Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 06.07.2011, 17:52:07
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea, cum zicea cineva mai sus, sunt destui la noi care primesc gramada de bani si tot bataia aia de joc, daca nu atat fatza de meseria lor, fata de oamenii care ii au in subordine.

Adevarata performanta este catalizata de educatie si pasiune pentru ceea ce faci.
eu vorbeam de profesori, nu de parlamentari, vamesi si directori de companii de stat care freaca hartii de pe un birou pe altul, dar au sofer si bucatar. Or, eu nu am vazut niciun profesor care primeste o gramada de bani DE LA STAT- ca salariu (nu vorbesc de meditatii, cu alea e alta poveste)
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #192  
Vechi 06.07.2011, 18:06:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
eu vorbeam de profesori, nu de parlamentari, vamesi si directori de companii de stat care freaca hartii de pe un birou pe altul, dar au sofer si bucatar. Or, eu nu am vazut niciun profesor care primeste o gramada de bani DE LA STAT- ca salariu (nu vorbesc de meditatii, cu alea e alta poveste)
Sunt in invatamantul "universitar".
In jur de 50 milioane sau chiar mult mai mult, depinde cum a stiut fiecare sa se invarta, in timp ce asistentii lor care fac 1/2 din treaba de la catedra sau mai bine, au in jur de 8mil.

Iar calitatea invatamantului nostru universitar de cativa ani bun incoace e invers proportionala cu salariile astea (nu ale asistentilor).
Reply With Quote
  #193  
Vechi 06.07.2011, 18:07:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sper sa nu se ajunga la asa ceva!
Speri degeaba.
In ritmul asta, nu o sa se mai poata promova bacu' intr-o proportie care sa dea bine la statistici, decat asa (fara examen, doar cu note pe sestache).
Reply With Quote
  #194  
Vechi 06.07.2011, 18:23:07
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt in invatamantul "universitar".
In jur de 50 milioane sau chiar mult mai mult, depinde cum a stiut fiecare sa se invarta, in timp ce asistentii lor care fac 1/2 din treaba de la catedra sau mai bine, au in jur de 8mil.

Iar calitatea invatamantului nostru universitar de cativa ani bun incoace e invers proportionala cu salariile astea (nu ale asistentilor).
asa e... povestea cu universitarii este putreda rau. unde mai pui tonele de bani pe care le fac din meditatii, pentru ca fac cu 30 de copii odata, cer de te usuca si nici nu predau nimic. iar reclama isi fac pentru ca se aude ca iti fac rost de subiecte inainte de admitere (ceea ce nu e aproape niciodata adevarat)
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #195  
Vechi 06.07.2011, 19:04:51
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Bineinteles! Cu o promovabilitate de 44% am gasit tapul ispasitor: subiectele si fraierii ce le'au formulat.
Ai citit ce am scris mai jos? Se pare ca nu. Uite:

Citat:
Bineinteles, nu e o scuza, vina principala apartine guvernantilor, profesorilor si parintilor, dar cine naiba e platit sa scrie subiectele asa?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 06.07.2011, 19:27:45
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ai citit ce am scris mai jos? Se pare ca nu. Uite:
Din punctul meu de vedere vina apartine elevilor, parintilor, profesorilor si dupa politicienilor (in ordinea asta).
Reply With Quote
  #197  
Vechi 06.07.2011, 19:31:27
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ai citit ce am scris mai jos? Se pare ca nu. Uite:
Ba da, am citit. Si e exact cum am spus: lumea se agita [nu ma refer in special la tine, ci si la articolele stupide de genul aluia pe care ni l'ai aratat tu] pentru un lucru banal, care ar trebui sa fie ultima noastra grija cand vine vorba de sistemul nostru educational. Oameni ca autoarea articolului nu isi dau seama ca ceea ce scriu ei influenteaza parerile oamenilor de rand. Si astfel atentia tuturor e concentrata pe lucruri nesemnificative. Asa vor ajunge parintii sa dea vina pe oricine altcineva [incepand de la cei de sus, pana la profesorul de la clasa] pentru incapacitatile copilului, cand ar trebui, de fapt, sa se uite in familie, la educatia oferita copiilor si la felul in care ei (nu) au completat educatia (in general deficitara) pe care o primesc copiii in scoli. Asta e crudul adevar. Toti suntem vinovati pentru dezastrul de la bac de anul acesta. De la ministri, pana la profesori si parinti. Dar numai in momentul in care fiecare isi va asuma partea de vina se va putea face ceva pentru a indrepta lucrurile.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 06.07.2011, 19:33:38
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere vina apartine elevilor, parintilor, profesorilor si dupa politicienilor (in ordinea asta).
Subscriu...principala vina e a elevilor...si eu am avut profesori care sa zicem ca nu isi dadeau prea mult silinta sa ne indrume dar dc voiai tot invatai. Elevii nostri sunt obisnuiti sa fie "smecherasi de cartier" si nu "tocilari", iar rezultatele sunt cele care se vad.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 06.07.2011, 19:47:07
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
iar incepem cu viziunea asta idealista asupra glorioasei noastre istorii (imagine comunistoida fara doar si poate). Noi nu am alungat niciun otoman! Atat timp cat am platit bir, din puctul lor de vedere nu am fost o tinta de cucerit... si am cam platit bir tot Evul Mediu. In cronicile obiective, din Occident, marile victorii ale lui Stefan sau ale lui Mihai Viteazul sunt vazute ca mici revote ale ALIATILOR Imperiului Otoman.
O privire obiectiva asupra istoriei noastre nu ne-ar strica...
Buna ziua tuturor!
Domnisoara, felictari pentru bac, si succes la admitere. Aveti dreptate in ce ati scris, si ca fapte, si ca idee genearal: am fost imbatati prea multa vreme cu false amintiri, ale unei false istorii glorioase. Totusi...acum sarim peste cal, in partea unei autodenigrari exagerate. Nu, nu am fost vreodata "buricul Universului". Nu, nu "noi" am salvat Occidentul "eretic" de o presupusa extinctie prin sabii musulmane. Si tot asa... Dar nici nu suntem ghena Eurasiei, in toat sensurile acestui termen, chair daca una din metodele psihologice de masa favorite ale neocoloniastilor eurounionali este culpabilizarea, mai ales a clasei mijlocii (sau a ce a mai ramas din ea).
Reply With Quote
  #200  
Vechi 06.07.2011, 19:56:23
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Buna ziua tuturor!
Domnisoara, felictari pentru bac, si succes la admitere. Aveti dreptate in ce ati scris, si ca fapte, si ca idee genearal: am fost imbatati prea multa vreme cu false amintiri, ale unei false istorii glorioase. Totusi...acum sarim peste cal, in partea unei autodenigrari exagerate. Nu, nu am fost vreodata "buricul Universului". Nu, nu "noi" am salvat Occidentul "eretic" de o presupusa extinctie prin sabii musulmane. Si tot asa... Dar nici nu suntem ghena Eurasiei, in toat sensurile acestui termen, chair daca una din metodele psihologice de masa favorite ale neocoloniastilor eurounionali este culpabilizarea, mai ales a clasei mijlocii (sau a ce a mai ramas din ea).
Istoric vorbind noi ne-am lasat toti aliatii la greu si ne-am dat tot timpul cu cel mai puternic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 03:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 20:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 20:17:40