Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 03.05.2010, 21:10:42
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Unhappy Scoaterea religiei din școli

Eram prea mic pe atunci ,aveam paisprezece ani ,deh.
Reply With Quote
  #892  
Vechi 04.05.2010, 11:12:19
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru1 Vezi mesajul
Voi ăștia care tot invocați Uniunea Europeana,v-ați întrebat cumva daca eu ca persoană fizica ,ca cetățean al României ,vreau sau nu să ader la Uniunea Europeana?(nu a fost nici un referendum,nici cei de la U.E nu ne-au întrebat ,nici politicienii nostrii mișei)Fiecare cu interesele lor.
Poporul a iesit la alegeri si a ales partide in parlament care au propulsat guverne pro-europene. Majoritatea a decis. O minoritate euro-sceptica a existat si exista, insa nu a fost de-ajuns ca sa intoarca tara de la drumul catre UE. Asta nu e o parere, sunt fapte, adevaruri pe care le poti constata si tu.

Sigur, poti oricand sa invoci argumentul cu populatia careia i s-a promis marea cu sarea odata cu aderarea la UE, insa in ultima instanta depinde de fiecare cetatean sa ia decizii asa cum crede de cuvinta. Nu e ilegal sa fii manipulabil sau credul. E la fel de legal sa te informezi si sa vrei sa iei decizii in cunostinta de cauza. Culegem ce semanam.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #893  
Vechi 04.05.2010, 13:24:20
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cand am vazut nickul dvs...

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Sigur ca sunt milioane care adopta rationamente gresite, exemplele sunt cu carul, dar nu poate fi argument in ratiunea unei idei.
Topicul acesta este foarte bogat si numai cine nu vrea nu intelege de ce avem nevoie de religie. E ca si cum incerci sa contrazici o axioma - prin absurd, bineinteles.
Doamne ajuta!

Mi-am adus aminte ca sunt un mare admirator al :

http://www.cirquedusoleil.com/world/en/uk/index.asp

Azi am vazut un articol,pe net,in care se scria asa:,,Clovnul Alb, angajat al Circului Globus din Bucuresti, isi va spune povestea.A ajuns clovnul un comediant depasit de vremuri? Nasul rosu, papionul, haina colorata si pantalonii bufanti fac parte dintr-o garderoba prafuita?Cat de greu este pentru un clovn sa scoata la iveala copilul dintr-un adult? Dar sa-l faca pe un copil sa aplaude si sa bata din picioare de bucurie sau sa ramana cu gura cascata de uimire?Ce bancuri mai spun si ce poante mai fac clovnii in zilele noastre? Ce fel de oameni sunt clovnii dupa orele de program? Cat de greu este sa mimezi bucuria si veselia sau sa incerci sa starnesti hohote de ras de fiecare data, indiferent de starea de spirit"

Scuze pt offtopic dar nickul dvs mi-a adus aminte de copilarie>copilaria de circ>circul de un spectacol memorabil la Cirque du Soleil la care am fost acu ceva timp>un fel de intreruperii a cursului povestii, prin intoarceri in trecut determinate de desfasurarile imprevizibile ale memoriei(poate ma insel dar cred ca acest gen de ,,aducere aminte" se poate intalni si in cartile Marcel Proust>poate ma insel).
Bye
Reply With Quote
  #894  
Vechi 04.05.2010, 16:56:37
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Poporul a iesit la alegeri si a ales partide in parlament care au propulsat guverne pro-europene. Majoritatea a decis. O minoritate euro-sceptica a existat si exista, insa nu a fost de-ajuns ca sa intoarca tara de la drumul catre UE. Asta nu e o parere, sunt fapte, adevaruri pe care le poti constata si tu.

