Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 27.02.2013, 14:12:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ei nici chiar așa. Hai să fim corecți. Are vreo două, trei plăci. Una cu ecumenismul, una cu dreapta credință, una sfinții părinți...le tot rotește...
Ai uitat de alții. Oricum nu cred că datorită unor useri noi ar trebui să credem în ceea ce ei susțin. Asta ține de echilibrul fiecăruia, cât de stabil e în credința sa.
O sa continui cu citatele din carte data de tine, reamintind ca daca si tu crezi acele lucruri nu pot sa fiu decat bucuros, imi cer si scuze daca am spus ceva gresit.

"Datorită ignoranței care domină și a propagandei dezlănțuite, crede, desigur, că este vorba de ceva foarte bun, creștin și folositor. Astfel, fără să cunoască exact ce înseamnă cuvântul ecumenist, devine și acesta ecumenist, măcar pentru simplu motiv de a nu părea retrograd sau obscurantist în ochii celorlalți.
Mulți sunt atrași de acest fenomen din pricina lipsei unei informări corecte, care ar putea face lumină în privința rolului adevărat jucat de ecumenism. O astfel de ignoranță sau indiferență în chestiunea ecumenismului nu este o simplă neglijență, ci o adevărată crimă la nivelul credinței.
Privește, așadar, cu atenție această creație a întunericului. Ia aminte cu răbdare la această enormă minciună atât de amăgitoare.
Urmărește cu atenție tot acest nimic, lipsit de consistență, căruia se încearcă să i se dea un ipostas, un înțeles și un conținut bun, depunându-se eforturi susținute pentru a fi înfățișat asemenea unui Deux ex machina , ce va mântui lumea, dar care în realitate complotează cum s-o distrugă.

Vei vedea că ecumenismul este o alcătuire demonică și vei înțelege cât de mare este pericolul prin care trece creștinătatea și lumea întreagă din pricina lui. Atunci îți vei da seama cât de înșelătoare sunt toate lozincile pe care ecumenismul îl pune la bătaie.
Ne doare și plângem din adâncul sufletului pentru că în această înșelare îngrozitoare a ecumenismului au fost atrase și persoane sus puse, diriguitori ai Bisericii și ai societății. Ne doare și ne tânguim pentru cei care crezând că fac bine Bisericii și țării susțin ecumenismul blestemat, războindu-le în fapt pe amândouă (cartea era scrisa in 1972).
Trebuie să știm încă de acum că Biserica ortodoxă nu va deveni niciodată un instrument al puterilor întunericului. Nu se va supune Antihristului. Nu va face alianțe cu idolatria așa cum își dorește ecumenismul. Hristos va învinge pentru "că a venit ca un biruitor și ca să învingă".
De aceea, în timp ce îi auzim vorbind de unitate, pace, iubire, conlucrare economică și monedă unică, vedem însă, pe de altă parte, accentuarea, ascuțirea, cultivarea diferențelor, disputelor și a urii. "
Reply With Quote
  #452  
Vechi 27.02.2013, 14:19:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ovidiu, iar ai strecurat o ironie rautacioasa, in mesajul urmator dai niste sfaturi, dar le poti aplica si tu, dupa parerea mea tu ai de multe ori mesaje ironice si rautacioase (nu vorbesc doar de mine),
Da măi Cătăline știu că nu-ți plac intervențiile mele. Cred că nu are sens să te tot plângi, după cum observi nimeni nu este impresionat de cât de tot te plângi. Știi..adevărații creștini, martirii și sfinți părinți pe care îi tot cităm nu se plângeau. Erau curajoși și drepți în credința lor, iar când primeau o palmă se rugau pentru cel care le-a dat o palmă și nu se plângeau.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ai putea sa spui si tu duhovnicului despre aceste lucruri, iti dai seama ca nu e tocmai un lucru pozitiv.
Nu m-am bătut cu pumnul în piept că am binecuvântare pentru ceea ce scriu. Înțelegi? Faci diferența? Sau din nou vorbesc cu morile de vânt?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In cazul tau acum am vazut cartea pe care o dai in semnatura ta, am inceput sa o citesc.
Foarte frumos. Spor la citit.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din moment ce ai trecut-o acolo banuiesc ca ai citit-o si esti de acord cu ce scrie acolo, nu stiu de ce afirmi lucruri opuse pe forum.
Da am citit-o. Care ar fi acele lucruri? Poți fi mai concret?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca tu crezi ce scrie acolo eu nu pot decat sa fiu de acord cu tine, exact acele lucruri le spun si eu dar mult mai moderate.
Bineînțeles, cred.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ba chiar imi si cer scuze ca am spus ca ai avea unele conceptii ecumeniste.
Nu nevoie să-ți ceri scuze, ci doar să iei aminte la ceea ce ți s-a tot atras atenția, nu de mine, ci de alți useri mai vechi și de alt calibru. Eu sunt unul mic pe aici.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar ultima carte data de tine este "Ecumenismul fara masca", citez de acolo:
"Ecumenismul se dovedește a fi – și vom aduce în continuare în acest sens destule elemente doveditoare serioase și de neclintit – o creație satanică a puterilor întunericului. Este o erezie imensă și înfricoșătoare sau mai bine zis o panerezie, o sinteză de religii, filosofii și tradiții care urmărește o unitate nefirească și grotească.
Este o înșelăciune vicleană urzită de un plan satanic care susține că nimeni poate vorbi în nicio credință de un Adevăr unic, absolut și unitar, deci nici în ortodoxie. Ecumenismul este asemenea unei tornade înspăimântătoare care se pregătește să dărâme, după cum speră, Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică" a Lui Hristos. Este un uragan sălbatic al puterilor întunericului, care își concentrează toată nebunia distructivă împotriva mai ales a ortodoxiei, pentru a o nimici și a o face să dispară.
Și aceasta pentru că știe, că numai ortodoxia deține adevărul nefalsificat și că numai prin ea omul se poate mântui. Este vorba de un război puternic de care, din păcate, cei mai mulți nici nu-și dau seama."
Și ce ai priceput tu din mesajul ăsta corelat cu interenvenția altor useri pe care îi faci ecumeniști? Apropo ceea ce ai îngroșat e pentru noi cei care știm adevărul și pentru cei care nu vor să-l audă. Nu-mi spune că dacă te-ai fi născut în Africa...ai fi căutat adevărul printre palmieri cu busola. Nu pre ai cum...înțelegi? Aceia vor fi judecați după legea conștiinței.

