Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.06.2010, 11:49:28
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

I-am trimis un mail la adresa indicata si am primit urmatorul raspuns de la el:

"Eu sunt poetul din gara sinaia Zidaru Nicolae si daca puteti sa ma ajutati o puteti face trimitand niste bani.
Ca sa-mi pot lua si de ale guri cand mi se face foame.
Domnul redactor Catalin Apostol care mi-a facut reportajul in Formula AS mi-a spus ca o femeie sa interesat de mine.
Am luat legatura cu doamna respectiva si dansa mi-a spus sa-mi fac un cont intr-o banca si asta am facut.
Mi-a trimis 50 lei si mi-a mai promis ca imi va trimite in fiecare luna.
Contul meu este deschis la Banca Transilvania
Numarul de cont RO83BTRL03001201E62633XX (BANCA TRANSILVANIA)
Va multumesc din suflet si Domnul Dumnezeu sa va ocroteasca."

Acum, daca cineva din fratiile voastre ajungeti pe la el sau prin apropiati de-ai vostri reusiti sa il contactati personal, intrebati-l si de contul de mai sus daca e autentic.
In orice caz e trist ca doar O SINGURA femeie l-a contactat si prin cei 50RON imi dau seama ca se cam aseamana cu banutul vaduvei.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.06.2010, 12:01:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pelerinule,iti spun sincer ca eu nu i-as da bani acestui om,nici nu am in momentul prezent,ci i-as duce mancare,haine si as incerca sa il ajut,daca consider ca este cazul si va fi si dorinta lui sa mai mediatizam situatia si sa incercam sa ii cautam un loc de munca,unde ar fi ideal sa i se ofere si un acoperis deasupra capului.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit,iar cei care pot si au deschiderea sa ii trimita bani sa o faca,insa aceasta situatie nu poate functiona decat temporar,dupa parerea mea.
Este o vorba inteleapta care spune cam asa:
"Da-i unui om un peste si il vei satura pentru o zi,ajuta-l sa pescuiasca si il vei satura pentru o viata!"
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.06.2010, 12:29:47
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pelerinule,iti spun sincer ca eu nu i-as da bani acestui om,nici nu am in momentul prezent,ci i-as duce mancare,haine si as incerca sa il ajut,daca consider ca este cazul si va fi si dorinta lui sa mai mediatizam situatia si sa incercam sa ii cautam un loc de munca,unde ar fi ideal sa i se ofere si un acoperis deasupra capului.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit,iar cei care pot si au deschiderea sa ii trimita bani sa o faca,insa aceasta situatie nu poate functiona decat temporar,dupa parerea mea.
Este o vorba inteleapta care spune cam asa:
"Da-i unui om un peste si il vei satura pentru o zi,ajuta-l sa pescuiasca si il vei satura pentru o viata!"
Sigur, inteleg ce zici si sunt de acord. Doar ca eu nu sunt ca locatie aproape de el pt a ma putea implica, astfel ca ajutorul meu e mai mult simbolic. Daca e o suma de bani atunci ea ar tb sa fie la limita incat sa nu sminteasca.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.06.2010, 16:11:00
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

treaba sta cam asa...eu am vorbit cu fratele meu, s-a dus la gara in sinaia si nu l-a gasit. Eu i-am spus despre ce este vorba si daca vreodata il va vedea va vorbi cu el si ii va lua de mancare. Ideea este ca desi nici nu dam pe dinafara de avutie dar nici nu murim de foame eu tot nu sunt de acord cu dat bani clor nevoiasi ci mai degraba sa ii ajutam cu haine, manacare, gasirea unui adapost si daca este sanatos al unui loc de munca. Acum poate ca o sa sun un pic a Toma necredinciosul insa cum se face ca respectivul are adresa de E-mail cand el este "homeless"?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.06.2010, 17:47:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Iti multumim,Eliana!
Probabil a invatat sa utilizeze calculatorul si si-a facut adresa de mail atunci cand a avut acel job in Bucuresti.
Probabil ca sa verifice si sa citeasca ce a primit pe el merge la o sala de internet.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.06.2010, 18:00:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu as vedea asa lucrurile cu acest baiat:
1.Cine poate si doreste sa vina cu mine dupa data de 26,este binevenit.
Va trebui sa analizam putin situatia la fata locului si sa ne dam seama,dupa o discutie cu el,cam ce si-ar dori,ce ar putea fi capabil sa faca si in functie de asta sa cautam ajutor.
2.Evident,pana atunci,cine este dispus sa trimita un pachet cu ceva haine,mancare sau bani in acel cont este liber sa o faca.Sunt sigura ca mai ales primele i-ar tare de folos amaratului.
3.Apoi,dupa ce punctul 1 va fi indeplinit si daca chiar baiatul isi doreste sa munceasca si are abilitatile necesare din toate punctele de vedere pentru a se integra intr-un astfel de loc,va urma ceva ce va trebui sa facem fiecare dintre noi:si anume sa cautam sa batem toba pe la orice persoana care ar putea ajuta,mai ales media,biserici,fundatii etc (astept oricum sugestii si de la voi).
Cam asa vad eu,nu stiu daca este cel mai bun plan de bataie,dar fiecare dintre voi sunt asteptati cu opinii.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.06.2010, 18:30:29
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit poate ca ar avea nevoie si de niste bani pt. gasit posibila chirie mai decenta etc

