Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2008, 11:51:11
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu ca nu se cade sa povestim vise,insa ma gandesc sa risc sa va spun ce am vista azi noapte.M-am culcat tarziu,dupa o zii obositoare,cu destula munca,si dupa ce am incercat din rasputeri sa-l faca pe un frate de-al nostru,de pe forum sa inteleaga ce vreau eu sa spun.Nu stiu cat a trecut din somnul meu,insa stiu ca la un moment dat,m-am gasit,in somn,bineinteles,cu pat cu tot in mijlocul unei Biserici mari.Era o biserica cu arhitectura basilicala,tipic romana,cum se gasesc cu precadere in Italia.cei care ati fost,poate stiti.Prea multe detalii nu-mi amintesc,insa forma basilicala,peretii de caramida mi-i amintesc.Stiu ca se canta Liturghia Ortodoxa,am auzit cel mai clar cantarea serafimica,de dinainte Epicleza.Dupa aceea,am ajuns la momentul impartasirii,si aici,o prezenta feminina,asa am simtit insa nu am vazut nimic,mi-a pus in palma Trupul si Sangele Domnului,asa cum il primesc preotii la Liturghia darurilor Mai inainte Sfintite,adica Trpul muiat in snagele Mantuitorului,sub forma painii muiate in vin.M-am impartasit,si apoi m-am trezit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2008, 13:14:21
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

:) frumos vis! insa nu-l baga in seama prea tare! Nu te gandi ca ai fi cinea, ca ti s-ar fi dat vre-o veste mareata ci doar Bucura-te ca numele tau e scris in Ceruri:)!
Si de acum incolo indiferent ce mai experimentezi bine ar fi sa tii calea ca si cand nimic n-ai dat, nimic n-ai luat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2008, 13:44:29
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

raspunsul lui emanuel2007:):):)
Iulie 10th, 2:14 PM
facutu-m-am ca un om ce nu aude si nu are in gura lui mustrari ... nu ai decat sa ma trimiti la origini cat vrei nu ma deranjeaza asta catusi de putin ... Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te lumineze , sa te miluiasca ... :D :D :D :D :D :D :D :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2008, 13:46:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

vezi dece ai visat cele relatate mai sus?
~Sa-i multumesti lui Dumnezeu si sa te rogi la Maica Domnului:)!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2008, 13:53:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca Dumnezeu este Cuvantul, de ce nu avem respect pentru cuvant, pacatuind in mod repetat prin injuraturi? Despre pacatul injuraturilor a auzit toata lumea, nu? Sa le lasam, caci in nici un caz nu-si au locul nici pe forum, si nici in viata unui crestin. Avem suficiente cuvinte la indemana pentru a ne exprima; iar daca ne ipsesc cuvintele, mai bine sa tacem.

Iar in privinta viselor, sa fim foarte atenti, caci cele mai multe vin de la diavolul. Doar el incearca sa ne maguleasca in fel si chip, pentru ca noi vrem numai laude.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2008, 14:11:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nicivorba, a visat ca se impartasheshte intr-o biserica catolica de rit bizantin shi a primit darurile nu de la Hristos ci furate shi date de o necunoscuta... el s-a impartashit in vis de la catolici deci a cazut in ispita... asha cum in vis unii curvesc sau cineshtie ce fac sarmanul achimovjan a fost impartashit de satana intr-o biserica greco-catolica... shi a primit impartashirea aceea... asta pentru ca credintza lui este probabil de asemenea natura incat cel rau a profitat shi l-a pacatuit... deci trebuie sa te curatzeshti shi sa te pazeshti ca asha cum faci shi cum procedezi in vis asha shi in realitate, dar dracul a vrut s-o arunce pe femeie in spurcaciune dar nu ca a primit de la o femei e problema ci ca erau savarshite la greco-catolici deci nu era femeia devina ca multe mucenitze shi fecioare duceau darurile la sfintzi shi credincioshi intemnitzatzi... dar dracul a stracurat-o pe femeie in taina ca sa-l ispiteasca shi spre curvie... curiozitate shi ingamfare de sine shi curvie... deci sarmane achimovjean... nu crede in vise shi in interpretarile din vise ca sunt de la cel rau shi alunga degraba naluciferizarile pana nu ajungi la interpretari shi pana nu te atrage in vrednicia naluciferizarilor de zi shi de noapte plina de simtziri akediene ale vredniciei inshelarii... dar te uita cu luare aminte la ce faci shi cum te comportzi in vise shi la naravurile shi sevrajele tale ca sa vezi de ce patimi eshti robit shi te indreapta... ca le potzi folosi shi visele spre mantuire daca nu le iei in seama ci itzi dai seama de naravurile ce te bantuie din pricina ispitelor spre care te indreptzi zilnic... nu e joaca fiindca razboiul nu este o joaca dragalashe ci este spre distrugere... sufleteasca shi trupeasca incepand de la duhovnicie... 86x???:(:(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2008, 14:12:30
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

