Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2010, 00:23:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit Pierderea credintei la vreme de necazuri

Daca cineva spune ca nu mai crede in Dumnezeu, la nervi, la o sminteala, etc., e pacat mare? Mai exista cale de intoarcere?
Am inteles ca asta se numeste lepadare de credinta si ca nu mai poti face nimic. Sau am inteles eu gresit?

Si mai vreau sa va intreb ceva: de ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului? Doar stim ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, nu? Si totusi sunt multe cazuri in care multi oameni sunt luati din start cu probleme, cu sminteli si se netrebnicesc, nu mai au deloc credinta. De ce vrea Dumnezeu sa dea ispite spre sminteala si nu spre indreptare? Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?

Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2010, 00:35:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Normal ca se poate face, daca omul isi vine in fire, se pocaieste..

Nu cred ca ar trebui data vina pe Dumnezeu dar omul in necaz si cu credinta putina cam asa face..

E drept ca Dumnezeu nu permite incercari peste puterea omului, dar cand vine incercarea omul care nu vegheaza ar putea sa aiba credinta sub puterea sa..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2010, 00:45:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Daca cineva spune ca nu mai crede in Dumnezeu, la nervi, la o sminteala, etc., e pacat mare?
Păcat este. De fapt, sunt două păcate: 1) nervii și sminteala și 2) apostazia
Pe de altă parte, numai Dumnezeu știe dacă este păcat mare sau mai mic (personal înclin să cred că este păcat mare). Nu numai materia păcatului contează (iar aici este, evident, materie gravă: apostazia e păcat teologic), dar mai contează enorm și intenția și gradul de deliberare, iar într-o anumită măsură contează și circumstanțele. Discuția pe această temă s-a purtat încă din primele decenii ale Bisericii, când nu toți au fost martiri, ci au fost unii creștini care, sub tortură sau numai sub amenințarea ei, s-au lepădat de Cristos. Biserica a stabilit atunci că ne putem ruga pentru ei, semn că există speranță pentru ei.

Citat:
Mai exista cale de intoarcere?
Întotdeauna, cât timp omul mai respiră în trup.

Citat:
Am inteles ca asta se numeste lepadare de credinta si ca nu mai poti face nimic.
Remediul păcatului este spovada. Duhovnicul va stabili dacă poate da absolvirea sau este nevoie de măsuri suplimentare, cum ar fi dezlegarea arhierească. Absolvirea înseamnă restaurarea stării de grație cu o stare asemănătoare sufletului ca cea de după Botez.

Citat:
Si mai vreau sa va intreb ceva: de ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului?
Mai întâi, numai într-o minoritate de cazuri ispitele vin de la Dumnezeu: sunt "tentațiile probatorii", așa cum a fost cazul cu Iov. În marea majoritate a cazurilor, ispitele vin de la Ispititorul, care este diavolul. Desigur, cu acordul lui Dumnezeu. Trebuie să deosebim între voința comisivă a lui Dumnezeu și voința permisivă a lui Dumnezeu.

Într-adevăr, diavolului nu îi este permis (în actuala fază istorică a lumii) să tenteze cu ispite irezistibile. Motivul pentru care unori pare că așa este e puțina noastră credință și iubire de Domnul și dorință de a Îl urma în ceea ce a făcut sau ar face. De câte ori suferim, să ne gândim la suferința de neînchipuit a lui Cristos. Să ne gândim la suferințele martorilor (martirilor) Săi. Și mai ales, să ne gândim la cât a suferit și suferă Cristos din cauză că noi L-am răstignit pe El. Nu ar fi suferit deloc dacă noi, cu păcatele noastre, nu i-am fi provocat această suferință.

Citat:
Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?
Ba da, Dumnezeu, în preștiința Sa, știe cine se va mântui și cine nu. Există numeroase pasaje biblice despre asta (acelea pe care rătăciții protestanți le consideră a însemna predestinare). Numai că liberul arbitru nu îi este luat omului, nici chiar nebunilor. Ei pot alege până la sfârșitul timpului de probă care este viața în trup.

Citat:
Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
Sunt întrebări grele, pe care poate că ni le-am pus toți la un moment dat. Dar nu toate întrebările vin de la Dumnezeu.
Sus inima !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.04.2010 at 00:47:33.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2010, 00:49:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

la's ca trece...s-au mai dezis si altii, da dup'aia, s-au intors mai intariti.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2010, 00:55:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

De ce multi copii se nasc in familii dezbinate, de betivani si isi nenorocesc copilaria, viata? Cine alege ca ei sa se nasca acolo? De ce unii oameni au un caracter domol inca din nastere, iar altii sunt ca niste fiare salbatice, ajungand astfel sa pacatuiasca din pricina firii lor? De ce Dumnezeu nu ii ajuta ca sa-L cunoasca treptat, ca pe niste copii care fac primii pasi si ii incearca din START mai ceva ca pe niste sfinti? De ce?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.04.2010, 01:01:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
De ce multi copii se nasc in familii dezbinate, de betivani si isi nenorocesc copilaria, viata? Cine alege ca ei sa se nasca acolo? De ce unii oameni au un caracter domol inca din nastere, iar altii sunt ca niste fiare salbatice, ajungand astfel sa pacatuiasca din pricina firii lor? De ce Dumnezeu nu ii ajuta ca sa-L cunoasca treptat, ca pe niste copii care fac primii pasi si ii incearca din START mai ceva ca pe niste sfinti? De ce?
Dar de ce nu te intrebi de ce unii copii care se nasc in familii dezbinate de betivani totusi NU isi nenorocesc viata.

Iar caracterul se poate modela, intrebarea este daca omul este si vrea sa devina constient de cine este si cum este si cum ar trebui sa fie si daca are dorinta si vointa de a face schimbarile care se cer.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2010, 02:08:56
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai întâi, numai într-o minoritate de cazuri ispitele vin de la Dumnezeu: sunt "tentațiile probatorii", așa cum a fost cazul cu Iov. În marea majoritate a cazurilor, ispitele vin de la Ispititorul, care este diavolul. Desigur, cu acordul lui Dumnezeu. Trebuie să deosebim între voința comisivă a lui Dumnezeu și voința permisivă a lui Dumnezeu.

Într-adevăr, diavolului nu îi este permis (în actuala fază istorică a lumii) să tenteze cu ispite irezistibile. Motivul pentru care unori pare că așa este e puțina noastră credință și iubire de Domnul și dorință de a Îl urma în ceea ce a făcut sau ar face. De câte ori suferim, să ne gândim la suferința de neînchipuit a lui Cristos. Să ne gândim la suferințele martorilor (martirilor) Săi. Și mai ales, să ne gândim la cât a suferit și suferă Cristos din cauză că noi L-am răstignit pe El. Nu ar fi suferit deloc dacă noi, cu păcatele noastre, nu i-am fi provocat această suferință.



Ba da, Dumnezeu, în preștiința Sa, știe cine se va mântui și cine nu. Există numeroase pasaje biblice despre asta (acelea pe care rătăciții protestanți le consideră a însemna predestinare). Numai că liberul arbitru nu îi este luat omului, nici chiar nebunilor. Ei pot alege până la sfârșitul timpului de probă care este viața în trup.



Sunt întrebări grele, pe care poate că ni le-am pus toți la un moment dat. Dar nu toate întrebările vin de la Dumnezeu.
Sus inima !
Iti multumesc pentru raspuns si pentru incurajare. Am pus aceste intrebari deoarece ma simt pietrificata, atat sufleteste cat si trupeste, nu mai inteleg nimic din ce mi se intampla. Intr-un timp mi-am spus ca toate ispitele imi sunt spre indreptare, insa vad ca pe zi ce trece sunt din ce in ce mai nervoasa, mai revoltata, nu mai am liniste sufleteasca. Nu inteleg de ce Dumnezeu ma pune la atatea incercari, caci nu sunt nici sfanta si nici o criminala... sunt un om cu multe slabiciuni, cu credinta mica, insa imi doresc foarte mult sa ma schimb. Nu vreau sa ma plang acum, stiu ca nu sunt singurul om cu probleme, insa eu n-am avut o viata prea normala, am avut o copilarie traumatizanta. Si acum resimt tenebrele trecutului. Am ajuns sa spun de multe ori ca nu mai cred in Dumnezeu, apoi m-am razgandit, pentru ca am patit multe lucruri la care n-am nicio explicatie.
As vrea sa raman neclintita in credinta, dar mereu cad in extreme si imi adun saci de pacate. Simt ca nu mai am putere sa lupt, parca e din ce in ce mai rau! Unora le este destul de usor sa spuna, "iarta", "uita", "treci mai departe", dar stiti cat de greu e sa pui in PRACTICA?

Last edited by zoridezi; 25.04.2010 at 02:25:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.04.2010, 02:29:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
sunt din ce in ce mai nervoasa, mai revoltata,
Fericiți cei blânzi...

