Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2006, 22:08:54
cciubo cciubo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Am auzit de undeva ca la manastire nu ar fi posibil (canonic?) sa se slujeasca cununii. Este adevarat. Daca da, de ce?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2006, 16:00:20
Firuflorin82 Firuflorin82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 12
Implicit

Nu stiu daca o sa iti dau un raspuns la intrebare dar pot sa iti spun ca am auzit de cununii la manastire! Nu vad de ar fi necanonic!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2006, 22:15:51
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Subiectul dat trebuie privit din mai multe puncte de vedere.
1. Taina Nuntii a fost si trebuie si in prezent legata de impartasirea cu Sf. Taine, iar asta inseamna si integrarea intr-o anumita comunitate euharistica - care nu poate fi alta decat parohia lor (sau a unora dintre miri).
2. Dupa cum un monah nu poate primi tunderea in monahism intr-o biserica parohiala (decat in caz de mare primejdie), tot asa si cununia.
3. Canonic, ieromonahul nu poate savarsi Taina Nuntii. Preotul calugar nu poate participa la "Isaia dantuieste..." - el care a venit in manastire sa planga...
4. Ceilalti monahi sau monahii din manastire nu ar tb sa vada mirii si bucuria nuntii, aceasta fiind pagubitor pt lucrarea lor launtrica.
5. In caz de nevoie - si numai cu binecuvantarea chiriarhului - cununia poate fi savarsita si la manastire.
Daca ceva nu e clar puteti scrie si pe ierompetru@mail.md
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2006, 08:21:12
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cciubo
Am auzit de undeva ca la manastire nu ar fi posibil (canonic?) sa se slujeasca cununii. Este adevarat. Daca da, de ce?
Asa stiam si eu...ca in manastire nu se poate sluji Taina Cununiei, pentru ca dauneaza monahilor. Pai cum ar fi...tu ai promis ca vei pastra fecioria de buna voie, si il vezi pe altu casatorindu-se. Dar de celelalte motive pe care le-a spus ierom_petru, nu le stiam. Deci, tine cont de ce a spus el.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2006, 08:30:47
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ierom_petru
Subiectul dat trebuie privit din mai multe puncte de vedere.
1. Taina Nuntii a fost si trebuie si in prezent legata de impartasirea cu Sf. Taine, iar asta inseamna si integrarea intr-o anumita comunitate euharistica - care nu poate fi alta decat parohia lor (sau a unora dintre miri).
2. Dupa cum un monah nu poate primi tunderea in monahism intr-o biserica parohiala (decat in caz de mare primejdie), tot asa si cununia.
3. Canonic, ieromonahul nu poate savarsi Taina Nuntii. Preotul calugar nu poate participa la "Isaia dantuieste..." - el care a venit in manastire sa planga...
4. Ceilalti monahi sau monahii din manastire nu ar tb sa vada mirii si bucuria nuntii, aceasta fiind pagubitor pt lucrarea lor launtrica.
5. In caz de nevoie - si numai cu binecuvantarea chiriarhului - cununia poate fi savarsita si la manastire.
Daca ceva nu e clar puteti scrie si pe ierompetru@mail.md
As vrea sa ma lamuresti si pe mine cu ceva. Am inteles de la Parintele Cleopa ca preotul poate pune cununia pe cap numai celor feciorelnici. Asta a spus-o vorbind despre Taina Cununiei, dupa invatatura Sfantului Ioan Gura de Aur. Tot el spunea citand pe un sfant parinte, ca cel care va pune cununia pe cap unuia care a cazut in pacat, acela sa nu mai fie preot. Spune-mi te rog, cum stii tu ca se procedeaza ? Eu am vazut astazi ca se pune cununia la toti, indiferent daca sunt sau nu feciorelnici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2006, 13:19:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Vai de mine,stefan82mihai,pai daca ar fi cum ai auzit tu de la Pr.Cleopa,ca nu se pun cununiile pe capul celor nefeciorelnici,ar insemna ca,casatoriile religioase sa devina o raritate,iar biserica sa duca lipsa de preoti,din cauza celor caterisiti fiindca au efectuat casatorii religioase celor nefeciorelnici.Si astfel revin la faptul ca multe scrieri,ori ganduri invechite nu-si mai au locul in societatea contemporana,si trebuie sa intelegem ca trebuie sa ajungem la un consens,in aceasta priviinta,sa impacam si capra si varza,altfel oscilam,si baiguim permanent intre pro si conta pana n-o sa mai credem nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2006, 13:20:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....sau mai bine zis,PANA N-O SA STIM CE SA MAI CREDEM!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.11.2006, 15:00:33
bld bld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

In mod normal, n-ar trebi preotu sa le mai puna cununiile pe cap la cei care nu sunt feciori. Acum ca le pune...treaba preotului, poate are dezlegari de la episcop sa faca asa, cine stie? Ca probabil daca nu le-ar mai pune cununiile pe cap, unii ar face scandal(ori ei, ori parintii, rudele) sau ar cleveti altii, sau poate chiar mirii nu s-ar mia cununa la biserica de rusine...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2010, 20:15:36
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan82mihai Vezi mesajul
As vrea sa ma lamuresti si pe mine cu ceva. Am inteles de la Parintele Cleopa ca preotul poate pune cununia pe cap numai celor feciorelnici. Asta a spus-o vorbind despre Taina Cununiei, dupa invatatura Sfantului Ioan Gura de Aur. Tot el spunea citand pe un sfant parinte, ca cel care va pune cununia pe cap unuia care a cazut in pacat, acela sa nu mai fie preot. Spune-mi te rog, cum stii tu ca se procedeaza ? Eu am vazut astazi ca se pune cununia la toti, indiferent daca sunt sau nu feciorelnici.
Asta citeam si eu intr-o carte de invataturi a Parintelui Arsenie Boca.Si mai spunea ca Duhul Sfant nu sfinteste unirea aceea daca ei nu sunt feciori si am ramas foarte dezamagita.DAr cine nu mai e fecior la cununie sa isi asume raspunderea faptelor sale si sa isi deplanga soarta. offfffff
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2010, 20:22:07
tc_emanuil tc_emanuil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2010
Mesaje: 4
Smile

Citat:
În prealabil postat de cciubo Vezi mesajul
Am auzit de undeva ca la manastire nu ar fi posibil (canonic?) sa se slujeasca cununii. Este adevarat. Daca da, de ce?
paii... nu sunt bisericile!! de vreti la manastire?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13