Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 21.11.2016, 20:48:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Acuma, că te tot dai pe lângă psihologie (și n-o faci bine, dacă vrei o părere), poate ai auzit la viața matale de "reparentare". Aceasta este procedura pe care o facem noi, cei huliți, cu odoarele voastre atunci când voi îi aduceți, într-un sfârșit, la cabinetele noastre să vi-i ajutăm.
Atunci sunteți disperați. Unii dintre voi spun (și nu de puține ori am auzit asta, mi-e martor Bunul Dumnezeu): "am încercat totul, am fost la doctori, la profesori, la preoți, la mânăstiri... Și degeaba! Copilul nu-și revine... Nu mai știm ce să facem, suntem disperați, vă rugăm ajutați-ne..." Un spectacol de toată jalea, care arată mai întâi ce fel de părinți avem și suntem. Ei bine, stimate coleg, în astfel de cazuri ceea ce avem noi de făcut este tocmai reparentarea. Adică să "ștergem" nenorocirile pe care părinții (și educatorii) le-au pus în mintea copilului, contra firii lui și a modului de a fi al acestuia, și să îl ajutăm să își elaboreze alte mecanisme adaptative. Nu știți ce poate însemna asta, pesemne... Personal, vă doresc să nu aflați niciodată. Deși v-ar folosi, cred, pe undeva...
Uite de aia nu apelează lumea la psihologi, pentru că sunteți aroganți, aveți impresii de mari oameni și mai vorbiți de rău pe la spate pacienții când nu sunt prin preajmă, ce spui se înscrie într-un un lung șir de afirmații disprețuitoare pe care le-am auzit de la unii psihologi despre pacienții lor.

Se vede clar atitudinea de sus și din categorisirile mizerabile pe care le-ai mai făcut tu și pe la tema cu ora de educație sexuală obligatorie, ca un mare profesionist și creștin ce ești.

Ce bine ar fi să vadă și pacienții tăi care decartează bani la tine cum gândești tu despre ei, măcar de s-ar convinge creștinii cum stă treaba cu psihologii.

Dacă n-ar fi disperații ăia care să facă un spectacol de toată jalea tu n-ai mai avea bani de net și de curent ca să fii pe aici arogant și să etichetezi pe cei care-ți sunt incomozi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.11.2016 at 21:01:49.
Reply With Quote
  #812  
Vechi 21.11.2016, 21:42:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce bine ar fi să vadă și pacienții tăi care decartează bani la tine cum gândești tu despre ei, măcar de s-ar convinge creștinii cum stă treaba cu psihologii.

Dacă n-ar fi disperații ăia care să facă un spectacol de toată jalea tu n-ai mai avea bani de net și de curent ca să fii pe aici arogant și să etichetezi pe cei care-ți sunt incomozi.
Ai înțeles cum ai vrut și desigur cum ai putut.

Ca să te liniștești un pic, în altă parte, uite că eu nu câștig bani din meseria de psiholog și nici nu am de gând să mai fac asta. Am renunțat de ani buni să mai practic. Am tot spus-o și repet, încă, și azi.
Îmi câștig pâinea din alt job... Nu îți spun care, să nu te ispitesc. Că iarăși dăm de un domeniu unde îmi vei fi inspector evaluator, nu-i așa? Deși ești total neinformat și total în ridicol, ca și în psihologie.
Vezi-ți, colegule, de cele la care te pricepi (trebe că ai vreun domeniu cu niscaiva competențe, nu?) și lasă-i pe cei care își văd de meseria lor să își vadă mai departe de treburi, alea care or fi.
Reply With Quote
  #813  
Vechi 21.11.2016, 21:48:56
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul Vezi mesajul
Redefinirea familiei si recunoasterea casatoriilor homosexuale, discutate astazi de CCR
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...astazi-ccr.htm

"Curtea Constitutionala (CCR) dezbate miercuri doua spete privind familia: initiativa de revizuire a Constitutiei in sensul definirii familiei drept casatoria intre un barbat si o femeie, dar si recunoasterea in Romania a casatoriilor homosexuale incheiate in strainatate, informeaza Mediafax."
Mulțumesc, colegule, pentru ajutor...:)
(Se pare că pe aici oamenii nu prea țin minte ce spun ei înșiși. Deh...)
Reply With Quote
  #814  
Vechi 21.11.2016, 23:08:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi “păcatul președintelui” era despre altceva...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #815  
Vechi 22.11.2016, 13:53:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E fain ca astia chiar stiu sa-si atraga simpatii.

