Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.10.2010, 09:31:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Ma scuzati ca intervin, adevarul este ca nu stiu asa de multe ca dumneavoastra despre Traditie si despre Sfinti insa din ceea ce am citit in Apocalipsa am inteles ca odata ce omul moare fizic, intra intr-un somn in care asteapta venirea a doua a Mantuitorului si abia atunci vom invia si El va chema la Dansul pe cei vrednici si ii va duce in Imparatia Sa.

Cred ca de aia de si spune in Crez "...astept invierea mortilor si viata vecului ce va sa vie".
Numai o mică parte dintre neoprotestanți, și anume cei care își spun "adventiști" cred în această eroare. Confesiunile apostolice (catolică, ortodoxă, noncalcedoniană, unii anglicani) precum și protestanții și marea majoritate a neoprotestanților cred (credem) că expresii despre moarte ca "somn", "adormire", "repaus" etc sunt metaforice, că sufletul, prin însăși natura lui, nu moare și nici nu intră într-o stare de extincție din care să fie reanimat, ci că la scurt timp după moarte este judecat și se bucură sau suferă în funcție de starea în care Judecătorul, asistat de sfinții Săi, îl găsește. Imediat înainte de Judecata Universală (echivalente: "de Apoi", "de Obște" etc) sufletele morților își vor găsi trupurile înviate și vor urma, după Judecata Universală, soarta acestora, în Rai sau în Iad, în eternitate (=veacul vecilor).

Fac excepție cei care se vor afla încă în timpul vieții în trup în momentul Parusiei (Advențiu, A Doua Venire), la care judecata particulară se va suprapune peste judecata universală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.10.2010, 12:43:12
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numai o mică parte dintre neoprotestanți, și anume cei care își spun "adventiști" cred în această eroare.
Aceasta "eroare" (cum o numesti dumneata) poate fi usor argumentata cu invataturile proorocilor, Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli. Si Crezul vine in sprijinul acestei "erori" (asa cum bine a observat alt user).




Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
cred (credem) că expresii despre moarte ca "somn", "adormire", "repaus" etc sunt metaforice, că sufletul, prin însăși natura lui, nu moare și nici nu intră într-o stare de extincție din care să fie reanimat, ci că la scurt timp după moarte este judecat și se bucură sau suferă în funcție de starea în care Judecătorul, asistat de sfinții Săi, îl găsește. Imediat înainte de Judecata Universală (echivalente: "de Apoi", "de Obște" etc) sufletele morților își vor găsi trupurile înviate și vor urma, după Judecata Universală, soarta acestora, în Rai sau în Iad, în eternitate (=veacul vecilor).

Fac excepție cei care se vor afla încă în timpul vieții în trup în momentul Parusiei (Advențiu, A Doua Venire), la care judecata particulară se va suprapune peste judecata universală.
Sunt curios, cum argumentezi dumneata tot ghiveciul acesta.

Am si niste intrebari, legate de subiect: dumneata mai crezi in promisiunile Mantuitorului?
Iata cateva dintre acestea:
"Mã voi întoarce si vã voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, sã fiti si voi."(Ioan 14:3)

"Voia Tatãlui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sã aibã viata vesnicã, si Eu îl voi învia în ziua de apoi." (Ioan 6:40)

"Iatã, Eu vin curînd si rãsplata Mea este cu Mine, ca sã dau fiecãruia dupã fapta lui." (Apocalipsa 22:12).

Mai au rost toate acestea? Eu cred ca nu are rost sa se mai deranjeze Mantuitorul (cu revenirea, cu invierea, cu rasplatirea). Problemele sunt gata rezolvate (cu vami, cu purgatorii, cu slujbe, cu suflete nemuritoare care se duc singure unde le este locul, etc).