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
treaba sta cam asa...eu am vorbit cu fratele meu, s-a dus la gara in sinaia si nu l-a gasit. Eu i-am spus despre ce este vorba si daca vreodata il va vedea va vorbi cu el si ii va lua de mancare. Ideea este ca desi nici nu dam pe dinafara de avutie dar nici nu murim de foame eu tot nu sunt de acord cu dat bani clor nevoiasi ci mai degraba sa ii ajutam cu haine, manacare, gasirea unui adapost si daca este sanatos al unui loc de munca. Acum poate ca o sa sun un pic a Toma necredinciosul insa cum se face ca respectivul are adresa de E-mail cand el este "homeless"?
dar in articol scrie ca nu mai sta in gara Sinaia tot timpul, ci ca si-a gasit un loc pe undeva (unde doarme etc), intr-o vila parasita sau ceva de genul... iti dai seama ca si banii sunt necesari, ca de ex. poate ca mai are nevoie sa mearga pe undeva (posibil ca sa-si caute de munca, interviu ceva) cu mijloace de transport, ii trebuie bilete etc... asa, daca ar avea si el niscaiva banutzi acolo, poate ca el ar sti mai bine de ce ar avea nevoie, ce sa-si cumpere (de ex. periutza si pasta de dintzi, ori sa-si mai duca din haine pe la vreo spalatorie, el neavand conditiile necesare si nici posibilitatea sa si le spele singur, ori sa mai mearga si el pe undeva sa-si faca un dush din cand in cand, ori la sala de net etc etc). Si poate ca ar avea nevoie sa-si stranga si el acolo, niste bani si sa incerce sa-si caute de locuit in chirie pe undeva, apoi de munca. Ar mai fi atatea alte lucruri la care noi poate ca nu ne gandim...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.06.2010, 18:45:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
dar in articol scrie ca nu mai sta in gara Sinaia tot timpul, ci ca si-a gasit un loc pe undeva (unde doarme etc), intr-o vila parasita sau ceva de genul... iti dai seama ca si banii sunt necesari, ca de ex. poate ca mai are nevoie sa mearga pe undeva (posibil ca sa-si caute de munca, interviu ceva) cu mijloace de transport, ii trebuie bilete etc... asa, daca ar avea si el niscaiva banutzi acolo, poate ca el ar sti mai bine de ce ar avea nevoie, ce sa-si cumpere (de ex. periutza si pasta de dintzi, ori sa-si mai duca din haine pe la vreo spalatorie, el neavand conditiile necesare si nici posibilitatea sa si le spele singur, ori sa mai mearga si el pe undeva sa-si faca un dush din cand in cand, ori la sala de net etc etc). Si poate ca ar avea nevoie sa-si stranga si el acolo, niste bani si sa incerce sa-si caute de locuit in chirie pe undeva, apoi de munca. Ar mai fi atatea alte lucruri la care noi poate ca nu ne gandim...
Este adevarat,ai dreptate...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2010, 18:58:38
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Asa este...nu vreau sa ma intelegeti gresit, imi doresc sa ajut si o fac in fara sa astept ceva in schimb ( poate doar rasplata pe lumea cealalta) insa deoarece suntem parca din ce in ce mai aglomerati de cersetorie, sarlatani, hoti s.a. am ajuns sa cantaresc mai bine lucrurile inainte de a deschide...vorba aceea, portofelul. Poate gresesc in gandirea mea si poate ar trebui sa dau de fiecare data cand mi se cere fara sa devin atat de suspicioasa insa e ceva timp pana voi reusi. In orice caz, sper sa ajut cum pot si poate cand vei stabili data exacta a "deplasarii" o sa pot veni si eu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.06.2010, 20:42:45
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Pentru cei care nu stiu, acel articol Formula-As are si poze cu el:




__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poetul si omul ADRIAN PAUNESCU dorinastoica14 Generalitati 560 15.11.2010 15:44:51
Muzica la manastirea Sinaia Micky Muzica Bisericeasca 0 28.05.2007 14:09:31
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 15:03:35