Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.10.2010, 16:05:44
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
mai fetito tu vezi cat de rea esti? eu doar ma apar de atacurile voastre perfide si rele ! e VALABIL SI PENTRU TINE CEA CARE MA TOT JUDECI PE MINE!!! TOT CE AI SCRIS IN PRIMA FRAZA! DA< STIU CA CE NU_MI PLACE LA MINE URASC IN ALTII.. dar aparte de asta, tu esti veninoasa rau de tot! de ce dai in mine mah femeie, de ce? DE CE MA JUDECI ? CUM ITI PERMITI SA MA JUDECI? CINE TI-A DAT MAH DREPTUL? da! eu sunt vai de capul meu! sunt un fost drogat 12 ani de heroina si 4 si cocaina, plus altele sia altele! sunt praf si pulbere! dar ma caiesc! de asta citesc vamile vazduhului, caci ma caiescINTELEGI FEMEIE? MA CAIESC? MA JUDECA DE JUDECAT HROISTOS< EL M_A FACUT< EL M-A SCOS DINDROGURI EL MA MILUIESTE!! AL LUI SUNT NU AL TAU!! DA CUM ITI PERMITI SA MUSTRI SI SA MA BATJOCORESTI TOTODATA? CATA VICLENIE SI RAUTATE! HRISTOASE DOAMNE, TU STII CA TE IUBESC SI CA NUMAI PE TINE TE CAUT, TU ESTI MANTUITORUL MEU IUBIREA MEA SI NADEJDEA MEA, SCAPA-MA DE OAMENII ACESTIA CARE MA IMPRESOARA CA TU STII DOAMNE CA SUNT SLAB SI PACATOS!! FA-I SA TACA dOAMNE CA FARA TINE EU NU MA POT LUPTA CU EI!! SA NU RADA DOAMNE ,IUBIREA MEA DE TINE ACESTE SUFLETE BATJOCORITOARE CACI PENTRU TINE ,TU STII CA DE DRAGUL TAU AMSPUS TOT CE AM SPUS!! DAR IATA SPUN DOAMNE IARTA-LE DOAMNE CA HABAR NU AU DIN PACATE, LUMINEAZA-LE SA SE CAIASCA SI DA-LE POCAINTA SA -SI PLANGA GRESELILE SI RAUTATEA CU CARE M-AU ATACAT.. IARTA-MA DOAMNE, MANTUITORUL MEU SI JUDECATORUL MEU,PRIMESTE RUGACIUNEA MEA CA M-AM SMERIT FOARTE SI MA IZBAVESTE DE CEI CE MA PRIGONESC CA S-AU INMULTIT MAI MULT DECAT MINE!
Esti paranoic.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.10.2010, 16:08:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
mai fetito tu vezi cat de rea esti? eu doar ma apar de atacurile voastre perfide si rele ! e VALABIL SI PENTRU TINE CEA CARE MA TOT JUDECI PE MINE!!! TOT CE AI SCRIS IN PRIMA FRAZA! DA< STIU CA CE NU_MI PLACE LA MINE URASC IN ALTII.. dar aparte de asta, tu esti veninoasa rau de tot! de ce dai in mine mah femeie, de ce? DE CE MA JUDECI ? CUM ITI PERMITI SA MA JUDECI? CINE TI-A DAT MAH DREPTUL? da! eu sunt vai de capul meu! sunt un fost drogat 12 ani de heroina si 4 si cocaina, plus altele sia altele! sunt praf si pulbere! dar ma caiesc! de asta citesc vamile vazduhului, caci ma caiescINTELEGI FEMEIE? MA CAIESC? MA JUDECA DE JUDECAT HROISTOS< EL M_A FACUT< EL M-A SCOS DINDROGURI EL MA MILUIESTE!! AL LUI SUNT NU AL TAU!! DA CUM ITI PERMITI SA MUSTRI SI SA MA BATJOCORESTI TOTODATA? CATA VICLENIE SI RAUTATE! HRISTOASE DOAMNE, TU STII CA TE IUBESC SI CA NUMAI PE TINE TE CAUT, TU ESTI MANTUITORUL MEU IUBIREA MEA SI NADEJDEA MEA, SCAPA-MA DE OAMENII ACESTIA CARE MA IMPRESOARA CA TU STII DOAMNE CA SUNT SLAB SI PACATOS!! FA-I SA TACA dOAMNE CA FARA TINE EU NU MA POT LUPTA CU EI!! SA NU RADA DOAMNE ,IUBIREA MEA DE TINE ACESTE SUFLETE BATJOCORITOARE CACI PENTRU TINE ,TU STII CA DE DRAGUL TAU AMSPUS TOT CE AM SPUS!! DAR IATA SPUN DOAMNE IARTA-LE DOAMNE CA HABAR NU AU DIN PACATE, LUMINEAZA-LE SA SE CAIASCA SI DA-LE POCAINTA SA -SI PLANGA GRESELILE SI RAUTATEA CU CARE M-AU ATACAT.. IARTA-MA DOAMNE, MANTUITORUL MEU SI JUDECATORUL MEU,PRIMESTE RUGACIUNEA MEA CA M-AM SMERIT FOARTE SI MA IZBAVESTE DE CEI CE MA PRIGONESC CA S-AU INMULTIT MAI MULT DECAT MINE!
Ma asteptam la o reactie de genul si,desi stiu ca e putin probabil sa iei in seama ce iti spun acum pur prieteneste,o voi spune: pe langa duhovnic incearca sa apelezi si la psihoterapie pentru ca te-ar ajuta cu adevarat.
Este tot ce o sa mai scriu pe acest topic,iar in ce te priveste imi doresc sa te ajute Dumnezeu sa iti redobandesti pacea interioara si lumina!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.10.2010, 16:12:14
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Deja s-a ajuns prea departe..cel putin pentru un forum ortodox.

Cu totii implicati in discutia asta am gresit. Eu una imi cer scuze ortodoxia. Imi pare rau pentru lucrurile pe care le-am spus si imi pare rau pentru viata grea pe care ai dus-o. Dar te rog, fii mai calm si tu, mai impaciuitor nu chiar asa de transant pentru ca, asa cum am mai spus toti iubim acelasi Hristos si niciunul nu cred ca suntem fara de pacat. Trebuie sa fim mai milosi si mai intelegatori si asta este valabil si pentru mine.

M-a durut tot ce ai spus despre mine dar asta intareste inca odata vorba "toti avem o cruce de purtat". Propun sa ne impacam cu totii si sa ne purtam crucice cu smerenie si jertfa si haideti sa nu mai aruncam sageti unii in altii.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.10.2010, 16:12:34
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
deci vreau sa va zic ca am pus-o! pana aici mi-a fost.. deci am citit vamile vazduhului dar astazi chiar LE-AM CITIT asa adancit.. of, of of.. deci imediat atunci in pragul mortii mai intai vin dracii si abia apoi ingerii.. dracii vin inainte.. apoi iesi din trup si incepi sa urci.. da cine trece de prima vama macar? a convorbirilor si a rasurilor pacatoase? daca nu biruiesti balanta cobori direct in iad, cica cei care nu cred in Dumnezeu nu apuca nici aici sa ajunga ci coboara din prima direct in fundul iadului in muncile nesfarsite! GROAZNIC! vai, vai vai si eu dorm ca un porc incaltat, de parca n-as muri.. toti ,zice ca toti sunt surprinsi atunci.. chiar si sfinti care au avut darul lacrimilor au avut de suferit la vami si sunt 20 de vami!! abia apoi ajungi in fata Sfintei Tremi, daca ajungi! apoi cobori in iad 30 de zile si apoi iar vii in fata Sfintei Treimi dar ijn iad doar privesti ce-ai fi patit si ce vor suferi pacatosii.. apoi 10 zile prin Rai ,apoi se hotaraste unde vei sta pana la marea judecata ca sa mostenesti Ierusalimul cel Ceresc.. oh Doamne.. tre sa ma pocaiesc tare de tot.. sa nu ma judec mai ales.. iertare! iertare si indurare tturor celor ce le-am provocat intristari ii rog sa aiba indurare si sa ma ierte ca suntem in aceiasi oala cu toti..( ce ne vom face la vami fratilor, ce ne vom face???


