Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.09.2010, 17:08:12
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Vad ca ai o infatisare cat se poate de crestineasca, in cele mai aspre manastiri nu ar avea nimeni nimic de reprosat. Exprimi ceea ce esti, asa e corect. La ce ti-ar trebui sa te infatisezi lumii mascata ca o musulmanca???
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.09.2010, 17:27:37
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Din pozele pe care le-ai pus esti mai mult decat crestineste imbracata... la biserica unde merg eu preotul e foarte strict nu avem voie cu maneca scurta ,pantaloni, bineinteles baticul obligatoriu ... eu la biserica ma imbrac in asa fel incat sa nu smintesc pe nimeni mai port si haine mulate si fuste pana la genunchi .....cu toate astea chiar respectivul preot la o predica a atras atentia ca credinta nu sta in lungimea fustei.... iar la lucru ma imbrac decent mai ales ca am contact direct cu clientii uneori chiar cu fuste mai scurte pt ca nu-mi permit sa arunc hainele pe care le am si sa-mi cumpar altele.... deci eu zic sa nu-ti mai faci probleme in aceasta privinta
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2010, 23:29:04
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

personal iubesc rochiile astea largi ale musulmancelor si mi-as dori sa pot purta pe strada, dar atata timp cat sunt un simbol al unei religii total diferite nu as vrea sa creez confuzii. Cred ca as sminti multa lume si in plus risc sa imi zica toate babutele: "sarumana maica". In schimb imi place sa imi cumpar esarfe mari care sa le pot infasura in jurul capului in stil asemanator cu musulmancele.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.09.2010, 11:43:37
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Buna!



Am vazut ca sint si femei evreice care au inceput sa porte haine de acest tip.

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-on-burka.html

Deci intrebarea mea este: Daca este OK pentru mine (dpdv. religios) sa port haine de acest tip, adica abaya si niqab? Sau daca trebuie sa port ceva mai crestin, si in acest caz ce fel de imbracaminte ar fi potrivit?

Multumesc pentru sfaturi.
Link-ul pe care l-ai dat mai sus in limba engleza specifica ce probleme a ridicat acceptarea acestor tipuri de haine de catre femei evreice. Indica clar ca este o trecere de la o extrema la alta care a rezultat in multe probleme pana chiar la propunere de divort religios.
Sfatul este sa te imbraci decent, nu extrem. De asemeana pomeneste in articol cum unele femei au ales sa imbrace aceste haine din motiv excentric sau pur cu intentie sexuala ( in sens rau nu bun).
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.09.2010, 17:20:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Nu barba il face pe filozof."' .
Il face si barba....! la fel cum si pe preotii ortodocsi ii face mai traitori in ceea ce predica, Chiar barba ii impinge si MAI ALES le reaminteste in fiecare dimineaza cind se uita in oglinda SA LUCREZE PENTRU DOMNUL nu sa emuleze lumea asa cum o fac teologii tinerei smecherasi, care isi aranjeaza cioculetele si mustatile sau se tund si se rad nemteste cu "constiinciozitate" in timp ce-si verifica mesajele pe BBerry

Iar tu femeie nu ai de unde sa intelegi ce inseamna barba!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.09.2010, 19:22:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Il face si barba....! la fel cum si pe preotii ortodocsi ii face mai traitori in ceea ce predica, Chiar barba ii impinge si MAI ALES le reaminteste in fiecare dimineaza cind se uita in oglinda SA LUCREZE PENTRU DOMNUL nu sa emuleze lumea asa cum o fac teologii tinerei smecherasi, care isi aranjeaza cioculetele si mustatile sau se tund si se rad nemteste cu "constiinciozitate" in timp ce-si verifica mesajele pe BBerry

Iar tu femeie nu ai de unde sa intelegi ce inseamna barba!
Nu ma contrazici pe mine, ci contrazici un proverb latinesc. Acest proverb se refera la faptul ca aparentele pot insela. Se refera la filozofi, insa, nu la crestini. Iar eu ma refeream strict la imbracaminte.

Pentru barbatii crestini, barba ar cam fi obligatorie. Dar iata ca moda, bat-o vina, a invins si astfel barbatii cu barba sunt foarte rari. La fel ca si femeile cu parul lung si nevopsit. In ce ma priveste, am curajul sa-mi port parul lung si nevopsit. Asa ca oarece tot mai inteleg si eu... E vorba de un curaj de a-ti asuma statutul de crestin, pana la urma. In ce-i priveste pe preoti, sunt de acord cu cele spuse de tine. Tinerii crestini au nevoie de modele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.09.2010, 03:08:14
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Smila, eu cred ca principala noastra preocupare nu ar trebui sa fie cum ne imbracam, ci cat de mult reusim sa implinim poruncile Mantuitorului, cat de mult ne straduim sa le implinim. Ar trebui sa ne intrebam daca putem fi recunoscuti de cei din jur ca fiind crestini prin fapte - Oare noi si cei din jur simt ca noi traim in comuniune cu Dumnezeu din faptele noastre? Oare noi Il simtim pe Dumnezeu aproape in fiecare clipa a vietii noastre, oare il simtim pe Dumnezeu ca fiind Tatal nostru ceresc, oare Il iubim din tot sufletul nostru pe Dumnezeu, oare este Dumnezeu pe primul loc in sufletul nostru? Oare cei din jur simt ceva din Dumnezeu in noi, in faptele noastre, in blandetea, bunatatea, smerenia, iertarea, dragostea noastra fata de aproapele? Cat de mult traim cu Dumnezeu si cat de mult se simte trairea noastra cu Dumnezeu? Astea sint intrebarile care ar trebui sa ne preocupe, nu cum ne imbracam, ca nu prin haine ne mantuim si oricum nu prin haine sintem recunoscuti drept crestini. Cum nici o haina din lume nu mantuieste, ci numai Hristos mantuieste, nu ar trebui sa ne gandim la haine, ci ar trebui sa ne gandim la relatia dintre noi si Hristos - ar trebui sa luam exemplul sfintilor si sa invatam din cateheza minunata care ne-o ofera troparul:

căci luând crucea ai urmat lui Hristos și lucrând ai învățat să nu se uite la trup, căci este trecător, ci să poarte grijă de suflet, de lucrul cel nemuritor
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 03.09.2010 at 03:23:19.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.09.2010, 08:31:33
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu ma contrazici pe mine, ci contrazici un proverb latinesc. Acest proverb se refera la faptul ca aparentele pot insela. Se refera la filozofi, insa, nu la crestini. Iar eu ma refeream strict la imbracaminte.

Pentru barbatii crestini, barba ar cam fi obligatorie. Dar iata ca moda, bat-o vina, a invins si astfel barbatii cu barba sunt foarte rari. La fel ca si femeile cu parul lung si nevopsit. In ce ma priveste, am curajul sa-mi port parul lung si nevopsit. Asa ca oarece tot mai inteleg si eu... E vorba de un curaj de a-ti asuma statutul de crestin, pana la urma. In ce-i priveste pe preoti, sunt de acord cu cele spuse de tine. Tinerii crestini au nevoie de modele.
Parintele Arsenie Boca spunea ca daca ne plangem de preoti,trebuieste sa-i nastem,sa-i crestem si mare adevar e in aceste vorbe.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.09.2010, 08:47:40
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Smila, eu cred ca principala noastra preocupare nu ar trebui sa fie cum ne imbracam, ci cat de mult reusim sa implinim poruncile Mantuitorului, cat de mult ne straduim sa le implinim. Ar trebui sa ne intrebam daca putem fi recunoscuti de cei din jur ca fiind crestini prin fapte - Oare noi si cei din jur simt ca noi traim in comuniune cu Dumnezeu din faptele noastre? Oare noi Il simtim pe Dumnezeu aproape in fiecare clipa a vietii noastre, oare il simtim pe Dumnezeu ca fiind Tatal nostru ceresc, oare Il iubim din tot sufletul nostru pe Dumnezeu, oare este Dumnezeu pe primul loc in sufletul nostru? Oare cei din jur simt ceva din Dumnezeu in noi, in faptele noastre, in blandetea, bunatatea, smerenia, iertarea, dragostea noastra fata de aproapele? Cat de mult traim cu Dumnezeu si cat de mult se simte trairea noastra cu Dumnezeu? Astea sint intrebarile care ar trebui sa ne preocupe, nu cum ne imbracam, ca nu prin haine ne mantuim si oricum nu prin haine sintem recunoscuti drept crestini. Cum nici o haina din lume nu mantuieste, ci numai Hristos mantuieste, nu ar trebui sa ne gandim la haine, ci ar trebui sa ne gandim la relatia dintre noi si Hristos - ar trebui sa luam exemplul sfintilor si sa invatam din cateheza minunata care ne-o ofera troparul:

căci luând crucea ai urmat lui Hristos și lucrând ai învățat să nu se uite la trup, căci este trecător, ci să poarte grijă de suflet, de lucrul cel nemuritor
Sunt cu totul de acord!Atata timp cat ne imbracam in limita bunului simt si suntem decenti,restul mi se par niste exagerari si de aici cred ca riscam sa cadem in falsa smerenie si alte neajunsuri.Echilibru in toate ca e mai intelept!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.09.2010, 10:09:23
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Citind toate mesajele sunt deacord cu ce a spus "antoniap"..nu trebuie neaparat sa ne infasuram in negru pina la pamint,sa fim cu adevarat crestine.Eu nu pot adopta pe strada ,sau la serviciu tinuta cu care particip la SFANTA LITURGHIE.Am patit-o odata ,in vinerea mare cind plecam la biserica sa fiu intrebata "cine ti-a murit ,draga?""Atunci mi-am dat seama ca nu trebuie sa exagerez in tinutele mele.Deci: decenta,eleganta,bun-simt!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 08:59:59
Baiat mort la 17 ani are nevoie de imbracaminte, incaltaminte si sarmale spre_rasarit Umanitare 12 16.02.2012 20:53:20
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42