Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.03.2012, 21:33:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deacord! Exista si dragoste adevarata,citeam la pr. Adrian de un cuplu,care au fost "impreuna" inca de cand aveau doi ani,erau de nedespartit. Si asa au fost toata viata!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.03.2012, 23:53:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi par potrivite aici urmatoarele cuvinte:
"Pana la un anumit punct, Duhul Sfant este viu in fiecare om, mai cu seama daca omul e crestin.
Dar aceasta experienta a harului este inca insuficienta si ea nu trebuie exagerata si nici nu e bine sa ne intemeiem cu indrazneala pe ea."

"Domnul a rezumat intreaga Sfanta Scriptura intr-o formula extrem de scurta: iubiti pe Dumnezeu si pe aproapele vostru (Mt 22,40).
Dar ce inseamna cuvantul iubire atunci cand e rostit de Hristos va ramane o taina pentru filologi pana la sfarsitul veacurilor.
Cuvantul iubire e insusi numele lui Dumnezeu. Si sensul lui adevarat nu se descopera altfel decat prin lucrarea lui Dumnezeu."

Din lucrarea "Viata si invatatura staretului Siluan Athonitul", scrise de ucenicul sau, arhimandritul Sofronie, Editura Deisis 2004, pp. 92-94
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.03.2012, 07:17:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deacord! Exista si dragoste adevarata,citeam la pr. Adrian de un cuplu,care au fost "impreuna" inca de cand aveau doi ani,erau de nedespartit. Si asa au fost toata viata!

Da,acestea sunt exceptii!
Dragoste adevarata= exceptie
Dragoste ordinara= normalitate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.03.2012, 09:23:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deacord! Exista si dragoste adevarata,citeam la pr. Adrian de un cuplu,care au fost "impreuna" inca de cand aveau doi ani,erau de nedespartit. Si asa au fost toata viata!
Sa stii ca am cunoscut si eu cupluri de "nedespartit", dar la unele era doar o dependenta emotionala ce aproape intra in sfera patologicului.

De ex. am mai scris de un cuplu (acum varstnici) care era f unit, nedespartit etc. Daca-ti poti imagina ca si atunci cand ea venea in vizita la mine, dupa o ora el incepea sa o sune sa vada ce face. Problema cu astfel de cupluri in care fiecare este intreg universul celuilalt este ca atunci cand apare o problema (sau unul simte nemultumire, insatisfactie etc.. Ca inevitabil exista astfel de momente), fiecare il va blama pe celalalt deoarece in celalalt cauta echilibrul si sursa satisfactiei (nu in sine!). Ei bine, la batranete au ajuns sa se injure, ocazional (pt ca-si reproseaza unui altuia toate neimplinirile din viata).
Cred ca iubirea are nevoie de maturitatea emotionala a sotilor. Parerea mea este ca ceva nu este tocmai in regula daca un cuplu este nedespartit. Am cunoscut si eu astfel de oameni. Unii s-au despartit dupa 3, 4 sau mai multi ani, cand celalalt nu le-a mai raspuns asteptarilor emotionale si au intrat intr-o zona de incertitudine si anxietate (gen, "nu m-a sunat azi, vai, nu ma mai iubeste").
Am vecini pe care-i vad intotdeauna impreuna: merg impreuna zilnic sa duca/aduca fiica de la scoala, sa o duca in parc, sa cumpere paine etc.. O situatie extrem de ineficienta. Nu i-am vazut nicicand separati si ii vad zilnic. Dar mie imi pare Mai degraba un fel de boala (adica le este frica sa fie singuri, iar comportamentul lor probeaza asta).