Da asa este ce ne este scris de acolo de sus aia vom patimi . De Dumnezeu nu ne putem ascunde ,fara stirea lui nu ni se misca un fir de par in cap .El ne da intelepciune si noi trebuie sa o folosim in sensul bun al cuvintului , nu inspre a face rau semenilor ,pentru a ne urii si dusmani mereu .pentru a face lucruri care nu-s spre placerea puterii Divine. Sa ne folosim de ce ne-a dat Dumnezeu in scopurile cele mai folositoare si utile pentru :suflet ,inima ,trup,minte ,vaz auz, gust ,miros , si toate celelalte . Dumnezeu sa ne Ajute pe toti sa trecem vamile cit se poate de usor .
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.10.2010, 16:14:30
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ma asteptam la o reactie de genul si,desi stiu ca e putin probabil sa iei in seama ce iti spun acum pur prieteneste,o voi spune: pe langa duhovnic incearca sa apelezi si la psihoterapie pentru ca te-ar ajuta cu adevarat.
Este tot ce o sa mai scriu pe acest topic,iar in ce te priveste imi doresc sa te ajute Dumnezeu sa iti redobandesti pacea interioara si lumina!
mai, amintrat in ispita amandoi sau 3v sau4 sau 5.. da eu sunt rau si bolnav si cu capul si cu toate si am nevoie de rugaciune .. imi pare rau ca v-am smintit si va rog sa ma iertati
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.10.2010, 16:23:54
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

multumesc Eliana iarta-ma si tu si pe acel catolic il rog sa ma ierte, o rog si pe Heaven sa ma ierte si be Bast-et ca am vazut ca s-a smintit si ea .. si iarta-ma si tu Heaven.. nu e nevoie sa scrii nimic, stiu ca iti pare rau si iti primesc cainta si eu si Dumnezeu.. nu te mahni .. ca vrajmasul e mai tare ca noi si ne asmute de nu ne vedem.. e bine ca ne-am trezit.. am simtit sufletul lui Eliana foarte aproape cald si bun.. si ma bucur pentru aceasta experienta.. sper ca apuc sa trim mesaju ca am cerut delogarea.. va las Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.10.2010, 16:28:58
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Nu cred ca este cazul sa "parasim corabia". Mie una mi se pare ca am ceda in fata celui rau. Suntem aici cu totii, schimbam ganduri, experiente, ne ajutam cum putem.

Eu cand am aterizat prima data pe acest forum am gasit mare ajutor si sustinere morala si in continuare stiu ca daca am o problema si postez mi se raspunde. Acelasi lucru sper ca il gasim cu totii de altfel pe acest forum.

Acum, revenind la topic va rog ceva: eu nu am prea inteles pana la urma ce se intampla cu sufletul dupa ce murim. As dori sa-mi explice cineva dar pe scurt daca nu cer prea mult. Multumesc.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.10.2010, 16:39:05
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Nu cred ca este cazul sa "parasim corabia". Mie una mi se pare ca am ceda in fata celui rau. Suntem aici cu totii, schimbam ganduri, experiente, ne ajutam cum putem.

Eu cand am aterizat prima data pe acest forum am gasit mare ajutor si sustinere morala si in continuare stiu ca daca am o problema si postez mi se raspunde. Acelasi lucru sper ca il gasim cu totii de altfel pe acest forum.

Acum, revenind la topic va rog ceva: eu nu am prea inteles pana la urma ce se intampla cu sufletul dupa ce murim. As dori sa-mi explice cineva dar pe scurt daca nu cer prea mult. Multumesc.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-82630.html

pe scurt, doua zile se plimba pe pamant,dar zile terestre ceea ce poate insemna minute in temeni ceresti si apoi urca inspre Imparatie unde se afla aceste filtre, vami.. cuvantul vama inseamna ca platesti o dajdie, o datorie, pe care demonii au drepturi sa ne-o ceara caci am ascultat si am slujit sfatului lor .. dar ne putem rascumpara de aceste fapte rele prin faptele bune care contrabalanseaza.. altfel spus, daca esti ingruiat de pacate nespovedite esti greoi si cu multe manere de care dracii te apuca si te trag in iad.. starea de iad la care ne trag dracii poate fi si o dulce ademenire sub forma patimilor de care bolim.. atunci sufletul se duce in iad de buna voie si este dus si asezat de duhurile rele acolo unde ii este locul, in functie de patimile si debolile sufletesti pe care le are nevindecate, nespovedite si nepocaite..iarasi vami, este ales acest cuvant cai nu exista alt termen mai aproiat ca si corespondent al lumii ceresti.. Sfantul Ignatie Briancianinov spune ca de ex focul nu este foc cum il cunoastem ci este altceva duhovnicesc de neanteles pentru mintea trupeasca.. de asta multi stramba din nas cand aud de vami dar ei nu inteleg ca au fost exprimate astfel ca sa poata tot omul sa le inteleaga..este foarte interesant..

Last edited by 0rtodoxia; 03.10.2010 at 16:46:29.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.10.2010, 16:49:35
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Am inteles...deci diavolii pot cere socoteala numai pentru pacatele nespovedite si nepocaite, nu?

Pentru pacatele de care ne-am spovedit, de care ne pare rau si pentru care am respectat canonul dat de preot mai dam socoteala? daca da cand? cui si unde?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.10.2010, 16:58:31
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Am inteles...deci diavolii pot cere socoteala numai pentru pacatele nespovedite si nepocaite, nu?

Pentru pacatele de care ne-am spovedit, de care ne pare rau si pentru care am respectat canonul dat de preot mai dam socoteala? daca da cand? cui si unde?
nu nimanui ,nu se mai pomenesc niciodata! dar s-ar putea sa conteze totusi cainta, caci daca nu e cainta demonul nu este alungat din suflet, adica ar fi o singura conditie, sa regretam ca am pacatuit, altfel spovedania nu are efect.. am auzit de un caz in care unul nu putea sa moara.. se spovedise tot impartasit si nu murea.. povesteste asta Sf Siluan Athonitul.. si Sfantul s-a dus la respectivul sa vada de ce nu putea sa plece ca se chinuia rau.. si tragandu-l de limba a aflat ca respectivul se indoia ca a fost iertat dupa ce s-a spovedit si ii era vrica sa plece.. si abia dupa ce l-a convins respectivul ca Dumnezeu il iarta a putut sa plece.. morala spunea Sfa Siluan este ca daca nu crezi in puterea spovedaniei iarasi aceasta nu lucreaza.. la fel si daca nu regreti.. cum poti fi iertat cand tie nu-ti pare rau.. ca mai sunt cazuri .. de exemplu spovedesc un pacat dar ma indreptatesc si nu ma consider vinovat si sunt FOARTE MULTE astfel de cazuri.. si ne trezim apoi ca sufletul nostru e plin de mizerii.. eu iti recomand sa citesti cartea legata de vami ,nu ai idee cate inveti de acolo si vei dobandi liniste paradoxal cu ce spune lumea ca e sperietoare.. dimpotriva! te linistetse .. si inveti ce tre sa faci si nu vei mai avea atataea surprize..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58