P.S. Spuneati, in alta parte, ca unele invataturi ale Bibliei sunt dumnezeiesti si trebuiesc luate in seama, iar altele sunt doar istorice (sau ceva de genul asta). Despre promisiunile Domnului Iisus Hristos ce credeti? Sunt dumnezeiesti sau sunt "istorie"?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.10.2010, 14:23:05
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu stiu mai frate eu nu practic "rugaciunea inimii" si nici la teologie nu ma pricep.
Nu stiu de ce vami vorbesti acolo fratia ta acolo la "rugaciunea inimii",si nici nu stiu pe la ce Sfinti Parinti e asemenea invatatura ca la Sfantul Grigorie Palama nu am auzit asa ceva,la Sfantul Simeon Noul Teolog iar nu am auzit asa ceva,la Sfantul Ioan Damaschinul iar nu am auzit asemenea invataturi din putinul care l-am citit.

Eu stiu ca la calugari se practica rugaciunea imbinata cu lucrul mainilor (rucodelie) si daca nu au ce sa lucreze folosesc metaniile cand se roaga.
Asa ceva se vede de exemplu in icoana Maicii Domnului a Bunei-vestiri care are in mana dreapta rucodelia,in Pateric etc.

Mie mi se pare ca nu se poate standardiza despre suflete in timpul mortii si aci e o mare taina.
Sfantul Antonie cel Mare nu a vazut vreo "vama" ci doar a avut o viziune duhovniceasca in care erau prezente si duhurile rele care nu stiu cum se talcuieste.
La fel si Sfantul Macarie cel Mare a se vedea tot in Pateric.
Nici la Sfantul Antonie cel Mare nici la Sfantul Macarie cel Mare nu zice ceva de vami.

Sfantul Teofan Zavoratul zicea ca duhurile rele dupa moarte pot sa ispiteasca inca sufletul (si acestea sunt vamile) dar nu zicea nimic in genul in care duhurile rele ar fi avut altfel de putere asupra sufletului.
Parintele Cleopa zice ca tot sufletul ajunge la judecata "dinaintea tronului Preasfintei Treimi" adica la judecata in fata lui Dumnezeu Iisus Hristos si parintele Cleopa zice ca dracii nu pot sa opreasca sufletul in vami.
Dar in "vami" arata omului pacatele.

Oare pe noi lasa Dumnezeu sa ne ispiteasca dracii care se luptau cu Sfantul Antonie cel Mare sau cu Sfantul Macarie cel Mare?
Ca acei draci imediat ne-ar insela si am pacatui.

