Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 11.10.2010, 18:24:54
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Bine ati revenit!
  #182  
Vechi 11.10.2010, 20:15:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Doamne ajuta!

Ma bucur ca v-a lipsit forumul si ati decis sa reveniti...
  #183  
Vechi 11.10.2010, 22:01:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Mai stie cineva ceva de maria55? Cei vechi stiu despre cine vorbesc.
Eu aveam o adresa de acasa din Germania dar nu indraznesc sa-i scriu. Stiu ca avea o situatie dificila in acel moment si m-a rugat sa nu o fac. Ce spuneti? Sa-i scriu o scrisoare? Vorbeste cineva cu ea pe messenger, mail, telefon? Mai stiti ceva de ea?

Spunea Cristian candva ca a murit? Doamne iarta-ma!
Oare cum as putea da de ea cu ajutorul adresei? Ma poate indruma cineva care locuieste in Germania? As vrea sa stiu doar daca e bine. Sau daca Doamne iarta-ma a murit, sa o pomenim la adormiti.
Ai dat de Maria, Jenica? Incercarea moarte n-are.
  #184  
Vechi 11.10.2010, 23:20:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Am sperat tot timpul ca parintele Gheorghe nu ne va lasa la greu si iata
ca n-a venit singur: a adus si un OmBun. Bine ati revenit! Acu' ne mai
odihnim si noi oleaca! Glumeam. Gandu' bun si inima buna la toti!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #185  
Vechi 11.10.2010, 23:28:37
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Bine ati revenit printe noi, Parinte! Desi calculatorul nu ne aduce mare beneficiu sufletesc, acest forum este exceptia care confirma regula, aici gasim alinarea de urgenta, cum imi place mie sa-i spun. Sf. voastra sunteti unul dintre "alinatorii" nostri, cei rataciti.

Bine ai revenit, Om Bun! Sa va rasplateasca Dumnezeu bunatatea!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 11.10.2010 at 23:54:27.
  #186  
Vechi 12.10.2010, 01:51:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Doua lucruri as vrea sa implinesc acum: sa-mi cer iertare ca am disparut asa fara nici o explicatie si sa multumesc tuturor celor care mi-au aratat dragostea lor prin ganduri nerostite sau cuvinte scrise cu draga inima.

Despre plecare... cred ca actiunile noatre sunt cele care ne definesc, aici in efemerul acestei vieti ce trece repede, cel mai bine. Acesta-s eu! Sunt cam "ciudat", iar uneori ma surprind chiar si pe mine insumi cu cate o ciudatenie! Nu m-a suparat nimeni, ci doar am simtit ca trebuie sa fac o pauza (ca si aceea de cafea!!!) si cum stiam ca daca am un cont activ ma "mananca... degetele" sa ma bag in seama, am rugat pe admin sa-mi taie ispita; chiar a fost de folos!

Despre dragostea ce ati aratat fratiile voastre, sa stiti ca nici o clipa nu am considerat ca in acest spatiu suntem doar niste "conturi", ci stiu ca in spatele "cuvintelor" fiecarui user se afla o persoana reala, iar peste noi toti este Dumnezeu cel care pe toate le-a creat cu dragoste. Nu cred ca am facut un sacrilegiu atunci cand la slujba Proscomidiei am pomenit, printre binefacatorii mei, pe toti cei care mi-au adresat vreo vorba sau vreun gand pe aici!

Cu toate acestea, doza puternica de "virtual" pe care o primesc atunci cand intru in contact cu acest forum, se resimte sub forma unei imprastieri de la duhovnicia autentica (parerea mea). In acelasi timp, timpul petrecut pe aici s-a dovedit a fi, nu timp pierdut, ci o experienta de suflet inedita, utila si placuta!

Bine v-am regasit! Mi-a fost dor de voi!
Bine v-ati intors parinte eu chiar ca v-am simtit lipsa, si chiar ma intrebam cine va suparat??
Hristos in mijlocul nostru.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #187  
Vechi 12.10.2010, 02:16:38
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Bine v-ati intors parinte eu chiar ca v-am simtit lipsa, si chiar ma intrebam cine va suparat??
Hristos in mijlocul nostru.
Este si va fi, totdeauna, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin!
  #188  
Vechi 12.10.2010, 13:32:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Hristos in mijlocul nostru.
Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Este si va fi, totdeauna, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin!


Ce mult imi plac aceste cuvinte! Sunt foarte intaritoare!
  #189  
Vechi 13.10.2010, 08:06:21
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ai dat de Maria, Jenica? Incercarea moarte n-are.
Nu am dat Anca.. Am scris dar nu raspunde nimeni. Poate daca incearca cineva din Germania sa caute un nr de telefon ceva..
Daca e dispus sa ma ajute careva imi poate scrie in privat si ii voi da adresa.
Daca nu as fi auzit ca a murit (de la Crisi parca) nu as fi incercat sa o caut dar macar sa stiu. Am o datorie morala fata de ea si Constiinta nu ma slabeste deloc.
  #190  
Vechi 13.10.2010, 08:08:36
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Hristos in mijlocul nostru.[/b]
Amin!
Si mie imi plac foarte mult si sa ma ierte Stapana dar cand sunt la Liturghie si vad parintii ca isi saruta umerii spun si eu in gand; Hristos in mijlocul nostru!
Doamne iarta-ma daca gresesc.

Bine v-am gasit parinte Gheorghe!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, uitati-va si spune-ti ce parere aveti. Laura19 Generalitati 1 10.01.2012 18:43:21
Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! cristiboss56 Generalitati 331 23.09.2011 08:08:13
Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac Delirul Generalitati 9 11.05.2010 02:26:32
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36