Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2010, 11:11:57
anirod anirod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 28
Implicit Sa ne rugam pentru cei ce au nevoie

Slavit sa fie Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant in veci Amin!

Revin cu rugamintea pentru cei ce pot sa se roage si pentru Preotul Ioan - Iacob, care este intr-o mare incercare, sa-l Ajute Bunul Dumnezeu sa iasa biruitor de cele rele.
Sa ne rguam si pentru Parintele Mina si Antonie.

Dumnezeu sa va rasplateasca cu Gradina Raiului !! Amin.

Multumesc din suflet tuturor.
__________________
Cu DRAGODTE +CREDINTA si NADEJDE vom reusi
Degeaba avem credinta, daca nu avem Dragoste si Nadejde
Degeaba avem Nadejde, daca nu avem Credinta si Dragoste
Iar daca dradoste nu e, nimic nu e.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2010, 00:11:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Ii voi pomeni in rugaciuni. Sunt alaturi de tine si de dansii. "Bucurie, dragule. Nu te teme, nu esti singur. Suntem cu voi. Ai nadejde la Stapana. Te imbratisam in Hristos." Mi-au placut foarte mult aceste ganduri de incurajare pe care le-am primit si eu de la o doamna de pe forum, cand am cerut ajutorul.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2010, 02:13:09
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Angry A j u t o r!

Mă numesc Nicoleta Enculescu, sunt Licentiata in Filologie, specializarea Romana - Franceza, promotia 1999 (media examenului de licenta: 8,25), cu Studii Aprofundate in Etnologie si Folclor, promotia 2002 (nota examenului de disertatie: 10,00), poeta si eseista, cu Premii I si Mentiuni obtinute la diferite concursuri literare nationale si internationale (Franta), in perioada 2000 - 2004.
De asemenea, sunt studenta in primul an la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Bucuresti, la Didactica.
Locuiesc in Bucuresti, strada Calugareni, nr.3, sector 3 si raspund la numarul de telefon 0746.398.753.
Vă deranjez, disperată, întrucât...

CAUT SPONSORI!!! VA ROG AJUTATI-MA!!!