Eu cred ca Dumnezeu pentru majoritatea mirenilor nu ingaduie dracilor sa ii ispiteasca ca nu pot duce acest razboi ci numai pentru mireni mai ravnitori.
domnule mihailt, iarta-ma ca iti spun dar esti .. ori faci misto de mine si asta este foarte urat, ori esti.. si asta este si mai urat.. despre vami in rugaciunea inimii, despre care e clar ca nu ai nici cel mai mic habar, unde duce si pe unde te poarta spre rusinea dumitale ca esti crstin si mai ai si un car de ani pe deasupra.. te faci de ras asa ca mai bine taci! uite ,poftim Parintele Cleopa MARELE DUHOVNIC, te invata despre vami, e suficient pentru tine?
http://www.youtube.com/watch?v=J3OPTQyUbXs
ce-ai mai cerut? Antonie cel Mare, da ? POFTESTE DOMNULE !: na de aici: ca m-ai suparat rau de tot si te fac de ras ca habar nu ai si te contrazici asa de dragul flecarelii.. ai sa cazi la prima vama in stilul asta:) e vama flecarelii.. poftim Antonie cel Mare! reiau din nou citatul pentru tine ca vad ca nu citesti ce-am postat da ma contrazici si ma iei si la misto cu ironie cand esti vai de capul tau de nestiutor! poftim din nou(CITESTE PAGINA ^ A THREADULUI ca ai acolo pe toti, da tii mai pun o data pentru tine! Ava Antonie, inca in trup fiind, a vazut in duh ce se intampla cu sufletul in asemenea clipe: "Voind odata sa manance si ridicandu-se sa se roage pe la ceasul al noualea, s-a simtit pe sine rapit cu mintea. Si lucru minunat, aflandu-se asa, s-a vazut pe sine ca iesit in afara de sine si calauzit de multe fiinte prin vazduh. Apoi simti niste vrajmasi amarnici si cumpliti stand in vazduh si voind sa-l impiedice sa treaca. Dar fiintele care-l calauzeau, luptand impotriva acelora, aceia le cereau sa li se dea voie sa afle daca Antonie nu le e supus lor prin ceva. Deci cerandu-i aceia socoteala de pacatele lui, incepand de la nasterea lui, cei ce conduceau pe Antonie ii impiedicara, spunand: Pacatele lui incepand de la nasterea lui le-a sters Domnul, iar de cand s-a facut monah si s-a fagaduit lui Dumnezeu, poate sa dea socoteala [...]. Atunci invinovatindu-l ei, dar neputandu-l dovedi ca vinovat, i s-a facut calea sloboda si neimpiedicata. Apoi indata s-a vazut pe sine intorcandu-se in sine [...]. Dar uitand sa manance, a ramas restul zilei si toata noaptea suspinand si rugandu-se. Caci ramasese coplesit afland cu cati vrajmasi avem de luptat si cata spaima are sa indure omul cand va avea sa treaca prin vazduh. Si-si amintea ca aceasta e ceea ce a spus Apostolul despre "stapanitorul puterilor vazduhului" (Efes. 2, 2). Caci in aceasta sta puterea vrajmasului: in a se razboi si a incerca sa impiedice pe cei ce trec".
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.10.2010, 14:24:47
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

poftim Macarie Egipteanul!
"Intalnim de asemenea texte in care ni se spune limpede ca toata stradania diavolilor este sa scoata la iveala orice fapta rea si patima a omului, pentru a-1 putea opri din calea catre cer. Sfantul Macarie Egipteanul, indemnand la trezvie duhovniceasca, spune: "Tu, auzind ca sunt [...] puteri intunecate sub cer [...], nu tii seama de toate acestea, pentru ca n-ai inteles ca, daca nu primesti arvuna Duhului Sfant, atunci cand sufletul tau va iesi din trup, acestea vor tine sufletul tau si nu te vor lasa sa te ridici la ceruri". Isihie Sinaitul zice si el: "Va veni peste noi ceasul infricosat al mortii; va veni si a-l ocoli nu este cu putinta. Fie ca Stapanitorul acestei lumi si al vazduhului, venind atunci, sa gaseasca faradelegile noastre putine si neinsemnate si invinuirea sa nu-i fie adeverita". Sfantul Grigorie cel Mare scrie si el: "Se cuvine sa cugetam temeinic la inspaimantatorul ceas al mortii, la groaza ce cuprinde sufletul care-si aminteste de raul facut si, uitand de fericirea vietii, se inspaimanta si se teme de Dreptul Judecator. Atunci, duhurile rele cerceteaza faptele sufletului care s-a despartit de trup si-i infatiseaza pacatele spre care s-a plecat, ca sa-l tarasca la chin pe cel ce li s-a facut lor partas. Si nu doar la sufletul pacatos, ci si la cei drepti vin, ca sa vada daca nu afla ceva rau in ei si daca nu i-au biruit cumva".


