Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 04.07.2011, 23:00:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
iar incepem cu viziunea asta idealista asupra glorioasei noastre istorii (imagine comunistoida fara doar si poate). Noi nu am alungat niciun otoman! Atat timp cat am platit bir, din puctul lor de vedere nu am fost o tinta de cucerit... si am cam platit bir tot Evul Mediu. In cronicile obiective, din Occident, marile victorii ale lui Stefan sau ale lui Mihai Viteazul sunt vazute ca mici revote ale ALIATILOR Imperiului Otoman.
O privire obiectiva asupra istoriei noastre nu ne-ar strica...
Draga mea, te inseli amarnic! Tocmai aceste razboaie de rezistenta in fata Imperiului Otoman sunt apreciate de istoricii occidentali. (vorba Melissei, pe un al topic deja inchis, transmit de la fata locului - deci stiu ce spun ).
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.07.2011, 23:19:20
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Draga mea, te inseli amarnic! Tocmai aceste razboaie de rezistenta in fata Imperiului Otoman sunt apreciate de istoricii occidentali. (vorba Melissei, pe un al topic deja inchis, transmit de la fata locului - deci stiu ce spun ).
nu au fost razboaie, au fost lupte, cele mai multe date pentru ca nu mai voiam sa dam bir. Poate ca am avut si noi o contributie la stoparea tavalugului Otoman (care oricum s-a oprit la Buda in Primul Razboi Mondial) dar de aici, pana a spune ca noi ii domniam pe turci mi se pare cale lunga. e o parere personala care, sunt convinsa, poate fi combatuta! Totusi, voi milita, in continuare, pentru cunoasterea istoriei romanilor IN MOD OBIECTIV!
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #113  
Vechi 04.07.2011, 23:40:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
nu au fost razboaie, au fost lupte, cele mai multe date pentru ca nu mai voiam sa dam bir. Poate ca am avut si noi o contributie la stoparea tavalugului Otoman (care oricum s-a oprit la Buda in Primul Razboi Mondial) dar de aici, pana a spune ca noi ii domniam pe turci mi se pare cale lunga. e o parere personala care, sunt convinsa, poate fi combatuta! Totusi, voi milita, in continuare, pentru cunoasterea istoriei romanilor IN MOD OBIECTIV!
Atentie la sensurile cuvintelor: "rezistenta in fata turcilor" nu are acelasi sens cu "dominare".

Si nu te mai aprinde atat de repede fara chibrituri, ca se lasa gerul in curand!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.07.2011, 23:47:01
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Atentie la sensurile cuvintelor: "rezistenta in fata turcilor" nu are acelasi sens cu "dominare".

Si nu te mai aprinde atat de repede fara chibrituri, ca se lasa gerul in curand!
nu m-am referit la dominare politica sau teritoriala, m-am referit la dominare...pe teren propriu, ca sa zic asa (ca la fotbal:)) ). or, eu nu cred ca se poate pune problema nici macar despre asta, pt ca daca voiau, in mod sigur puteau sa ne spulbere, cu toti razesii lui Stefan.
cat despre aprins, sunt departe de a fi aprinsa:D

ps: pt o cunoastere reala a fenomenului, recomand cartile lui Neagu Djuvara
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.07.2011, 01:16:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hitler comenteaza rezultatele la Bac :-))))
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.07.2011, 02:00:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
in sistemul asta vor fi tot mai putini cei care intra la o facultate, ce sa mai zic, sa o termine.
Cei care nu invata, nici sa nu intre la facultate!
Ati vazut-o pe fata din Craiova, care a luat 10 la BAC? se vedea cu ochiul liber, ca s-a ocupat cu invatatul, nu cu alte prostii. S-a adeverit inca odata, ca oamenii seriosi si muncitori au toate sansele. Sa nu ne amagim, crezand ca se poate si fara munca!
A fost un soc binevenit si meritat!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.07.2011, 02:15:41
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
E adevarat ca sunt salarii mici in invatamant si in sanatate dar asta nu ii impiedica pe acesti salariati sa isi faca datoria.
Ba da, fix asta ii impiedica. Nicaieri in lume nu se face performanta fara bani. Investesti 0 in invatamant, rezultatele sunt pe masura. Ar trebui sa ne bucuram ca inca mai exista oameni care-si fac treaba.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.07.2011, 02:51:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu irositi timpul cu fleacuri

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
Politicienii te vor prost- ca sa praduiasca, sa muncesti pentru ei, sa le aduci lor profit.
DA, dar inca nu exista metoda de constrangere in acest sens.
Omul decide, incepand din clasa I, prin faptele si atitudinea sa, daca vrea sa fie prost sau destept.

Am fost surprinsa de adolescentii, care nu stiu sa citeasca... dar pretentii cat cuprinde!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.07.2011, 02:57:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Ba da, fix asta ii impiedica. Nicaieri in lume nu se face performanta fara bani. Investesti 0 in invatamant, rezultatele sunt pe masura. Ar trebui sa ne bucuram ca inca mai exista oameni care-si fac treaba.
Au mai fost timpuri grele; nu e prima data acum.
Profesoara mea de mate a venit timp de 3 ani cu acelasi pulover de lana, tricotat de mana, dar acest lucru nu a impiedicat-o sa ne invete matematica. Vorbesc de perioada de dupa razboi, cand a fost si foamete si prigoana si altele. Oamenii insa se respectau si din respect munceau cu pasiune si daruire. Acest respect a disparut, caci este confundat cu avutia.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.07.2011, 09:04:21
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am fost surprinsa de adolescentii, care nu stiu sa citeasca... dar pretentii cat cuprinde!
Sunt convinsa ca ai intalnit destui. Ei sunt copiii acelor parinti, muncitori de profesie, care le imprima odraslelor ideea ca degeaba invata pentru ca oricum nu le ajuta la nimic. Discutam cu un astfel de parinte si-mi spunea senin, fara nicio urma de cuviinta in atitudine, ca el si-a invatat copilul sa aiba tupeu pentru ca altceva nu conteaza in viata... No comment!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 03:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 20:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 20:17:40