Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2022, 12:22:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
12. Eu, înțelepciunea, locuiesc împreună cu prevederea și stăpânesc știința și buna-chibzuială.
24. Nu era adâncul atunci când am fost născută, nici chiar izvoare încărcate cu apă.
25. Înainte de a fi fost întemeiați munții și înaintea văilor eu am luat ființă.
26. Când încă nu era făcut pământul, nici câmpiile, nici cel dintâi fir de praf din lume,
27. Când El a întemeiat cerurile eu eram acolo; când El a tras bolta cerului peste fața adâncului,
28. Când a întărit norii sus și izvoarele adâncului curgeau din belșug,
29. Când El a pus hotar mării, ca apele să nu mai treacă peste țărmuri și când El a așezat temeliile pământului,
30. Atunci eu eram ca un copil mic alături de El, veselindu-mă în fiecare zi și desfătându-mă fără încetare în fața Lui;
31. Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui și găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor.(Pilde Solomon8,12.24-31)
Pamantul în aceptiunea scripturii este suprafatza uscata de pe care apele s-au scurs:

”„Să se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului și să se arate uscatul!” Și așa a fost. Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun. Apoi Dumnezeu a zis: „Să dea pământul verdeață, iarbă cu sămânță, pomi roditori, care să facă rod după soiul lor și care să aibă în ei sămânța lor pe pământ.” Și așa a fost. ”

Intelesul duhovnicesc al frazei 31 este:

Întelepciunea se dezmiarda intru fatza copilareasca, pe bucutzele rotunjoare si grasutze ale obrajilor micutilor Lui, rotundul pamantului face trimitere la sfintzenie in timp ce fiii oamenilor o folosesc sa-si faca tot felul de iubiri-placeri pacatoase...

Ti se pare ca vreo suprafatza uscata de pamant e rotunda (sferica sau discoidala-cerc)? Nicidecum.

Doar Romania a fost cercuita de vecini si e rotunda ca sa se implineasca scriptura, deci pamantul cel rotund al Lui in care se dezmierda intelepciunea e Romania-Tara Stralucirii. Se vede aici ca pana si bolta cerului e plina de intzelepciunea stelelor rosii-galbene-albastre!!!

Citatul tau nu se refera la sfericitatea ”planetei” Terra pentru ca Solomon era prooroc-intelept si nu mintzea, nu dezinforma, nu ispitea la necredinta si la credintza in idolul globalailor sau platistilor-farfuristi.

Daca e sa fim foarte corecti atunci singurul pamant rotund e un deal precum si bucutzele fetzei de copil nefatzarnic si neipocrit a Domnului Iisus deci e vorba de dealul pe care Domnul Iisus Hristos-Cuvantul a rostit adevarul-sfintele fericiri fara ipocrism si acolo Intelepciunea s-a dezmierdat cu adevarat si si-a gasit placerea printre fii oamenilor din vale (tot un rotund de pamant concav) care au crezut si au urmat cu sfintenie invatatura iubind pe Dumnezeu si pe mantuitorul urcand cu viatza lor pe Muntele Sfant, alegand mereu sa fie cinstiti si neipocritzi fatza de Tatal, fatza de Duhul, fatza de Iisus fiul Mariei, chiar daca aceasta alegere a credintei si a binelui presupune multa rabdare in chinurile pacatelor si rautatzilor aduse de toti razbunatorii smintiti ai lumii ce asculta de vocile rele ale ei, de duhul lumii-satanismutzifer mare iubitor de satanitzutze desfranate la intelepciune ca sa curveasca cu sfintzenia si cu iubirea!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.07.2022 at 12:32:51.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare