Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.10.2010, 23:58:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
dom'le erethorn, te rog sa te iei la tranta cu Sfintii citati mai sus si citatele lor ,nu cu mine..tu dai in mine ca sunt usor de daramat ca eu si daca spun cel mai mare adevar nu se uita nimeni la mine, da cand citesti(sau n-ai citit?) acei URIASI SFINTI CA VASILE CEL MARE, ANTONIE CEL MARE, MACARIE CEL MARE, IOAN SCARARUL, EFREM SIRUL,PAI STII CEVA:)) ASTIA SUNT CEI MAI MARI TITANI AI ORTODOXIEI.. daca dumneata stii mai bine ca ei... eu te plang.. ce-o sa te mai tanguiesti pe la vami.. pare rau pentru dumneata, daca esti asa de trufas ca nu vrei tu sa crezi ca vami caci ti se par abesti, caasta e de fapt problema cu voi.. sunteti trufasi si judecati cu inaltare.. e imposibil sa te smeresti, sa te umilesti sa iti plangi pacatele si sa nu crezi in vami! e imposibil! asadar.. pocaiti-va si temeti-va, pomeniti momentul iesirii din trup si cum ne vor apuca dracii cei prea rai si ne vor ... asta este ortodoxie! venita din pustie! de la sfinti adevarati! cat despre sinoade.. apoi nu s-a pus problema mai sa nu creada cineva, ca e asa de evident! ganditi exact ca sectarii! te invit si pe tine si pe ceilalti care aveti dubii sa cititi citatele pe care vi le-am oferit pe tava si apoi sa cititi chiar vamile vazduhului ca s-au facut de ras mai toti cei care i-au grait impotriva.. nici macar nu stiu ce contrazic.. ca insasi inima depune marturie ca ele sunt reale cand citesti!
Va grabiti sa trageti concluzii...

Si chiar dupa ce domnul Dragomir a punctat ceea ce trebuia sa fie evident, si anume ca noi catolicii credem in Purgatoriu, care este doar o alta formulare a ceea ce dumneavoastra denumiti "Vamile vazduhului".
Reply With Quote
  #62  
Vechi 03.10.2010, 00:14:53
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

mai, mai, mai! nu am stiut ca esti catolic omule.. iarta-ma.. oricum purgatoriul nu are nimic a face cu aceste vami.. nu te arde nimeni in vami! te cerceteaza.. cat despre cum se face judecata acolo.. ar trebui sa citesti..Dumnezeul nostru e milostiv nu ca al vostru razbunator.. la noi o fapta buna rascumpara o viata de pacate.. restul acopera mila lui Dumnezeu! adica sa avem pardon.. ca sa nu mai zic ca sunt cazuri in care cei care au strigat-o pe Maicuta Domnului de exemplu s-au izbavit! au sarit vamile in aer.. caci ele sunt lasate cu scopul smeririi.. iar cine stie sa strige inseamna ca s-a mantuit(mantuire si smerenie sunt sinonime) Doamne ajuta , nu mai postati aici, lasati sfintii pe care ia-m citat sa aiba ultimul cuvant, faceti acest pogoramant rogu-va! si cititi vamile! si botezati-va ortodocsi! e mai mare pacatul! sa traiesti intr-o tara ortodoxa si tu sa mori de foame in saracia catolica pe bune, iertati-ma poate va doare ce va zic, dar stiti si voi in inima voastra ca de asta sunteti pe un forum ortodox.. Dumnezeu va lucra, ma rog sa fiti bine! Damne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.10.2010, 00:39:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu stiu mai frate eu nu practic "rugaciunea inimii" si nici la teologie nu ma pricep.
Nu stiu de ce vami vorbesti acolo fratia ta acolo la "rugaciunea inimii",si nici nu stiu pe la ce Sfinti Parinti e asemenea invatatura ca la Sfantul Grigorie Palama nu am auzit asa ceva,la Sfantul Simeon Noul Teolog iar nu am auzit asa ceva,la Sfantul Ioan Damaschinul iar nu am auzit asemenea invataturi din putinul care l-am citit.

