Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2010, 19:32:55
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Nu stiu unde vezi tu repezeala..proababil doar tu o vezi. In mom in care exista o repezeala in vorbire, apare in scriere un semn al exclamarii iar pe net cand zbieram scriem cu majuscule.

Iar faza ca sunt de accord doar cu sunatoarea...deci??? Raspunsul meu venea ca o replica la un blog postat aici, si care face referire la feng shui, terapii complementare, terapeuti care cred ca pot vindeca. Nu am spus ca se poate consuma in post sau sa fie dezlegari.

Te rog mult sa citesti mai atent, si sa nu-mi recomanzi mie sunatoarea pt psihic, in schimb iti spun din suflet ca e pacat ce scoatem pe gura.


Ai mandrie, din cauza careia nu poti sa vezi fondul, si vezi doar pojghita. Tie ti-a sarit 'tandara' acu din nimic, din simplu fapt ca niste oameni s-au insanatosit cu cura cu oua de prepelita.


Acum in Postul Mare, incercarile sunt foarte mari, si apar chipurile cam de pe oricunde daca nu suntem putin atenti, si nu avem mereu rugaciunea in gand si-n inima.

Ti-am citit mai tot timpul din comment-uri, aproape ai jignit un parinte zilele trecute, referitor la comment-ul cu porcii, si sa stii ca si porcii sunt creatia Bunului Dumnezeu si pe ei trebuie sa-i iubim.

Postul e si ce bagam pe gura si ce scoatem.

Iti doresc ca Bunu Dumnezeu sa te lumineze.

Doamne ajuta.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iar te repezi ! nu am negat chestia cu oul de prepeliță ! deci tu te repezi iar în a acuza . Eu nu te-am acuzat cu nimic , dar acest "tratament" anulează orice postire a noastră si ar trebui mereu dezlegări . Dci te rog să-ți ponderezi tonul si să fi mai ponderată în acuze ! Sunătoarea are efecte benefice si asupra psihicului , deci ți-o recomand din plin !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2010, 19:37:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Nu stiu unde vezi tu repezeala..proababil doar tu o vezi. In mom in care exista o repezeala in vorbire, apare in scriere un semn al exclamarii iar pe net cand zbieram scriem cu majuscule.

Iar faza ca sunt de accord doar cu sunatoarea...deci??? Raspunsul meu venea ca o replica la un blog postat aici, si care face referire la feng shui, terapii complementare, terapeuti care cred ca pot vindeca. Nu am spus ca se poate consuma in post sau sa fie dezlegari.

Te rog mult sa citesti mai atent, si sa nu-mi recomanzi mie sunatoarea pt psihic, in schimb iti spun din suflet ca e pacat ce scoatem pe gura.


Ai mandrie, din cauza careia nu poti sa vezi fondul, si vezi doar pojghita. Tie ti-a sarit 'tandara' acu din nimic, din simplu fapt ca niste oameni s-au insanatosit cu cura cu oua de prepelita.


Acum in Postul Mare, incercarile sunt foarte mari, si apar chipurile cam de pe oricunde daca nu suntem putin atenti, si nu avem mereu rugaciunea in gand si-n inima.

Ti-am citit mai tot timpul din comment-uri, aproape ai jignit un parinte zilele trecute, referitor la comment-ul cu porcii, si sa stii ca si porcii sunt creatia Bunului Dumnezeu si pe ei trebuie sa-i iubim.

Postul e si ce bagam pe gura si ce scoatem.

Iti doresc ca Bunu Dumnezeu sa te lumineze.

Doamne ajuta.
dai indemnul asta spre luminare cam tuturor ! conluzia : ESTI NESIMTITA ! Ti-o voi repeta pana te trezesti , la fiecare postare a ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.02.2010, 20:06:27
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

O Doamne, sa nu te mai miri ca te-au jignit altii prin mesaje, uite o dovada ca tu ai inceput !!!

Si iar m-ai judecat, iar ai pacatuit !! Iiisus spune sa-ti iubesti aproapele, stii tu cum vine asta ???


Sa ma trezesc de la ce????? Am un parinte duhovnic, e singurul care are dreptul sa-mi spuna daca gresesc sau nu, iar daca gresesc ma 'cearta', dar nu ma jigneste.

Maine iti va parea rau de ceea ce ai spus, la fel cum a patit-o si cherub, si-mi pare rau si de el.

Se vede ca vreau sa incep sa tin postul mai aspru, deja vin incercarile.