Sigur, poti oricand sa invoci argumentul cu populatia careia i s-a promis marea cu sarea odata cu aderarea la UE, insa in ultima instanta depinde de fiecare cetatean sa ia decizii asa cum crede de cuvinta. Nu e ilegal sa fii manipulabil sau credul. E la fel de legal sa te informezi si sa vrei sa iei decizii in cunostinta de cauza. Culegem ce semanam.
Sunt perfect de acord cu tine!
Reply With Quote
  #895  
Vechi 05.05.2010, 05:48:26
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

In scolile din Romania nu se preda Religie, se preda Religia Crestin Ortodoxa. E o mare diferenta. Este o impunere fortata a unei religii asupra altora. Iisus nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva.

Iisus ar fi putut sa ne faca pe toti sa credem in el fortat, dar nu a facut-o. De ce ? Pentru ca vrea ca noi sa ajungem la el , nu sa ne fie bagat pe gat.
Daca scoala nu are specific religios, nu sunt de acord cu predarea obligatorie a unei singure religii. Imaginati-va cum ar fi sa traiti intr-o tara musulmana si copilul dumnevoastra sa fie ridicularizat si batjocorit pentru ca este de alta religie.

Eu am avut un coleg in liceu care nu era ortodox dar era crestin si saracul era ridicularizat si facut sa se simta prost mereu pentru ca nu isi facea cruce si nu se ruga la icoane desi era cel mai linistit si cuminte elev. De cateva ori a fost luat la bataie in timp ce agresorii ii ziceau "sectantuuule".

Eventual, religia poate fi materie optionala si fiecare sa studieze ce religie are.
Reply With Quote
  #896  
Vechi 05.05.2010, 18:14:33
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
In scolile din Romania nu se preda Religie, se preda Religia Crestin Ortodoxa. E o mare diferenta. Este o impunere fortata a unei religii asupra altora. Iisus nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva.

Iisus ar fi putut sa ne faca pe toti sa credem in el fortat, dar nu a facut-o. De ce ? Pentru ca vrea ca noi sa ajungem la el , nu sa ne fie bagat pe gat.
Daca scoala nu are specific religios, nu sunt de acord cu predarea obligatorie a unei singure religii. Imaginati-va cum ar fi sa traiti intr-o tara musulmana si copilul dumnevoastra sa fie ridicularizat si batjocorit pentru ca este de alta religie.

Eu am avut un coleg in liceu care nu era ortodox dar era crestin si saracul era ridicularizat si facut sa se simta prost mereu pentru ca nu isi facea cruce si nu se ruga la icoane desi era cel mai linistit si cuminte elev. De cateva ori a fost luat la bataie in timp ce agresorii ii ziceau "sectantuuule".

Eventual, religia poate fi materie optionala si fiecare sa studieze ce religie are.
Sunt crestin ortodox,dar nu sunt de acord cu predarea religiei in scoli.Dar ca sa spui ca religia iti este fortat ''bagata pe gat''.Nu e adevarat.Eu am avut un coleg de rit catolic care de fiecare data parasea clasa inaintea orei de religie. Se ducea in sala de lectura.Iar despre agresorii mentionati mai sus,aceia nu erau crestini adevarati,erau fanatici.Niste nenorociti!Oricum,
din cate stiu eu,ora de religie este optionala.Sincer,chiar imi pare rau de baiatul acela care a fost lovit.

Last edited by Alexandru1; 05.05.2010 at 19:50:50.
Reply With Quote
  #897  
Vechi 05.05.2010, 18:15:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Eventual, religia poate fi materie optionala si fiecare sa studieze ce religie are.
Tare rupt de realitate mai esti...
Iti place sa vorbesti, dar nu stii mare lucru despre ceea ce vorbesti.
Reply With Quote
  #898  
Vechi 05.05.2010, 18:17:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandru1 Vezi mesajul
Sunt crestin ortodox,dar nu sunt de acord cu predarea religiei in scoli.Dar ca sa spui ca religia iti este fortat ''bagata pe gat''.Nu e adevarat.Eu am avut un coleg care era de rit catolic care de fiecare data parasea clasa cand era ora de religie ,se ducea in sala de lectura.Iar de agresorii mentionati mai sus,aia nu erau crestini adevarati,erau fanatici.Oricum,
din cate stiu eu,ora de religie este optionala.Sincer,chiar imi pare rau de baiatul acela care a fost lovit.Niste nenorociti!
Nu esti de acord..dar din ce motiv?

Si pun pariu ca respectivii doar vroiau sa-si bata joc de cineva, nu prea cred ca erau dusi pe la biserica.
Reply With Quote
  #899  
Vechi 05.05.2010, 18:22:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Poporul a iesit la alegeri si a ales partide in parlament care au propulsat guverne pro-europene. Majoritatea a decis. O minoritate euro-sceptica a existat si exista, insa nu a fost de-ajuns ca sa intoarca tara de la drumul catre UE. Asta nu e o parere, sunt fapte, adevaruri pe care le poti constata si tu.

Sigur, poti oricand sa invoci argumentul cu populatia careia i s-a promis marea cu sarea odata cu aderarea la UE, insa in ultima instanta depinde de fiecare cetatean sa ia decizii asa cum crede de cuvinta. Nu e ilegal sa fii manipulabil sau credul. E la fel de legal sa te informezi si sa vrei sa iei decizii in cunostinta de cauza. Culegem ce semanam.
Nu a ales a dat cu banul.
Cap sau Cap? Ca pe ambele fetze ale monedei scria la fel. Adica slugarnici, 100% interes personal, 0% interes national.
Ce puteau sa faca altceva decat li se dicta de afara.

Singura sansa de a refuza intrarea in EU ar fi fost votarea noii constitutii si atunci oamenii au ales NU, doar ca votul a fost falsificat de PSD iar cei care au venit dupa desi au promis ca vor investiga chestiunea pentru a castiga simpatia, au lasat-o moarta.

Las-o moarta cu idealismele ca realitatea despre "democratie" o cunoastem foarte bine.

Este la fel cu diferenta intre comunismul "de la carte", foarte umanist si civilizat si comunismul din practica care i-a convis pe tarani cu bata sa renunte "de buna voie" la proprietatile lor, asta fiind unul din relele cele mai mici inca..

Noi ne-am obisnuit sa o incasam si sa nu facem nimic, dar satisfactia cea mai mare ramane insa sa-i vedem pe cei care ne-au adus "democratia" cum se intorc la vremurile noastre de comunism: supraveghere totala, au ajuns sa-si fure benzina din rezervoare, cenzura, pumn in gura vizavi de devierea de la "politica oficiala", politie politica, etc..

Last edited by AlinB; 05.05.2010 at 18:24:31.
Reply With Quote
  #900  
Vechi 05.05.2010, 18:28:51
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mai, eu daca m-as duce intr-o tara straina as invata religia populatiei majoritare (nu in sensul de-a o practica, insa de invatat despre ea as invata) asa cum as invata si istoria acelei tari, si limba, si literatura etc. Nu mi se pare normal sa ceri altora sa renunte la particularitatile lor ca sa te integrezi tu mai bine. Din contra, ca sa te integrezi, trebuie sa cunosti tu tocmai acele particularitati culturale ale tarii in care traiesti. Nu sa si aderi la ele, dar nici sa ramai un ignorant si sa iti si falfai pe toate gardurile dreptul la a fi ignorant, cerandu-le celorlalti sa se simplifice cat mai mult ca sa nu-ti jigneasca tie sensibilitatile.

N-am de gand sa ma simt vinovata ca m-am nascut in Romania, ca sunt de nationalitate romana si ca sunt ortodoxa, dar n-as avea nici pretentia sa-si ascunda altii semilunele sau stelele-n sase colturi cand ma duc la ei in tara si ma folosesc de institutiile lor. Esti in Ro, pai atunci inveti istoria romanilor, limba si literatura romana si barem despre crestinism, daca nu rafinamente ortodoxe. Sa ai si tu idee ce-i cu bisericile alea, dintre care unele din sec XII, in care nu pui niciodata piciorul, de pilda. O chestiune de cultura generala, daca mai mult nu.

Oricat de limitat ai fi, din melanjul de elemente care alcatuiesc identitatea unui popor, nu poti sa excluzi credinta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44