Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 05.05.2010, 18:36:05
gmihaelag gmihaelag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Predau la o scoala din Ploiesti, alta materie nu religia, in scoala avem 8 elevi de alte religii din aproximativ 400 de elevi, este normal ca pentru cei 8 elevi (nu cumva sa se simta jigniti ca nu participa la ore) sa fie scoasa religia din programa. Atunci sa scoata si educatia fizica ca si acolo exista elevi scutiti (mult mai multi) ca daca ii batjocoresc ceilalti elevi ca ei nu pot alerga !!!
Reply With Quote
  #902  
Vechi 05.05.2010, 18:39:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
In scolile din Romania nu se preda Religie, se preda Religia Crestin Ortodoxa. E o mare diferenta. Este o impunere fortata a unei religii asupra altora. Iisus nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva.
.
Parintii copiilor de alta religie au posibilitatea de a-si retrage copiii de la cursurile de religie ortodoxa, aducand in schimb dovada ca aceste ore sunt facute in biserica lor + notele obtinute la aceste ore.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #903  
Vechi 05.05.2010, 18:53:26
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tare rupt de realitate mai esti...
Iti place sa vorbesti, dar nu stii mare lucru despre ceea ce vorbesti.
De ce nu imi dai mai multe detalii? Cand am facut eu liceul era obligatoriu sa faci religia ortodoxa. Daca acum e altfel te rog sa ma anunti.
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Parintii copiilor de alta religie au posibilitatea de a-si retrage copiii de la cursurile de religie ortodoxa, aducand in schimb dovada ca aceste ore sunt facute in biserica lor + notele obtinute la aceste ore.
Si daca sunt atei sau nu au biserici/temple in localitate ?
Reply With Quote
  #904  
Vechi 05.05.2010, 19:14:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Si daca sunt atei sau nu au biserici/temple in localitate ?
Religia atee e oficiala in scoli. Teoria evolutionista , desi e doar o teorie, este prezentata ca fapt sigur inca din clasele mici. Copiii sunt inoculati cu aceste idei fara sa mai sara nimeni in sus ca li se calca drepturile. E bine ca macar sa aiba alternativa. O ora de religie pe saptamana nu e mult, fata de cateva ore de geografie, biologie si alte stiinte prezentate in mod evolutionist.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #905  
Vechi 05.05.2010, 19:37:46
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Religia atee e oficiala in scoli. Teoria evolutionista , desi e doar o teorie, este prezentata ca fapt sigur inca din clasele mici. Copiii sunt inoculati cu aceste idei fara sa mai sara nimeni in sus ca li se calca drepturile. E bine ca macar sa aiba alternativa. O ora de religie pe saptamana nu e mult, fata de cateva ore de geografie, biologie si alte stiinte prezentate in mod evolutionist.
Ateismul nu este o religie, este doar lipsa unei religii. La scoala te duci sa inveti stiinta. Comunitatea stiintifica accepta teoria evolutionista. Cuvantul "teorie" nu inseamna ca nu este adevarata in sensul stiintific, daca nu ati observat multe adevaruri stiintifice contin cuvantul "teorie" (exemplu : Teoria relativitatii si nu cred ca dvs. sunteti in masura sa-l contraziceti pe Einstein). La scoala se predau mult mai multe lucruri care intra in contradictie cu Biblia cum ar fi : varsta Pamantului de 4.54 miliarde de ani, Soarele a aparut inaintea Pamantului, plantele au aparut dupa aparitia Soarelui, erele glaciare, dinozaurii,luna nu lumineaza etc.

Nu spun ca teoria evolutiei este raspunsul la problema aparitiei noastre dar si in zilele noastre se pot observa evolutii si mutatii in diferite specii (inclusiv oameni) .

Last edited by izotaurel; 05.05.2010 at 19:40:29.
Reply With Quote
  #906  
Vechi 05.05.2010, 19:40:56
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Ateismul nu este o religie, este doar lipsa unei religii. La scoala te duci sa inveti stiinta. Comunitatea stiintifica accepta teoria evolutionista. Cuvantul "teorie" nu inseamna ca nu este adevarata in sensul stiintific, daca nu ati observat multe adevaruri stiintifice contin cuvantul "teorie" (exemplu : Teoria relativitatii si nu cred ca dvs. sunteti in masura sa-l contraziceti pe Einstein). La scoala se predau mult mai multe lucruri care intra in contradictie cu Biblia cum ar fi : varsta Pamantului de 4.54 miliarde de ani, Soarele a aparut inaintea Pamantului, plantele au aparut dupa aparitia Soarelui, erele glaciare, dinozaurii, etc.

