Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.06.2010, 15:33:43
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Ce carte v-a marcat placut

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Vreau sa-mi mai iau niste carti noi de citit. Problema e ca daca ma duc si iau o carte de pe raft fara sa cunosc prea multe despre autor se poate sa-mi para rau si cartea aceea sa nu fie spre binele sufletului meu.

Ce carte (nu neaparat religioasa) ati citit si credeti ca e recomandabila inclusiv unui crestin?

Pentu inceput dau cateva exemple: F. Dostoyevsky "Idiotul", "Crima si Pedeapsa", A. Tolstoy "Razboi si Pace", "Anna Karenina". Nu neaparat sa fie clasice, doar sa fie puternice si cu impact pozitiv.
Cartile pe care le enumerati nu sint chiar ORTODOXE va-s recomanda Viata mea in Hristos Sf. IOAN DE KRONSTANDT .
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.07.2010, 19:49:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Yannaras

Nu-mi place sa deschid cate un topic penru fiecare gand.. asa ca voi posta pe acest thread pentru cei interesati despre un autor mult criticat, dar adesea citat pe acest forum:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...-si-pe-la-noi/

Articolul este lung, yannaras este criticat pt invataturile lui despre dragoste, pentru deschiderea si intelegerea lui fata de placerile trupesti, pentru promovarea foarte subtila a desfraului.

"„Specific dragostei celei mari către Hristos este că nu se poate împăca cu desfătările trupești și, mai mult decât toate, cu cele genitale. Mintea omului sub înrâurirea dragostei celei către Dumnezeu se desprinde de pământ șise izbăvește de orice închipuire pământească, în timp ce legătura trupească rănește profund sufletul tocmai prin aceste închipuiri. [/COLOR]Cunoaștem că mulți abordează acest subiect într-un mod cu totul diferit. Dar oare cuvântul Scripturii «Nu va rămâne Duhul meu pururea in oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup» (Fac. 6, 3) nu se referă la aceștia?”" (Arhim Sofronie Saharov)

Last edited by anna21; 14.07.2010 at 19:59:29.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.07.2010, 19:59:43
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Asu' de trefla...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.07.2010, 21:39:45
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

M-au impresionat foarte multe carti...in general din carti nu ai decat de invatat...
Dar daca vreti sa invatati cu adevarat cum sa va pretuiti si cum sa va traiti viata, va recomand "Printesa captiva" carte autobiografica scrisa de Malika Oufkir si Michèle Fitoussi...eu nu am cuvinte sa descriu aceasta carte, dar trag semnal de alarma pentru cei sensibili....nu toata lumea suporta sa citeaca astfel de experiente de viata.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.08.2010, 17:22:07
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Stalpul si Temelia Adevarului, de Pavel Florenski

Alaturi de ea :
"Biserica este una" , de Homeakov
"Imparatia lui Dumnezeu si imparatia Cezarului", de Berdiaev
"Povestiri despre Antihrist", de Soloviov
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.08.2010, 17:27:53
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Alba ca Zapada si piticii
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.08.2010, 17:29:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Recumand si "Papucii lui Mahmud" de Gala Galaction.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.08.2010, 18:02:58
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ca sa vezi cum lucreaza Dumnezeu

Camasa lui Hristos, carte scrisa de un protestant Prin ea m-a intors Dumnezeu de la necredinta la credinta.
Euharistia lui Schmemann , un preot ortodox destul de controversat in lumea ortodoxa, a facut si face sa nu ma smintesc de mii de ori in biserica.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.08.2010, 20:48:22
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile 7 carti care mi-au placut

Fortăreața albă (Orhan Pamuk)/The Grand Chessboard(Zbigniew Brzezinski)/Capadocienii(Anthony Meredith)/Alexandru Macedon(Arthur Weigall)/Cronica pasarii-arc (Haruki Murakami)/Constantin si Imperiul Crestin(Charles Matson Odahl)/Taiko (Yoshikawa Eiji).
O mentiune speciala(dpdv teologic) pt ,,Capadocienii"(vezi link)> http://www.carteaortodoxa.ro/2008/11...hony-meredith/

Last edited by Scotianul; 10.08.2010 at 23:51:32.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.08.2010, 21:18:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar azi am terminat de citit o carte deosebita: Sfantul Teofil cel Nebun pentru Hristos, scrisa de Vladimir Znoski. (Editura Egumenita) Am gasit multe sfaturi utile, uneori am ras cu pofta de poznele sugubatului nevoitor. Am gasit si raspuns la o problema ce ma preocupa de ceva timp.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49