Citat:
Simt ca nu mai am putere sa lupt, parca e din ce in ce mai rau!
Păi, singură nici nu puteți lupta ! L-ați chemat în ajutor ?
Ascultați cuvintele dumnezeieștii Liturghii: "Veniți să ne închinăm și să cădem la Cristos !" De când nu ați făcut asta ? Trebuie să vorbiți cu El și ascultați ce vă spune. Vocea lui răsună mereu în inimi: i se spune "conștiință".

Citat:
Unora le este destul de usor sa spuna, "iarta", "uita", "treci mai departe", dar stiti cat de greu e sa pui in PRACTICA?
Știu. Și eu sunt un bun teoretician al creștinismului...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.04.2010 at 02:31:47.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.04.2010, 13:57:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Daca cineva spune ca nu mai crede in Dumnezeu, la nervi, la o sminteala, etc., e pacat mare? Mai exista cale de intoarcere?
Am inteles ca asta se numeste lepadare de credinta si ca nu mai poti face nimic. Sau am inteles eu gresit?

Si mai vreau sa va intreb ceva: de ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului? Doar stim ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, nu? Si totusi sunt multe cazuri in care multi oameni sunt luati din start cu probleme, cu sminteli si se netrebnicesc, nu mai au deloc credinta. De ce vrea Dumnezeu sa dea ispite spre sminteala si nu spre indreptare? Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?

Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
Pentru orice pacat exista iertare,deci cale de intoarcere spre Dumnezeu.
Ispitele nu sunt niciodata peste puterile omului,dar in ispite ne este incercata rabdarea si credinta.E posibil ca greutatile sa iti vina de la pacatele tale,sau sa vina de la parinti.
Insa tot ce face Dumnezeu este spre binele omului,dar noi cu judecatile noastre nu vedem acest lucru.
Tuturor crestinilor le este greu,toti au o cruce de dus,mai mare sau mai mica.
Gandeste-te la primii 300 de ani,cand erau nevoiti sa se ascunda ca sa poata sa se roage,si cum erau prinsi si torturati si ucisi!Oare nu-i iubea Dumnezeu? Dimpotriva,ei sunt printre cei mai mari sfinti ai crestinilor...
Gandeste-te la cei care au murit in inchisori,in timpul comunismului,fara nici o vina!Insa acum stralucesc in cer,ca nu au lepadat credinta,indiferent de greutatile pe care le-au intampinat.
Cauta sa te intaresti in credinta,sa ai rabdare,si vei vedea ca vei trece greutatile mai usor.
Cine are nadejde in Dumnezeu nu deznadajduieste.Stii cuvintele care i-au fost adresate Sfantului Siluan de catre Dumnezeu: Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui!
Deci sfatul meu este sa te tii aproape de Biserica,sa te intaresti in credinta si sa nu denadajduiesti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.04.2010, 14:32:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Credinta este cel mai pretios dar care ne-a fost dat, impreuna cu dragostea si nadejdea. E cea care ne da biruinta asupra acestei lumi. Pentru ca putem invinge orice ispita numai daca avem credinta ca dincolo de lupta noastra este o biruinta si o rasplata.

Pe de alta parte, credinta transcende sentimentele. Orice ai simti si oricate ti s-ar parea la un moment dat, trebuie sa stii ca sentimentele tale nu sunt stapane pe viata ta, ci Dumnezeu. Trebuie sa stii ca Dumnezeu e de partea ta si te sustine in incercarile tale, ca este Tatal tau si oricand poti veni la El sa-I ceri ajutor. Ca un Tata bun ce este, se va grabi sa te ajute , numai sa-I ceri asta cu inima plina de incrdere.

Si un cuvant de iubire de la Tatal tau:

„Nu te teme, căci Eu te-am răscumpărat și te-am chemat pe nume, al Meu ești!
Dacă tu vei trece prin ape, Eu sunt cu tine și în valuri tu nu vei fi înecat. Dacă vei trece prin foc, nu vei fi ars și flăcările nu te vor mistui.
Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Mântuitorul. ....
Fiindcă tu ești de preț în ochii Mei și de cinste și te iubesc; voi da neamurile în locul tău și popoarele în locul sufletului tău.
Nu te teme, că Eu sunt cu tine! ." [Isaia 43]

Doamne ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pierderea credintei inspiron Generalitati 19 08.07.2012 02:04:29
Rugaciune la vreme de calatorie tatolivia Intrebari utilizatori 2 12.05.2012 21:46:46
pierderea controlului de sine.. victortiti89 Generalitati 2 14.06.2011 15:28:59
Intr-o vreme sunsray Generalitati 5 16.08.2009 17:53:51