Vasile cel MARE!!!
"
Sfantul Vasile cel Mare, talcuind acest verset din psalmul 7: "Doamne, Dumnezeul meu [...], mantuieste-ma de toti cei ce ma prigonesc si ma izbaveste. Ca nu cumva sa rapeasca sufletul meu ca un leu", scrie: "Asadar, cel in primejdie de moarte, stiind ca unul este Cel ce mantuie, unul este Cel ce izbaveste, zice: "in Tine am nadajduit, mantuieste-ma de slabiciune si izbaveste-ma de robie!" Socot insa ca atletii viteji ai lui Dumnezeu au luptat din destul in toata viata lor cu dusmanii cei nevazuti; dar dupa ce au scapat de toate prigonirile lor, cand ajung la sfarsitul vietii, sunt cercetati de stapanitorul veacului, ca sa-i ia in stapanire de ar gasi ca au rani de pe urma luptelor sau unele pete si urme de pacat; daca insa vor fi gasiti fara rani si fara pete, ii lasa sa se odihneasca liberi in Hristos, pentru ca au fost nebiruiti. Psalmistul se roaga deci atat pentru viata de aici, cat si pentru viata ce va sa fie; si zice: Mantuieste-ma, aici, de cei ce ma prigonesc, dar izbaveste-ma acolo in vremea cercetarii, ca nu cumva sa rapeasca ca un leu sufletul meu. Si acestea le poti afla de la insusi Domnul, cand a grait mai inainte de patima Sa: "Acum vine stapanitorul lumii acesteia, si in Mine nu va avea nimic". Domnul, nefacand pacat, spunea ca in El nu are nimic; omului insa ii este de ajuns daca va indrazni sa spuna: Vine stapanitorul lumii acesteia si in mine va avea putine si mici".
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.10.2010, 14:31:51
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

mai vrei? Efrem Sirul!!!
pentru Mihailt!! direct din inima pustiei SIRIENE ca poate nu-ti plac parintii egipteni:))!!



Alti Parinti vorbesc inca si mai limpede. Astfel, de la Sfantul Efrem Sirul aflam urmatoarele: "Acestea vorbindu-le spre noi cel ce se sfarseste, deodata i se leaga limba lui, i se schimba ochii, ii tace gura, i se opreste alasul si ostile cele infricosatoare se pogoara, slujitorii dumnezeiesti cheama sufletul sa iasa din trup, demonul cere sa ne traga pe noi la judecata. [...] Atunci ingerii, luand sufletul, se duc prin vazduh, unde stau incepatoriile, stapaniile si capeteniile puterilor celor potrivnice, parasii nostri cei amari, vamesii cei cumpliti, cei ce tin socoteala faptelor, care intampinandu-1 in vazduh, cer seama si il iscodesc si aduc inainte pacatele omului si inscrisele lui, cele din tinerete, cele din batranete, cele de voie si cele fara de voie, cele prin fapte si cele din ganduri, cele prin aduceri aminte. Multa frica este acolo, mult cutremur pentru sarmanul suflet, nepovestita este nevoia pe care o patimeste atunci de la multimea milioanelor de vrajmasi, fiind tinut de dansii, fiind frant, clevetit, impins si oprit sa nu se salasluiasca in lumina si sa nu intre in latura celor vii. insa pe suflet il duc sfintii ingeri".


Ioan Scararul!! alt Sirian pentru cerbicia dumitale! (o meriti domnule, ca ai cautat-o cu lumanarea) zi mersi ca scapi cu atat si poate te-oi trezi sa te pocaiesti ca altfel de vami nu treci!
poftim!!

"Uneori, vedem ca omul insusi este chemat sa raspunda I invinuirile ce i se aduc de catre duhurile rele, si care nu rareori sunt cu totul mincinoase. Astfel, Sfantul Ioan Scararul scrie despre un oarecare Stefan, ca mai inainte de a se savarsi din viata i s-a descoperit in chip minunat ceea ce avea sa se petreaca cu el dupa moarte: "Cu o zi inainte de a se savarsi, fu rapit cu mintea si cu ochii larg deschisi privea spre dreapta si spre stanga patului. Si ca tras la socoteala, zicea in auzul celor de fata, cand: Da, asa e, e adevarat, dar am postit pentru aceasta atatia ani; cand: Nu, mintiti, aceasta n-am facut-o. Apoi iarasi: Da, aceasta e adevarat, dar am plans si mi-am implinit slujirea. Si iarasi: Cu dreptate ma invinuiti. Si mai zicea inca: Da, e adevarat, pentru acestea n-am ce sa spun. Dar la Dumnezeu este si mila. Era o priveliste infricosatoare si inspaimantatoare aceasta tragere la socoteala nevazuta si neindurata. Si ceea ce era si mai infricosator era ca-l osandeau si pentru cele ce n-a facut. Vai, ce lucru groaznic! Sihastrul si pustnicul acela spunea la unele din gresalele sale: La acestea n-am ce zice!, el care era de patruzeci de ani calugar".

BUN!?
mai vrei? zi daca mai vrei! acum te rog eu ceva! da-mi si tu exemple de SFINTI CARE CONTRAZIC VAMILE!! HAIDE< HAIDE CA VORBITI DE SINOADE SI ALTE D-ASTEA! ASTEPT!!!
iertati-ma fratilor dar m-am enervat ca om sunt! iertati-ma! si iarta-ma si tu Mihailt dar pe viitor, masoara-ti pasii cand contrazici cele ce invata Sfintii ca tu acum ai fost un fel de Arie sau Nestorie sau Origen, intelegi? de dragul flecarelii..( lasa lumea sa creada si sa se pocaiasca , tu realizezi ca faceai slujba vrajmasului? eh, lasa domne ca nu e nicio vama.. ne mantuim cu carnatul in mana stanga si cu salamul in gura!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.10.2010, 14:49:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
si tu Mihailt dar pe viitor, masoara-ti pasii cand contrazici cele ce invata Sfintii ca tu acum ai fost un fel de Arie sau Nestorie sau Origen, intelegi?


, tu realizezi ca faceai slujba vrajmasului? eh, lasa domne ca nu e nicio vama.. ne mantuim cu carnatul in mana stanga si cu salamul in gura!
Domnule, va dati seama ca ar putea fi mare pacat si pricina de smintealasa acuzi un coreligionar de erezie si de slujire a celui rau, asa cum ati facut mai sus, pentru ca refuza sa creada intr-o teorie pe care Biserica nu a definit-o ca adevar de credinta ?

Atata vreme cat Biserica nu s-a pronuntat, fiecare e liber sa creada sau nu, nu este pacat sa nu crezi.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 03.10.2010, 14:54:47
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

deci vreau sa spun ca aceasta carte ,VAMILE VAZDUHULUI, este suficienta pentru mantuire! deci are de toate! din Pateric din vietile sfintilor, despre toate dogmele, toate canoanele, toate sfaturile, este geniala! este de o ortodoxie induiosatoare, simpla si la obiect, direct pe si pentru suflet, fara grasimi, fara euri, fara nimic in plus! totul este mantuitor, pana si asezarea in pagina si desenele cu vamile si totul.. iar pentru cine are o oarecare experienta duhovniceasca, mica, acolo, dar sa .. intelegeti voi... ei bine atunci aceasta carte ii va inmulti cu mult darurile in numai cateva zile..fiecare fragment, citit de exemplu azi o data si iarasi peste o saptamana si recitit apoi, va aparea exact ca Sfanta Scriptura cu intelesuri deosebite si de minte smeritoare,adica inaltatoare la cer.. este scrisa sub adierea Duhului Sfant categoric cum putine sunt.. nu se simte "parelnicie" niciun pic de erezie .. apoi, pocaiti-va, intristati-va pentru pacate cu aceasta fericita intristare si faceti o proba! deschideti vamile vazduhului si cititi!orice! veti simti Duhul Sfant si ortodoxia aceea care e din ce in ce mai greu de gasit.. nu ma surprinde ca au sarit impotriva "cativa" bietii de ei..le-a legat vrajmasul mintea cu funda de intuneric si i-s trimis sa denigreze aceasta sfanta carte..
Doamne ajuta si rugati-va sa ma ierte Dumnezeu ca m-am aprins, dar am facut-o din ravna pentru voi fratii mei, ca am aflat acest margaritar si am vrut sa vi-limpartasesc! Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti fratiorii mei dragi de suferinta si sa ne vedem dincolo de vami cu toti.. cum spunea dulcele, Parintele nostru viteaz,Ilie Cleopa, "Manca-v-ar Raiul!"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 03.10.2010, 14:56:29
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, va dati seama ca ar putea fi mare pacat si pricina de smintealasa acuzi un coreligionar de erezie si de slujire a celui rau, asa cum ati facut mai sus, pentru ca refuza sa creada intr-o teorie pe care Biserica nu a definit-o ca adevar de credinta ?

