Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2016, 14:46:38
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Salutare.Ce parti din Vechiul Testament pot sa citesc astfel incat sa nu ma tulbure,sa nu ma sminteasca,avand in vedere ca sunt la inceput de drum si sunt tanar in credinta..?

Ce carti/capitole din Vechiul Testament sunt mai abordabile de citit avand in vedere ca VT este putin mai dificil de inteles si de citit si abordat decat NT.
Deci ce as putea sa citesc din VT?
Astept raspunsurile voastre.
Multumesc.
Intr-un fel e bine ca iti pui problema smintelii, desi prin rugaciune si dreapta socoteala, n-ar trebui sa te temi de nimic. Mai ales ca indiferent ce cauti cu privire la Sfanta Scriptura (inclusiv VT) vei gasi si talcuirile sfintilor parinti.

Omul este un mare cautator de raspunsuri fiindca nu conteneste sa-si puna intrebari. Doar citind catismele, incepi sa te intrebi, dar daca te tii aproape de biserica si stai cu urechile ciulite, nu se poate sa nu ai nedumeriri si astfel sa vrei sa te documentezi. Duminica trecuta, s-a citit din Matei, cap. 1:

1. Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
(...)
6. Iesei a născut pe David regele; David a născut pe Solomon din femeia lui Urie;


Si, daca esti mai pe la inceput, iti vine sa te intrebi: "De ce din femeia lui Urie? Cine era Urie? David nu avea destule femei?" Si, ma rog, tot felul de intrebari naive... Si chiar daca pe parcurs, ne mai luminam cu privire la David, parca tot am vrea sa vedem mai in detaliu cum a cazut David in pacat, datorita acestei femei care nu-si propusese deloc sa-l cucereasca pe David...
Sau care-i povestea lui Iov, a carui rabdare este apogeul tuturor rabdarilor? Sau cine a fost Iona despre care vorbeste Mantuitorul Hristos:

39. Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul.
40. Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile și trei nopți, așa va fi și Fiul Omului în inima pământului trei zile și trei nopți.
41. Bărbații din Ninive se vor scula la judecată cu neamul acesta și-l vor osândi, că s-au pocăit la propovăduirea lui Iona; iată aici este mai mult decât Iona.
- Matei - cap 12

Vechiul Testament e plin de momente folositoare si marturisesc ca-mi place, cand am timp, sa citesc fragmente la care se face trimitere de catre Mantuitor sau Sfintii Parinti. Nu putem sa nu ramanem coplesiti de "negocierea" lui Avraam cu Dumnezeu pentru nepotul sau Lot, inainte de pedeapsa ce avea sa cada asupra Sodomei si Gomorei... Dar cate alte si alte intrebari nu se nasc in mintea noastra, la care dorim sa aflam raspunsuri in VT! Nu ca o ispitire sau ca o indoiala asupra celor scrise acolo, ci ca la o sursa istorica, scrisa in har si inspiratie divina!

Personal nu cred ca as putea face o recomandare anume, intrucat fiecare, daca isi propune sa caute, trebuie sa aiba o cat de mica trimitere catre ceva anume. Iar ca sa luam VT de la inceput, cred ca e nevoie de multa maturitate si indrumare duhovniceasca, pentru a nu rataci catre sectarism!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2016, 15:07:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Isaia si cartile sapientiale (Pilde, Ecclesiastul, Intelepciunea, Ecclesiasticul=Ben Sirah).
De acord, pe astea le citesc si eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.12.2016, 07:01:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Multumesc chiar daca n-ai inteles.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2016, 08:03:52
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Multumesc chiar daca n-ai inteles.
In Liturghie nu se fac lecturi.Lectura faci tu acasa citind ziarul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.12.2016, 19:27:31
ionica49's Avatar
ionica49 ionica49 is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2016
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In opinia mea VT este greu de talcuit.
Fara intelesurile de profunzime, VT pare a fi in contradictie cu valori fundamentale, poate arunca in confuzie, exagerari si superstitii.

NT este cat se poate de limpede.

Iti recomand sa-ti insusesti mai intai miezul NT.

Numai prin lumina invataturii NT poate fi inteles cu adevarat VT.
Daca zici ca Vechiul Testament este greu de talcuit , atunci de ce se spune in Scriptura ,,Toata Scriptura este de folos ca sa invete , sa indrume,,,etc In toata Scriptura intra cred si Vechiul Testament din care Hristos a citat de atatea ori.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.12.2016, 21:06:07
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionica49 Vezi mesajul
Daca zici ca Vechiul Testament este greu de talcuit , atunci de ce se spune in Scriptura ,,Toata Scriptura este de folos ca sa invete , sa indrume,,,etc In toata Scriptura intra cred si Vechiul Testament din care Hristos a citat de atatea ori.
Eu nu am afirmat ca dificultatea interpretarii VT il face inutil din punct de vedere spiritual, ci ca neintelegerea VT predispune la confuzie, conflict moral, superstitie, fundamentalism.

Iisus nu a facut analize pe text, ci a apelat la principii morale universal valabile. A incercat sa ridice omul aglutinat in litera la trairea efectiva a principiului, identificandu-se cu Binele Insusi.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2016, 00:26:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionica49 Vezi mesajul
Daca zici ca Vechiul Testament este greu de talcuit , atunci de ce se spune in Scriptura ,,Toata Scriptura este de folos ca sa invete , sa indrume,,,etc In toata Scriptura intra cred si Vechiul Testament din care Hristos a citat de atatea ori.
Numai VT.
La asta se refera citatul care apartine Scripturii NT si apartine Bisericii pe care voi iehovistii o renegati :)

Deci cine valideaza Scriptura? Biserica, de care voi sunteti straini, dar pretindeti sa vi se acorde autoritatea Scripturii.

Nu gasesti asta hilar?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.12.2016, 00:46:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
In Liturghie nu se fac lecturi.
În sfârșit, un cuvânt ziditor!
Bravo, oaie!!
Reply With Quote
Răspunde