Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2011, 20:28:05
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Minunea Sfântului Spiridon

Odată, părinții de la Chilia „Sfântul Spiridon“, care aparține de Mănăstirea Kutlumusiu, erau îngrijorați deoarece nu găsiseră încă pește pentru praznicul Sfântului, care se apropia. Călugării spuneau starețului să cumpere morun uscat, dar bătrânul le răspundea:

- Aveți răbdare și veți vedea că Sfântul Spiridon ne va aduce pește.

Apoi starețul a început să se roage.

Părinții își pierduseră răbdarea și erau foarte mâhniți deoarece trebuiau să gătească peștele. Deodată, au auzit bătăi în poartă. Când au deschis, au văzut doi pescari, cu două panere pline de pește, care-l căutau pe stareț. Ucenicii l-au chemat pe stareț, dar când a venit bătrânul, pescarii au spus:

- Nu acesta este starețul. La noi a venit un alt stareț și ne-a spus: „Să duceți peștele la Chilia Sfântului Spiridon, unde este hram, și veți fi plătiți cu un preț bun. Dacă vreți, vă dau și arvuna“.

Starețul a înțeles minunea și i-a dus în biserică să se închine. De îndată ce au zărit icoana Sfântului Spiridon, au spus:

- Acesta este starețul care ne-a spus să aducem peștele aici! (Patericul atonit)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2011, 22:52:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sfantul Spiridon este cel caruia i se schimba anual incaltamintea si este mereu uzata ca dovada ca sfantul a tot umblat prin lume?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2011, 22:54:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sfantul Spiridon este cel caruia i se schimba anual incaltamintea si este mereu uzata ca dovada ca sfantul a tot umblat prin lume?
Da, da, da. Iar o bucatica din acea incaltaminte uzata se gaseste si in biserica "Sfantul Spiridon Nou" din Bucuresti. Imi este tare drag acest sfant batranel si bland.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2011, 23:01:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu tot ce stiu si am auzit despre acest sfant a fost de la parintele staret de la Lainici in timpul unei predici. Si intr-adevar,desi nu stiam nimic in prealabil,am prins drag de sfantul si o oarecare evlavie. Ei ne ajuta daca le cerem ajutorul,chiar daca nu am ajuns la sfintele moaste sau la biserica sfantului...

Laudati pe Domnul intru Sfintii Sai!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 23:15:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sfântul Spiridon a fost un simplu păstor din insula Ciprului. Încă din tinerețe era foarte smerit și se îngrijea îndeosebi de ajutorarea săracilor. S-a însurat cu o creștină și a avut o fiică, numită Irina. Când soția sa a murit, el a îndurat văduvia cu răbdare. Pentru bunătatea și curăția inimii a fost rânduit episcop al Trimitundei din Cipru. Însă noua sa stare nu l-a făcut să-și schimbe felul viețuirii sale smerite. A continuat să crească oi și să-și are pământul.
Curăția inimii sale și viața sa de umil păstor-episcop se poate vedea din următoarea întâmplare, povestită de Sfântul Nicolae al Jicei: „Niște hoți au intrat noaptea pe izlazul lui Spiridon. După ce au luat câți berbeci au vrut, au încercat să plece, însă o putere nevăzută îi țintuia la pământ, nelăsându-i să plece. În zori, episcopul a venit la izlaz și, văzând hoții, i-a mustrat cu blândețe și le-a spus ca în viitor să caute să trăiască din munca lor, iar nu din furtișag. Apoi a luat un berbece și l-a dat hoților, zicând: Luați-l ca osteneala și privegherea nopții să nu vă fie fără de folos. Și i-a trimis cu pace”.
Sfântul Spiridon a luat parte la întâiul Sinod Ecumenic de la Niceea din 325. Acolo i-a uimit pe eretici cu înțelepciunea sa și pe mulți arieni i-a adus la dreapta credință în dumnezeirea lui Hristos.
Mineiul rusesc al Sfântului Dimitrie al Rostovului (28 octombrie) povestește că țăranul și neînvățatul Episcop Spiridon a povestit pe scurt Evanghelia cu atâta putere lui Evloghie, un filozof păgân ce venise la sinod, „încât filozoful a rămas tăcut, ca și cum nu ar mai fi avut nimic de spus. El n-a mai putut grăit împotriva sfântului bărbat, în care se vădea o putere dumnezeiască, împlinindu-se cele spuse în Scripturi: Că nu este în cuvânt împărăția lui Dumnezeu, ci întru putere” (1 Cor. 2,20).
La urmă a zis: „Cred că toate sunt cu adevărat așa cum ai spus”. Atunci bătrânul a grăit: „Vino dar și te alătură sfintei credințe!” Iar filozoful întorcându-se către prietenii și ucenicii săi, strigă: „Ascultați-mă! Până acum cei ce se luptau cu mine aduceau felurite temeiuri, iar împotriva acelor temeiuri eu aduceam alte temeiuri, și cu iscusința mea în luptele ritoricești biruiam toate cele ce mi se înfățișau. Însă când în locul temeiurilor din cunoaștere a început a purcede de pe buzele acestui părinte o putere anume, temeiurile au ajuns neputincioase împotriva ei, căci omul nu se poate împotrivi lui Dumnezeu. De poate cineva să cugete la fel ca mine, atunci să creadă în Hristos și să urmeze acestui părinte, prin buzele căruia însuși Dumnezeu a vorbit”. Iar filozoful , primind credința creștină drept-slăvitoare, s-a bucurat că fusese biruit în lupta ritoricească de către sfânt, spre binele său”.
Sfântul Spiridon a ajuns mare făcător de minuni, prin nemărginita sa smerenie, credința curată și harul dumnezeiesc. Prin rugăciunile sale, a adus ploaie la vreme de secetă, mai mulți morți a înviat, un râu și-a schimbat curgerea și de mai multe ori i s-au descoperit tainele inimii oamenilor. Odată, darul lui Spiridon de a vedea lucruri ce se întâmplau la mare depărtare, ca și cum ar fi fost lângă el, a ajutat la aducerea unui soț păgân la credință, lucru pentru care credincioasa lui soție stăruise îndelung la Dumnezeu și la sfântul: „Astfel s-a mântuit un soț necredincios prin soția credincioasă (cf 1 Cor. 7,14), cum a zis Ap. Pavel. Tot el a tămăduit pe împăratul Constant de o boală fără leac, după ce i s-a arătat în vis.
În anul 348, la adânci bătrâneți, Sfântul Spiridon a intrat întru odihna Domnului, după mulți ani de credincioasă slujire a Bisericii. Moaștele sale făcătoare de minuni se păstrează în insula Corfu, unde au rămas nestricate până în ziua de azi.
http://tainacasatoriei.wordpress.com...ntul-spiridon/

Cine vrea sa citeasca mai multe despre Sfantul Spiridon si minunile lui, in stilul inconfundabil al parintelui Cleopa - http://www.scribd.com/doc/24742261/N...opa-volumul-13 - pe mine m-a impresionat foarte tare cum a ajuns batranelul sfant Spiridon la sinodul ecumenic, ca el era tare batran si se deplasa mai greu si nu voiau arienii sa ajunga la sinod, ca le era frica de el. Si cum calatorea el intr-o caruta trasa de doi cai, unul alb si unul negru, noaptea, facand un popas, se trezeste slujitorul ca acei cai fusesera decapitati. Iar Sfantul Spiridon ii spune sa puna la loc capetele cailor langa corpurile lor, iar caii invie. Numai ca, fiind intuneric, slujitorul gresise si potrivise capul negru la calul alb si invers, sa se arate puterea lui Dumnezeu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 21.02.2011 at 23:24:53.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.03.2018, 22:13:52
adriancon adriancon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2018
Mesaje: 2
Implicit Minunea SF.Spiridon Martie 2018

Doamne ajuta!Vreau sa va povestesc zic eu cea mai recenta minune a zilelor noastre cu SF.Spiridon ,un Sfânt foarte bun și ocrotitor.Are chipul așa de cumsecade ,bun ,blând încât nu ai mai pleca lângă acea bunătate .Am plecat zilele trecute Martie 2018 cu avionul in Europa pentru 2zile.In avion am pe telefon aplicația “cărți ortodoxe” in care găsești o mulțime de rugăciuni și acatiste.M-am oprit la Acatistul SF.Spiridon deoarece știu ca este un Sfânt călător și m-am apucat sa-i citesc Acatistul fără a ma rușina de cei dimprejurul meu pentru a îmi face semnul Sfintei Cruci de nenumărate ori.In fine...am zis rugăciunea,am ajuns in Europa,mi-am rezolvat treaba apoi am plecat spre țara noastră .La intrarea in țara după puțin timp l-am văzut pe Sfântul Spiridon și l-am recunoscut după căciula rotundă țuguiată iar el mi-a zâmbit apoi mi-am dat seama ca mi s-a arătat drept ocrotitor asupra drumeției ... ar fi mai multe de scris dar cuvintele nu pot cuprinde bucuria și lauda pe care ar trebui pe buna dreptate adusă Sfântului .Rugati-va ,citiți cu credință și 100% rugăciunea voastră nu rămâne in aer ... chiar NU rămâne in aer neauzita....Doamne miluiește ....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 19:21:24
Minunea Sfantului Nectarie MARUSIANA Intrebari utilizatori 1 29.04.2010 00:04:58
Minunea Sfantului Nectarie: Nectaria Tiberia Intrebari utilizatori 2 18.04.2010 23:51:52
Pelerinaj de ziua sfantului spiridon al trimitundei in insula corfu decembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 10.04.2010 12:12:47