Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2023, 12:44:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit Damian Anfile e un ecumenist

Văd că tot apare pe la Trinitas TV acest Damian Anfile, un băiat cu studii teologice și cunoștințe istorice enciclopedice. Într-adevăr, cunoștințele sale istorice sunt impresionante, m-am uitat și eu la câteva filmulețe de-ale lui. Dar ce trebuie să fie clar este că acest băiat este ecumenist, adică lup în blană de oaie:

https://www.youtube.com/watch?v=tlFxQsKbLYk&t=3595 la 59:55

Citat:
Conducătorii bisericilor e frumos să dea pildă de unire pentru că e adevărată imaginea asta a cămășii lui Hristos, care fiind dintr-o singură bucată de țesătură n-are cum să fie împărțită.
Ce o însemna „unire” nu ne spune acest băiat. El nu știe se pare că Biserica Ortodoxă se consideră Biserica întreagă și nu avem nevoie de alte confesiuni ca să fim „întreaga cămașă a lui Hristos” care nu s-a împărțit niciodată.

Că mai e lângă dumnealui un preot din BOR (Pr. Radu Constantinescu, care nu doar că nu îl corectează, dar îl încurajează și îl aprobă) nu mă mai miră. Totuși astea trebuie știute ca oamenii să știe să evite aceste personalități profetice ce se dau interesante pe internet dar n-au nicio treabă cu credința ortodoxă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ecumenism, erezie, modernism, trinitas, youtube