajuns prea departe?
Foarte interesanta postarea de la Apologeticum.

Dar pentru cine n-a observat, este un afis care nu ne spune mai nimic.

Cine l-a scris? Unde a fost afisat?


Banuim ca este vorba de manastirea Petru Voda si sunt sigur ca si cititorii blogului in cauza vor avea aceeasi impresie iar autorii (sau cel putin o parte din ei), ii cam stim.

Afisul respectiv miroase fara doar si poate a schisma si nu fata de BOR ci de intreaba Biserica Ortodoxa, in care nu exista nici o decizie canonica de acest gen.


Deci ce fac respectivii? Iau declaratiile unor calugari, scoase dintr-un context pe care imi permit in cunostinta de cauza sa-l consider dubios, si fac din ele dogma, numai buna de steag al unor virtuti imaginare, sub care oricine are nevoie de binecuvantare de la Petru Voda pentru a se considera adevarat-drept-credincios, trebuie sa se inscrie.

Chestia asta se cocea de ceva vreme, insa abia acum a rabufnit in aceasta forma evidenta, binenteles lipsita de orice semnatura pentru ca nimeni nu si-o poate asuma deschis, desi exista declaratii publice (filmate) a lui padre Justin in acest sens.

Practic se incearca marea cu degetul, daca se vede ca ar exista suficienta sustinere publica, lucrurile avanseaza, daca nu, afisul si postarea vor dispare de pe blog asa cum au mai disparut si alte acte de nesimtire-peste-masura cu alta ocazie. (nesimtirea "regular" e inca omni-prezenta)

Gasesc amuzant ca in lista de obiecte "cipuite" nu se afla telefoanele mobile, laptopurile, masinile personale, mp3 playerele, reportofoanele, camerele foto, camerele video, etc.
La o adica unde s-ar putea ascunde cel mai bine fatidicul cip cu "666" decat in acest obiecte doldora de cipuri?


Ma intreb daca l-au intrebat deja pe IPS Teofan daca are vreo chestie cu cip, ca sa stie daca sa-l mai pomeneasca sau nu la Sf. Liturghie, ca pe Patriarh nu-l mai pomenesc de ceva vreme, sau cel putin cu sfatul asta vin se pare cei care au duhovnici acolo.
Eu cel putin asa il stiu pe unul si nu cred ca este o exceptie.

La fel, ma intreb daca tot cei care lasa pomelnice acolo sunt verificati de cipusoare, si daca se fac investigatii in directia asigurarii ca toti cei trecuti pe pomelnice indeplinesc conditiile virtutilor anticip.

In ceea ce priveste ultima conditie (punctul 3 de pe lista) arata fara doar si poate cat de bolnava poate fi persoana care a conceput afisul.

Mai nou, li s-a pus pata si pe semnatura electronica si pe codurile de bare atat de tare - incat practic nu-ti mai poti cumpara nimic din magazine, inclusiv cred mai bine de jumatate din cartile de la pangar, restul fiind tiparite fara doar si poate ilegal ca si ultimele doua carti "anticip", probabil in ideea ca vor atrage poate-poate si niscai persecuti si asa poate-poate se vor apropia de multdoritul martiraj. Dar n-a fost sa fie.

Deci, punctul respectiv, daca nu e scos de pe lista, risca sa goleasca total manastirea de vajnici pelerini, asadar trebuie sa ne asteptam de la un afis reconceput, al treilea punct urmand a fi inlocuit de conditia acceptarii neconditionate a infailibilitatii celor ce vorbesc impotriva cipusoarelor, semnaturii electronice si codurilor de bare si a dogmelor date de acestia.

Last edited by AlinB; 04.07.2010 at 03:14:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Monahii - au venituri, asigurari, acte? sophia Calugarul 7 01.02.2013 23:02:50
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Mormint de la sfrsit de sec. XIX; cum il trec in mostenire ca nu am acte pe el. BalaurulPBC Generalitati 3 30.07.2009 23:00:48
Anatemele ca acte ale iubirii patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 28.12.2008 00:40:09