De ce imi trebuie sponsori?
1) am lucrat, avand gradul II de handicap locomotor (până în martie 2010, inslusiv, când am fost trecută la gradul III de handicap locomotor), nestiind ca nu am voie, de fapt, pentru ca, atat in Ordonanta de Urgenta 102 din 1999 (completata și revizuită prin Hotarari de Guvern în 2002, în 2005), cat si in Legea 448 din 6 decembrie 2006, la "Drepturile si obligatiile persoanelor cu handicap", sunt niste articole care iti dau dreptul la munca, "potrivit capacitatii intelectuale si fizice". NU AM GĂSIT, IN NICIUN LOC DIN ACESTE LEGI, CUM CĂ PERSOANELE CU GRADELE I SI II DE HANDICAP NU AU VOIE SĂ CUMULEZE PENSIA DE HANDICAP CU SALARIUL. DIN CONTRĂ, AICI SE PRECIZEAZĂ CĂ TREBUIE SĂ TE ANGAJEZI „POTRIVIT CAPACITĂȚII”. SI, MAI MULT: LA GRADUL I SI II DE HANDICAP „NU SE IMPOZITEAZĂ SALARIUL”. DACĂ NU AM VĂZUT BINE ACESTE LEGI, VĂ ROG AJUTATI-MĂ, ÎNDRUMATI-MĂ! VĂ mulțumesc.
2) m-am angajat, mai ales pentru ca pe Decizia Capacitatii de munca, din 2007 incoace, medicul expert, la rubrica "Recomandari profesionale" nu a ma precizat "nicio munca", ori nu a mai tras linie;
3) anul acesta, am primit de la Casa de Pensii a sectorului 3 o instiintare potrivit careia trebuie sa le dau, pe 3 ani in urma, suma de 123.770.000 lei, pentru ca am lucrat avand gradul II de handicap, lucru neacceptat de ei si sustinut de Legea 19 din 2000.
4) nu am de unde face rost, repede (altfel vor trece la executare silita, adica imi vor lua bunurile din casa, bunuri pe care nu le am; iar daca nu am nimic pe numele meu, voi face inchisoare), de acesti bani;
5) in 2012 trebuie sa fac operatie la glezna, pentru diagnosticul "Diastazis tibio-tarsian", care, in tara, ma costa 5000 de euro (sunt doua suruburi, atat costa ele) + ce trebuie sa le dau medicilor (mana I, mana a II-a, medicului anestezist), asistentelor;
6) costul medicamentelor pe care trebuie sa le iau trece cu mult peste 800 ron/luna;
7) În martie 2008 am fost operată la genunchiul membrului inferior drept, intrucat, din cauza suprasolicitarii, a suferit articulatia acestuia;
8) În februarie 2010 am fost operată (prin Nucleoplastie percutana) pentru Hernie de disc L5-S1;
9) În urma accidentului pe care l-am suferit în 1998, am fost diagnosticată cu: 1) Pareză de SPE și SPI - nerv sciatic, membrul inferior stâng; 2) Hernie de disc L5-S1 și L4-L5;
10) În anul 2005, am fost diagnosticată cu MIRCONODUL TUMORAL HIPOFIZAR LATERAL STÂNG, pentru care iau medicamente în valoare de aproximativ 200 ron;
11) Trebuie să port niște ghete speciale, cu arc și plăcuțe de fier, care mă costă 335,60 ron (ghetele se strică după trei luni de purtare, astfel încât trebuie să comand altele și altele, și altele...);
12) pentru a urma tratamentele fizio si kinetoterapice, iarasi trebuie sa le dau atentii (serioase!) medicilor si asistentelor, pentru ca altfel nu îmi acordă nimeni atenție. Am pățit lucrul acesta, v-o spun în cunoștință de cauză;
13) salariul meu de profesor debutant, acum, la gradul III de handicap, se va impozita;
14) pensia de gradul III este in jur de 200 ron (încă nu am primit-o);
15) trebuie sa fac 5 infiltratii in genunchiul la care am fost operata (cu Hyalgan), doar o fiola costand 160 ron;
16) si mamei mele ii sunt necesare medicamente, fiind diagnosticata cu: hernie de disc, operata de doua ori; osteoporoza (face tratament cu Actonel); hipertensiune arteriala; cardiopatie ischemica dureroasa; diabet (pentru care face insulina, de cate doua ori pe zi, dimineata si seara). Fără ajutorul mamei mele, eu nu mă pot descurca, întrucât nu pot sta prea mult în picioare pentru a găti, nu pot face cumpărături, nu pot face curățenie ce presupune măturat, spălat geanuri. Si tatal meu este bolnav. Chiar a facut un preinfarct;
17) as vrea sa mai public doua carti: o monografie a bisericilor din comuna natala a mamei mele si lucrarea mea de licenta; pentru aceasta am nevoie în jur de 5000 ron.
Iata de ce-mi doresc sponsorizare. Personal, am trimis la mai multe firme cereri de sponsorizare (adrese luate de prin ziare, reviste), insa nu am primit niciun raspuns.
Singurii care mi-au dat o mana de ajutor au fost cei de la revista "Lumea Credintei", care mi-au publicat anuntul, in 2006, precum si domnul Florian Bichir, care, in urma cu 2 ani, mi-a publicat iarasi un anunt in "Evenimentul zilei". Atat. In rest - liniste! ...
Sper sa ma intelegeti, sa nu va suparati ca apelez la dumneavoastra si... sper ca totusi cunoasteti pe cineva cu suflet mare care sa ma ajute sa trec peste aceste greutati, ori chiar –de ce nu?!?- sa-mi fiti dumneavoastra sponsori!
Va multumesc ca ati citit, pana la final, mesajul meu.
Va doresc numai bine!
Nicoleta Enculescu
P.S. Daca cumva cunoasteti persoane care vor sa faca meditatii la romana si franceza, va rog vorbiti-le si despre mine. Multumesc. (Anuntul pentru meditatii il gasiti la adresa http://www.flacaraarzand.blogspot.com )
http://www.flacaraarzand.blogspot.com , http://biserica_sacaturi.crestinortodox.ro

Va rog, rugati-va si pentru mine! Sunt D I S P E R A T A!
x x x

p.s. GRADUL I sau grav este acelasi lucru; gradul II sau accentuat este acelasi lucru; gradul III sau mediu este acelasi lucru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2010, 01:46:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pnentru Nicoleta !

Ar fi bine să postezi anunțul tău la "Umanitare" pentru a fi citit de cât mai mulți , sau să-i scri lui Admin să-l mute acolo. Numărul vizualizărilor este mult mai mare la UMANITARE ! Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2014, 18:02:12
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Stiu ca anuntul e vechi dar daca mai ai nevoie de ajutor te rog da-ne de veste.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne rugam pentru Elena mara2008 Rugaciuni 12 24.02.2012 20:40:12
Sa ne rugam si pentru Teo Trandafir alt_inceput Rugaciuni 84 15.03.2011 14:13:05
Sa ne rugam pentru Stefan mara2008 Slujba inmormantarii 7 08.10.2010 18:07:44
Sa ne rugam pentru Catherine t_a_pirvu Umanitare 11 31.03.2010 15:08:08
Sa ne rugam pentru Catalina patinina34 Umanitare 17 28.07.2009 03:09:09