Deci, Raul, nu confunda "nedespartirea" cu iubirea. Sunt lucruri independente.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.03.2012, 09:41:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Despre dragostea adevarata

Dragostea adevarata eu nu o cunosc, dar stiu ca exista si o au sfintii lui Dumnezeu:

"Am văzut un om care pentru cei ce cădeau în cuvânt sau în faptă și stăruiau în cele rele până într-atât se întrista și suspina, încât se părea că numai el cu adevărat trebuia să dea socoteală pentru toți aceia și să fie predat osândei. L-am văzut pe altul care voia cu atata râvnă mântuirea fraților lui, încât de multe ori cu lacrimi fierbinți se ruga din toată inima iubitorului de oameni Dumnezeu sau să-i mântuiască pe aceia, sau sa fie osândit și el împreună cu ei, nevrând să se mântuiască singur, din pricina unei dispoziții prin care imita pe Dumnezeu, ca Moise; căci legat de ei duhovnicește prin iubire în Duhul Sfânt, nu voia să intre nici măcar în Impărăția cerurilor despărțit de ei.”[1]"

Comentariu:
Pentru iubirea lor cea mare, sfinții se simt una cu tot neamul omenesc; poartă în inima lor pe „întregul Adam”, pe omul din totdeauna și din tot locul, nu filosofic, ci cu simțirea vie a înfrățirii cu toți, mai bine zis cu fiecare în parte; și aici, pe pământ, sfântul se face părtaș la suferin țele fratelui, și în veșnicie cu dor dorește să împartă cu el bucuria; iar de e fratele lipsit de ea, e gata să piardă Impă răția si să îndure chinuri în iad alături de cei osândiți.

Că așa e iubirea, îi iubește fără osebire pe toți: pe pă cătoși, pe drepți, pe răi — răuvoitori, adică, și nărăviți în rău — și pe buni. Dragostea nu voiește răul cuiva, ci întotdeauna numai binele i-l vrea. Cum, dar, nu va voi ca fratele să scape de răul cel mare, care-i iadul, și să aibă parte de cel mai mare bine, de desfătarea din împărăție, unit cu Dumnezeu?

Cel ce voiește, din preaplinul iubirii, să fie mai de grabă osândit cu păcătoșii decât să se mântuiască fără ei, nu le îndreptățește acestora păcătuirea, ci suferă pentru că sunt păcătoși și vrea să-i vadă mântuiți. De aceea se roagă pentru ei, ca să se întoarcă de la păcat, să se căias că, și Dumnezeu să le ierte greșelile lor. Vrea cu iubirea să îmblânzească pe Iubitorul de oameni Dumnezeu, ca să biruie mila, iar nu dreptatea Lui.

Cel care nu primește să se mântuiască de unul singur se face următor al lui Moise, care-L ruga pe Dumnezeu să ierte pe Israel pentru închinarea la vițelul de aur, spunând: De vrei să le ierți păcatul acesta, iartă-i; iar de nu, șterge-ma și pe mine din cartea Ta, în care m-ai scris! (Ieș. 32, 32).

Sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...irea-crestina/

(sublinierea imi apartine.. am simtit ca este necesara accentuarea ideii ca pacatul nu este indreptatit, justificat, scuzat)

Last edited by anna21; 10.03.2012 at 09:54:52.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.03.2012, 10:51:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Eu... ce sunt in stare sa accept ?

Sunt o tinara femeie , de 37 de ani , care deja am o cariera (sunt lector universitar) si care de multa vreme ma gindesc la un mariaj, la a-mi face o familie. Nu am zabovit nici pina acum in a-mi alege un partener dar toate incercarile au fost zadarnice . Nici nu mai inteleg cum este lumea aceasta , ce voiesc barbatii, ce cauta ei defapt ?
Acum stau in fotoliu , am o ceasca de cafea dinainte si ma gindesc indelung la esenta vietii, cu privirea pierduta prin living, la ce este dragostea adevarata, la calitatile pe care trebuie sa le aibe un om, la frumusetea exterioara , la cea interioara, la iubirea sincera, etc.
Eu cred ca prefer frumusetea interioara, calitatile alese, caracterul frumos , omul nobil pe interior. Cel putin acestea ma atrag acum.
Insa in tineretea mea de multe ori m-am lovit de pretentiile barbatilor privitoare la calitatile fizice: sa fi trasa prin ceva si mai putin prin altceva adica, sa fi trasa prin inel cu fizicul dar sa nu fi trasa prin tuș, sa ai fizic de viorica dar nu privire angelica ci un pic agresiva, sa nu inspiri naivitate si inclinatii spre preocuparile casnice ci sa fi amatoare de vacante si distractii, sa nu ai un limbaj doct ci vulgarizat americaneste, sa nu te lasi mult timp curtata ci sa fi tu prima care face propunerile .
La fel am vazut ca femeile plinute nu au cautare, cele cu o conformatie speciala la nas asisderea, cele cu ochii cazuti intocmai, nici cele cu cearcane , nici cele cu pieptul mic, nici cele cu gura prea mare si nici altele la care se pot gasi cusururi fizice .
Nu inteleg de ce este asa ? Parca nu este firesc sa fie asa dar totusi este . Aproape ca nu conteaza exteriorul omului ci sufletul sau .
Da... mult m-am gindit de ce totusi este invers , de ce conteaza exteriorul in primul rind pt. barbati ?

