Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 22.09.2011, 14:36:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Incurajarea publica, cat si pe privat a unor useri de a parasi forumul o incadrez perfect in aceasta categorie
Oare am inceput sa confundam acest forum cu Biserica?!? Daca DA, atunci e grav!
  #292  
Vechi 22.09.2011, 14:44:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Exista o grupare radicala formata din clerici si mireni din toate bisericile ortodoxe si care lupta cu obstinatie impotriva ecumenismului. Nu spun ca pana aici e ceva rau. Dar nu se opresc la a se impotrivi ADOPTARII unor asemenea idei, ci trec mult mai departe si incearca un IZOLATIONISM ortodox, promovand un soi de ultra-ortodoxie. Userul CZ4000 a facut cunoscuta o lista sumara cu acestia. Ei au aderenti si sustinatori peste tot, sunt chiar oameni pusi sa "patruleze" pe thread-uri si sa faca "corectiile" de rigoare oriunde observa un "IZ" de ecumenism. Acestia au "lucrat" bine-merci si pe acest site, dar, la un moment dat, s-a dorit "cucerirea" situ-lui de catre sustinatorii acestui curent. Parintele Gheorghe s-a raliat acestui curent, dintr-o ravna buna, zic eu, dar s-a invartosat tot mai mult si din cauza noastra, ca am lasat subiecte inflamatoare, cum a fost cel despre credinta preotilor, sa curga nestanjenite, si chiar imi fac o vina ca n-am intervenit atunci, iar frustarea acumulata a dus la acea decizie reprobabila si neinteleapta de-a recurge la metode neortodoxe de boicotare a situ-lui si admin-lui. Aceasta grupare ultra-ortodoxa a celor ce-si zic "Adevarati-ortodocsi" va incerca si in viitor sa preia conducerea Ortodoxiei si in final VOR REUSI. Asta este previziunea mea. Dar nu numai in Ortodoxie se va petrece acest fenomen, ci si in interiorul celorlalte confesiuni. Radicalismul va fi optiunea viitorului, incrancenarea si lupta fraticida intre crestini va fi motivata de "sustinerea adevaratei credinte". Crestinii se vor lupta intre ei pentru Adevar, nu cu necrestinii sau cu alte religii, decat in secundar. Credinciosii blanzii vor fi indepartati si inlocuiti cu "credinciosii corecti". Despre primii se va spune ca sunt ecumenisti, ceilalti considerandu-se ADEVARATI, iar PALMA Sf. Nicolae exemplu demn de urmat, desi sfantul a utilizat-o doar ca ULTIMA reduta in fata SCHIMBARII dogmei, iar Sf Marcu al Efesului nici macar pe aceasta, ci a PLECAT atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE schimbarea dogmei. Noi ne scuipam si ne palmuim inca in discutii si pareri, fara sa fie vorba de nicio schimbare sau adoptare a vreunei dogme, dar ne credem mari si drepti aparatori ai credintei noastre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Pe ce se bazeaza cele de mai sus, ma refer la acel "curent", MariS? Daca doar pe presupuneri sau pe jumatati de masura, atunci ceea ce scrii e doar clevetire.
Ti-am citit postarile si pe Catolica.ro; si acolo esti f impaciuitor in ceea ce priveste, ca sa dau si un exemplu, purcederea din Fiul.
  #293  
Vechi 22.09.2011, 14:53:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oare am inceput sa confundam acest forum cu Biserica?!? Daca DA, atunci e grav!
Sa-mi fie cu iertare, dar mie mi se pare ca unii chiar se cred in biserica. Vine un user cu numele pr. Gheorghe (o fi preot, nu zic nu, eu personal cred ca este, dar este credinta mea, pe internet nu te poti baza numai pe asta), le spune forumistilor sa plece alaturi de el si se gasesc 4-5-6, crezand ca asa se "face ascultare" de preot, pe forum. Unde mai e discernamantul crestinului?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #294  
Vechi 22.09.2011, 14:58:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
bine punctat.
eu daca dau restart acum la calculator si intru iar pe forum am alt IP.
mi s-a intamplat sa incerc sa intru pe forum si sa observ ca aveam ban pe IP.
am dat restart si dupa, m-am conectat fara probleme.
admin tu ar trebui sa stii cel mai bine ca IP-ul nu este relevant in aceasta problema, deoarece acesta se schimba la fiecare restart. maine chiar eu pot avea IP-ul lui neica-nimeni.
Admin, cred ca aceasta e o greseala: "
Userul "rezadiniran" a fost banat. Este acelasi user: "LaPetiteMoc", "Soaree". "

Nu o vad pe Gabriela deschizandu-si un alt cont, a doua zi dupa banare. E prea demna, ca sa faca asa ceva.
De aceea cred, ca ar trebui gasita o metoda mai buna de detectare, abandonandu-se metoda IP-ului, care e incerta si dauneaza credibilitatii. Parerea mea.
  #295  
Vechi 22.09.2011, 14:59:36
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Exista o grupare radicala formata din clerici si mireni din toate bisericile ortodoxe si care lupta cu obstinatie impotriva ecumenismului. Nu spun ca pana aici e ceva rau. Dar nu se opresc la a se impotrivi ADOPTARII unor asemenea idei, ci trec mult mai departe si incearca un IZOLATIONISM ortodox, promovand un soi de ultra-ortodoxie. Userul CZ4000 a facut cunoscuta o lista sumara cu acestia. Ei au aderenti si sustinatori peste tot, sunt chiar oameni pusi sa "patruleze" pe thread-uri si sa faca "corectiile" de rigoare oriunde observa un "IZ" de ecumenism. Acestia au "lucrat" bine-merci si pe acest site, dar, la un moment dat, s-a dorit "cucerirea" situ-lui de catre sustinatorii acestui curent. Parintele Gheorghe s-a raliat acestui curent, dintr-o ravna buna, zic eu, dar s-a invartosat tot mai mult si din cauza noastra, ca am lasat subiecte inflamatoare, cum a fost cel despre credinta preotilor, sa curga nestanjenite, si chiar imi fac o vina ca n-am intervenit atunci, iar frustarea acumulata a dus la acea decizie reprobabila si neinteleapta de-a recurge la metode neortodoxe de boicotare a situ-lui si admin-lui. Aceasta grupare ultra-ortodoxa a celor ce-si zic "Adevarati-ortodocsi" va incerca si in viitor sa preia conducerea Ortodoxiei si in final VOR REUSI. Asta este previziunea mea. Dar nu numai in Ortodoxie se va petrece acest fenomen, ci si in interiorul celorlalte confesiuni. Radicalismul va fi optiunea viitorului, incrancenarea si lupta fraticida intre crestini va fi motivata de "sustinerea adevaratei credinte". Crestinii se vor lupta intre ei pentru Adevar, nu cu necrestinii sau cu alte religii, decat in secundar. Credinciosii blanzii vor fi indepartati si inlocuiti cu "credinciosii corecti". Despre primii se va spune ca sunt ecumenisti, ceilalti considerandu-se ADEVARATI, iar PALMA Sf. Nicolae exemplu demn de urmat, desi sfantul a utilizat-o doar ca ULTIMA reduta in fata SCHIMBARII dogmei, iar Sf Marcu al Efesului nici macar pe aceasta, ci a PLECAT atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE schimbarea dogmei. Noi ne scuipam si ne palmuim inca in discutii si pareri, fara sa fie vorba de nicio schimbare sau adoptare a vreunei dogme, dar ne credem mari si drepti aparatori ai credintei noastre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Cred că este o ideie împrumutată care ți-a plăcut. Nu cred că există așa ceva. Fiecare se stăduiește pentru mântuirea sa și a celor apropiați iar biserica este locul unde face aceasta.
Eu personal nu agreez egumenismul deoarece îmi iubesc mult credința în care m-am născut și doresc să rămână așa cum a făcut-o Sfinții Părinți. Intervin, dar o fac pentru că așa cred eu, nu câ m-ar pune cineva.

Te rog să-mi fie cu iertare dar de ce scrii pe pagina ta la biografie "sărac cu duhul?" Te rog mult de tot să-mi explici.

Last edited by dorinastoica14; 22.09.2011 at 15:03:52.
  #296  
Vechi 22.09.2011, 15:01:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Credinciosii blanzii vor fi indepartati si inlocuiti cu "credinciosii corecti". Despre primii se va spune ca sunt ecumenisti, ceilalti considerandu-se ADEVARATI, iar PALMA Sf. Nicolae exemplu demn de urmat, desi sfantul a utilizat-o doar ca ULTIMA reduta in fata SCHIMBARII dogmei, iar Sf Marcu al Efesului nici macar pe aceasta, ci a PLECAT atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE schimbarea dogmei. Noi ne scuipam si ne palmuim inca in discutii si pareri, fara sa fie vorba de nicio schimbare sau adoptare a vreunei dogme, dar ne credem mari si drepti aparatori ai credintei noastre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Un scenariu SF .
Biserica lui Hristos va ramane biruitoare pana la sfarsitul veacurilor.
Credinciosii blanzii=credinciosii caldicei in aceasta postare.
Credinciosii blanzi sunt cu adevarat puternici.
Noi il luam ca exemplu pe sf.Maxim Marturisitorul care nu s-a lasat induplecat in convingeri pana a murit.
Maris ,in Banat si in Ardeal se vede din pacate o influenta a Occidentului si in biserica.
Parintele meu spunea ca Dumnezeu nu poate fi modernizat ,schimbat cum nici apa ,desi e veche nu s-a schimbat ,la fel si aerul.
Sunt impotriva ecumenismului ,chiar si a dialogului depre credinta cu alte religii ,secte ,confesiuni.
Nu vad cu ce mi-ar ajuta la mantuire.
  #297  
Vechi 22.09.2011, 15:07:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un scenariu SF .
nu am inteles unde e scenariul SF?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #298  
Vechi 22.09.2011, 15:07:25
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Biserica lui Hristos va ramane biruitoare pana la sfarsitul veacurilor.
Problema este cati credinciosi vor mai fi in Biserica lui Hristos la sfarsitul veacurilor.
Din cate stiu si Iisus se intreba daca la venirea sa va mai fi credinta pe pamant.
  #299  
Vechi 22.09.2011, 15:11:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu am inteles unde e scenariul SF?
In ce am selectat din afirmatiile lui.
Cum sa se intample asa ceva ,ce credincios in gandire si in fapta isi exclude fratele din biserica?
Sunt antiecumenista ,in sensul actual ,nu cel vechi ,dar nu ma consider radicala.
Nu imi place sa fac conversatie despre Dumnezeu cu cei de alta credinta.
Timp pierdut.

Last edited by anita; 22.09.2011 at 15:15:12.
  #300  
Vechi 22.09.2011, 15:20:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cred că este o ideie împrumutată care ți-a plăcut. Nu cred că există așa ceva. Fiecare se stăduiește pentru mântuirea sa și a celor apropiați iar biserica este locul unde face aceasta.
Eu personal nu agreez egumenismul deoarece îmi iubesc mult credința în care m-am născut și doresc să rămână așa cum a făcut-o Sfinții Părinți. Intervin, dar o fac pentru că așa cred eu, nu câ m-ar pune cineva.

Te rog să-mi fie cu iertare dar de ce scrii pe pagina ta la biografie "sărac cu duhul?" Te rog mult de tot să-mi explici.
Sarac cu duhul, Dorina draga, in sensul de incultura. Recunosc ca sunt incult, nu in sensul ca n-am citit nimic, ci in sensul ca am citit mult prea putin decat s-ar cuveni. Nu am o cultura bogata, am o formatie mai mult tehnica, ca sa spun asa, pe partea reala, nu umanista. Nu am nimic de comentat la ceea ce spui, nici nu cer sa fiu crezut, acelea sunt ceea ce simt eu. Ideea nu este imprumutata, nu spun nimic daca nu am ingerat mai intai, e posibil sa o impartaseasca si altii, nu zic nu, dar ea vine din ceea ce simt eu.

@anita,
si eu sunt impotriva ecumenismului, dar a aceluia care MODIFICA ceva in dogme sau invataturi, nu sunt impotriva discutiilor si intelegerii interconfesionale. Sf Marcu s-a dus sa discute si sa se inteleaga, dar A PLECAT doar atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE si nu dat nicio palma.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36