Last edited by ovidiu b.; 27.02.2013 at 14:23:01.
Reply With Quote
  #453  
Vechi 27.02.2013, 14:23:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Tot din acea carte ce inseamna adevaratul ecumenism ortodox:

"Vom vedea în primul rând, în câteva cuvinte, care este misiunea ecumenică a Bisericii, planul lui Dumnezeu pentru mântuirea întregii lumi. Iar apoi ne vom apleca pe îndelete asupra descoperirilor înfricoșătoare referitoare la ecumenismul înșelător, mincinos și antihristic.
Hristos îi unește pe oameni nu numai cu Dumnezeu, ci și între ei. Unirea aceasta a oamenilor izbutește cu adevărat numai în Biserica clădită de Dumnezeu-omul cu acest scop. O unire nemincinoasă a oamenilor poate avea loc numai în Biserică prin Iisus Hristos. Biserica – Trupul tainic al Lui Hristos este cea care conduce la unire, mântuire și îndumnezeire.
Numai prin Dumnezeu-omul și numai în Biserica Lui Hristos pot oamenii să se desăvârșească și să se unească atât cu Dumnezeu cât și între ei. În afara Bisericii nu există nicio unire reală, nefiind posibilă nici o înfrățire a lumii.

Acesta este planul Lui Dumnezeu, misiunea ecumenică adevărată a Bisericii: mântuirea tuturor oamenilor prin Biserica Lui Hristos. Acesta este ecumenismul creștin ortodox (singurul autentic de altfel), justificat fiind de porunca dată de Domnul apostolilor înainte de înălțare: «Mergând învățați toate neamurile…» Vrea unirea tuturor oamenilor, de pe tot pământul prin credința în El și în Biserica Lui.
Biserica Lui Hristos este pentru toți. Credem «Într-una sfântă, sobornicească și apostolească Biserică». Biserica este ecumenică , fiind întinsă în toată lumea. Avem și o Patriarhie ecumenică .
Biserică nu este o organizație lumească după cum vrea papalitatea eretică și nici nu este chemată să instaureze un regim lumesc după cum vroia iudaismul. Este de la sine înțeles că după schisma papalității, singura Biserică adevărată din lume este cea ortodoxă. Papismul și catolicismul nu sunt Biserici ci comunități și adunări eretice.
Acesta este ecumenismul real și de folos, cel creștin ortodox. El constituie misiunea (apostolia) ecumenică a Bisericii.

Ecumenismul lumesc și potrivnic lui Dumnezeu nu dorește și nu recunoaște misiunea dumnezeiască, duhovnicească și ecumenică a Bisericii Lui Hristos. El războiește cu furie creștinismul ortodox ecumenic, precum și apostolia mântuitoare și ecumenică a Bisericii."
Reply With Quote
  #454  
Vechi 27.02.2013, 14:44:30
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. Reamintesc ce am mai scris, ecumensimul nu inseamna doar o unire sincretica, are si un pachet moderat pentru cei ce nu pot accepta deocamdata unirea sincretica. Acest pachet spune ca poti ramane in credinta ta, chiar o poti considera printre cele mai bune sau chiar cea mai buna, dar sa nu nesocotesti nici alte credinte.
Cred mai degraba ca ecumenismul moderat, cum ii spui tu, spune ca religia ta e autentica, fara a te considera mai presus decat ceilalti, pentru ca nu poti exclude posibilitatea ca Dumnezeu sa fi comunicat si cu alte comunitati umane, cu atribute psihologice si spirituale diferite, cu baze culturale diferite, de aici rezultand pluralitatea religioasa, deci trebuie sa respecti pe ceilalti, urmandu-ti insa propria cale, caci stii ca tu esti in Adevar. Ecumenismul acesta cauta o unitate interreligioasa pastrand distinctiile, celalat tip merge pe o uniformizare,pe un sincretism religios in vederea unificarii tuturor.

Last edited by ioanna; 27.02.2013 at 14:53:25.
Reply With Quote
  #455  
Vechi 27.02.2013, 14:52:11
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mihaela, acum te mai rog un singur lucru: cugetă în liniște și tăcere la propriile tale cuvinte.
Ele îți vor șopti singure ceea ce eu nu aș ști cum să-ți spun.
Îți doresc din tot sufletul să te liniștești puțin, așa cum ai mai făcut-o până acum.
Nu sunt supărat pe tine, nu mi-ai făcut nici un rău, doar te rog să îți faci rost de puțină liniște. Eu unul, am trecut deja la treaba!...:)
Doamne ajută!
Deja depasesti masura cu insinuarile tale!
Si nu numai tu si nu numai fata de ea!
Va citesc si ma mir, cat tupeu aveti!
Splendit!
Minunat!

Last edited by Crestin_Simona; 27.02.2013 at 15:05:22.
Reply With Quote
  #456  
Vechi 27.02.2013, 14:53:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Wow ce urate sunt ultimele pagini. Cum v-ati strans voi "cei duhovnicesti" sa o ridicati din greseala pe dobrin7m folosind duhul blandetii.
Ca si o haita....
Reply With Quote
  #457  
Vechi 27.02.2013, 14:57:01
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te inseli, e doar dragoste, chiar daca vezi invers, ecumenismul propovaduieste doar dragostea.
Catalin, ai grija ca nu o sa mai vorbeasca "cei duhovnicesti"cu tine si o sa intrupa orice colaborare!
De parca de aia nu mai poti tu...

Last edited by Crestin_Simona; 27.02.2013 at 15:07:18.
Reply With Quote
  #458  
Vechi 27.02.2013, 14:58:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Da măi Cătăline știu că nu-ți plac intervențiile mele. Cred că nu are sens să te tot plângi, după cum observi nimeni nu este impresionat de cât de tot te plângi. Știi..adevărații creștini, martirii și sfinți părinți pe care îi tot cităm nu se plângeau. Erau curajoși și drepți în credința lor, iar când primeau o palmă se rugau pentru cel care le-a dat o palmă și nu se plângeau.
Nu ai inteles, nu e vorba de interventiile tale ci de faptul ca sunt rautacioase. Si nu numai la adresa mea. Iar ce mi-ai scris in continuare ai spus si in primul mesaj adresat mie, e ceea ce ti-am spus si atunci, dai tot timpul sfaturi duhovnicesti fara sa vezi si ceea ce faci tu. Adica tu esti rautacios si ceilalti trebuie sa se comporte ca sfintii. E o intelegere tot din modernism, care da falsa impresie ca deja sunt sfinti (neoprotestantii au acest mod de intelegere, ei cred ca sunt sfinti si incearca sa dea impresia ca se comporta la fel). Cand o sa ajungem sfinti o sa facem la fel cum spui tu.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu m-am bătut cu pumnul în piept că am binecuvântare pentru ceea ce scriu. Înțelegi? Faci diferența? Sau din nou vorbesc cu morile de vânt?
Nu despre binecuvantarea pentru a scrie am spus, ci despre faptul ca esti rautacios de multe ori.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bineînțeles, cred.
Bineinteles, crezi doar ce vrei tu din acea carte, o arati chiar in mesajul acesta.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu nevoie să-ți ceri scuze, ci doar să iei aminte la ceea ce ți s-a tot atras atenția, nu de mine, ci de alți useri mai vechi și de alt calibru. Eu sunt unul mic pe aici.
In privinta acesta mi-ai reconfirmat ca nu am gresit, deci imi pot cere scuze doar in alte privinte. Ti-am mai spus si data trecuta, dar vad ca nu intelegi. Toti cei care spui ca imi atrag atentia o fac din cauza sa sunt deranjati cand scriu ceva despre ortodoxie care critica si ecumenismul, nu pot accepta acest lucru si vor sa propovaduiasca doar conceptiile moderniste. Nu sunt multi cum afirmi, sunt intotdeauna aceleasi persoane (inclusiv tu), 3-4 sunt mai agresivi (inclusiv tu). Cum am spus, cam jumatate au aceste conceptii, jumatate nu, vad ca e o tactica observata in trecut si la cativa eterodocsi sa se spuna ca toti sustin modernismul si doar 1-2 sunt impotriva ecumenismului.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și ce ai priceput tu din mesajul ăsta corelat cu interenvenția altor useri pe care îi faci ecumeniști? Apropo ceea ce ai îngroșat e pentru noi cei care știm adevărul și pentru cei care nu vor să-l audă. Nu-mi spune că dacă te-ai fi născut în Africa...ai fi căutat adevărul printre palmieri cu busola. Nu pre ai cum...înțelegi? Aceia vor fi judecați după legea conștiinței.
Evident, ai inteles doar ce ai dorit. E simplu: iubesti adevarul sau nu? Daca iubesti adevarul nu mai e nevoie sa te chinui sa rasucesti frazele ca sa se potriveasca. Citeste te rog ce insemna pelagianismul, un parinte spunea ca e o erezie reinviata de ecumenism. Nimeni nu poate obtine harul prin fapte si nu se poate mantui fara har. Tocmai de aceea avem Biserica, Sfinte Taine, preoti, botez, etc.
Reply With Quote
  #459  
Vechi 27.02.2013, 15:07:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred mai degraba ca ecumenismul moderat, cum ii spui tu, spune ca religia ta e autentica, fara a te considera mai presus decat ceilalti, pentru ca nu poti exclude posibilitatea ca Dumnezeu sa fi comunicat si cu alte comunitati umane, cu atribute psihologice si spirituale diferite, cu baze culturale diferite, de aici rezultand pluralitatea religioasa, deci trebuie sa respecti pe ceilalti, urmandu-ti insa propria cale, caci stii ca tu esti in Adevar.
Da, si asa, adica nu e doar o Cale, sunt mai multe Cai, eventual fiecare popor si religie are Calea sa. ASta nu e chiar ecumenismul moderat, bate mai mult spre cel radical. Un ecumenism moderat (sper ca nu s-a inteles gresit, tot ecumensim e, nu e vorba de ceva pozitiv, moderat se refera doar la aceasta conceptie) ar spune ca BO este adevarata Biserica, dar ereziile nu au o mare importanta si si celelalte culte au o parte din adevar. Ca o paralela e ceea ce a afirmat Papa Benedict despre BC si biserici particulare cu parti de adevar.
Reply With Quote
  #460  
Vechi 27.02.2013, 15:11:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, si asa, adica nu e doar o Cale, sunt mai multe Cai, eventual fiecare popor si religie are Calea sa. ASta nu e chiar ecumenismul moderat, bate mai mult spre cel radical.
Nu mai multe cai, e aceeasi cale spre Creator ce imbraca forme exterioare diferite. Ecumenismul radical e sincretismul religios, ce merge pe uniformizare generala supusa unei ideologii. Benedict nu era ecumenist. El a spus ca Biserica lui Hristos subzida cu adevarat in BC, nu si in celelalte biserici crestine, pe care le-a numit simple biserici particulare, unica Biserica fiind BC.

Last edited by ioanna; 27.02.2013 at 15:22:41.
Reply With Quote
Răspunde