Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2011, 11:31:28
MarPlo MarPlo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Dorinta unei vieti duhovnicesti

Buna ziua

Am sa incerc sa relatez pe scurt ceea ce doresc sa scriu aici, poate imi puteti da un raspuns ajutator.
Am 34 de ani, locuiesc in Braila.
La varsta de 20 de ani mi-am fracturat coloana la nivel cervical si de atunci sunt imobilizat la pat (tetrapareza C5-C6) si folosesc un scaun rulant.
In prezent locuiesc la bloc la etajul 4 impreuna cu tata, care prin bunatate si iubirea lui Dumnezeu este alaturi de mine si ma ajuta.
Am invatat sa accept situatia de persoana imobilizata la pat si incerc sa fiu de folos celor din jurul meu prin putinta pe care Domnul mi-o da, in primul rand prin stare de spirit pozitiva si cuvant bun.
Citind scrierile din Filocalie, a rasarit in mine dorinta de viata duhovniceasca, in cadrul sau in apropierea unei manastiri.
M-am gandit la aceasta, impreuna cu tata care e in varsta de 63 ani si ma ajuta in toate, am vorbit cu parintele de la biserica din cartier despre dorinta (indemnul interior) de a locui cu tata in cadrul unei manastiri, ajutand si noi la nevoile manastirii, spre o viata in Dumnezeu.
Mi-a spus ca in Braila este manastire de calugari in comuna Maxineni, dar ca este in constructii si e nevoie de persoane tinere, in putere.
Tata este priceput la treburile gospodaresti: electician, zidar, e muncitor in toate.

Daca cunoasteti vreo posibilitate, o manastire unde impreuna cu tata sa fim primiti si sa vietuim intr-o viata duhovniceasca, in mijlocul naturii si a iubirii de Dumnezeu, va rog sa-mi transmiteti la adresa de email: plomarda@yahoo.com

Va multumesc pentru bunavointa de a citi acest mesaj.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2011, 13:34:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa va ajute Dumnezeu sa va impliniti aceasta dorinta..Desi eu zic sa nu va faceti mari sperante...

Responsabilitatea fata de un om cu crucea dumneavoastra, este imens de mare..Numai un parinte si-o asuma in totalitate, desi nici acesta deseori..

La teorie suntem buni, dar practica ne omoara pe toti..De la mic la mare..

Am sa intreb si eu la niste manastiri si daca o sa am un raspuns pozitiv, am sa vi-l dau.Desi daca ma gandesc bine,mai bine nu intreb, ca n-am sa pot asimila usor dezamagirea...

Va doresc din suflet sa nu deznadajduiti.Desi nu pare, Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2011, 14:28:46
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Puteti incerca la Manastirea Sitaru, calugarii sunt extrem de primitori:

http://obiectivortodox.wordpress.com...taru-balamuci/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2011, 14:33:41
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit Doamne-ajuta!

Eu nu cunosc pe nimeni pe la manastiri dar vreau macar un gand bun sa va transmit si sa va spun ca admir puterea si demnitatea cu care reusiti sa va duceti crucea.Am avut in familie pe cineva care nu suferea de nimic si era uracios,stricand dispozitia intregii case zi dupa zi si de aceea un OM in situatia dumneavoastra care ramane zambitor si plin de incredere este ceva atat de rar.
Dumnezeu sa va ajute sa va gasiti un loc unde sa traiti linistit si lipsit de griji impreuna cu tatal dumneavoastra!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2011, 14:49:57
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Puteti incerca la Manastirea Sitaru, calugarii sunt extrem de primitori:

http://obiectivortodox.wordpress.com...taru-balamuci/
O singura mentiune as avea:nu se consuma carne deloc, nici macar de Paste sau de Craciun;doar peste. Aceasta datorita legamantului initial facut la intemeierea manastirii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2011, 15:38:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
La teorie suntem buni, dar practica ne omoara pe toti..De la mic la mare..
Să luăm aminte la cuvintele de mai sus.
Avem peste 500 de mănăstiri în țară și numărul este în creștere. Slavă Domnului pentru asta! Deunăzi aud la Radio Trinitas că BOR se confruntă cu o criză de vocații monahale dar din alte părți aud că mănăstirile nu se prea înghesuie să primească candidați la călugărie. Mai ales dacă ai și probleme de mobilitate și avere puțină sau deloc. Acesta este un adevărat test de iubire pentru orice stareț. Examenul de creștin.
Eu ți-aș recomanda să încerci la Petru Vodă și metocurile lor că acolo sunt campionii ortodoxiei contemporane, paznicii neobosiți ai autenticității pravoslavnice. Dacă nu vor găsi o soluție pentru tine te rog să le transmiți că pot să-și pună cipuri liniștiți, ba chiar să se unească cu mormonii și hinduiștii fără mustrări de conștiință, că tot au căzut de la credință. Să nu fie!
MarPlo să ne ți la curent cu tot ce faci, pentru că e important să vedem dacă gloriosul monahism românesc mai are vre-o treabă cu Sfântul Vasile cel Mare sau cu Evanghelia. Poate așa mai aflăm și noi câte "chinvale răsunătoare" adăpostește "pustia" BOR-ului. Dar orice faci să faci cu Domnul.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2011, 16:52:25
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Dumnezeu sa-ti ajute!

Va marturisesc sincer ca eu, personal, am ramas cu un gust amar dupa ce recent am participat la o conferinta au unui monah de la o manastire din judetul Alba.
Marturisea ca maicutele de acolo de cand au ajuns la manastire se roaga mai putin decat atunci cand erau mirene....am ramas uimita! Cum adica sa te rogi mai putin daca esti monaha? Pai ce anume te tine in loc de la rugaciune? Sau au ajuns monahii din manastiri mai mult Marta decat Maria?
Multi sunt cu mijloace moderne de comunicatie (telefon, PC)....toate astea te distrag de la rugaciune. Au din ce in ce mai mult o viata ca a unui simplu mirean.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2011, 17:02:42
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit DA!

Asa e maria40...ai dreptate...Insa daca s-ar pastra spiritul de odinioara in manastiri, n-ar conta ca se folosesc de mijloacele moderne....Si trist este ca realmente se constituie in adevar, ca se "da" bine ca sa stai prin anumite asezari monahale....Acum destul timp , stiam de 2 cazuri ale unor monahii dintr-o manastire ceva mai noua, din Mures....Cat despre ce manastire ar fi "centrul centrului" eu m-as abtine.....Mai sunt si altele ....Ce mai stiu eu este si ca greu primesc daca ai o varsta anume...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2011, 17:13:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Noi habar n-avem care-i viața reală de mănăstire, și dacă știm câte ceva știm din auzite. Pelerinajele sunt scurte și tot ce ne apare în fața ochilor e roz cu buline portocalii, pentru că noi vrem să vedem lucrurile așa (poate e mai bine să le vedem așa). În realitate, mănăstirea e luptă crâncenă, uneori atât de confuză că nu ști cu cine lupți, care-ți sunt aliații și care vrășmașii. De îndată ce intri în cinul monahal ești ca un soldat trimis în linia întâi, unde poți pieri în orice ceas fie și numai că te crezi prea viteaz, sau pentru că lupți fără strategie. Până în eshaton nu știm care pe care biruie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.04.2011, 17:22:46
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Mihalic in mintea mea sunt constienta ca viata din manastiri nu e roz cu buline nici intr-un caz Doamne fereste sa fie asa ca doar nu pentru asta te duci la manastire, sau....???
Te duci acolo pentru ca sa-ti inchini viata lui Dumnezeu. Lasi in urma tot ceea ce ai avut si-ti inchini viata Lui. Asta insemnand ascultare, smerenie si rugaciuni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 23:36:53
Omul este dorinta Ekaterina Morala Crestina 3 30.07.2012 15:34:40
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 11:48:24
UN (TRAM)VAI NUMIT DORINTA Ioan_Ciobota Generalitati 5 05.02.2011 12:32:58
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 22:19:43