Expresia "le-a luat Dumnezeu mintile" nu e deloc exagerata, ci chiar inspirata:

Tupeu fără limite. Medicul Leon Dănăilă, reclamat la CNCD de iubita lui Remus Cernea. De ce îl acuză reclamanta pe celebrul neurochirug


http://www.activenews.ro/stiri/Tupeu...ochirug-138431

Cine este Leon Danaila:

Leon Dănăilă, geniul neurochirurgiei mondiale care locuiește în chirie și merge cu metroul și cu autobuzul: Am peste 40.000 de operații și inima plină. Sunt cel mai bogat om din lume!


http://www.activenews.ro/stiri/Leon-...in-lume-132698
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #816  
Vechi 22.11.2016, 14:08:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Expresia "le-a luat Dumnezeu mintile" nu e deloc exagerata, ci chiar inspirata:
Cred că mai potrivit ar fi „I-a lăsat Dumnezeu cu mintea lor”, ca pe toți cei care nu vor să știe de Dumnezeu, de altfel, cum zice versetul acesta, pe care l-ai mai citat și tu:

„Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.” (Romani 1, 28)

Și e jalnic ce poate „produce” mintea noastră atunci când se vrea autonomă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #817  
Vechi 22.11.2016, 14:15:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nou, Cernea are o "partenera civila", adica dom'le nu e chestie de ghei, da?

E tot un fel de ...familia, da' altfel, ce e musai sa ne mulam pe tipare, invechite ?

"Remus Cernea i-a propus partenerei sale de viață, Ioana Stăniloiu, să îi fie "parteneră civilă", după ce a pupat-o în fața camerelor de luat vederi."

http://www.evz.ro/remus-cernea-1.html

Cam asta e dracul caruia inclusiv unii din cei care pozeaza drept crestini, vor sa-i ascuta coarnele.

Sau vor ca macar sa fie crestinul pasiv...ca pe urma vine si penetrarea (ca sa citam un cunoscut om politic, taman din fruntea tarii, multumita lui mr. Ponta, ca altfel..)
si Cristi din Banat se casatorise cu o femeie, chiar daca el era (este si acum) gay
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #818  
Vechi 22.11.2016, 15:06:34
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Cam asta e dracul caruia inclusiv unii din cei care pozeaza drept crestini, vor sa-i ascuta coarnele.

Sau vor ca macar sa fie crestinul pasiv...ca pe urma vine si penetrarea (ca sa citam un cunoscut om politic, taman din fruntea tarii, multumita lui mr. Ponta, ca altfel..)
Alin, nu insista! Oamenii au atins o inalta treapta duhovniceasca si deja se consulta intre ei, pentru a se pune de acord si a-si da dreptate!...
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Din pricină că sunt multe măsuri duhovnicești între creștini, fiecare avînd o anumită vârstă/maladie/tendință/înzestrare duhovnicească, sunt și numeroase tipuri de duhovnici.
Ceea ce nu îl ajută pe un creștin, îl poate ajuta pe altul.
Nu e doctor bun pentru toți, exceptînd pe Doctorul Dumnezeu.
Acest lucru mi l-a explicat bine tocmai colegul Simpllu, într-o discuție privată.
Cica era odata un mare filosof care a purces intr-o cetate, iar oamenii cetatii l-au primit cu bratele deschise considerandu-l ca pe unul de-al lor. Cu timpul, iubirea celor din cetate a fost gresit inteleasa, iar inaltul nostru filosof isi permitea multe strambatati, suparand pe drept cuvant prin aroganta si atitudine. Astfel incat cativa dintre ei s-au plans Mai-marelui cetatii, iar acesta l-a scos din cetate dupa ce s-a lamurit in privinta caracterului acelui filosof. Dupa o vreme, plictisit in afara cetatii, fiindca nu mai avea pe cine sicana prin adanca lui invatatura viciata de slabiciuni, filosoful a revenit, iar locuitorii cetatii au crezut ca acesta s-a schimbat cu adevarat, iar cuvintele lui, de aur sunt... Dar nu dupa mult timp, Mai-marele cetatii din nou fu nevoit sa-l ia de guler si sa-l scoata afara pentru tulburare si sminteala... Ba mai mult: reusise prin viclenie sa-i atraga pe multi slabi si ingaduitori de partea lui... Iar acum... ii duceau dorul, dandu-i oarecari circumstante... Si asa cum era de asteptat, filosoful se ivi proaspat ca o zi de primavara, gata sa preia invatatura de unde o lasase, fara sa-i mai pese de nimeni. Acum stia cum sa procedeze si nu mai avea nici macar mustrari de constiinta... Cei care il cainau odinioara s-au lamurit si ei de viclenia filosofului, dar acum altii i se alaturau, mai ales cei care pareau sa aiba cam aceleasi valori morale cu privire la semeni!...
Ei, cam asa e si cu legiferarea casatoriilor. Ne opunem o data din toata inima, ne mai opunem odata mai putin convingatori, iar a treia oara ni se face lehamite si-i lasam sa-si rastoarne laturile peste visele noastre, peste inocenta copiilor nostri, peste iarba care-si trage seva din sangele sfintilor acestui neam ortodox!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #819  
Vechi 22.11.2016, 15:07:35
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E fain ca astia chiar stiu sa-si atraga simpatii.

Expresia "le-a luat Dumnezeu mintile" nu e deloc exagerata, ci chiar inspirata:

Tupeu fără limite. Medicul Leon Dănăilă, reclamat la CNCD de iubita lui Remus Cernea. De ce îl acuză reclamanta pe celebrul neurochirug


http://www.activenews.ro/stiri/Tupeu...ochirug-138431

Cine este Leon Danaila:

Leon Dănăilă, geniul neurochirurgiei mondiale care locuiește în chirie și merge cu metroul și cu autobuzul: Am peste 40.000 de operații și inima plină. Sunt cel mai bogat om din lume!


http://www.activenews.ro/stiri/Leon-...in-lume-132698
Domnul doctor se vrea senator! Al P.N.L.!
Pai nu ii ajungea fotoliul din Academie? Nici locul majestuos din inocenta si admirabila si sincera si mult imaculata Coalitie? Nici statutul de savant neurochirurg nu-i de-ajuns? (mana a doua, dupa Arseni, desigur...) De ce politichie??
Chiar asa: de ce vrea domnul Danaila sa fie senator, la varsta cand ar cam trebui sa isi revizuiasca opera (si sa isi ingrijeasca nepoteii, cumva...)?
Ca neurochirurg si ca autor al unor carti importante de neuropsihologie, ca profesor al medicilor si psihologilor (sanchi!, facea si el figuratie p-acolo), nu ar fi mai bine sa lase politichia unora mai putin confiscati?
Eu chiar nu inteleg ce il poate motiva pe un batran savant si medic, autor de tratate cu pretentii mari, sa catindeze la unul din oscioarele intinse de PNL.
Intelege careva mai bine? Sa auzim si noi, rugam frumos...
Reply With Quote
  #820  
Vechi 22.11.2016, 15:14:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ei, cam asa e si cu legiferarea casatoriilor.
Care nu are nici o legatura cu postarea mea. Unde dai si unde ... palavrageste.

Subiectul era ca unii credinciosi il plac pe parintele cutare, altii pe parintele cutarescu, altii mai stiu eu pe care cuvios.
Si zicea Simpllu ca asta se explica si prin masura fiecaruia, prin nevoile concrete pe care cauta fiecare credincios sa si le implineasca cu un duhovnic anume.
Si ca nu e motiv de dihonie, daca intelegem asta. Ca doara mai zicea tocmai Apostolul ca nu suntem al lui Pavel sau al lui X, ci suntem ai lui Hristos.
Dar daca e mai importanta legea nu stiu care (ultima traznaie in materia de agitatie preelectorala) decat viata de la Dumnezeu care e calcata mereu in picioare de fiecare, atunci asa sa fie. Dupa masura fiecaruia, cum ziceam.
Scuze, continuati!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare