Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.10.2010, 15:15:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
fratii ortodocsi de ce taceti? nu vedeti ca sunt in inferioritate cu vrajmasii astia parsivi?nu vedeti ca astia vorbesc impotriva sfintilor?
Linisteste-te si poarta-te ca un ortodox adevarat. Nu aperi ortoodoxia dand cu pumnul in masa, ci traind-o. Sa se vada ca Il cunosti pe Hristos si ca traiesti cu El zi de zi, ca ai inteles ca mila e mai de pret decat judecata si smerenia decat multa cunostinta. Esti inca la o varsta frageda, probabil , si nu ai invatat o mare lectie de viata: "Tacerea e de aur"...mai ales cand nu ai nimic de spus.
Singurul lucru pe care il transmiti tu acum este ca ai citit o carte spooky si vrei sa-i sperii si pe altii.
In ce priveste afirmatia
Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
deci vreau sa spun ca aceasta carte ,VAMILE VAZDUHULUI, este suficienta pentru mantuire!
fii serios...Nu mai arunca cuvintele asa usor. NUMAI JERTFA LUI HRISTOS ESTE SUFICIENTA PENTRU MANTUIRE. Nu te va mantui o carte.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.10.2010, 15:19:13
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Doamna Ortodoxia, cu tot respectul dupa parerea mea sunteti un pic cam apriga cu toti cei ce gresesc.

Majoritatea suntem pe acest forum pentru a gasi raspunsuri sau pur si simplu pentru a impartasi dragostea pentru Hristos indiferent de confesiune asa ca, inca odata cu tot respectul va rog sa ne iertati ca nu am citit cu totii despre Sfintii Parinti sau Sinoade sau Canoane sau cate Sfinte mai sunt si va rog sa va ganditi daca nu cumva atitudinea deranjeaza pe multi. Cred ca era de ajuns sa va sustineti punctul de vedere dar de acolo pana la a jigni e cam mare distanta.

Va rog nu mai folositi numele Domnului Hristos pentru a alunga de pe lumea de pe forum pentru ca aceluiasi Domn I se inchina si Erethron si multi altii.

Cinste dumneavoastra ca ati citit vietile tuturor Sfintilor, ne-ati dat de inteles asta in repetate randuri dar asta, inca odata va spun, nu va da dreptul sa desconsiderati si sa jigniti pe ceilalti membrii.

Daca sunteti asa de invatata precum sustineti consider ca puteti face lucruri mai folositoare cu cunostiintele dumneavoastra decat sa vorbiti urat cu noi, ignorantii de rand.

Va multumesc si va rog sa ma iertati, n-o luati personal, doar ganditi-va un pic la atitudinea dumneavoastra ofensiva fata de care am o problema.
:)) in primul rand ca nu sunt femeie.. apoi, eu nu am provocat pe nimeni ci doar imi apar credinta cu armele pe care le solicita atacurile adversarului.. cat despre dumneata ,daca erai ortodoxa mi-ai fi laut mie apararea nu m-ai fi mustrat cand apar adevarul credintei noastre! asa cum pot eu pacatosul! eventual m-ai fi calmat pe privat, dar pentru ca ai facut-o aici si m-ai ironizat ca Iliescu cu armele ,vezi Doamne ale "omului simplu" care nu a citit dar .. intelegi la ce tactica ai apelat? cu bataie dupa colt.. urat.. Sfantul Ignatie Briancianinov numeste acest pacat , exprimarea cu subanteles si dublarea in roluri de care faci abuz dumneata ,le numeste viclenie si le considera printre principalele de care Duhul Sfant se scarbeste.. asa ca.. ai grija ce faci si ce spui , vezi-ti de bolile tale si lasa-ne pe noi asa cum suntem, da? cat despre catolici, nu ma pup cu ei , sunt eretici si restul nu e treaba mea, dar asta e alta discutie..iar dumneata veziti barna din ochiul dumitale..si lasa bolile si pacatele mele sa lejudece Dumnezeu si El sa ma condamne..
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.10.2010, 15:22:18
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Wink

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Linisteste-te si poarta-te ca un ortodox adevarat. Nu aperi ortoodoxia dand cu pumnul in masa, ci traind-o. Sa se vada ca Il cunosti pe Hristos si ca traiesti cu El zi de zi, ca ai inteles ca mila e mai de pret decat judecata si smerenia decat multa cunostinta. Esti inca la o varsta frageda, probabil , si nu ai invatat o mare lectie de viata: "Tacerea e de aur"...mai ales cand nu ai nimic de spus.
Singurul lucru pe care il transmiti tu acum este ca ai citit o carte spooky si vrei sa-i sperii si pe altii.
In ce priveste afirmatia

fii serios...Nu mai arunca cuvintele asa usor. NUMAI JERTFA LUI HRISTOS ESTE SUFICIENTA PENTRU MANTUIRE. Nu te va mantui o carte.
"Daca ati fi stiut ce inseamna mila voiesc iar nu jertfa nu ati fi osandit pe cei nevinovati"..plus ca ce crezi tu ca inseamna atitudine ortodoxa este ipocrizie..adica trebuia sa pozez intr-un sfant echilibrat? si sa fac puroi inlauntru? nu ai inteles nimic din ortodoxie, asta este ipocrizie si nimic altceva, dar stiti ceva, vedeti-va mai fratilor de pacatele voastre si lasati-ma pe mine in pace, ca eu nu am provocat pe nimeni,da? asa ca acela pe care eu il voi ataca primul, acela sa ma critice, da? pana una alta, voi dati si loviti in mine pentru ca nu vreti sa va caiti si pentru ca nu simpatizati cu cartea care exprima adevarata ortodoxie.. mai vedem noi la vami cine a avut dreptate si cine nu..repet, daca erato ortodoxe, amndoua mi-ati fi luat mie apararea !dar v-ati dat de gol ca nu sunteti.. auzi tu, carte spooky.. RUSINE si tradare asta reprezentati!

Last edited by 0rtodoxia; 03.10.2010 at 15:28:47.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.10.2010, 15:29:37
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Cred ca tulburati apele fara rost facand pe toti "eretici", falci crestini s.a.m.d.

Nu am adoptat strategia nimanui ci efectiv am recunoscut ca nu am citit la fel de mult ca dumneavoastra in ceea ce priveste cele Sfinte. Este si asta un pacat? Al carei vami? Unde o sa ma poticnesc pentru ca v-am atras atentia asupra agresivitatii si a jignirilor?

Ultimele cuvinte pe care vi le mai adresez sunt indemnul de a va ruga sa ricititi pilda vamesului si a fariseului in rest, Dumnezeu sa aibe grija de noi toti.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.10.2010, 15:31:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
de ce incerci cu tot dinadinsul sa ma smintesti? sa-ti fie rusine ca esti vrajmas al adevarului si improsti cu noroi, inca si putinele lucruri care au ramas nepatate pe lumea asta pe care biserica voastra nenorocita a indepartat-o de Dumnezeu si a aruncat-o in bratele vrajmasului.. dispari si tu si tatal tau care te pune sa denigrezi aceasta carte prin mine care aici sunt aparatorul ei si care am promovat-o!.. da voi, fratii ortodocsi de ce taceti? nu vedeti ca sunt in inferioritate cu vrajmasii astia parsivi?nu vedeti ca astia vorbesc impotriva sfintilor?
Iarta-ma,dar cred ca te-ai uitat la prea multe filme cu subiect religios si acum te visezi vreun Ioan Botezatorul strigand in pustie...
Poate mai multa temperare si bun simt nu ti-ar strica,pentru ca e deja a nu stiu cata oara cand jignesti niste oameni care ti-au vorbit politicos doar pentru ca au o religie si o viziune diferita de ale tale.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.10.2010, 15:38:12
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Cred ca tulburati apele fara rost facand pe toti "eretici", falci crestini s.a.m.d.

Nu am adoptat strategia nimanui ci efectiv am recunoscut ca nu am citit la fel de mult ca dumneavoastra in ceea ce priveste cele Sfinte. Este si asta un pacat? Al carei vami? Unde o sa ma poticnesc pentru ca v-am atras atentia asupra agresivitatii si a jignirilor?

Ultimele cuvinte pe care vi le mai adresez sunt indemnul de a va ruga sa ricititi pilda vamesului si a fariseului in rest, Dumnezeu sa aibe grija de noi toti.
veziti de pacatele dumitale,da? ca nu am atacat eu pe toata lumea, am primit mesaje de incurajare pe privat si aici mai sunt frati adevarati, IonutStefan, Ionut 12 si mai ale Anna 21 pe care o indragesc ca pe o adevarata sora deja.. acestia cugeta ortodox.. dumneata in tot ce exprimi esti cu doua fete si mirosi a ipocrizie de provoci greata.. "noi astia care nu prea am citit".. vorbeste despre carte si lasa-ma pe mine in pace ca eu nu sunt sfant sunt pacatos si ti le intorc pe toate indarat!barem daca nu erai ipocrita si ironica la fel si cealalata cucoana ,poate primeam o mustrare desi era complet inutila ca imi spune si mie constiinta cand gresesc, dar sa te trezesti cu doua cizmaroase cu picioarele murdare calare pe sufletul tau deschis e prea mult pentru mine, asa ca ,hai, afara din sufletul meu ca nu esti tu judecaorul meu ! vezi-ti de pacatul ala al tau urat.. stii tu singura care.. ala care te face sa nu vrei sa auzi de vami..ca sa o zicem si pe aia dreapta si ca sa vezi cum e sa fi judecat..
Reply With Quote
  #87  
Vechi 03.10.2010, 15:40:50
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Iarta-ma,dar cred ca te-ai uitat la prea multe filme cu subiect religios si acum te visezi vreun Ioan Botezatorul strigand in pustie...
Poate mai multa temperare si bun simt nu ti-ar strica,pentru ca e deja a nu stiu cata oara cand jignesti niste oameni care ti-au vorbit politicos doar pentru ca au o religie si o viziune diferita de ale tale.
dumneata cine Doamne iarta-ma mai esti? vama a 3-a? acelasi mesaj si tie! vezi-ti de pactele tale cele multe si urate! ca eu nu ma pocaiesc acum ca "s-a apropiat heaven" cu mustrarea.. esti ridicola ca pui paie pe foc si oricine mai intra sa ma mustre va primi la fel! ce tie nu-ti place altuia nu-i face,da?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 03.10.2010, 15:44:12
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

daca esti suparat pe mine si vrei sa-mi atragi atenia te scutesc de un efort.. nu imi scrie! stiu si eu cand gresesc, am duhovnic, am Judecatorul meu ,cine esti tu sa judeci sluga altuia? daca vrei sa vorbesti despre thread esti bine venit, daca nu, inseamna ca vrajmasul te impinge sa pui paie pe foc si nicidecum un duh ortodox.. restul, scrieti-mi pe privat.. multumesc tuturora!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.10.2010, 15:49:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
dumneata in tot ce exprimi esti cu doua fete si mirosi a ipocrizie de provoci greata..
Lasand la o parte restul mesajului tau care este de genul "no comment" pentru un om educat,ce sa mai vorbim despre un crestin (personal nu am vazut pe nici unul din cei trei care spui ca te sustin sa vorbeasca in asemenea hal cu vreun utilizator,asa ca mi-e ca incet incet isi vor cam schimba si ei parerea despre tine),vroiam sa te intreb daca stii ca in general uram in altii exact ceea ce detestam cel mai mult in noi insine...urmareste-ti propriile acuzatii la adresa celorlalti si vezi daca nu cumva chiar tu te regasesti in ele.
Si ti-as mai da o tema de studiat:

http://creeatie.blogspot.com/2010/01...ir-mistic.html

Nu spun ca este asa,insa ai putea candida cu succes la cateva din trasaturi...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 03.10.2010 at 15:51:58.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.10.2010, 16:03:24
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Lasand la o parte restul mesajului tau care este de genul "no comment" pentru un om educat,ce sa mai vorbim despre un crestin (personal nu am vazut pe nici unul din cei trei care spui ca te sustin sa vorbeasca in asemenea hal cu vreun utilizator,asa ca mi-e ca incet incet isi vor cam schimba si ei parerea despre tine),vroiam sa te intreb daca stii ca in general uram in altii exact ceea ce detestam cel mai mult in noi insine...urmareste-ti propriile acuzatii la adresa celorlalti si vezi daca nu cumva chiar tu te regasesti in ele.
Si ti-as mai da o tema de studiat:

http://creeatie.blogspot.com/2010/01...ir-mistic.html

Nu spun ca este asa,insa ai putea candida cu succes la cateva din trasaturi...
mai fetito tu vezi cat de rea esti? eu doar ma apar de atacurile voastre perfide si rele ! e VALABIL SI PENTRU TINE CEA CARE MA TOT JUDECI PE MINE!!! TOT CE AI SCRIS IN PRIMA FRAZA! DA< STIU CA CE NU_MI PLACE LA MINE URASC IN ALTII.. dar aparte de asta, tu esti veninoasa rau de tot! de ce dai in mine mah femeie, de ce? DE CE MA JUDECI ? CUM ITI PERMITI SA MA JUDECI? CINE TI-A DAT MAH DREPTUL? da! eu sunt vai de capul meu! sunt un fost drogat 12 ani de heroina si 4 si cocaina, plus altele sia altele! sunt praf si pulbere! dar ma caiesc! de asta citesc vamile vazduhului, caci ma caiescINTELEGI FEMEIE? MA CAIESC? MA JUDECA DE JUDECAT HROISTOS< EL M_A FACUT< EL M-A SCOS DINDROGURI EL MA MILUIESTE!! AL LUI SUNT NU AL TAU!! DA CUM ITI PERMITI SA MUSTRI SI SA MA BATJOCORESTI TOTODATA? CATA VICLENIE SI RAUTATE! HRISTOASE DOAMNE, TU STII CA TE IUBESC SI CA NUMAI PE TINE TE CAUT, TU ESTI MANTUITORUL MEU IUBIREA MEA SI NADEJDEA MEA, SCAPA-MA DE OAMENII ACESTIA CARE MA IMPRESOARA CA TU STII DOAMNE CA SUNT SLAB SI PACATOS!! FA-I SA TACA dOAMNE CA FARA TINE EU NU MA POT LUPTA CU EI!! SA NU RADA DOAMNE ,IUBIREA MEA DE TINE ACESTE SUFLETE BATJOCORITOARE CACI PENTRU TINE ,TU STII CA DE DRAGUL TAU AMSPUS TOT CE AM SPUS!! DAR IATA SPUN DOAMNE IARTA-LE DOAMNE CA HABAR NU AU DIN PACATE, LUMINEAZA-LE SA SE CAIASCA SI DA-LE POCAINTA SA -SI PLANGA GRESELILE SI RAUTATEA CU CARE M-AU ATACAT.. IARTA-MA DOAMNE, MANTUITORUL MEU SI JUDECATORUL MEU,PRIMESTE RUGACIUNEA MEA CA M-AM SMERIT FOARTE SI MA IZBAVESTE DE CEI CE MA PRIGONESC CA S-AU INMULTIT MAI MULT DECAT MINE!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58