Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.07.2011, 16:45:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Petrolul si gazele naturale sunt pe duca, fara import nu facem fatza.
Aurul de care zici nu se poate extrage avantajos economic decat printr-un dezastru ecologic

Turism este cat de cat ok, dar nu stiu cat venit ar putea aduce efectiv.

Nu stiu ce/unde ai cautat tu dar chiar acum o saptamana imi spunea cineva ca a fost in concediu la Marea Neagra (da, romaneasca) printr-o agentie (romaneasca) si totul a fost ok, ba chiar preturile la cazare erau mai mici decat cele practicate in mod curent de hotelul respectiv.
Da-mi un link spre agentie, te rog!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.07.2011, 16:52:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Da-mi un link spre agentie, te rog!
Ai PM, sa nu zica cineva ca fac reclama :)
Mai exact la "visitor message" ca nu ai activat PM -ul.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.07.2011, 17:00:27
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

"Petrolul si gazele naturale sunt pe duca, fara import nu facem fatza".

Petrol mai avem pentru 25 de ani, gaze pentru 40, carbuni pentru 200 de ani.
Si mereu se descopera zacaminte noi- mai ales in Marea Neagra.
Se importa foarte putine gaze.
Petrol mai mult pentru ca se rafineaza mult in romania si se exporta in toate tarile vecine.
Petrom nu importa o picatura-exporta in Austria, Serbia, Rep. Moldova.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.07.2011, 17:11:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
"Petrolul si gazele naturale sunt pe duca, fara import nu facem fatza".

Petrol mai avem pentru 25 de ani, gaze pentru 40, carbuni pentru 200 de ani.
Si mereu se descopera zacaminte noi- mai ales in Marea Neagra.
Se importa foarte putine gaze.
Petrol mai mult pentru ca se rafineaza mult in romania si se exporta in toate tarile vecine.
Petrom nu importa o picatura-exporta in Austria, Serbia, Rep. Moldova.
Pentru credibilitate, cifre te rog si sursa lor :)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.07.2011, 17:13:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai PM, sa nu zica cineva ca fac reclama :)
Mai exact la "visitor message" ca nu ai activat PM -ul.

Am gasit. Merci!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.07.2011, 18:20:09
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Saracia este un efect, nu o cauza.
Nici nu m-am referit ca si cum ar fi o cauza, ba dimpotriva. Ma refeream la faptul ca daca am duce-o mai bine dand si luand mita, intrucat la ora actuala mita la noi este sport national, nu ar mai fi trebuit sa fie atata saracie. Evident ca desi mita este practicata de toti, vrem nu vrem, dar tot saraci suntem inseamna ca sistemul acesta bazat pe mita nu functioneaza fiind cat se poate de inutil.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.07.2011, 18:51:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Nici nu m-am referit ca si cum ar fi o cauza, ba dimpotriva. Ma refeream la faptul ca daca am duce-o mai bine dand si luand mita, intrucat la ora actuala mita la noi este sport national, nu ar mai fi trebuit sa fie atata saracie. Evident ca desi mita este practicata de toti, vrem nu vrem, dar tot saraci suntem inseamna ca sistemul acesta bazat pe mita nu functioneaza fiind cat se poate de inutil.
Sistemul cu mita nu este doar la noi, insa se pare ca in alte parti functioneaza fiindca s-a mai rafinat, in sensul ca se da/ia mita dar si se pune umarul ca treaba sa mearga, mita se mentine in niste cote rezonabile si in general nu afecteaza calitatea finala a lucrarii.

Ori, la noi dica s-a dat/luat spaga, s-a umflat pretul, dar se incearca si sa se faca o treaba ca lumea, ei bine nu, stiind ca este coruptia maxima se merge si pe manopera proasta, lucruri facute/cumparate in bataie de joc, sa se maximizeze profitul.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.07.2011, 18:52:19
tc_emanuil tc_emanuil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2010
Mesaje: 4
Exclamation Vom reusi sa ne pastram credinta

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?
Strainii deja ne conduc (aparent din umbra,dar o fac) copii destepti inca mai avem, doar ca ii exportam (ce cuvant trist dar adevarat) atata timp cat guvernele ce se rotesc incontinuare la putere nu opresc acest proces vom ajunge sa............copii nostri pleaca in vest unde multi se vor stabili acolo si intemeia familii, cu cetateni, din tarile respective si isi vor schimba credinta.Iar in urma la noi vor veni oameni din orient si la fel va fi un amestec in asa fel incat nustiu daca poporul Roman va mai fi un popor majoritar Ortodox ?!Mie mi se pare ca deja a inceput procesul (si sper sa mi se para mie!).
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.07.2011, 19:16:09
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit Vom ramane ortodoxi

Nu o sa ne ia nimeni credinta. Poporul roman a supravietuit sute de ani sub jugul otoman. Iar cand i-am alungat nu au lasat in urma nici o moschee (spre deosebire de Bulgaria sau alte tari balcanice).
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.07.2011, 22:56:50
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Nu o sa ne ia nimeni credinta. Poporul roman a supravietuit sute de ani sub jugul otoman. Iar cand i-am alungat nu au lasat in urma nici o moschee (spre deosebire de Bulgaria sau alte tari balcanice).
iar incepem cu viziunea asta idealista asupra glorioasei noastre istorii (imagine comunistoida fara doar si poate). Noi nu am alungat niciun otoman! Atat timp cat am platit bir, din puctul lor de vedere nu am fost o tinta de cucerit... si am cam platit bir tot Evul Mediu. In cronicile obiective, din Occident, marile victorii ale lui Stefan sau ale lui Mihai Viteazul sunt vazute ca mici revote ale ALIATILOR Imperiului Otoman.
O privire obiectiva asupra istoriei noastre nu ne-ar strica...
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 03:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 20:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 20:17:40