Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2011, 16:50:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Eu nu reusesc sa-mi dau seama cum ar fi evaluata la judecata de apoi bucuria pe care o simt unii cand aud de moartea unui homosexual (sau orice altceva ne-ortodox). O fi o fapta buna, o fi o fapta rea? Poti sa te duci la D-zeu si sa te lauzi ca n-ai fost bun de nimic dar te-ai bucurat sincer cand a murit un gay?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2011, 17:04:02
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu nu reusesc sa-mi dau seama cum ar fi evaluata la judecata de apoi bucuria pe care o simt unii cand aud de moartea unui homosexual (sau orice altceva ne-ortodox). O fi o fapta buna, o fi o fapta rea? Poti sa te duci la D-zeu si sa te lauzi ca n-ai fost bun de nimic dar te-ai bucurat sincer cand a murit un gay?
E una sa-l judeci (osandesti) tu pe un pacatos si alta sa spui ca Dumnezeu nu poate sa faca ceva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2011, 18:01:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
n-ai fost bun de nimic dar te-ai bucurat sincer cand a murit un gay?
Pai uite ca totusi sunt buni la ceva, la experimentarea starii de bucurie cind moare un pacatos.
Alte bucurii sunt de exemplu generate de moartea in masa a celor de alta credinta din cauza tzunamiurilor si a cutremurelor ca sa nu mai vorbim de speranta tinuta cu voiosie in secret ca sfirsitul lumii este aproape.
Un fel de vino Doamne si omoara-ne pe toti ca nu suntem buni de nimic!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.04.2011, 21:16:56
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai uite ca totusi sunt buni la ceva, la experimentarea starii de bucurie cind moare un pacatos.
Alte bucurii sunt de exemplu generate de moartea in masa a celor de alta credinta din cauza tzunamiurilor si a cutremurelor ca sa nu mai vorbim de speranta tinuta cu voiosie in secret ca sfirsitul lumii este aproape.
Un fel de vino Doamne si omoara-ne pe toti ca nu suntem buni de nimic!
Andrei si Cozia draga....ai niste replici de tata minunea, in sensul bun...hihihu...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2011, 21:44:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu nu reusesc sa-mi dau seama cum ar fi evaluata la judecata de apoi bucuria pe care o simt unii cand aud de moartea unui homosexual (sau orice altceva ne-ortodox). O fi o fapta buna, o fi o fapta rea? Poti sa te duci la D-zeu si sa te lauzi ca n-ai fost bun de nimic dar te-ai bucurat sincer cand a murit un gay?

Asta e prima ta replica care chiar imi place!
Unii oameni nu simt nimic pt ceilalti,in special daca ceilalti sunt pacatosi,tarati;nu au puterea de a empatiza,nu au dorinta de a-i ajuta sa se schimbe,de a oferi ajutor sau poate nici macar de a le adresa vreo vorba...
Moartea unei traseiste,gasita ciopartita in boscheti,nu ar trezi nici o drama,"si asa,nu era decat o panarama"...asa am ajuns,astia suntem!
Ne zbatem pentru mantuire ca inecatii de pe Titanic,ne panicam ca nu mai sunt locuri,ca altii ne-o ia inainte si atunci trebuie sa facem tot felul de delimitari si sa ne linistim ego-ul facand asocieri cu altii"eu sunt chiar bun in comparatie cu X..."
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2011, 22:17:11
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Andrei si Cozia draga....ai niste replici de tata minunea, in sensul bun...hihihu...
Are un stil unic de exprimare a realitatii, care deseori provoaca convulsii...Da` nu lui..:-))
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2011, 22:19:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta e prima ta replica care chiar imi place!
Unii oameni nu simt nimic pt ceilalti,in special daca ceilalti sunt pacatosi,tarati;nu au puterea de a empatiza,nu au dorinta de a-i ajuta sa se schimbe,de a oferi ajutor sau poate nici macar de a le adresa vreo vorba...
Moartea unei traseiste,gasita ciopartita in boscheti,nu ar trezi nici o drama,"si asa,nu era decat o panarama"...asa am ajuns,astia suntem!
Ne zbatem pentru mantuire ca inecatii de pe Titanic,ne panicam ca nu mai sunt locuri,ca altii ne-o ia inainte si atunci trebuie sa facem tot felul de delimitari si sa ne linistim ego-ul facand asocieri cu altii"eu sunt chiar bun in comparatie cu X..."
Esti un bun observator draga mea..In cateva cuvinte, ai descris starea umanitatii...Ai dreptate, aici s-a ajuns!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2011, 23:08:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Are un stil unic de exprimare a realitatii, care deseori provoaca convulsii...Da` nu lui..:-))
Melisso, de fiecare data cind vad inima ta din poza trebuie sa ma frec la ochi. Mereu am senzatia ca este altceva decit o inima :)))
Trebuie sa recunosc ca este neobisnuita asa mica cum apare in poza
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2011, 02:25:54
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Melisso, de fiecare data cind vad inima ta din poza trebuie sa ma frec la ochi. Mereu am senzatia ca este altceva decit o inima :)))
Trebuie sa recunosc ca este neobisnuita asa mica cum apare in poza
:-))) pai uite ca de dragul tau imi schimb poza, daca-ti pare atat de carnala..
Mie mi-a placut ideea celor 3 perechi de maini asezate in forma de inima,care imi inspira protectie..:-)tata,mama si copilul sau daca te uiti bine la culori, 3 rase..oricum,un simbol al iubirii..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.04.2011, 14:11:44
Diana67's Avatar
Diana67 Diana67 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

[quote=Melissa;353622]Ahaa..deci pe acest topic, Dumnezeu e razbunator..e rau..Parca pe alte topice, Dumnezeu NU este autorul raului, nu face rau... QUOTE]

Nu Dumnezeu nu este razbunator ci este drept.

Faptul ca a pierdut o intreaga cetate de homosexuali, Sodoma (ca de aici vine: sodomie, somisti) trecand/o prin foc arata ca Dumnezeu este un judecator drept.
Dar, se pare ca tot nu a pierit samanta homosexualilor...
__________________
Nihil sine Deo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PACATUL - Lucrare a lui Dumnezeu OmuBun Pocainta 18 04.12.2016 22:32:26
Pedeapsa pentru pacate Florin-Ionut Pocainta 147 02.11.2013 16:06:22
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 22:19:44
Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu? sophia Generalitati 30 08.06.2010 23:32:25
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 20:55:01