Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2009, 09:07:46
Roxuta Roxuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Mesaje: 2
Implicit Parastas de 2 ani

Buna dimineata tuturor.
Am si eu o intrebare, va rog din suflet sa-mi raspundeti.
Pana in data de 16 aprilie trebuie sa fac parastasul de 2 ani al mamei mele-Dumnezeu s-o ierte si sa o odihneasca.
Este bine daca fac parastasul pe data de 11 aprilie, adica in Sambala lui Lazar(Sambata Floriilor)?
Sau in aceasta Sambata nu se mai fac parastase(am citit pe un site crestin ortodox ca din Sambata lui Lazar si pana in Duminica Tomii nu se mai pot face parastase)?
Va multumesc mult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2009, 10:09:57
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Roxuta eu iti scriu exact ce scrie in calendarul nostru, editat de Trinitas ptr Mitropolia Moldovei si Bucovinei: 11-S pomenirea mortilor-sambata lui Lazar.E ultima in care se mai fac pomeniri in postul mare..deci cu toata increderea mergi si fa parastas mamei tale, Dumnezeu sa o odihneasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2009, 11:42:08
Roxuta Roxuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Mesaje: 2
Implicit

multumesc mult de tot
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2009, 01:25:56
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Intaresc si eu cele spuse de Eea, prin acest scurt mesaj:

Se mai obisnuieste, de asemenea, a se face parastase mai cu osebire in Sambata a doua, a treia si a patra din Postul cel Mare, pentru ca in celelalte zile din acest timp al Postului nu se savarseste Liturghie si deci nu se pot face nici parastase pentru cei raposati; de asemenea, in Sambata lui Lazar, dinaintea Floriilor, cand praznuim amintirea invierii lui Lazar de catre Domnul, rugandu-ne ca Domnul sa invieze si pe raposatii nostri, la vremea cuvenita. De altfel e ultima data cand se mai pot face parastase pana la Duminica Tomii.
Bunul Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca pe mama ta ! Vesnica pomenire!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2011, 12:20:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Stiu ca postarea este veche, dar mentionez, sperand sa ii fie cuiva de folos, ca, in manastiri, se face Liturghia in fiecare zi, cu atat mai mult in fiecare sambata. Sa aveti grija sa pomeniti adormitul respectiv si la Sfanta Liturghie (adica la Proscomidie, de dimineata), si la parastas. Nu de alta, dar unde am fost eu sambata trecuta, unii dadusera pomelnic numai pentru Sfanta liturghie (si se mirau ca nu auzisera numele mortilor si la parastas), altii, respectiv, doar pentru parastas. Sunt doua slujbe diferite, totusi, desi sunt atat de legate intre ele. Esential este sa fie pomenit in permanenta la Sfanta Liturghie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2011, 16:43:45
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxuta Vezi mesajul
Buna dimineata tuturor.
Am si eu o intrebare, va rog din suflet sa-mi raspundeti.
Pana in data de 16 aprilie trebuie sa fac parastasul de 2 ani al mamei mele-Dumnezeu s-o ierte si sa o odihneasca.
Este bine daca fac parastasul pe data de 11 aprilie, adica in Sambala lui Lazar(Sambata Floriilor)?
Sau in aceasta Sambata nu se mai fac parastase(am citit pe un site crestin ortodox ca din Sambata lui Lazar si pana in Duminica Tomii nu se mai pot face parastase)?
Va multumesc mult.
Imi amintesc faptul ca am fost invitata in ziua de Florii la parastas. Intreaba un preot.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parastas de 7 ani karinuta Generalitati 8 03.02.2012 10:42:08
Parastas MariaSt Intrebari utilizatori 2 10.07.2011 15:30:08
cum se face un parastas oana Re Slujba inmormantarii 6 03.03.2011 00:07:56
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 11:49:48
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 15:49:56