Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.11.2009, 12:35:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am vazut sora ca ai primit sfaturi sa zicem destule ba chiar ai vazut ca exista surori (ca o usurare)care au trecut sau care chiar acum trec prin asemenea incercari.
Eu am o parere in legatura cu incercarea prin care treceti (si mai putin un sfat)adica am sa ma exprim numai din punct de vedere duhovnicesc . Cu siguranta ca te rogi pt. multe dar cel mai important lucru este sa te rogi ca Hristos sa-ti descopere pacatele pt. care patimesti aceastea. Sf. Vasile cel Mare spunea raspicat : ,,bolile noastre sunt pacatele noastre",deasemenea stim f. precis ca omul patimeste pt. 3 cauze :
- pt. pacatele sale
- pt. pacatele parintilor si ale stramosilor (pina la a 9 generatie)
- fara a fi vorba de vreun pacat ci pt. a se vadi puterea lui D.zeu.
De la inceput noi nu stim pt. ce patimim, pt. care cauza, dar cel mai frecvent patimim pt. pacatele noastre. De aceea trebuie sa priviti cu f. mare seriozitate viata voastra de pina acum (din copilarie si pina acum)si sa cautati sa descoperiti pacatele uitate ,nemarturisite pina acum si nesupuse penitentei (pt. care nu ati facut canon). Pt. aceasta trebuie sa faceti 2 lucruri f. importante :
- sa va rugati cu multa zdrobire de inima lui Hristos ca sa va descopere eventualele pacate uitate
- sa cititi cu mare atentie indreptarele de spovedanie pt. a va informa f. bine despre ce fapte sunt pacate, sa vi le notati ,sa le marturisiti si sa faceti canon pt. ele . Cercetati bine toate evnimentele care le stiti neplacute dar mai ales ,,placute" din viata voastra, daca nu le-ati implinit cu pacate : de exemplu cind ati cununat sau botezat ati fost curati deplin : nu erai necurata trupeste (la cel putin 5 zile departare de sex, la cel putin 3 zile departare de stop, sa nu fi fost la mai putin de 1 an de la un avort spontan sau la cel putin de 3 ani de la unul provocat, sau nu cumva sa folositi sau ati folosit ca metoda anticonceptionala calendarul catamenial sau etc, etc, etc,). Aveti mare grija cu pacatele ca va jucati sanatatea si fericirea din casa pt. lucruri la care este posibil sa nu fi dat mare importanta si ele defapt sa fie pacate mari. Nu este de gluma cu asa ceva...totul este pina incepi sa patimesti ca dupa aceea nici nu sti de unde va mai vine raul. Deci trebuie f. bine cercetata viata voastra a amindurora de cind ati fost copii si marturisit tot ce descoperiti nou si ca fiind uitat.
Daca ai crede ca glumesc sau daca ai banui tu alte cauze ...te rog sa ma ierti,dar este tare bine sa sti pt. tot restul vietii ca nu este de gluma cu nici un fel de pacat, mare sau mic.Totul este pina spune Hristos ,,gata, de acum vei plati pt. pacate" ca de aclo in colo numai fiecare stie cum si ce patimeste .

Iata deci o parere sau un eventual sfat . Fa cum crezi de cuviinta si mai ales cum te invata duhovnicul tau ,care cred ca este f. serios, sobru si nu glumeste cu pacatele deslegindu-le dupa bunul plac !

De unde si pana unde metoda calendarului este pacat? As vrea sa imi arati chiar un canon care spune asta.
Zaharia, tu stii cum se defineste de fapt pacatul, pe scurt? Tot ce ne departeaza de Dumnezeu. Nu adunarea meschina de fapte si faptulite necontrolabile ca menstruatia, avortul spontan etc. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar ai o conceptie iudaica despre pacat.
Eu cred ca prin astfel de sfaturi mai rau o intristezi si o zapacesti pe pusicat, care este deja intristata. De altfel ea a zis ca se roaga mult si ca se spovedeste. Preotul o va sfatui si o va ajuta sa gaseasca pacatele uitate, daca sunt.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.11.2009, 13:35:59
serafim1 serafim1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pusichet Vezi mesajul
multumesc pentru sfaturi

E_my eu sint ana-maria si sotul marius-constantin.

Anna,glykys asa este trebuie sa fiu un pic mai independenta de el.
am observat ca dupa ce ma rog parca Maicuta Domnului ma intareste si ma simt mult mai usurata si mai bine.

aseara m-am intilnit cu sotul meu ca zicea ca trebuie sa discutam, eu ma asteptam sa discutam despre noi, dar......el deja venise cu actele de divort sa semnez.

am stat mult si m-am gindit ca orice as face nu l-as mai intoarce, el deja a luat o decizie.
i-am si spus ca nu stii ce aduce ceasul ......
inca nu am semnat, am zis sa-mi lase timp nu sa precipite lucrurile, abia a plecat si deja a bagat divort.

pina acum ma rugam sa fie bine cu noi doi, acum ma rog sa-mi dea sanatate , putere si sa-mi arate calea pe care sa merg si sa fie voia Domnului.

zaharia_2009 sa stii ca intotdeauna m-am intrebat ce pacate am facut sau ce pacate au fost pina la a9a generatie de trebuie sa patimesc acum?
abia astept sa merg la spovedanie, foarte mult ma ajuta.


dar, sa stiti ca am ajuns la concluzia ca nu se merita sa stau sa-mi pling de mila, mai bine ma rog si ma reculeg si sa las in voia celui de sus.

multumesc ca imi sinteti aproape
Draga mea,
Foarte multa durere in povestea ta ! Nu mi se pare corect ca dupa 9 ani sa plece din casnicie, ca vai, e nefericit. Am inteles, e nefericit, deprimat, dragoste cu forta nu se poate. Dar, la tine s-a gandit vreun pic ? S-a gandit ca dupa ce l-ai iubit atat e posibil sa nu-ti mai revii ? Se poate muri din dragoste, se pot distruge suflete astfel. Am vazut oameni deventi epave dupa pierderea omului drag.
Sigur ca s-a ajuns aici din vina amandoura, dar meriti o sansa sa repari, macar atat .
Sotul tau este egosit, il intereseaza sa fie el bine, fericit, nu vrea sa lupte pt voi, nu vrea sa dea o sansa. Si pt. ca lui ii e greu, rupe o bucata din sufletul tau, ce conteaza ! Important este sa supravietuiasca el !
Sa nu accepti divortul, daca inima lui e goala nu inseamna ca si a ta e la fel, tu il iubesti, nu divorta in veci. Lasa-l pe el sa hotarasca aceasta ruptura, nu participa la acest macel al sufletelor. Asa cum el nu-ti poate da inapoi sperantele, iubirea si tot ce ai investit in el in 9 ani, asa nici tu nu poti sa renunti la el cu zambetul pe buze.
Sa te ajute Domnul sa treci peste acest iad, caci iad se numeste pierderea iubirii.
Sa te ajute Domnul sa intalnesti iubirea adevarata, aceea nu te va rani vreodata !
__________________
"Domnul este ajutorul si aparatorul meu, in El a nadajduit inima mea si mi-a ajutat "
psalm 27
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.11.2009, 15:13:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De unde si pana unde metoda calendarului este pacat? As vrea sa imi arati chiar un canon care spune asta.
Zaharia, tu stii cum se defineste de fapt pacatul, pe scurt? Tot ce ne departeaza de Dumnezeu. Nu adunarea meschina de fapte si faptulite necontrolabile ca menstruatia, avortul spontan etc. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar ai o conceptie iudaica despre pacat.
Stii ca e foarte ciudat ca tot aud pe aici atotstiutori care au o problema cu decizia cuplurilor de a face copii...si cand???

Insa eu m-am gandit asa, ce tot au oamenii astia cu cuplurile casatorite si unde scrie ca exista vreun canon unde se specifica termenul in care trebuie sa faci copii si cati????

Hai sa iti spun la ce concluzii am ajuns eu...practic toti cei care fac 3-4 copii sunt pacatosi si nu aduc copii pe lume la capacitatea pe care o are orice femeie sanatoasa, pentru ca de fapt toate am face in jur de 14 si chiar mai multi...deci??? Cine vorbeste si de pe ce pozitie???

Cei care se casatoresc tarziu, practic nu au facut copii la tinerete, asa cum se spune la carte, nu??? Fetele inainte se casatoreau la 16-17 ani si faceai copilul cat ai zice peste...deci....cate procedeaza asa cum " trebuie"??

Celibatarii nici tu casatorie, nici tu copii...dar dau lectii celor casatoriti si le sugereaza cand si cati copii sa aduca pe lume, cand de bine de rau cuplurile casatorite intrunesc cateva calitati deja....spre deosebire de ei, nu???

Ia sa mai gasesc ceva pacate, ca practic pana acum imi dau seama ca nu inteleg de ce oamenii au tendinta sa se uite in curtea vecinului de parca ei sunt 100% virtuosi...cand de fapt eu am constientizat ca nimeni nu procedeaza exact asa cum vrea Dumnezeu...dar toti procedeaza in schimb cum pot si ei si foarte controlat. Asadar...eu as sugera sa se lase mai moale cu sugestiile referitoare la copii si metode, ca eu nu tin minte sa imi fi inmanat vreun preot un calendar cu termenul in care sa procreez ...si asta clar pe considerentul ca orice cuplu decide de fapt acest lucru, asa ca ce tot atata tura vura!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.11.2009, 16:13:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De unde si pana unde metoda calendarului este pacat? As vrea sa imi arati chiar un canon care spune asta.
Zaharia, tu stii cum se defineste de fapt pacatul, pe scurt? Tot ce ne departeaza de Dumnezeu. Nu adunarea meschina de fapte si faptulite necontrolabile ca menstruatia, avortul spontan etc. Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar ai o conceptie iudaica despre pacat.
Eu cred ca prin astfel de sfaturi mai rau o intristezi si o zapacesti pe pusicat, care este deja intristata. De altfel ea a zis ca se roaga mult si ca se spovedeste. Preotul o va sfatui si o va ajuta sa gaseasca pacatele uitate, daca sunt.
Dupa ce yrO a facut ,,recital" pe topicul despre calitatile pe care trebuie sa le aibe un tinar la intrarea in calugarie,sustinuta si de ssobitsirC in pofida greselilor canonice ostentative, acum citeva zile a dat tot recital aizocierdnA pe subiectul ,,Arsenie Boca vs Arsenie Papacioc" la care s-a spumuit de ridicol (de fapt a si primit raspunsuri deosebite in consecinta). Ieri sau alaltaieri am scris pe topicul parinteleui A. Boca despre nastrusnicul mecanism care sta in spatele ,,socializarilor' esuate .Chiar ma intrebam cit mai dureaza pina va aparea urmatorul din ... Ei ,iacata nu a durat mult... dar sa nu o comitem totusi pt. ca s-ar supara si noul parinte Geo-nectarios pe care apropos il rog sa-si spuna parerea despre practicile contraceptive de orice fel in viata femeilor ortodoxe.
Iti cunosc f. bine parerea despre contraceptie ,ti-ai brevetat-o de cite ori ai avut ocazia : nu asta ma intereseaza pt. ca este parerea ta ,adica este treaba ta cit si cum vrei sa traiesti tu si pe deasupra nici nu am sa zic cum ca induci in eroare pe crestinii nestiutori chipurile smintindu-i .Asta este treaba lor daca vor sa asculte orice. Slava domnului ca au de unde sa afle adevarul adevarat, ca sa zic asa.
Parerea mea am expus-o la fel ,de nenumarate ori, despre toate metodele, indifirent cum se cheama si prin ce mecanism actioneaza, dar care se opun aparitiei vietii preferind vietii jertfelnice (a se vedea evenghelia din prima duminica dupa inaltarea sf. cruci si cea de la ziua vovideniei recente)pe cea de placere si cu obligatii putine. Totusi , ca sa fac dragoste frateasca iti indic ca punct de plecare in judecarea lucrurilor ,alaturi de cele din aliniatul de mai sus, cuvintele Mintuitorului : ,,... Eu sunt calea, adevarul si viata" . Calea si adevarul au fost terfelite la propriu de nenumarate ori in pareri personale si de multe ori fanteziste si discretionare . Iata, acum este rindul ,la aceleasi tratamente, pt. ,,viata".
Ar trebui sa ma lungesc mult desi am mai scris despre subiect pe larg; totusi ,din scurt ma repet ca nu am auzit (citit !)de vreun sfint sau parinte imbunatatit care sa fi fost casatorit si sa fi ajuns sfint sau imbunatatit opunindu-se facerii de copii dar desfatindu-se sexual cu sotia sa . Care dintre noi sminteste si induce in eroare ?????? Sau poate voi fratilor si surorilor ,care cititi aceasta postare,ati fi auzit despre asa ceva ????? Spuneti , sa aflam cu totii !
In ceea ce o priveste pe sora care a deschis topicul , eu cred ca trece printr-o incercare deosebita (in sensul ca pt. ea familia reprezinta aproape totul)si astfel i-am dat parerea mea . Ea poate face orice, inclusiv sa creada ca o smintesc si sa se increada in parerea ta, ma rog sa-i fie de bine . Fiecare alege ce-i lipseste ...daca si stie ce-i lipseste . In felul acesta iti multumeste , te felicita si te binecuvinteaza si... si care ar fi problema ta ? ca pe a ei o intuiesc !
Deci nu incurca dreptul la opinii(pareri) si las-o mai moale cu jocuri de genul ,, mai rau o intristezi si o zapacesti" .Nu de alta dar sunt stratageme care nu-ti fac cinste . Pe ea nu cred ca o smintesc dar tie chiar nu-ti face cinste. Sa nu ma intelegi gresit, poti face orice ...dar nu orice iti face cinste .Ma rog, fa cum vrei .

Dar ceea ce este grav cu adevarat este ca si tu faci parte din cei 4-5 forumisti care nu recunosti, denigrezi si esti impotriva corpului canonic asa cum este el recunoscut si coercitiv aplicat de BOR. Aici este sminteala introdusa de voi ...si asta este grav cu adevarat ! Ce menajamente sa folosim la asemenea abateri grave ... ca sa nu va indispunem si sa nu va producem cefalee sau zbucium duhovnicesc ???
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.11.2009, 16:47:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar ceea ce este grav cu adevarat este ca si tu faci parte din cei 4-5 forumisti care nu recunosti, denigrezi si esti impotriva corpului canonic asa cum este el recunoscut si coercitiv aplicat de BOR. Aici este sminteala introdusa de voi ...si asta este grav cu adevarat ! Ce menajamente sa folosim la asemenea abateri grave ... ca sa nu va indispunem si sa nu va producem cefalee sau zbucium duhovnicesc ???
Zaharia, omul nu traieste numai pentru a avea copii, pentru ca daca era pe asa si tu ar fi trebuit sa ai acum copii si nevasta...te casatoreai cu oricine, o purtatoare...care sa iti faca copii. Nu asta e ideea, nu obliga Dumnezeu sa ne casatorim la 19-20 de ani, sa nu depasim mai mult de 1 an de relatie de prietenie, sa ne casatorim imediat si sa avem copil din primul an...pur si simplu nu exista reguli de genul asta!!!!

Toti oamenii isi calculeaza cumva viata de fapt, se casatoresc cu cine le place si nu cu oricine, si nu au in cap numai copii...deci e clar ca nu poate exista vreo regula in acest sens, poate sunt doar sfaturi, care incearca sa ne faca mai responsabili si sa nu gresim prea mult...dar nu exista obligatia de a face copii, nici termen in care trebuie sa ii facem si nici vreun numar de copiii fixat. Fiecare cuplu decide cand e timpul potrivit, cand se simt pregatiti sa aduca pe lume copii si cati anume...asta e adevarul adevarat!!!!

Iarasi nu e totul sa faci copii, ca vezi Doamne asta e voia lui Dumnezeu...daca faci 11 si ajung precum clanul Corduneanu...mai mare pacat faci, mai inmultesti raul din lume si nici datoria de parinte nu ti-o faci, deci practic aducerea pe lume a unui copil e abia un sfert din ceea ce presupune acest proces....si poate nici macar atat in momentul in care o mai dai si in bara ca parinte!!!!!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.11.2009, 16:48:03
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Post

CUM CANONISESTE BISERICA PÃCATUL AVORTULUI

"Femeia care a pierdut pruncul (sarcina) fara voie, se canoniseste (se opreste de la Sfanta impartasanie) un an de zile" (Sfantul Ioan Postitorul, canonul 22).

"Femeile care desfraneaza si isi omoara fatul in pantece... sa se impartaseasca la iesirea din viata, iar procedand cu iubire de oameni..., hotaram sa fie oprite de la cele Sfinte 10 ani, dupa treptele hotarate" (Ancira, canonul 21).

"Femeile care iau buruieni otravitoare si pierzatoare, ca si cele ce primesc otravuri omoratoare de prunci, sa se supuna canonului ucigasului, adica sa fie oprite 20 de ani de la Sfanta impartasanie" (Sinodul VI ecumenic, canonul 91 si Sfantul Vasile cel Mare canonul 56).

