Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.12.2009, 20:42:08
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
N-ai vazut ca deja pe alocuri apar fel si fel de imagini si "holograme" pe cer?Probabil ca asta e testarea :).
Ai dreptate frate Danut7,aceste aparitii ciudate pe cer (la ucraineni si la norvegeni in ultima vreme) pot fi percepute ca experiente holografice.Asa lucreaza Satana,prezentand realul prin naluciri.Dar sa veghem si sa ne rugam mai mult lui Dumnezeu ca sa ne pazeasca de inselaciune.Se pare ca multi nu stiu,dar SF a ajuns de mult o realitate.Eu as mai intreba pe unii daca au citit pe Jules Verne,si anii in care a trait acest om cu imaginatie bogata!!!???.Si nu numai el.Toate cate le-a descris in cartile sale au devenit realitate,ultima realitate este Orasul Plutitor.Uimitor nu?
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.12.2009, 03:07:54
asmosis asmosis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Locație: Romania
Mesaje: 13
Implicit

Ce sunteti asa speriati de 2012? Doar credeti in Dumnezeul nu????:D
*simt o stare de paranoia* Hhahaha
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.12.2009, 17:34:39
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Legat de apocalipsa, noi tot spunem ca ne indreptam deja spre ea.
Cum ramane cu faptul ca, daca oamenii se intorc spre Dumnezeu, Acesta ne lungeste timpul?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.12.2009, 20:35:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

In primul rand,Iisus spune clar ca nu stim cand va veni Apocalipsa.In al doilea rand,asta pt atei si liber-cugetatori,NASA a postat un interviu,in care neaga astfel de teorii.Plus ca au proiecte pt 2016,credeti ca daca ar fi vazut ca se va intampla ceva de acest gen,ar mai face proiecte care vor fi gata in 2016?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.12.2009, 21:15:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Legat de apocalipsa, noi tot spunem ca ne indreptam deja spre ea.
Cum ramane cu faptul ca, daca oamenii se intorc spre Dumnezeu, Acesta ne lungeste timpul?
Dumnezeu nu vrea sa ne pedepseasca de aia El ne si anunta inainte ca ne va pedepsi pentru a ne mai ingadui inca o data timp sa ne pocaim si in speranta ca noi ne vom pocaii si intoarce de la faptele noastre rele.Cel mai bun exemplu este acela cu cetatea Ninive.
Iezechiel 18:23 Căci Eu nu voiesc moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu; întoarceți-vă deci și trăiți!"

2Petru 3:9 Domnul nu întârzie cu făgăduința Sa, după cum socotesc unii că e întârziere, ci îndelung rabdă pentru voi, nevrând să piară cineva, ci toți să vină la pocăință.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.01.2010, 13:53:06
fluffy fluffy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Locație: Brasov
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Crestinii ortodocsi stiu ca respectivii "extraterestri" vor fi de fapt diavoli care vor insela lumea si-l vor aduce pe antihrist.
Spune-mi doar ca ai fost ironic.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.01.2010, 15:12:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne pierdem vremea discutand despre 2012. Dar de, asa se intampla cu omul care nu stie sa se mai bucure de "Astazi".
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.03.2010, 10:00:41
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Wink despre 2012

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sper sa nu am dreptate! Vreau sa ma insel si sa traiesc o viata normala, nu vreau sa prind ultima generatie impreuna cu cei dragi ai mei.

Dar s-ar putea ca 2012 sa fi inceputul sfarsitului la scara globala si in mod oficial: pentru ca tot se anunta pretutindeni ciudatenii, sigur le vom trai. Timpul trece si cupele maniei divine se varsa pe Pamant, dar nu stim la a cata cupa a Apocalipsei suntem. De fapt stim, suntem la cupa virusului H1N1 care tinde sa devina pandemie...
Un exemplu de manipulare a fost cel care a isterizat Romania cu gripa porcina,in Europa problema aceasta a fost tratata ca ceva normal fara a se bate moneda pe tema vaccinarilor .Asa pare ca va fi su 2012,sunt convins ca traim ultimele etape ale APOCALIPSEI dar nimeni nu poate stii data fixa,singurul lucru care m-ar bucura ar fii rsturnarea sistemului asta mondial ca sa nu mai traim ca niste sclvi moderni ce suntem acum
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.03.2010, 11:00:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.gandul.info/international...o-stim-5751305

Peste doi ani, datorii considerate "riscante" în valoare de 700 miliarde USD ale corporațiilor, autorităților locale și ale Guvernului federal ajung la scadență în SUA, ceea ce ar putea atrage o criză mai gravă decât cea din septembrie 2008
Un "sfârșit financiar al lumii" ar putea fi mult mai aproape decât își închipuie cei care cred că criza economică este pe cale de a fi depășită. State cu economii solide își vor pierde statutul de debitori siguri, companii și autorități locale din toată lumea, ba chiar și Guvernul federal al SUA ar putea fi zdruncinate ca niciodată în istorie de scandența unor datorii "riscante".
Circa 700 miliarde din acest tip de "junk debt" vor trebui rambursate în 2012 - același an care va aduce "sfârșitul lumii", potrivit unor previziuni atribuite mayașilor și făcute populare în toată lumea de un film de la Hollywood. O astfel de asociere între sumbrele perspective ale sistemului financiar mondial și un film la modă a fost făcută într-o analiză a The New York Times (NYT).
publicitate
Dincolo de metafore, semnalul de alarmă este tras de economiști, care se așteaptă la nenumărate falimente în sistemul bancar american și la blocarea accesului la credite pentru companii, din cauza uriașelor datorii scadente în următorii 2-4 ani. "O avalanșă se pregătește pentru 2012 și mai încolo", avertizează Kevin Cassidy de la agenția de rating Moody's.
Un astfel de scenariu este plauzibil pentru că perioda de maturitate a creditelor luate și a obligațiunilor emise începând cu 2007 este de 5-7 ani, crede Diane Vazza, de la Standard & Poor's. Piețele financiare vor fi copleșite de cereri de refinanțare a datoriilor scadente și doar firmele (de așteptat să fie foarte puține!) care vor reuși până atunci să iasă din recesiune vor rezista.


"Ziua Judecății" pentru marii debitori
O "zi a judecății" va surveni, în 2012, pentru debitorii care s-au împrumutat cu mare ușurință până în 2007, pentru aceia care au luat credite de urgență (forțați de dificultățile aduse de criza financiară din 2008) și pentru cei care, deși aveau datorii scadente în 2009 și 2010, au obținut reeșalonări ale plăților. Între acești mari datornici din SUA se numără companii, spitale și servicii locale de utilități publice, dar și Guvernul federal.
Datoria publică a SUA va trece de 11.450 miliarde USD în 2012 și va depăși 12.600 miliarde în 2014. În același interval, pe piețele financiare ajung la maturitate obligațiuni pe care analiștii le numesc "junk" - care promit dobânzi mari, dar sunt și grevate de riscuri mari ca debitorii să fie insolvenți.
În 2010, vor exista asemenea obligațiuni ajunse la scadență, care vor totaliza 21 miliarde USD, urmând ca valoarea lor să crească îngrijorător. Ele vor depăși 155 miliarde în 2012, vor ajunge la 212 miliarde (2013), cu o creștere considerabilă până la 338 miliarde (2014).


Un "al doilea val" al crizei din 2007-2008
Rădăcinile viitoarei crize financiare au fost identificate de analiștii economici tot în "criza subprime", declanșată gradual în 2007 și care a culminat cu criza de pe Wall Street din septembrie 2008.
Când debitorii "subprime" - care primiseră credite imobiliare cu prea mare ușurință, fără ca veniturile lor să garanteze posibilitatea plății ipotecilor - au început să intre în incapacitate de plată, firmele financiare au căutat modalități de amânare a unei crize inevitabile.
Piața ipotecilor începuse deja să se prăbușească, dar companiile au "reambalat" instrumentele financiare garantate cu ipoteci "subprime" și le-au revândut altor investitori. În acest fel, activele toxice au fost mutate din portofoliul unor bănci în bilanțurile contabile ale altor instituții, dar nu au dispărut din sistemul financiar și vor atrage o criză și mai gravă.


INFO PLUS
2.000 miliarde dolari va trebui să împrumute Guvernul SUA în 2012 pentru a acoperi deficitul bugetar și a-și refinanța datoriile scadente atunci
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.03.2010, 11:39:29
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Wink

In biblie scrie ca nici Fiul omului nu stie ziua aceia,ci doar Tatal. Daca am sti ziua zudecati ne-am indrepta toti... pararea mea.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La mulți ani, românia (1 decembrie 2012)! laurastifter Generalitati 23 02.12.2013 09:11:15
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 20:52:57