Eu stiu ca la calugari se practica rugaciunea imbinata cu lucrul mainilor (rucodelie) si daca nu au ce sa lucreze folosesc metaniile cand se roaga.
Asa ceva se vede de exemplu in icoana Maicii Domnului a Bunei-vestiri care are in mana dreapta rucodelia,in Pateric etc.

Mie mi se pare ca nu se poate standardiza despre suflete in timpul mortii si aci e o mare taina.
Sfantul Antonie cel Mare nu a vazut vreo "vama" ci doar a avut o viziune duhovniceasca in care erau prezente si duhurile rele care nu stiu cum se talcuieste.
La fel si Sfantul Macarie cel Mare a se vedea tot in Pateric.
Nici la Sfantul Antonie cel Mare nici la Sfantul Macarie cel Mare nu zice ceva de vami.

Sfantul Teofan Zavoratul zicea ca duhurile rele dupa moarte pot sa ispiteasca inca sufletul (si acestea sunt vamile) dar nu zicea nimic in genul in care duhurile rele ar fi avut altfel de putere asupra sufletului.
Parintele Cleopa zice ca tot sufletul ajunge la judecata "dinaintea tronului Preasfintei Treimi" adica la judecata in fata lui Dumnezeu Iisus Hristos si parintele Cleopa zice ca dracii nu pot sa opreasca sufletul in vami.
Dar in "vami" arata omului pacatele.

Oare pe noi lasa Dumnezeu sa ne ispiteasca dracii care se luptau cu Sfantul Antonie cel Mare sau cu Sfantul Macarie cel Mare?
Ca acei draci imediat ne-ar insela si am pacatui.

Eu cred ca Dumnezeu pentru majoritatea mirenilor nu ingaduie dracilor sa ii ispiteasca ca nu pot duce acest razboi ci numai pentru mireni mai ravnitori.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 03.10.2010, 00:42:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Anna21, chiar in sursa citata de tine, cei din ROCOR recunosc faptul ca teoria vamilor vazduhului nu este o dogma si ca nu exista indicatii directe despre ea in scriptura:



In prezent P.S. Lazar Puhalo face parte din Orthodox Church in America (OCA) care este recunoscuta canonic de catre bisericile ortodoxe. Unele biserici ortodoxe nu ii recunosc autocefalia fata de biserica ortodoxa rusa, insa toate o recunosc canonic.



Prin urmare P.S. Lazar Puhalo e episcop a unei biserici ortodoxe recunoscute canonic de celelalte biserici ortodoxe.
am verificat ceea ce am scris anterior:
Citat din biografia lui de pe othodox wiki:
"1980: Deacon Lev is ordered to cease lecturing in parishes on the subject of the toll houses1 by the Synod of Bishops of the Russian Orthodox Church Outside of Russia. He was deposed by ROCOR for disobeying his bishop by continuing to preach his heresy of "soul sleep", and "for having entered a jurisdiction not in communion with ROCOR" and went to the schismatic Free Serbian Church."
era diacon

Arhiepiscop a fost numit in biserica ortodoxa ucraineana (care tinea de Kiev).. dar apoi acea manastire din care facea parte a fost reprimita in OCA.. si asa a ajuns par. Puhalo arhiepiscop de OCA , dar pensionat (fara responsabilitati pe linie ierarhica).

Biografia lui se gaseste pe net.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.10.2010, 00:43:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

A mai frate de iti zici Ortodoxia unde a zis mai frate Sfantul Antonie cel Mare sau Sfantul Macarie cel Mare sau Sfantul Vasile cel Mare de vami?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 03.10.2010, 01:00:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
parintele Cleopa zice ca dracii nu pot sa opreasca sufletul in vami.
Poti da citat unde spune par. Cleopa ca dracii nu pot opri sufletul in vami?

(de restul afirmatiilor nici nu te intreb.. ca n-are rost.. dar cand citesc cat te smeresti ma apuca groaza sa ma mai smeresc.. imi vine sa tip ca eu sunt mandra, dar macar ce vedeti aia sunt!)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 03.10.2010, 01:14:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
A mai frate de iti zici Ortodoxia unde a zis mai frate Sfantul Antonie cel Mare sau Sfantul Macarie cel Mare sau Sfantul Vasile cel Mare de vami?
Ava Antonie, inca in trup fiind, a vazut in duh ce se intampla cu sufletul in asemenea clipe: "Voind odata sa manance si ridicandu-se sa se roage pe la ceasul al noualea, s-a simtit pe sine rapit cu mintea. Si lucru minunat, aflandu-se asa, s-a vazut pe sine ca iesit in afara de sine si calauzit de multe fiinte prin vazduh. Apoi simti niste vrajmasi amarnici si cumpliti stand in vazduh si voind sa-l impiedice sa treaca. Dar fiintele care-l calauzeau, luptand impotriva acelora, aceia le cereau sa li se dea voie sa afle daca Antonie nu le e supus lor prin ceva. Deci cerandu-i aceia socoteala de pacatele lui, incepand de la nasterea lui, cei ce conduceau pe Antonie ii impiedicara, spunand: Pacatele lui incepand de la nasterea lui le-a sters Domnul, iar de cand s-a facut monah si s-a fagaduit lui Dumnezeu, poate sa dea socoteala [...]. Atunci invinovatindu-l ei, dar neputandu-l dovedi ca vinovat, i s-a facut calea sloboda si neimpiedicata. Apoi indata s-a vazut pe sine intorcandu-se in sine [...]. Dar uitand sa manance, a ramas restul zilei si toata noaptea suspinand si rugandu-se. Caci ramasese coplesit afland cu cati vrajmasi avem de luptat si cata spaima are sa indure omul cand va avea sa treaca prin vazduh. Si-si amintea ca aceasta e ceea ce a spus Apostolul despre "stapanitorul puterilor vazduhului" (Efes. 2, 2). Caci in aceasta sta puterea vrajmasului: in a se razboi si a incerca sa impiedice pe cei ce trec".

sursahttp://www.crestinortodox.ro/inmormantarea/vamile-vazduhului-70165.html

Ava Antonie este Sf. Antonie cel Mare, nu? Corectati-ma daca gresesc.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.10.2010, 01:28:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Nu stiu mai frate eu nu practic "rugaciunea inimii" si nici la teologie nu ma pricep.
Nu stiu de ce vami vorbesti acolo fratia ta acolo la "rugaciunea inimii",si nici nu stiu pe la ce Sfinti Parinti e asemenea invatatura ca la Sfantul Grigorie Palama nu am auzit asa ceva,la Sfantul Simeon Noul Teolog iar nu am auzit asa ceva,la Sfantul Ioan Damaschinul iar nu am auzit asemenea invataturi din putinul care l-am citit.
Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
A mai frate de iti zici Ortodoxia unde a zis mai frate Sfantul Antonie cel Mare sau Sfantul Macarie cel Mare sau Sfantul Vasile cel Mare de vami?

Am dat citate ca ma da gata exprimarea ta.. eu nu stiu nimic, zbang!

Uite o combinatie utila: sfantul puncte puncte + vamile. Dai pe google si iaca:
"Sf. Macarie cel Mare scrie: „Când auziți că există mulțimi de balauri, si guri de lei, si puteri întunecate sub ceruri, si focuri care ard si pocnesc în mădulare, voi nu credeți nimic din toate astea, fiindcă nu stiți că dacă nu primiți arvuna Duhului Sfânt (II Cor. 1, 22), acelea îți cuprind sufletul când iese din trup, pentru că nu rabdă să-l vadă că se ridică la cer.”"