asa e Ancah! de data asta visul nu a fost de la draci!

E foarte interesant de retinut cum la "palma" data de achimovjan, emanuel a ripostat cu o binecuvantare care s-a rasfrant inapoi ca o lectie binecuvantata (visul) si pt cel rebel. Caci uite asa, pt binecuvantarea lui emanuel l-au bagat in seama Cei din Cer si pe cel rautacios si astfel A BIRUIT HRISTOS:).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2008, 14:14:11
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca Dumnezeu este Cuvantul, de ce nu avem respect pentru cuvant, pacatuind in mod repetat prin injuraturi? Despre pacatul injuraturilor a auzit toata lumea, nu? Sa le lasam, caci in nici un caz nu-si au locul nici pe forum, si nici in viata unui crestin. Avem suficiente cuvinte la indemana pentru a ne exprima; iar daca ne ipsesc cuvintele, mai bine sa tacem.

Iar in privinta viselor, sa fim foarte atenti, caci cele mai multe vin de la diavolul. Doar el incearca sa ne maguleasca in fel si chip, pentru ca noi vrem numai laude.
Eu nu l-am injurat,eu l-am trimis la origini,ca sa vda ca este om,nascut pe cale naturala,nu vreun supraom.Oricum,eu ma recunosc un om cu slabiciuni,cu multe slabiciuni,una din ele fiind aceia ca nu suport impostorii.Si crima este pacat,insa Stefan cel Mare si vitejii lui nu-i mangaiau pe turci pe crestet,ci ii lasu fara:).Eu sunt om,si cand vad cu cata nerusinare voerbeste cineva depsre lucruri despre acre nu are habar,blesteama oamnei nevinovati in numle unor canoane de care habar n-are,imi sare tandara.Poate voi sunteti desavarsiti,paote voi nu va maniati niciodata,eu insa da,si mai ales impotriva impostorilor.Iar despre posibilittea ca acest vis sa fie de la cel viclean,nu stiu,eu una stiu ca m-am trezit tare linistit si am multumit lui Dumnezeu ca macar in somn nu sunt huiduit pentru faptul ca vreau sa traiesc integral Liturghia,nu ca un spectacol.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2008, 14:16:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nicivorba era replica la c-tin shi nu la ancah... deci nu fiindca a discutat shi mintea i-a ramas la cele discutate a visat asha ci a speculat dracul sa-l duca spre interpretari shi vrednicii .... adica pacatuiri... tu dormi el lucreaza la distrugerea ta... mult lucreaza... ani de zile... are multa rabdare... itzi gaseshte el portitze...???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2008, 14:17:09
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

vsovi e bine sa circumspect la vise, insa de data asta chiar nu trebuie sa ne sperieam de propria umbra!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
veau sa ma impartasesc duminica asta annajanette Generalitati 59 23.07.2010 12:39:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26