E ceva gresit sa-i spun unei persoane, ca Bunu Dumnezeu s-o lumineze si sa-i arate calea?

Doamne ajuta.



Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
dai indemnul asta spre luminare cam tuturor ! conluzia : ESTI NESIMTITA ! Ti-o voi repeta pana te trezesti , la fiecare postare a ta !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.02.2010, 20:28:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ești nesimțită Mirabela sau cine ești ! Îmi asum întreaga responsabilitate pentru concluzia mea făcută citind toate postârile tale de când ești pe forum . EȘTI NESIMȚITĂ ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2010, 20:44:09
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Oare daca baiatul tau, ar sta pe forum, si tatal meu l-ar face nesimtit, oare tu cum te-ai simti???


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ești nesimțită Mirabela sau cine ești ! Îmi asum întreaga responsabilitate pentru concluzia mea făcută citind toate postârile tale de când ești pe forum . EȘTI NESIMȚITĂ ! ! !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2010, 20:50:12
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Una din cele mai vechi mancaruri , pomenita in Vechiul Testament , de pe timpul fiilor lui Avraam ! Lintea ce poate fi preparata ca supa crema , mancare precum mazarea , este excelenta si foarte sanatoasa . Doamne ajuta !
hai sa ne intoarcem la linte
lintea e de 2 feluri
cea cu bobul portocaliu se foloseste la ciorba
cea cu bobul verde ,si un pic mai mare se foloseste la mancare

cristi daca vrei si retetele ti le spun cu placere :)

Last edited by o_tzaranca; 23.02.2010 at 20:55:50.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2010, 21:27:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
hai sa ne intoarcem la linte
lintea e de 2 feluri
cea cu bobul portocaliu se foloseste la ciorba
cea cu bobul verde ,si un pic mai mare se foloseste la mancare

cristi daca vrei si retetele ti le spun cu placere :)
Sărut mâna frumos, chiar că sunt un fan al lintei ! Soția mea , mi-a făcut supă și mâncare asemănătoare mâncării de mazăre. Lintea ce o cumpăr eu , are bobul mărunt , dar e foarte gustoasă . Dacă ai ceva rețete în plus, te rog chiar să le postezi , mai ales că nu cred ca să fiu singurul fan al lintei . Mulțumesc anticipat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2010, 23:01:48
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as recomanda pastaile. Candva aveam si o gradina unde le cultivam. Se recolteaza in vara si se fierb impreuna cu apa, ulei si usturoi. Se pot conserva, utilizandu-se peste iarna.
Pastaile au avantajul ca pot fi mancate tot timpul verii, culegandu-se de pe aceleasi plante(da apar noi pastai).
Munca care se face e mai obositoare, mai ales daca nu aveti tractor la arat, altfel trebuie sa sapati terenul. In rest primavara trebuie prasite si pazite de hoti.
Se recomanda sa aveti un frigider cu congelator pentru a pastra pastaile natur, alfel folosite din borcan conservate, nu au acelasi gust.
PS: Toata vara mancam pastai si la tara, sunt destul de satioase daca se fac pe foc de coceni.
Dau si o reteta pentru vinete prajite cu ustoroi:

Componente:
-vinete
-ulei
-usturoi
-sare

Preparare.
Se taie vinetele in felii groase de 1 cm (Se curata de coaja).
Se sareaza si se pun la stors pentru 1 ora.
Se sterg de apa pe care o lasa. Se dau prin faina.
Se prajesc in ulei foarte bine incins. Se prajesc pe ambele parti.
Se face mujdeiul de usturoi: Se piseaza ustoroi si se amesteca cu putina sare si apa.
Se toarna mujdeiul peste usturoi si se serveste.

PS: Daca vinetele sunt din gradina proprie necesita mult udat.

Last edited by idealist; 23.02.2010 at 23:11:17.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2010, 20:09:35
luca anamaria luca anamaria is offline
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 1
Implicit ati zis fara ulei..

pai cam toate retetele prezentate au in componenta ulei...ma intereseaza mancaruri fara ulei
Reply With Quote
Răspunde

Tags
margarina toxica, morcovi, ulei, unt

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 22:49:03
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
retete ovo-lacto-vegetariene misteria Postul 5 25.01.2012 15:29:27
Retete de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 10 23.12.2009 13:26:18
retete de post dorinel78 Generalitati 1 08.07.2007 01:07:02