(nu mai dau sursa, ca m-am cam saturat.. mai sunt si altele.. dar cred ca nu are rost! daca omul le stie pe toate, ce conteaza ce a spus un sfant sau altul? ca nu e dogma, ca nu a fost sinod.. ca stai sa scot dogmatica sfantului Damaschin de sub brat si sa pocnesc pe cineva cu ea.. metafora, desigur. )
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.10.2010, 01:54:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ava Antonie, inca in trup fiind, a vazut in duh ce se intampla cu sufletul in asemenea clipe: "Voind odata sa manance si ridicandu-se sa se roage pe la ceasul al noualea, s-a simtit pe sine rapit cu mintea. Si lucru minunat, aflandu-se asa, s-a vazut pe sine ca iesit in afara de sine si calauzit de multe fiinte prin vazduh. Apoi simti niste vrajmasi amarnici si cumpliti stand in vazduh si voind sa-l impiedice sa treaca. Dar fiintele care-l calauzeau, luptand impotriva acelora, aceia le cereau sa li se dea voie sa afle daca Antonie nu le e supus lor prin ceva. Deci cerandu-i aceia socoteala de pacatele lui, incepand de la nasterea lui, cei ce conduceau pe Antonie ii impiedicara, spunand: Pacatele lui incepand de la nasterea lui le-a sters Domnul, iar de cand s-a facut monah si s-a fagaduit lui Dumnezeu, poate sa dea socoteala [...]. Atunci invinovatindu-l ei, dar neputandu-l dovedi ca vinovat, i s-a facut calea sloboda si neimpiedicata. Apoi indata s-a vazut pe sine intorcandu-se in sine [...]. Dar uitand sa manance, a ramas restul zilei si toata noaptea suspinand si rugandu-se. Caci ramasese coplesit afland cu cati vrajmasi avem de luptat si cata spaima are sa indure omul cand va avea sa treaca prin vazduh. Si-si amintea ca aceasta e ceea ce a spus Apostolul despre "stapanitorul puterilor vazduhului" (Efes. 2, 2). Caci in aceasta sta puterea vrajmasului: in a se razboi si a incerca sa impiedice pe cei ce trec".

sursahttp://www.crestinortodox.ro/inmormantarea/vamile-vazduhului-70165.html

Ava Antonie este Sf. Antonie cel Mare, nu? Corectati-ma daca gresesc.
Asta e din Viata Sfantului Antonie cel Mare si nu scrie nimic de vreo vama.
Seamana cu cea ce pare teoria vamilor dar:
Sfantul Antonie cel Mare a vazut respectiva vedenie duhovniceasca in timpul vietii.
Da nu zice nicaieri pe acolo ca ar fi fost in drumul spre Rai.
Ce intelesuri duhovnicesti are respectiva vedenie nu imi dau seama,da cred ca se referea mai degraba la dracii care urmau sa fie ingaduiti sa ispiteasca pe Sfantul in ceea ce urma mai apoi in viata sa,iar nu la vami.
Ca vedem in alta parte pe Sfantul Antonie cel Mare dand aceasta povata unui alt Sfant ,aceasta fiind zisa in Patericul egiptean:
" Zis-a avva Pimen : a zis fericitul Antonie ca sila cea mare a omului este sa puna greseala sa inaintea Domnului si sa astepte ispita pana la rasuflarea cea mai de pe urma."
(zis la Avva Pimen)
Respectiva zicere a Sfantului Macarie cel Mare nu stiu pe unde se gaseste.
(cea cu gurile de balaur etc).
Ce e scris de Sfantul Macarie cel Mare : zice ca duhurile rele inca il ispiteau zicandu-i "Ne-ai biruit" cand murise si sufletul se despartise de trup si s-a pus ca argument pentru vami.
Pai bine da duhurile rele aci pare ca ispitesc pe Sfant pentru ultima oara ca sa pice in pacatul mandriei ("Ne-ai biruit Macarie!"),iar Sfantul cand ajunge "in Rai" raspunde :
"Binecuvantat fie Dumnezeu Iisus Hristos care m-a mantuit (salvat) din mainile voastre".Dracii il ispiteau sa zica ca i-a biruit fara a pomeni de Dumnezeu Iisus Hristos,ca sa fie pacatul mandriei.
Da unde se zice de vami acolo?
Nicaieri.
Scrie ca Sfantul Macarie cel Mare a trecut prin vama unu,prin vama doi etc?
Nicidecum.
Doar ca niste diavoli il ispiteau.
http://orthodoxwiki.org/Macarius_the_Great
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 03.10.2010 at 02:04:24.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 03.10.2010, 08:30:05
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Ma scuzati ca intervin, adevarul este ca nu stiu asa de multe ca dumneavoastra despre Traditie si despre Sfinti insa din ceea ce am citit in Apocalipsa am inteles ca odata ce omul moare fizic, intra intr-un somn in care asteapta venirea a doua a Mantuitorului si abia atunci vom invia si El va chema la Dansul pe cei vrednici si ii va duce in Imparatia Sa.

Cred ca de aia de si spune in Crez "...astept invierea mortilor si viata vecului ce va sa vie".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58