Atata vreme cat Biserica nu s-a pronuntat, fiecare e liber sa creada sau nu, nu este pacat sa nu crezi.
mai erethorn, adu-mi un citat de sfant sau de sinod sau de orice altceva care s-a pronuntat impotriva! si daca gasesti vreunul, sa-i comparam cu SFINTII DE MAI SUS>> DACA NU IN NUMELE LUI HRISTOS TACI SI AICI NU MAI INTRA!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.10.2010, 15:02:36
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, va dati seama ca ar putea fi mare pacat si pricina de smintealasa acuzi un coreligionar de erezie si de slujire a celui rau, asa cum ati facut mai sus, pentru ca refuza sa creada intr-o teorie pe care Biserica nu a definit-o ca adevar de credinta ?

Atata vreme cat Biserica nu s-a pronuntat, fiecare e liber sa creada sau nu, nu este pacat sa nu crezi.
de ce incerci cu tot dinadinsul sa ma smintesti? sa-ti fie rusine ca esti vrajmas al adevarului si improsti cu noroi, inca si putinele lucruri care au ramas nepatate pe lumea asta pe care biserica voastra nenorocita a indepartat-o de Dumnezeu si a aruncat-o in bratele vrajmasului.. dispari si tu si tatal tau care te pune sa denigrezi aceasta carte prin mine care aici sunt aparatorul ei si care am promovat-o!.. da voi, fratii ortodocsi de ce taceti? nu vedeti ca sunt in inferioritate cu vrajmasii astia parsivi?nu vedeti ca astia vorbesc impotriva sfintilor?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.10.2010, 15:05:37
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Doamna Ortodoxia, cu tot respectul dupa parerea mea sunteti un pic cam apriga cu toti cei ce gresesc.

Majoritatea suntem pe acest forum pentru a gasi raspunsuri sau pur si simplu pentru a impartasi dragostea pentru Hristos indiferent de confesiune asa ca, inca odata cu tot respectul va rog sa ne iertati ca nu am citit cu totii despre Sfintii Parinti sau Sinoade sau Canoane sau cate Sfinte mai sunt si va rog sa va ganditi daca nu cumva atitudinea deranjeaza pe multi. Cred ca era de ajuns sa va sustineti punctul de vedere dar de acolo pana la a jigni e cam mare distanta.

Va rog nu mai folositi numele Domnului Hristos pentru a alunga de pe lumea de pe forum pentru ca aceluiasi Domn I se inchina si Erethron si multi altii.

Cinste dumneavoastra ca ati citit vietile tuturor Sfintilor, ne-ati dat de inteles asta in repetate randuri dar asta, inca odata va spun, nu va da dreptul sa desconsiderati si sa jigniti pe ceilalti membrii.

Daca sunteti asa de invatata precum sustineti consider ca puteti face lucruri mai folositoare cu cunostiintele dumneavoastra decat sa vorbiti urat cu noi, ignorantii de rand.

Va multumesc si va rog sa ma iertati, n-o luati personal, doar ganditi-va un pic la atitudinea dumneavoastra ofensiva fata de care am o problema.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58