Nu spun ca teoria evolutiei este raspunsul la problema aparitiei noastre dar si in zilele noastre se pot observa evolutii si mutatii in diferite specii (inclusiv oameni) .
Orele de muzica, de desen, de literatura, de limbi straine, de filozofie, de istoria artei, culturii si civilizatiei au ceva stiintific?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #907  
Vechi 05.05.2010, 19:44:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
De ce nu imi dai mai multe detalii? Cand am facut eu liceul era obligatoriu sa faci religia ortodoxa. Daca acum e altfel te rog sa ma anunti.


Si daca sunt atei sau nu au biserici/temple in localitate ?
Eu cred ca nu ai stiut tu ca poti sa optezi pentru a nu face si chiar daca ai facut religia ortodoxa cu ce te-a schimbat? Nu prea vad sa te fi marcat ceva... asa ca rezultatul e tot cel pe care il doresti a fi...

Last edited by gabriela8; 05.05.2010 at 19:46:48.
Reply With Quote
  #908  
Vechi 05.05.2010, 19:47:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Ateismul nu este o religie, este doar lipsa unei religii. La scoala te duci sa inveti stiinta.
Bun, zi-i si lipsa unei religii. Dar e o religie , caci orice om are o credinta , iar ateii cred ca Dumnezeu nu exista si-si manifeste religia respingandu-l. Si religia e o stiinta, stiinta de a-L gasi pe Dumnezeu. De ce li s-ar lua copiilor dreptul de a afla cum? Crezi ca toti vor sa invete matematica sau franceza? Dar totusi li se impune, e doar o materie pana la urma.

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Comunitatea stiintifica accepta teoria evolutionista. Cuvantul "teorie" nu inseamna ca nu este adevarata in sensul stiintific, daca nu ati observat multe adevaruri stiintifice contin cuvantul "teorie" (exemplu : Teoria relativitatii si nu cred ca dvs. sunteti in masura sa-l contraziceti pe Einstein). La scoala se predau mult mai multe lucruri care intra in contradictie cu Biblia cum ar fi : varsta Pamantului de 4.54 miliarde de ani, Soarele a aparut inaintea Pamantului, plantele au aparut dupa aparitia Soarelui, erele glaciare, dinozaurii, etc.

Nu spun ca teoria evolutiei este raspunsul la problema aparitiei noastre dar si in zilele noastre se pot observa evolutii si mutatii in diferite specii (inclusiv oameni) .
Teoria relativitatii e demonstrata matematic. Teoria evolutionista a ramas doar teorie. Pana si Darwin s-a indoit de ea si la sfarsitul vietii a zis : "Ce-am facut!"...Dar oamenii i-au imbratisat teoria, caci e mai usor sa crezi ca esti un stimat animal evoluat si sa faci ce vrei decat ca esti o creatura minunata care are un Creator cu care se va intalni odata.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #909  
Vechi 05.05.2010, 20:12:11
Alexandru1 Alexandru1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu esti de acord..dar din ce motiv?

Si pun pariu ca respectivii doar vroiau sa-si bata joc de cineva, nu prea cred ca erau dusi pe la biserica.
Repet iarasi,e doar parerea mea .Nu cred că lui D-zeu ii place ce se petrece in ora de ''religie'',care e defapt credinta.Daca vrem să crestem in credinta,asta o facem in biserică!La scoala nu inveti cum sa fi credincios ,nu ai cum,ci mai curand incepi sa-ti judeci aproapele.Ti-o spun din experienta proprie .In ora de religie se vorbea despre D-zeu ;se radea ,se lua in bataie de joc numele lui D-zeu,al sfintilor,a Preacuratei Maicii noastre .Nu cred ca sunt singuru' care spune asta si care i s-a intamplat.
Nu crezi ca de fapt tot tam-tamul ăsta care se face pe tema ''religiei'' in scoli ,este defapt un mod de a o ocolii problemele reale ale veacului nostru?Mă refer la new age,masonerie ,secte ,ECUMENISM.Toate sunt rezultatul Globalizarii!
Oricum este gresit să credem ca la ora de religie ni se ''baga pe gat '' numai ortodoxie ,ti se dau notiuni de baza din toate religile posibile si imposibile.Daca continuam să tinem ora de religie in scoli,nu o sa mai ramana nimic din credinta noastra crestineasca si adevarata(ortodoxa).Credinta noastra ortodoxa nu este o religie .Asta se doreste de fapt ,ca toate religile să se uneasca,chiar si credinta noastra stramoseasca.(se vin cu stereotipii de genul:Să ne iubim unii pe altii,să lasam loc de interpretari,adica adevarul e subiectiv,relativ etc).Adevarul NU E subiectiv,relativ!De aceea este bine să fim mai atenti cu aceea zisă religie din scoli.ORTODOXIA NU ESTE O RELIGIE ,NOI SUNTEM O CREDINTA!
Să avem mare grijă cu asa zisa religie din scoli.

Fie ca D-zeu să ne ocroteasca de pacat,sa ne lumineze mintea ca sa putem deosebi binele de rau.Amin!

Last edited by Alexandru1; 05.05.2010 at 20:40:44.
Reply With Quote
  #910  
Vechi 05.05.2010, 20:18:51
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Orele de muzica, de desen, de literatura, de limbi straine, de filozofie, de istoria artei, culturii si civilizatiei au ceva stiintific?
Au. Cum poti sa spui ca nu au ? Si religia are.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca nu ai stiut tu ca poti sa optezi pentru a nu face si chiar daca ai facut religia ortodoxa cu ce te-a schimbat? Nu prea vad sa te fi marcat ceva... asa ca rezultatul e tot cel pe care il doresti a fi...
Nu inteleg ce vrei sa spui. Vrei ca spui ca nu sunt crestin ortodox sau ce ?

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bun, zi-i si lipsa unei religii. Dar e o religie , caci orice om are o credinta , iar ateii cred ca Dumnezeu nu exista si-si manifeste religia respingandu-l. Si religia e o stiinta, stiinta de a-L gasi pe Dumnezeu. De ce li s-ar lua copiilor dreptul de a afla cum? Crezi ca toti vor sa invete matematica sau franceza? Dar totusi li se impune, e doar o materie pana la urma.

Teoria relativitatii e demonstrata matematic. Teoria evolutionista a ramas doar teorie. Pana si Darwin s-a indoit de ea si la sfarsitul vietii a zis : "Ce-am facut!"...Dar oamenii i-au imbratisat teoria, caci e mai usor sa crezi ca esti un stimat animal evoluat si sa faci ce vrei decat ca esti o creatura minunata care are un Creator cu care se va intalni odata.
Ce nu intelegi ca ateismul nu este o religie? Nu mai contrazice logica te rog frumos. Si tu negi o gramada de zei, asta inseamna ca ai o gramada de religii ? Fiecare lucru pe care il negi inseamna ca este o religie? Te rog frumos sa te folosesti de logica nu de dispertul pe care il ai fata de atei. Nu pot sa cred ca poti sa spui ca ateii nu au morala si ca fac ce vor.
Ai jignit o gramada de oameni, nu numai atei ci si adepti ai altora religii in afara de a ta ! in Romania 98% se declara crestini, este Romania paradisul pe pamant ? Este Romania tara cu cei mai milostivi si bogati oameni ?

NU ! Romania este tara unde vecinii te omoara spargand peretii blocurilor fara sa se gandeasca deloc la tine (asta pentru cei care s-au uitat la reportajul facut de Protv).

Citat:
În prealabil postat de Alexandru1 Vezi mesajul
Repet iarasi,e doar parerea mea .Nu cred că lui D-zeu ii place ce se petrece in ora de ''religie'',care e defapt credinta.Daca vrem să crestem in credinta,asta o facem in biserică!La scoala nu inveti cum sa fi credincios ,nu ai cum,ci mai curand incepi sa-ti judeci aproapele.Ti-o spun din experienta proprie .In ora de religie se vorbea despre D-zeu ;se radea ,se lua in bataie de joc numele lui D-zeu,al sfintilor,a Preacuratei Maicii noastre .Nu cred ca sunt singuru' care spune asta si care i s-a intamplat.
Eu sunt de acord cu tine. Iisus bate la usa si intreaba daca il primesti nu intra fortat in casa si te obliga.

Last edited by izotaurel; 05.05.2010 at 20:23:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44