Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.08.2010, 21:41:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Ce frumos!! Unde se intampla asta? As dori si eu sa particip daca se poate.
Atentie, mare atentie la ce vreti sa participati!
Oare nu va este suficienta jertfa Mantuitorului, care se savarseste la fiecare Sf. Liturghie, in Biserica noastra Ortodoxa?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.08.2010, 19:37:43
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Ce frumos!! Unde se intampla asta? As dori si eu sa particip daca se poate.
Asta se intampla intr-una din bisericile crestine, care se straduieste sa faca voia lui Dumnezeu, dupa Cuvantul Sau. Daca vreti sa participati la asa ceva, in modul cel mai sincer, mi-as dori ca acest lucru (si tot ce este dupa voia lui Dumnezeu) sa se intample in biserica dvs. Nu cred ca este un lucru bun ca oamenii sa se mute dintr-o biserica in alta ci, bisericile sa se intoarca la Cuvantul lui Dumnezeu, spre bucuria oamenilor si slava Domnului. Decat sa vina un om in biserica mea mai bine s-ar reforma bisericile, pentru ca oamenii sa ramana in ele.

Totusi, daca acest lucru nu se poate, Dumnezeu va va calauzi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.08.2010, 19:57:05
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Cu ocazia fiecarei Sfinte Impartasanii, noi ne spalam picioarele unii altora, asa cum ne-a invatat Domnul Iisus Hristos. Pastorul participa la acest ritual al umilintei si slujirii, la fel ca orice simplu credincios.
Cunoastem!!! Ma intreb ce a vrut domnia ta sa spuna prin "Sfanta Impartasanie" (sublinierea imi apartine)? Asta nu prea suna a invatatura de la doamna Albu.

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Asta se intampla intr-una din bisericile crestine, care se straduieste sa faca voia lui Dumnezeu, dupa Cuvantul Sau. Daca vreti sa participati la asa ceva, in modul cel mai sincer, mi-as dori ca acest lucru (si tot ce este dupa voia lui Dumnezeu) sa se intample in biserica dvs. Nu cred ca este un lucru bun ca oamenii sa se mute dintr-o biserica in alta ci, bisericile sa se intoarca la Cuvantul lui Dumnezeu, spre bucuria oamenilor si slava Domnului. Decat sa vina un om in biserica mea mai bine s-ar reforma bisericile, pentru ca oamenii sa ramana in ele.

Totusi, daca acest lucru nu se poate, Dumnezeu va va calauzi.
Haide bre!?!

Last edited by Pr.Gheorghe; 27.08.2010 at 20:00:15.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.08.2010, 20:21:35
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Cunoastem!!! Ma intreb ce a vrut domnia ta sa spuna prin "Sfanta Impartasanie" (sublinierea imi apartine)? Asta nu prea suna a invatatura de la doamna Albu.
"Foaie verde batz, n-ai de lucru fatzi". Hai sa ne legam de o forma de exprimare. Am spus "Sfanta Impartasanie" ca sa nu creez polemici inutile. Dar ai cu cine? Ce conteza ca spui "Sfanta Impartasanie" sau "Sfanta Cina" (cum se spune pe la noi)?

Interesant este ca dumitale ti-a atras atentia o forma de exprimare. Faptul ca nu respectati un exemplu si un indemn al Domnului Iisus Hristos (ma refer la spalarea picioarelor) nu l-ati observat?

Last edited by vasinec77; 27.08.2010 at 20:23:44.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.08.2010, 20:29:55
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
"Foaie verde batz, n-ai de lucru fatzi". Hai sa ne legam de o forma de exprimare. Am spus "Sfanta Impartasanie" ca sa nu creez polemici inutile. Dar ai cu cine? Ce conteza ca spui "Sfanta Impartasanie" sau "Sfanta Cina" (cum se spune pe la noi)?

Interesant este ca dumitale ti-a atras atentia o forma de exprimare. Faptul ca nu respectati un exemplu si un indemn al Domnului Iisus Hristos (ma refer la spalarea picioarelor) nu l-ati observat?
Omule, problema era cu "sfintenia"; de unde? De la Doamna Profeteasa?

Iar cu "nesimtirea" de care faci uz, pe un site ortodox, incercand sa-ti permiti prozelitismul (fie el si asa: "daca tot veni vorba") sa fiu iertat, las-o jos ca macane!

Last edited by Pr.Gheorghe; 27.08.2010 at 20:33:28.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.08.2010, 20:50:34
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru ceilalti, in afara de vasinec77

Domnia sa este, oarecum, victima colaterala, din cauza starii in care ma aflu. Am in parohie o familie mixta: el ortodox alcoolic, fost carciumar, ea adventista, pe moarte. El mi-a trimis azi la biserica banii pentru contributia anuala (marcat de faptul ca se apropie un necaz in casa lui) prin altcineva, iar eu m-am dus acasa la el, dupa Sfanta Liturghie, ca sa-i dau chitanta. nu era acasa,dar am fost intampinat de cineva de la "concurenta" (vai mie!) care, efectiv m-a luat de brat si m-a tarat afara din curte. Degeaba strigam: eu il caut pe nea Ion! Bre, nu-i crestineste! Ei raspundeau ca sa nu mai fac nici un pas ca le pangaresc (!!!) adunarea (de la capataiul muribiundei). In curtea aceea si nea Ion si sotia dansului m-au primit cu respect, mereu, nu o data...!
Am iesit, mi-a venit sa inghit chitanta, i-am blagoslovit (in gand) cum m-am priceput si mi-am vazut de drum.

Stiu ca nu este reprezentativ acest lucru pentru toti adventistii si nu trebuie sa-l tratez pe vasinec77 cu duhul razbunarii (nici n-am facut-o) da' cred ca m-a deranjat sfatul despre "vino, soro, sa vezi ce sfintenie avem" postat pe un site (totusi) ortodox. Am simtit ca este lipsa de bun simt (ca si azi, in parohie).

Iertati-ma!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.08.2010, 20:55:08
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Omule, problema era cu "sfintenia"; de unde? De la Doamna Profeteasa?
"Sfintenia" este de la Domnul Iisus Hristos. EL a instituit aceasta Sfanta Impartasanie. Nu a fost instituita de simpatia dumitale, "doamna profeteasa" (vorba unui alt user: ii faceti vesnica pomenire, in mod graduit).

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Iar cu "nesimtirea" de care faci uz, pe un site ortodox, incercand sa-ti permiti prozelitismul (fie el si asa: "daca tot veni vorba") sa fiu iertat, las-o jos ca macane!
Dumneata (si altii asemenea) apucati-va si faceti cele ce ne-a indemnat Domnul Iisus Hristos, in bisericile in care slujiti. Ca sa nu mai pot face eu prozelitism.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.08.2010, 21:06:09
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Dumneata (si altii asemenea) apucati-va si faceti cele ce ne-a indemnat Domnul Iisus Hristos, in bisericile in care slujiti. Ca sa nu mai pot face eu prozelitism.
Saru'mana pentru motivul de smerenie pe care mi l-ai servit! Cu adevarat nu fac tot ce ne-a indemnat Domnul, mare dreptate ai! Dar totusi lasa pe altii sa fie invatatori in casa mea, nu domnia ta.

Gata! M-am racorit! Domnul sa te acopere, omule, cu dragoste, intelepciune si la final sa-ti daruiasca mantuirea!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.08.2010, 21:07:25
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
cred ca m-a deranjat sfatul despre "vino, soro, sa vezi ce sfintenie avem" postat pe un site (totusi) ortodox. Am simtit ca este lipsa de bun simt (ca si azi, in parohie).

Nu am vrut sa arat "ce sfintenie avem", prin simplu fapt ca incercam sa respectam unul din indemnurile Mantuitorului (viata de credinta inseamna mult mai mult); orice om isi da seama ca in biserica mea nu va gasi nici un ingeras;

Se pare ca aveti niste standarde destul de joase daca v-a deranjat asa mult faptul ca unii respecta o invatatura crestina, pe care dvs. nu o respectati. In mod normal, asa ceva ar trebui sa va motiveze (sa va aplecati si mai mult asupra invataturilor Mantuitorului - toti avem scapari si putem invata unii de la altii).
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.08.2010, 21:09:33
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Domnul sa te acopere, omule, cu dragoste, intelepciune si la final sa-ti daruiasca mantuirea!
Domnul sa va binecuvanteze si sa va calauzeasca in pastorirea pe care v-a incredintat-o.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cina cea de taina, paine dospita, paine nedospita, pesach



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuitorul si zambetele Eliana Generalitati 36 19.06.2012 14:59:59
Sa-l visam pe Mantuitorul tigerAvalo9 Generalitati 14 25.08.2011 10:48:50
A cina cu necunoscuti Anca-Miha Generalitati 34 18.12.2008 22:39:27