Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2010, 19:03:09
Yogy Yogy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Implicit Purim

Sarbatorirea \"zilei femeii\" nu are nicio legatura cu sarbatoarea iudaica Purim, care este celebrata in ziua 14 a lunii Adar din calendarul iudaic. Evident, corespunde unei date diferite din calendarul gregorian in fiecare an.
http://en.wikipedia.org/wiki/Purim
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2010, 22:06:11
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Femeile ar trebii sarbatorite in fiecare zi. Macar de cei care au sau au avut vreodata: o mama, o bunica, o sora....
Dar nu sarbatorite pentru ca au cistigat lupta de emancipare, ci pentru truda lor de zi cu zi, de a transmite mai departe credinta, de a naste sfini, de a se sacrifica...
Purim sau nu, o zi in plus nu strica, mai ales ca nu prea vad ce-i necrestin sa-i urezi sanatate unei femei dragi, sa-i daruiesti un buchet de flori, sau un simplu ghiocel.
Orice se poate rastalmacii, de aceea unele lucruri pentru unii sint pacate, pentru altii nu! Luna Martie e legata de pentru unii de zei mitologici, pentru mine de primavara...ori ce-i mai feminin decit primavara care da viata pamintului? Si atunci de ce nu o sarbatoare la inceput de primavara? Si cine ne opreste sa le sarbatoeim si dupa Sf. Pasti sau de Bunavestire? Sau de Craciun? Sau cum spuneam in fiecare zi?
De curind am auzit termenul de "teoristi crestin-ortodocsi"...incep sa-l inteleg!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2010, 22:53:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ziua de nastere e o sarbatoare crestina?

Ziua nationala?

etc..etc..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2010, 23:24:17
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
De curind am auzit termenul de "teoristi crestin-ortodocsi"...incep sa-l inteleg!
Ma gandesc ca probabil toti suntem intr-un fel victimele manipularii prin mass-media, inclusiv in ceea ce priveste intelegerea terorismului ... Cat despre asocierea cu ortodoxia, intra aici si 'decadenta' (apararii Ortodoxiei si a valorilor ei) in raport cu (aprenta) iubirea celor ce promoveaza toleranta? Ca totusi, toleranta, asa cum ne invata sfintii recenti care au avut de-a face cu ea, nu este un echivalent al iubirii crestine. Dimpotriva.

Cat priveste threadul, reiau (inclusiv cu riscul de a parea teorist :), ideea dintr-o alta postare):

"Aceste gânduri amare ne-au fost inspirate de frenezia cu care, la 8 martie, 2007, românii, femei și bărbați, au petrecut nebunește, aflându-se în a treia săptămână a Postului Mare. Acesta este postul Jertfei pe Cruce și al Învierii Mântuitorului, etapă esențială de pregătire pentru urmarea lui Hristos în veșnicie, de înfrânare a poftelor și abținere de la păcate, iar noi ne-am întrecut în a face daruri scumpe, felurite flori, ne-am aprins simțurile și afectele, am mâncat carnea cea mai bună, am băut alcool fără opreliște, am dănțuit, am desfrânat, am vorbit toate măscările și răutățile posibile, am chiuit și ne-am bucurat. Televiziunile comerciale anunțau cu o săptămână înainte că, pentru ziua de 8 martie, toate locurile în restaurante și locarne au fost deja reținute prin precomenzi. Eram în plin post și noi am acontat toate, absolut toate locurile pierzării! Ați mai văzut cumva creștini îmbrăcați în sac și cu cenușă pe cap?!! Dar păgâni, dezmărginiți în orgii, ați văzut?"

http://doarortodox.wordpress.com/201...a-de-8-martie/

Doamne ajuta!, spor duhovnicesc si iertare daca am suparat cumva doamnele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2010, 16:24:05
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Foarte corect mc2009 !

Ai mare dreptate in ceea ce spui. Restaurante pline, chippendales si celelalte lucruri sunt anti-crestine. Flori poti sa-i oferi oricarei femei in orice zi, inclusiv de 8 martie.
Dar obiceiul cu chefurile si restaurantele a fost inoculat de comunisti, care voiau sa umbreasca sarbatorile crestine cu acestea inventate, 1 martie 1 mai, 23 august, etc.
Si la multi asa-zisi crestini sau mai ales crestine le convine. Cat post credeti ca au tinut vreodata cei care umplu in aceasta zi restaurantele ?
Deci nu sarbatoarea e rea in sine, ci modul in care este exacerbata, indiferent de ce vor zice cei care se dau in vant dupa ea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 Martie - 8 Martie geo.nektarios Diverse Sarbatori 107 27.04.2015 19:57:53
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
Un gand bun de 8 martie adrian010155 Generalitati 33 08.05.2011 22:17:20
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 00:40:56
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47