Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 21.08.2009, 10:56:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Am lipsit o zi si ai si inceput sa te plingi pe alte threaduri ca nu-ti raspund!


De aplicarea ei se ocupa numai guvernul prin impunerea legislatiei. Biserica nu face nici legi, nici politie. In ce priveste sustinerea, ea n-are absolut nici un fel de obligatie.

Biserica se ocupa de Imparatia lui Dumnezeu care nu apartine acestei lumi. Dreptul la vot nu o ajuta pe femeie sa devina o crestina mai buna. Biserica trebuie sa intervina, sa-si exercite influenta in treburile statului secular numai atunci cind sanatatea spirituala a credinciosilor este amenintata. Probabil ca Biserica Ortodoxa nu s-a implicat in nici un fel in sustinerea miscarii feministe. Si bine a facut.
De acord cu tine.
Cum ajuta dreptul la vot pe barbat, sa devina un crestin mai bun?
Reply With Quote
  #432  
Vechi 22.08.2009, 01:37:38
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De acord cu tine.
Cum ajuta dreptul la vot pe barbat, sa devina un crestin mai bun?
Cu nimic. Dar ce legatura are cu Biserica Ortodoxa? Sper ca n-o sa spui ca s-a implicat in acordarea votului universal!
Reply With Quote
  #433  
Vechi 22.08.2009, 17:08:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai, biserica nu prea are legatura cu ceea ce inseamna statul, cel putin statul de acum, pentru ca statul de acum se bazeaza pe vot.
In schimb, biserica si religiile in general au tot felul de pretentii de la stat.
Pe de alta parte, cred ca in acest moment dreptul la vot tine si de morala, asta ca sa revin la topic.
Reply With Quote
  #434  
Vechi 06.09.2009, 13:44:26
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Am lipsit si eu putin. Vad ca atmosfera nu s-a schimbat, in continuare se bat campii la greu pe tema implicarii bisericii in stat.

Topcat - citeste Aristotel si ai sa vezi cam care era definitia data de el Republicii, Democratiei, Monarhiei si altor forme de organizare statala. Tot la el vei vedea si care sunt "defectele" fiecareia.

Statul este doar una din formele posibile de organizare umana, nu este un model universal. Biserica este altceva, nu este o forma de organizare umana, este o institutie. Citeste Mircea Eliade. Nu-mi explic cum vrei tu sa te implici in toate aceste discutii fara sa stapanesti cateva notiuni de baza in legatura cu subiectele pe care chiar tu le abordezi? Pledezi pentru o cunoastere "pur senzoriala", adica tu nu ai nevoie sa citesti nimic, stii totul prin simplul fapt ca deschizi ochii dimineata?
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #435  
Vechi 06.09.2009, 15:00:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Am lipsit si eu putin. Vad ca atmosfera nu s-a schimbat, in continuare se bat campii la greu pe tema implicarii bisericii in stat.

Topcat - citeste Aristotel si ai sa vezi cam care era definitia data de el Republicii, Democratiei, Monarhiei si altor forme de organizare statala. Tot la el vei vedea si care sunt "defectele" fiecareia.

Statul este doar una din formele posibile de organizare umana, nu este un model universal. Biserica este altceva, nu este o forma de organizare umana, este o institutie. Citeste Mircea Eliade. Nu-mi explic cum vrei tu sa te implici in toate aceste discutii fara sa stapanesti cateva notiuni de baza in legatura cu subiectele pe care chiar tu le abordezi? Pledezi pentru o cunoastere "pur senzoriala", adica tu nu ai nevoie sa citesti nimic, stii totul prin simplul fapt ca deschizi ochii dimineata?
Te rog sa imi spui unde am sustinut eu ca statul este fara defecte, ca e un model universal si ca nu trebuie sa citesti nimic.
Apropo, a citi nu inseamna a stii sau a intelege.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 19.06.2010, 20:53:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Un crestin autentic in duhul trairii iti va raspunde ca morala crestina este mantuitoare- ptr ca faptele bune sun savarsite in Hristos, pe cand morala atee nu aduce mantuire- ptr ca faptele bune sunt inafara lui Hristos.
Citat:
În prealabil postat de topcat
Sa spunem ca eu si voi facem exact aceeasi fapta buna.
Care e diferenta?
cred ca diferenta este : morala crestina are la baza dragostea, iar cea atee - rigoarea.
ca atare, perceptia celui care primeste acelasi dar, sa zicem, poate fi diferita.
sa nu uitam insa ca nu exista patalama de crestin, dupa cum nu-ti scrie in frunte nici ca esti ateu.
Reply With Quote
  #437  
Vechi 04.07.2010, 13:30:14
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Ceea ce inteleg

Morala atee este un exercitiu absurd pentru a muri in disperare. In timp ce morala crestina, traita, nu vorbita, este realitatea mantuitorare pentru a muri si invia in deplina intelepciune.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 05.07.2010, 11:25:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de proxymagape Vezi mesajul
Morala atee este un exercitiu absurd pentru a muri in disperare. In timp ce morala crestina, traita, nu vorbita, este realitatea mantuitorare pentru a muri si invia in deplina intelepciune.
Ai inteles ... mai mult de-o gramada ...
Reply With Quote
  #439  
Vechi 06.07.2010, 03:28:11
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Este foarte posibil ca un om sa aiba morale atei la fel de frumoase ca cele Crestine.

Sunt oameni atei care nu cred in Crestinitate si totusi au acelasi morale ca un Crestin fara ca ei sa fie macar la curent.
Desi cred ca un om fara Dumnezeu pierde multe lucruri in viata. Un om care nu citeste Biblia macar o data in viata lui, nu are cea mai mica idee la cate lucruri el pierde in viata.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 22.08.2010, 03:13:33
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Atunci?

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ai inteles ... mai mult de-o gramada ...
Tu ce ai inteles?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22