Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.12.2016, 19:59:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel mai redus consum este dat de energia geo.
Nu merită o asemenea investiție.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sapa pana la douazeci si ceva de metri.
...:))) În curte este un puț de apă cu adâncimea de 24 m. Vara într-o găleată cu apă proaspătă din puț îți poți pune liniștit o bere la rece. :)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.12.2016, 21:59:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu crezi ca subestimezi un pic cat de aproape sunt apele termale de suprafata?

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:))) În curte este un puț de apă cu adâncimea de 24 m. Vara într-o găleată cu apă proaspătă din puț îți poți pune liniștit o bere la rece. :)

In acest caz, trebuie procedat in felul urmator:

1) Se sapa pana la douazeci si ceva de metri
2) Se bea berea pusa la rece
3) Se sapa mai adanc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.12.2016, 22:05:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel mai redus consum este dat de energia geo. Din ce in ce mai mult folosita, mai ales in Germania, care da subventii de stat la investitie. Fiindca investitia intr-un astfel de sistem este considerabila, probabil mai mare decat valoarea casei de care e vorba in mod concret. Sistemul se bazeaza pe faptul ca temperatura urca mai spre centrul pamantului, unde e magma (din cate imi amintesc, cu un grad la fiecare 7 metri). Practic, vin unii cu o foreza, adica o sonda si o instaleaza in curte. Sapa pana la douazeci si ceva de metri. Pe urma, instaleaza o teava de la priza de apa, care coboara la o serpentina pe care o pun in fundul pamantului sapat. De acolo, apa urca iarasi, de asta data incalzita. Sistemul este inepuizabil si tot ce consuma este o pompa de apa. Un amic care tocmai a facut chestia asta a dat 27 000 de euro pentru sistemul la cheie. Dupa care face dus (aproape) gratis. Se amortizeaza cam in 15 ani, depinde cat de des aveai obiceiul sa te speli. L-am vazut, functioneaza, apa este cu adevarat calda, doar ca emana o duhoare sulfuroasa, de unde am tras concluzia ca trebuie sa fie cam nasol in iad, unde aceeasi duhoare e peste tot, fie ca faci dus, fie ca nu faci.
Sunteti putin confuz dom' doctor.

Vorbiti de fapt de o pompa de caldura apa-apa si aia consuma ceva mai mult decat o simpla pompa dar randamentul e bunicel insa investitia mare iar daca n-ai electricitate ramai cu ochii in soare (daca ai si din ala).

Energia geotermala e o alta mancare de peste si nu prea e la indemana muritorului de rand, decat daca si poate e intr-o zona de fisura unde intr-adevar apa infierbantata in straturile mult mai adanci, urca destul de aproape de suprafa.
Si chiar si asa, doar se face un schimb de caldura, in nici un caz nu se foloseste apa aia ca atare, deci n-are cum sa miroasa a sulf,

Decat daca omu' foloseste tot apa scoasa din aceeasi zona, caz in care nu prea mai e potabila plus risca sa-i colmateze/corodeze sistemul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.12.2016, 10:33:05
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In acest caz, trebuie procedat in felul urmator:

1) Se sapa pana la douazeci si ceva de metri
2) Se bea berea pusa la rece
3) Se sapa mai adanc.
:))

Si se repeta pana berea incepe sa devina calda, nu?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.01.2017, 23:29:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Daca printre noi avem un fizician sau un inginer, il rog sa ma lumineze asupra urmatoarei chestiuni: daca Pamantul, asa cum ne spun multi autori, este in varsta de atatea miliarde de ani, de ce nu se raceste magma din interiorul lui ? De ce este in stare de plasma (daca am inteles bine, magma e in stare de plasma). Oare nu s-ar putea estima varsta Pamantului prin metodele termodinamicii ? Din moment ce cunoastem parametrii necesari, precum masa si volumul Pamantului, adancimea la care se afla placile tectonice, densitatea medie a solului, prin urmare putem calcula masa totala a magmei si am putea masura caldura ei specifica din studiul lavei. Exista, oare, lucrari in acest sens ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #126  
Vechi 30.01.2017, 12:32:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adevarul e ca nu se stie mare lucru despre ce se intampla acolo, nu e un lucru care sa-l poti "atinge" :)

Si nu, lucrurile nu sunt atat de simple, pana sa intrebi asta nu mi-a trecut prin cap, dar acum am dat o cautare si se pare ca e posibil iar asta anuleaza demersul de care vorbesti:

Nuclear Fission Confirmed as Source of More than Half of Earth's Heat
https://blogs.scientificamerican.com...f-earths-heat/


Yep, interiorul pamantului poate fi un mini-soare, doar ca nu este o reactie de fuziune ci de fisiune.
Plus, o parte semnificativa de energie provine din descompunere radioactiva a unor izotopi.

Si avand in vedere masele implicate, poate sa dureze...aproape o vesnicie.

In orice caz, ziua in care interiorul pamantului ar deveni solid e ziua in care ar dispare campul magnetic si o data cu el protectia la radiatiile cosmice, pe scurt, daca tehnologia nu va avansa suficient pana atunci incat omul sa gasesca un substitut, adio viata.

Mai multa informatie similara; google :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.01.2017 at 12:39:04.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 20.07.2017, 20:43:05
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Doar nu crezi ce zicea nu stiu ce sfint ortodox, ca cica pasarile se nasc din pamint primavara, ca si broastele de altfel: sunt idei infantile, actualmente rizibile.
Depinde de nivelul de cunoastere. Ce intelegi tu prin pamant? Eu de exemplu iti voi spune foarte sigur ca te-ai nascut din pamant. Poti sa ma contrazici? Toate fiintele cu trup se nasc din pamant. Deci asta cu 'infantile', 'rizibile'...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.07.2017, 22:07:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Depinde de nivelul de cunoastere. Ce intelegi tu prin pamant? Eu de exemplu iti voi spune foarte sigur ca te-ai nascut din pamant. Poti sa ma contrazici? Toate fiintele cu trup se nasc din pamant. Deci asta cu 'infantile', 'rizibile'...
Aveti si nu avetidreptate. E incredibil pina unde unde poate merge subiectivismul uman, doar pentru apararea propriei credinte. Aia credeau literalmente ca broastele provin din mil. Teoria, cu iz magico-religios, a generatiei spontane, a fost "mainstream" in acei ani. Lasa ca orice baiat de la tara, taran sau nobil, care stia sa observe natura, putea explica cum se reproduc acele simpatice creaturi, dar deh, daca, sa zicem, episcopul Vasile din Capadocia nega realitatea intr-o predica, toata lumea cadea pe spate, ca de, ala e episcop: eroarea tipica a "argumentului autoritatii".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 24.07.2017, 00:49:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Aveti si nu avetidreptate. E incredibil pina unde unde poate merge subiectivismul uman, doar pentru apararea propriei credinte. Aia credeau literalmente ca broastele provin din mil. Teoria, cu iz magico-religios, a generatiei spontane, a fost "mainstream" in acei ani. Lasa ca orice baiat de la tara, taran sau nobil, care stia sa observe natura, putea explica cum se reproduc acele simpatice creaturi, dar deh, daca, sa zicem, episcopul Vasile din Capadocia nega realitatea intr-o predica, toata lumea cadea pe spate, ca de, ala e episcop: eroarea tipica a "argumentului autoritatii".
Aceasta era o teorie a unor filozofi greci, cu multe secole inaintea crestinismului. Dimpotriva, Sfantul Vasile cel Mare spune ca filozofii se contrazic intre ei (ei erau si oamenii de stiinta din acelt timpuri) si spune in continuare: "Dacă am încerca acum să vorbim de toate câte spun acești învățați, am cădea și noi în aceeași pălăvrăgeală ca ei. Noi însă să-i lăsăm pe acești învăța să se lupte între ei." Am mai scris despre asta, nu stiu de ce repeti acelasi lucru neadevarat.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.07.2017, 13:03:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cătălin, Sf. Vasile spune clar și răspicat, în Omilii la Hexameiron, că broaștele și alte animale se nasc direct din pământ, sau ploaie (șoarecii din Egipt !!!!).

Mai scrie că unele păsări se reproduc fără aportul masculului; de aici trebuie să învățăm că sfinții Bisericii trebuie crezuți când vorbesc de cele duhovnicești, nu despre științele naturii.

Pentru cine se îndoiește, citiți aici:

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...rieri_Vol1.pdf

pagina 171, ultimul paragraf.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 24.07.2017 at 13:07:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 21:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42