Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.03.2011, 21:52:21
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FLORINA Vezi mesajul
Tot ce vreau eu sa iti spun e doar atat:Sa nu mai spui niciodata ca esti urat,dar niciodata!!!Priveste in sufletul tau si vei vedea cat esti de frumos!!!Si referitor la faptul ca nu ai pe cineva,cu siguranta va veni si asta ,numai rabdare sa ai ca te vei bucura pe urma mult mai mult!Fii binecuvantat!Doamne ajuta!
Pai adevarul este cel mai bun, si poate adevarul este ca sint urit...Insa mersi pentru sustinere
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.03.2011, 21:54:51
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
In cursul saptaminii sint la serviciu, mai es prin oras, jocuri video practic nu joc, ascult muzica nu prea mult, chiar si la serviciu parca as fi plictisit ceva nu-mi ajunge si cred ca nu-mi ajunge o persoana alaturea pe care sa o iubesc...Da, locuiesc cu mama si fratele.
Asa cum ti-a spus si Melissa "fiecare sac isi gaseste petecul". Sa fii convins de asta. Problema e cum te gaseste, adica in ce stare. Sa nu te gaseasca prea plictisit asa cum spui ca te simti de multe ori. De-aia ti-am spus ca e bine, pana iti afli jumatatea, sa ai prieteni, sa incerci sa ajuti aproapele, oricare ar fi el si cu oricat de putin. Conteaza atitudinea, intentia si imediat te vei simti mai bine. De ce? Pentru ca nu te mai simti inutil, vei avea o preocupare, nu te vei gandi doar la tine, vei deveni generos, sociabil, comunicabil. Si atunci va veni a l e r g a n d si EA.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.03.2011, 21:59:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca tot zici ca esti urat..

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Pai adevarul este cel mai bun, si poate adevarul este ca sint urit...Insa mersi pentru sustinere
O lege a lui Murphy spune ca cele mai frumoase femei intotdeuna se casatoresc cu cei mai urati barbati!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2011, 22:02:37
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
O lege a lui Murphy spune ca cele mai frumoase femei intotdeuna se casatoresc cu cei mai urati barbati!
:D probabil
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2011, 22:33:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
O lege a lui Murphy spune ca cele mai frumoase femei intotdeuna se casatoresc cu cei mai urati barbati!
Eu am si verificat legea: e adevarata. Sanduu-le, te paste o mare problema! Langa o femeie frumoasa trebuie sa ai si un costum la dunga, ca sa se potriveasca! Langa un costum la dunga tre' sa ai o masina lucioasa. Masina lucioasa tre' sa aibe un garaj pe masura. Masura tre' sa aibe o vila....Vila tre' sa aibe un cont baban in banca ...Ma opresc aici ca ma ia cu durere de cap. Glumesc, sper ca te-ai prins. Eu zic sa te multumesti cu cea care se potriveste la ... sufletul tau.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2011, 22:40:02
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna tuturor scriu acestea pentru a va spune despre mine si despre viata mea si sa va cer un sfat...Inca din copilarie sint o persoana timida si de cind ma tin minte nu am prea avut prieteni in rindul fetelor si aceasta ma doare, fiindca as vrea mult sa am pe cineva alaturi pe care sa iubesc si sa fiu iubit, din acest motiv ca sint singur adesea am o stare de tristete in suflet, am avut parca ginduri sa incep a face cunostinta cu toate fetele laolata si poate se va primi ceva, mi se pare adesea ca sint foarte urit si de aia sint singur si poate asa si e, insa alta data vad in oglinda ca parca nu sint chiar asa urit... Am unele ginduri sa plec la manastire deoarece in lume singur asa nu vreau sa traiesc, poate chemarea mea in viata este la manastire? citeodata mi se pare ca acolo ar fi locul meu...
Va rog sa ma ajutati cu sfat ce ar trebui sa fac ? CE sa fac ca sa fiu fericit ? ca sa am bucurie in inima? Ce ar trebui sa fac ca sa am si eu o prietena, poate cineva a mai fost in locul meu... Mersi anticipat si va rog nu ma judecati sever...
LA MULTI ANI!.....hei fruntea sus!...nici un om nu este urat....toti suntem creatie divina...in oglinda se reflecta starea de spirit....uneori te vezi urat(asta inseamna ca esti trist)...alteori nu mai vezi atata ``uratenie``...frumusetea si uratenia sunt stari de spirit....zambeste mereu, fii bun si vei simtii caldura celor din jur...cand va fi momentul iti vei gasii pe cineva...nu deznadajdui...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.03.2011, 23:14:23
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit of...

Of,singuratatea asta daca n-ar durea....nici nu stiu cum sa-ti spun a merge la manastire nu e o solutie decat daca ai inclinatie sigura...nu ca nu-ti gasesti pe cineva in viata reala....ca acolo singuratatea are alta forma...Te inteleg perfect la nevoia de a avea pe cineva langa tine si nu ca eu am trecut prin asa ceva dar am doua surori care si ele la fel simt ca si tine insa mai putin partea cu manastirea.Vezi tu nevoia disperata de a fi cu cineva te indeparteaza de acel cineva.De ce nu astepti,nu ai decat 25 ani,pana va veni si vremea ta?Eu am o vorba fiecare are ceva al lui care nu-l ia nimeni.Cu frumusetea e o alta problema tuturor ne-ar place sa fim frumosi ca feti frumosi sau ca zanele dar nu se poate.Asta e,asa au fost ai nostri parinti si cu asta basta ce sa-i fac eu mamei sau tatalui meu daca si ei la randul lor vin din urma....frumusetea e trecatoare si nu-ti foloseste mai la nimic insa SUFLETUL este viata si trairea ta.Cata lume e frumoasa te-ai intrebat?Cata lume frumoasa are si sufletul frumos?F.putini...conteaza?Crezi ca omenirea asta nu mai evolua daca noi eram numai urati?Ei si inca cum!Sfatul meu nu te mai izola ci cauta viata in orice locsor si nu da cu piciorul la nimic ca Bunul Dumnezeu are pt fiecare o poveste care trebuie spusa si traita.Eu iti doresc din suflet sa-ti gasesti jumatatea ca sa colinzi frumos prin viata.Doamne Ajuta!
__________________
"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati" (Matei7,1;Luca12,14;ICor.4,5)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.03.2011, 23:41:34
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit La multi ani !

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna tuturor scriu acestea pentru a va spune despre mine si despre viata mea si sa va cer un sfat...Inca din copilarie sint o persoana timida si de cind ma tin minte nu am prea avut prieteni in rindul fetelor si aceasta ma doare, fiindca as vrea mult sa am pe cineva alaturi pe care sa iubesc si sa fiu iubit, din acest motiv ca sint singur adesea am o stare de tristete in suflet, am avut parca ginduri sa incep a face cunostinta cu toate fetele laolata si poate se va primi ceva, mi se pare adesea ca sint foarte urit si de aia sint singur si poate asa si e, insa alta data vad in oglinda ca parca nu sint chiar asa urit... Am unele ginduri sa plec la manastire deoarece in lume singur asa nu vreau sa traiesc, poate chemarea mea in viata este la manastire? citeodata mi se pare ca acolo ar fi locul meu...
Va rog sa ma ajutati cu sfat ce ar trebui sa fac ? CE sa fac ca sa fiu fericit ? ca sa am bucurie in inima? Ce ar trebui sa fac ca sa am si eu o prietena, poate cineva a mai fost in locul meu... Mersi anticipat si va rog nu ma judecati sever...

Eu cred ca ai o problema cu tine insuti.Faptul ca esti timid iti ingradeste posibilitatea sa fii cu o fata,caci din cate se vede asta iti lipseste.Intr-o buna zi va trebui neaparat sa scapi de anxietatea pe care ti-o provoci singur deoarece te tine in loc.Daca tot implinesti maine 25 de ani ce ar fi sa iei timiditatea si sa dai cu ea de pamant?Sau vrei la nesfarsit sa fi prizonierul propriei minti?Trebuie sa te autodepasesti si sa treci peste problema...vai ca sunt urat si nu ma vrea nici o fata,dar oare ai incercat sa te apropii de vreo una,sau nu te lasa timiditatea?Vrei sa iti gasesti refugiul in calugarie,dar proprile tale cuvinte lasa de inteles ca nu prea esti hotarat sa iei aceasta cale deoarece pentru calugarie trebuie sa IL doresti doar pe HRISTOS,iar tu singur zici: ''POATE ''chemarea mea in viata este la manastire,si totodata'' CATEODATA MI SE PARE''. ca acolo ar fi locul meu.EI bine nu prea merge asa cu calugaria.UN DUHOVNIC BUN te-ar putea ajuta,dar lupta este a ta si TU insuti trebuie sa invingi.Nu astepta prea mult,timpul trece...in defavoarea ta.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.03.2011, 23:45:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb La multi ani !

Ani multi si frumosi sa-ti dea Dumnezeu in sanatate si ganduri senine!

In ceea ce priveste problema ta, cred ca trebuie sa actionezi, nu sa plangi pe margine. Analizeaza-te si vezi unde ti-e problema. Sigur vei gasi pe cineva intr-o zi nu departata. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.03.2011, 23:58:50
alikmi alikmi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Si eu simt la fel ca tine si mai am putin pana implinesc 25 de ani... Si uneori imi e tare greu...
La fel ca tine sunt mai retrasa si nu am prea multi prieteni, dar imi fac curaj sa imi fac acum. Sunt in corul facultatii de teologie, mai intreb pe cineva cum il cheama, ii cer adresa de e-mail, nu e asa de greu cum mi se parea initial.
M-a ajutat mult sa fiu in cor... ca in rest si eu mergeam la scoala si ma intorceam acasa... nu faceam nimic interesant... Acum merg la lucru si la cor, pe langa stat acasa, si ma ajuta mult, nu ma mai simt asa de singura ca inainte.
Imi doresc mult si eu sa iubesc si sa fiu iubita, dar cred ca e important ca sa fie iubirea curata si binecuvantata de Dumnezeu (altfel dupa un timp iarasi te simti nelinistit si cu un gol in suflet...). Dar toate la timpul lor, poate nu am intalnit inca persoana potrivita :)
Nu te mai gandi ca esti urat... prietenii vad pana in suflet, si cine te va iubi te va iubi nu pentru cum arati pe dinafara ci pentru cum arati pe dinauntru. Si stii ceva? Cand ai sufletul curat si bun ti se lumineaza chipul... Mi s-a intamplat sa vad asta la mai multe persoane, pur si simplu li se citeste bunatatea pe chip, iti e drag sa le fii in preajma. Verifica si tu!
Stii ce poti sa te faci? Sa te rogi... Tu mergi la biserica? Mi-a spus cineva - cand sunt trista sa ma rog. si ma rog la Maica Domnului, si ma linistesc. Si simt ca Ea e langa mine si ma asculta. Ma duc cu sufletul tulburat la biserica si plec de acolo cu liniste in suflet. Mi se intampla si dupa Sfanta Liturghie, si dupa Vecernie. Se intampla pur si simplu, nu imi propun asta, ma trezesc cu liniste in suflet. Cauta si tu o biserica unde sa te duci cu drag.
Am primit pe e-mail o data o rugaciune pentru casatorie, spune-o din suflet si ai incredere ca Dumnezeu te va ajuta, dar lasa sa fie voia Lui si nu a ta... ca El stie cum e mai bine, poate ca chiar Acum nu e momentul potrivit.

Ai grija de tine si Dumnezeu sa iti ajute! La multi ani, Sandu!

Rugaciune pentru căsătorie
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: „Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua", daruieste-mi toate cele de trebuinta pentru a merge pe calea mantuirii.
In mainile Tale este viata mea si fara Tine nu pot cunoaste nici implinirea si nici bucuria cea adevarata. Stiind aceasta, avand dorinta de a purta crucea casatoriei, Te rog sa ma ajuti sa gasesc faptura potrivita alaturi de care sa infrunt marea vietii acesteia.
Ajuta-ma, Doamne, ajuta-ma, cum numai Tu ma poti ajuta. De multe ori ispita singuratatii mi-a ranit inima, de multe ori diavolul deznadejdii a lovit in poarta sufletului meu. De atata durere inima mea s-a strans, si nu este nimeni care sa imi aline durerea.
La Tine alerg, Doamne, nadejdea mea, intarirea mea, lumina vietii mele. Ajuta-ma sa am o familie bineplacuta Tie, o familie peste care sa se reverse multimea binecuvantarilor Tale.
Fereste-ma, Doamne, de tot raul. Fereste-ma de o alegere gresita. Fereste-ma de minciuni, de rautate, de desfrau. Sa nu ma insele frumusetea cea degrab trecatoare, ci sa caut mai ales frumusetea sufleteasca. Sa nu ma orbeasca dragostea patimasa, nici sa nu ma biruie patimile si poftele.
Tu stii, Doamne, nepriceperea si slabiciunea mintii mele. Izbaveste-ma prin harul Tau de neputintele care ma apasa.
Vino in ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Daruieste-mi intelepciune si rabdare. O, grea este crucea rabdarii, si greu imi este sa nu fiu covarsit de ea. Dar in Tine imi pun nadejdea.
Ajuta-ma, Doamne, sa iubesc Biserica, sa starui in rugaciune si sa am ravna pentru implinirea poruncilor Tale. Sa ma spovedesc ori de cate ori umbra pacatului va tulbura mintea mea, mai inainte ca gandul murdar sa devina fapta. Daruieste-mi ca primind dezlegare de pacate sa-mi indrept viata dupa cum Iti este bineplacut Tie.
Fa sa-mi fie mie familia cale de mantuire, cale de bucurie. Sa nu caut implinirea cea inselatoare cu care ma ademeneste aceasta lume, ci sa caut dragostea pe care ai binecuvantat-o la nunta din Cana Galileii.
Sa imi fie familia prilej pentru a-Ti multumi in fiecare zi. Si la vreme potrivita, daruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sanatosi, care sa duca o viata curata si sfanta.
Rugatori aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor ingeresti, pe Inaintemergatorul Tau, pe inteleptii Apostoli, si impreuna cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale caror rugaciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mantuirea mea.
Ca Tu Insuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie dupa cuviinta, ca unui Dumnezeu si Stapan, toti slava Iti inaltam, in toate zilele. Amin.

Last edited by alikmi; 28.03.2011 at 00:09:27.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14