"Orice femeie care va bea ierburi sa nu nasca copii, sa nu se impartaseasca sapte ani si sa faca 200 de metanii pe zi. Iar de se va intampla ei a muri prin avort, sa nu se ingroape in cimitir" (Pravila Bisericeasca de la Govora, pag. 115).
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.11.2009, 16:57:47
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Post

ANTICONCEPTIONALELE

de Pr. NICOLAE TÃNASE

[Cuvant rostit la mormantul Parintelui Nicodim Mandita, in anul 2000.]

O sa spunem cateva cuvinte pentru ca noi, preotii, suntem datori sa predicam despre ce este la zi. Asa de pilda, nu mai amintim despre Arie. Nu mai predicam impotriva arianismului, pentru ca nu mai este. Dar cand iehovistii vin si spun ca Fiul nu este de o fiinta cu Tatal reluam predica despre Arie si cate blasfemii a adresat el Mantuitorului Hristos.

Nu mai vorbim astazi impotriva pavlicienilor, pentru ca nu mai sunt, dar daca aceasta erezie o sa reinvie, iarasi o sa vorbim. Si atunci, in ce ma priveste, intotdeauna m-am intrebat, ce ar face Parintele Nicodim astazi? Despre ce-ar vorbi el azi? Ca despre ce-a vorbit atunci, stim. Dar astazi? Si cartile care s-au tiparit, apare cand una, cand alta. De ce? Pentru ca intotdeauna ne-am pus intrebarea: "Ce carte ar tipari Parintele Nicodim acum, daca ar fi aici intre noi?"

Si acum va pun dvs. o intrebare cu constiita ca daca ar fi aici printre noi acum in mod vizibil, cred ca v-ar pune aceeasi intrebare:

- Unde se fac astazi cele mai multe avorturi? Nu se fac la spital, nu la ginecologie, nu la cabinete particulare, ci in biserica. Asa sa stiti dvs. care trebuie sa plecati de acum cu aceasta veste trista, ca cele mai multe avorturi se fac in biserica.

In biserica de zid, nu in biserica spirituala, sa nu intelegem gresit. Bise rica este de zid, de lemn, de materie si biserica sufletelor. Aici inauntru se fac. Va arat. Va dovedesc. Femeia se poate afla in fata altarului si in momen tul acela se face in ea un avort. Poate ca preotul este cu mainile in sus pentru sfintirea Darurilor, si in burtile femeilor se savarsesc avorturi. Ne-o spun medicii. Medicii ne spun ca dupa zamislire copilul, timp de sapte zile, merge din trompa in uter. In alte sapte zile, incearca sa se lipeasca de uter si se face placenta sau casa copilului. Si in alte sapte zile, total 21, are loc prima zvacnire a inimii, dar pana atunci a fost viu, cu sistem nervos. Medicii ne-o spun. Stiinta ne-o spune.

Dar tot ei ne spun ca un om poate vietui nelipit de uter 14 zile, 7+7, dupa aceea moare. De aceea trebuie sa se lipeasca de uterul mamei, de sanul matern, ca sa inceapa sa se hraneasca din mama.

Ei, bine! Steriletul impiedica lipirea copilului de uter si copilul moare si se produce avortul.

Anticonceptionalele fac acelasi lucru prin toxicitatea care se creeaza.

Sunt sigur ca parintele Nicodim ar fi tunat si ar fi fulgerat aici acum daca ar fi stiut asta. Si ar fi scris un maldar de carti impotriva acestui pacat, la care duhovnicul nu mai stie ce sa faca. Acum noi intrebam o femeie: "Cate avorturi ati facut?" Si raspunsul poate fi: "Nici unul, unul, doua, trei, treizeci...". Poate sa spuna o cifra. Si in functie de asta si de cainta ei, si de canonul pe care i-l dam, noi stabilim cand se impartaseste. "

Acum urmeaza noi, duhovnicii, sa punem intrebarea: "Cate avorturi ati facut?" si sa primim raspunsul: "Nici unul!" Si sa revenim cu intrebarea de care vorbeam si sa ne spuna: "Nu stiu", ca n-are de unde sa stie, ca nu stie ca se produce, ca nu se produce.

Si atunci sa stim noi, ca acuma uraciunea pustiirii sta in locul cel sfant, pentru ca se omoara om in biserica. Asta-i problema.

Am venit aici la mormantul parintelui. Brazi; drum; peste munte; frumusete. La ce folos? Fetele noastre merg la doctor si impiedica nasterea copiilor, folosind anticonceptionale. Sunt avortive.

O sa strigam la Dumnezeu: "Doamne, da-ne apa!" Dumnezeu va zice: "Nu". "Doamne, da-ne aer!" Dumnezeu va zice: "Nu. Nici aer n-aveti voie!"

De aceea, asa urmeaza sa ne stin gem. De ce? Pentru ca: inainte de a te fi urzit tu in pantecele maicii tale, te-am cunoscut Eu, Si inainte de a iesi din pantece, te-am sfintit, zice Dumnezeu in cartea Proorocului Ieremia 1,5.

Acesta este textul din Scriptura care-ti arata ca cine lupta impotriva vietii este criminal. Nu numai cine omoara, ci si cine lupta. De aceea va spun aceste putine cuvinte in speranta ca veti duce aceste cuvinte mai departe. Pentru ca nu ne mantuim daca facem numai noi binele, ci si daca determinam pe altii sa faca binele.

Contraziceti medicii! Contraziceti tinerele care cred ca au scapat fara sa faca crima! Ele fac crima, si riscul este a face crima in biserica. Nu stim cand, pentru ca nu stim cand se zamisleste, pentru ca Dumnezeu este prezent in momentul zamislirii, caci in momentul acela da sufletul care se uneste cu trupul.

De aceea ne permitem sa vorbim aici langa biserica si bisericii sufletelor dvs. despre aceste lucruri, care nu sunt lucruri secrete, nici lucruri rusinoase, sunt lucruri care arata maretia creatiei lui Dumnezeu.

Savantii au ajuns la concluzia ca aparitia vietii, zamislirea, este o minune mai mare decat universul. Cand mari oameni au descoperit galaxiile, constelatiile, au spus: "Iata maretia creatiei lui Dumnezeu". Dar exista o maretie mai mare: zamislirea, la care noi suntem impotriva.

Ne plangem de sectanti, ne plangem de satanisti, ne plangem de buletinele cu semnul lui antihrist, ne plangem de discoteci, ne plangem de lipsa la biserica. Acestea sunt probleme mici.

Aceasta-i marea problema a Bisericii Ortodoxe: omorarea copiilor in pantecele mamelor in biserica. Si precum Dumnezeu ploua peste cei drepti si peste cei nedrepti, tot asa Dumnezeu ne va rade pe toti, drepti si pacatosi. De ce? Pentru ca iata, ne silim ca fata noastra sa devina invatatoare, sa devina profesoara.

Pentru ce atata silinta? Costa mult. Meditatii cinci ani, patru ani. De liceu, de scoala, de facultate, de intretinere, de internat, o anumita imbracaminte, ca nu poti trimite copilul oricum acolo intre altii. La ce acest efort? Cui vor preda aceste profesoare? Cui? Brazilor? Batranilor? Cui?

O scoala din Bucuresti, in toamna anului 1998 a dat sase clase de-a-ntaia. In toamna anului trecut, 1999, au intrat in clasa intai patru elevi. Cui o sa predea aceste fete care ne silim sa devina invatatoare si profesoare? Dar medicii care se formeaza, cu ce o sa se ocupe? Cu batranii.

Stiti ca 86 din 100 de copii abandonati, fara mama, fara tata, sau in orfelinate, pleaca in afara tarii si numai 14 raman in tara?

De ce noi romanii nu tabaram pe orfelinate si pe crese? Pentru ca suntem ortodocsi. Pentru ca ne batem continuu in piept: dreapta credinta. Ce dreapta credinta este asta cand tu stai acasa si putin te intereseaza? Si citesti Psaltirea o data in zi, de patru ori pe zi faci pravila. Ce ortodox esti tu, si lasi copiii sa devina americani, sa devina baptisti, sa devina evanghelisti, sa devina mormoni? Tu care te rogi. Tu ce faci? Ortodocsi crestini.

Unde sunt copiii dvs. care i-ati luat din crese? Sa va vad alaturi de doi copii, de sase copii, de opt copii; unde sunt? Unde e verificarea Ortodoxiei? Asta este verificarea Ortodoxiei.

Va spuneam acum un an. Am vrut sa botezam 12 copii, doi i-am botezat si zece nasi au ramas cu panza alba in mana, in brate. Au facut si ei efort si au cumparat lumanare si hainute si panza si au ramas asa, in maternitatea Polizu. De ce? Pentru ca asistenta sefa a spus:

- Nu. Ãstora n-aveti voie sa le dati un nume.

- Dar cum la astia am avut voie si la astia nu?

- Prima conditie a infierii lor, a fost nebotezarea lor.

- Dar cine a pus aceasta conditie?

- Baptistii americani.

Deci: "Ortodocsilor, mergeti voi in rai si copiii la baptisti! Mergeti!"

Eu asa cred ca v-ar spune Parintele Nicodim aici: "Asaltati cresele, asaltati orfelinatele, asaltati leaganele si luati copiii de acolo, infiati-i sau cresteti-i, faceti orice, numai salvati Romania!" Ca Romania piere. Are 11 milioane de copii avortati din 22 de milioane populatia tarii. Are peste 40 de milioane copii avortati, asa cum v-am spus, copii care au fost avortati fara sa se vada, prin anticonceptionalele care se gasesc la orice colt, la orice farmacie si ieftin.

Sa stiti ca producerea anticonceptionalelor este scumpa. Dar precum ati vazut in anii trecuti ca se facea compensare la unele alimente, tot asa se face compensare si finantare din afara, pentru ca nu putem intra in Europa un popor ortodox care naste, care perpetueaza. Nu se poate asa! Ni se impune sa admitem homosexualitatea, si aproape am admis-o; Ni se impune sa admitem divortul rapid, si l-am admis. O familie fara copii si fara partaj pleaca dimineata la opt la tribunal si la 12 este deja divortata. Va aduceti aminte ca inainte dura sase luni, opt luni. Oamenii se mai impacau, se mai gandeau, nu prea mai aveau bani. Iar acum nici nu exista taxa pentru divort, e nimica toata.

De ce? Ca sa ne distrugem. Dar asta cu voia noastra si nu acuzam pe nimeni. Si ce mai trebuie sa mai facem ca sa intram in Europa? Trebuie sa acceptam casatoria de proba. Si am inceput s-o acceptam. Si noi dam de mancare fetelor noastre care traiesc curve. Oficial e cu el la brat. E oficial. Tot satul vede, dar nimem nu zice nimic.

Noi dam de mancare si ajutam. Nu ne debarasam. Nu ne unim sus parintii sa vedem: "Mai, ce facem cu copiii nostri? Uite, astia se incearca, se probeaza!"

Casatorie de proba! Auziti dvs. ce-am imprumutat noi de la Occident. De ce n-am imprumuta noi de la Occident ordinea? De exemplu: va dam anafura si dvs. va ingramaditi. De ce va ingramaditi? De ce n-am imprumuta noi de la Occident ordinea? Punctualitatea?

De ce-am imprumutat aceste lucruri rele, distrugatoare neamului? Si atunci ca va dati seama ca nu ne-am adresat dvs., ca sunteti de doua zile pe drum, dvs. tot veniti aici, ca mormantul acesta ne tot aduce langa el - ne-am adresat celor carora dvs. le veti vorbi incepand de maine. Dumneavoastra acum veti deveni niste predicatori.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.11.2009, 16:59:24
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Post

Dar nu niste predicatori care spuneti lucrurile puternic, ci niste predicatori care duceti numai cuvantul. "Uite ce-am auzit! Nu mi-a venit sa cred. Uite. Chiar asa este? Sa verificam, este? Sa mergem!" "Domnule doctor, poftiti crucea in mana, poftiti icoana, fotografia mamei dvs. sau ce aveti mai drag. Ce mai aveti drag? Sotie, copii. Bine. Puneti mana pe tot, si spuneti-ne ce sunt anticonceptionalele? impiedica formarea omului, conceptia, sau ucide dupa 14 zile de la conceptie?"

Si doctorul daca atunci o sa aiba frica, cu mainile pe cruce, pe Evanghelie, pe ce are el mai scump, o sa ne spuna adevarul. Nu minciuna care-i vinde marfa. Nu minciuna cu care a facut contract cu farmacia. Pentru ca el daca spune asa, farmacia vinde.

Am calatorit la o conferinta impotriva avortului si am vazut, ceea ce cred ca o sa apara si la noi, ca noi luam tot ce-i rau. Am vazut niste cutii imense si bagai bani, putini bani, cat pentru o paine, si-ti veneau sase prezervative pe. loc. Cum sunt automatele de cartele pentru telefon. Si de acolo le luau.

Dar zic: "Dar de ce a fost nevoie de aceste automate si nu le vindeti la farmacie?" Zice: "Unii copii se jeneaza, parinte, si ca sa nu se jeneze au astea in gara, la scoala, in curtea scolii".

Am vazut cu ochii mei. Nu am auzit, am vazut! Ce facem? Ne schimbam sau nu? Daca nu ne schimbam, nu ne mai intalnim la anul. Nu mai putem. Se va intampla ceva.

Am trecut in anul 2000, nu am predicat asta pana acum, pentru ca este o psihoza. Avem de-a face cu o psihoza. Am avut de-a face cu psihoza anului 2000. Sfarsitul lumii e in mana noastra. Daca ne indreptam, il departam de la noi. Daca nu ne indreptam, il apropiem. Daca nu ne indreptam, sfarsitul lumii poate sa fie in orice moment.

Fratilor, sa avem convingerea ca azi lipseste Parintele Nicodim. El e prezent cu duhul, dar ne lipseste pentru ca nu e altul inca sa manuiasca cuvantul si sa sesizeze gravitatea trairii noastre acum. De aceea e greu si grav ca nu mai este. Ca nu s-a ivit altul ca sa sesizeze acestea, cum a sesizat el la vremea lui. Ati citit. Unde patrundea el dispareau carciumile, lautarii. Nu mai era nimic. Era numai: "Pre noi insine si unii pe altii, si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.11.2009, 17:01:44
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Post

Era numai: "Pre noi insine si unii pe altii, si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam". Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.11.2009, 17:08:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Zaharia, omul nu traieste numai pentru a avea copii, pentru ca daca era pe asa si tu ar fi trebuit sa ai acum copii si nevasta...te casatoreai cu oricine, o purtatoare...care sa iti faca copii. Nu asta e ideea, nu obliga Dumnezeu sa ne casatorim la 19-20 de ani, sa nu depasim mai mult de 1 an de relatie de prietenie, sa ne casatorim imediat si sa avem copil din primul an...pur si simplu nu exista reguli de genul asta!!!!

Toti oamenii isi calculeaza cumva viata de fapt, se casatoresc cu cine le place si nu cu oricine, si nu au in cap numai copii...deci e clar ca nu poate exista vreo regula in acest sens, poate sunt doar sfaturi, care incearca sa ne faca mai responsabili si sa nu gresim prea mult...dar nu exista obligatia de a face copii, nici termen in care trebuie sa ii facem si nici vreun numar de copiii fixat. Fiecare cuplu decide cand e timpul potrivit, cand se simt pregatiti sa aduca pe lume copii si cati anume...asta e adevarul adevarat!!!!

Iarasi nu e totul sa faci copii, ca vezi Doamne asta e voia lui Dumnezeu...daca faci 11 si ajung precum clanul Corduneanu...mai mare pacat faci, mai inmultesti raul din lume si nici datoria de parinte nu ti-o faci, deci practic aducerea pe lume a unui copil e abia un sfert din ceea ce presupune acest proces....si poate nici macar atat in momentul in care o mai dai si in bara ca parinte!!!!!
Deosebirea noastra a ortodoxilor intre noi incepe de la ,,ce si cum marturisim despre credinta". iti cunosc parerile , ceea ce-mi place la tine este ca esti ,,supla" la conversatie si nu te dai atinsa in nici un fel . Asta cred ca este un lucru meritoriu si sustine faptul ca esti o adulta maturizata . In ziua de astazi este mare lucru si nu chiar curent.
in rest citindu-te am observat ca procedezi exact ca in studiile de fezabilitate cind : se intocmeste un dosar-proiect cu :
- scopul actiunii
- motivatia actiunii
- resurse financiare identificate si alocate
- resurse umana.....
- durata de realizare a lucrarii
- data darii in folosinta si data intrarii pe profit
dar ...dar nimeni nu mai adauga si ultima liniuta care reprezinta :
- PROVIDENTA : Doamne, tu esti de acord cu ce vrem noi si si voiesti sa ne ajuti sa implinim aceasta ????? Pe providenta toti o ignora si nu o ,,consulta" ajungind in cazul acesta sa se numeasca : oameni fara de D.zeu ci doar cu planurile lor !!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutati-ma sunt disperata patricia2006 Umanitare 7 03.09.2012 00:47:20
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 10:05:36