Ma tot gindeam asa si imi roteam privirea prin camera . Ochii mi-au cazut pe un corp de biblioteca ce este rupt pe o muchie. Mi-a si produs iarasi dizgratie la vedere ! Mi l-au lovit de nou cind l-am bagat in camera . Este urit asa , este inestetic, dar m-am gindit sa il schimb . Trebuie sa imi iau un corp nou , frumos si elegant . Nu face acesta de mine , cine vine la mine si mi-l vede ride de mine . Negresit am sa-mi cumpar altul, o sa il schimb !
La un moment dat m-am ridicat din fotoliu si m-am dus sa imi iau un suc din frigider . Mi-au cazut ochii chiar pe usa acestuia care este un pic infundata. Abia il cumparasem , il pusesem in folosinta si in graba venind am scapat usa din mina cind am deschis-o si aceasta s-a lovit de coltul mesei si s-a indoit .
Nu-mi place , arata ca naiba . El este bun, este excelent, este nou , functioneaza impecabil, ma folosesc de el fiind multumita , dar ... arata rau . Nu se face sa am in casa lucruri care desi sunt noi , sunt urite , cu defecte .
M-am intors in living si pt. ca seara cadea mi-am aprins o lumina si m-am asezat iarasi in fotoliu. Stateam exact sub bratul strinb si abajurul spart al lustrei . Fusese noua cind am facut petrecerea de inaugurare a casei dar un prieten neatent, a lovit lustra cu dopul de la sampanie si astfel a capatat defect . Nici de acesta nu imi place cum arata, dar am neglijat . Ce frumoasa era , dar acum arata rau de tot . Parca ar fi casa de amarit ! Am sa o inlocuiesc , nu este de mine , trebuie una frumoasa, impecabila, fara cusur !

Daaaa, deci m-am pus iarasi pe ginduri incercind sa patrund in mintea barbatilor , incercind sa caut o logica in felul lor de comportament , de a-si cauta o partenera, de a avea tot felul de preferinte , de a judeca pur si simplu, de a face alegerile . Complicata treaba ! Nu stiu cum au ei mintea si sensibilitatea ? Cred ca nici cei care pot rezolva cubul Rubik nu pot patrunde judecatile unui barbat ! Cel putin asa cred .
Noi femeile suntem asa, mai practice si suntem si mult mai ingaduitoare , mai simple, mai sensibile, mai devotate si hai sa zicem chiar si adevarul : mai putin pretentioase !!!!!

Of, m-au istovit gindurile si nu am ajuns la nici un rezultat . Voi veda eu cum voi face cu barbatii astia ! Am sa ma culc , miine trebuie sa merg si la reprezentanta auto sa vad daca macar acum mi-au adus masina . O astept de 4 luni. Nu stiu ce sa mai cred ! Acum doua zile era gata , gata sa o iau pe cea cu farul din dreapta spart . Asteptasem atit timp incit nu mai aveam rabdare , imi doresc cu orice pret modelul acesta . Dar totusi, sa o iau de noua cu un far spart !?!? Da, stiu ca mergi in servis si intr-o ora iti pune unul nou, nu te costa nimic deoarece este in garantie, refacerea este impecabila , nici nu zici ca ar fi avut ceva ... Dar totusi, daca dau atitia bani , pai am si pretentii . Trebuie sa fie perfecta , altminteri ce Dumnezeu facem . Daca nu este perfecta de la inceput s-ar putea pe urma sa imi intre in cap cine stie ce idei, sa-mi para rau, ca poate ar mai avea si altceva ascuns si de care inca nu mi-am dat seama si tot asa pina cind , in cele din urma , sa vreau sa o vind chiar de noua .
Nu domnule, lucrul nou trebuie sa fie impecabil , ca de aceea platesc !

Da, da, da... ginduri , ginduri ! Ma culc . Astia sunt barbatii ! Cine sa ii inteleaga ? Dar totusi este bine ca fiecare om are asupra lui mila lui Dumnezeu si nu ramine necuplat decit doar cel care si doreste asta .
Ce bine zicea cel care a scris parabola vamesului si a fariseuleui : multumesc Tie Doamne ca nu sunt si eu asa cusurgie precum sunt barbatii !!! Cita bucurie !!! Ma pot culca un pic mai linistita !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 10.03.2012 at 11:15:25.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.03.2012, 16:11:05
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Deci, Raul, nu confunda "nedespartirea" cu iubirea. Sunt lucruri independente.
Eu am zis ce a spus un mare parinte,nu spun nimic de la mine. Iertare. Si prin "de nedespartit" nu ma refer sa fie exact ca siamezii,poate avea si un alt inteles expresia.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.03.2012, 19:38:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sunt o tinara femeie , de 37 de ani , care deja am o cariera (sunt lector universitar) si care de multa vreme ma gindesc la un mariaj, la a-mi face o familie. Nu am zabovit nici pina acum in a-mi alege un partener dar toate incercarile au fost zadarnice . Nici nu mai inteleg cum este lumea aceasta , ce voiesc barbatii, ce cauta ei defapt ?
Acum stau in fotoliu , am o ceasca de cafea dinainte si ma gindesc indelung la esenta vietii, cu privirea pierduta prin living, la ce este dragostea adevarata, la calitatile pe care trebuie sa le aibe un om, la frumusetea exterioara , la cea interioara, la iubirea sincera, etc.
Eu cred ca prefer frumusetea interioara, calitatile alese, caracterul frumos , omul nobil pe interior. Cel putin acestea ma atrag acum.
Insa in tineretea mea de multe ori m-am lovit de pretentiile barbatilor privitoare la calitatile fizice: sa fi trasa prin ceva si mai putin prin altceva adica, sa fi trasa prin inel cu fizicul dar sa nu fi trasa prin tuș, sa ai fizic de viorica dar nu privire angelica ci un pic agresiva, sa nu inspiri naivitate si inclinatii spre preocuparile casnice ci sa fi amatoare de vacante si distractii, sa nu ai un limbaj doct ci vulgarizat americaneste, sa nu te lasi mult timp curtata ci sa fi tu prima care face propunerile .
La fel am vazut ca femeile plinute nu au cautare, cele cu o conformatie speciala la nas asisderea, cele cu ochii cazuti intocmai, nici cele cu cearcane , nici cele cu pieptul mic, nici cele cu gura prea mare si nici altele la care se pot gasi cusururi fizice .
Nu inteleg de ce este asa ? Parca nu este firesc sa fie asa dar totusi este . Aproape ca nu conteaza exteriorul omului ci sufletul sau .
Da... mult m-am gindit de ce totusi este invers , de ce conteaza exteriorul in primul rind pt. barbati ?

Ma tot gindeam asa si imi roteam privirea prin camera . Ochii mi-au cazut pe un corp de biblioteca ce este rupt pe o muchie. Mi-a si produs iarasi dizgratie la vedere ! Mi l-au lovit de nou cind l-am bagat in camera . Este urit asa , este inestetic, dar m-am gindit sa il schimb . Trebuie sa imi iau un corp nou , frumos si elegant . Nu face acesta de mine , cine vine la mine si mi-l vede ride de mine . Negresit am sa-mi cumpar altul, o sa il schimb !
La un moment dat m-am ridicat din fotoliu si m-am dus sa imi iau un suc din frigider . Mi-au cazut ochii chiar pe usa acestuia care este un pic infundata. Abia il cumparasem , il pusesem in folosinta si in graba venind am scapat usa din mina cind am deschis-o si aceasta s-a lovit de coltul mesei si s-a indoit .
Nu-mi place , arata ca naiba . El este bun, este excelent, este nou , functioneaza impecabil, ma folosesc de el fiind multumita , dar ... arata rau . Nu se face sa am in casa lucruri care desi sunt noi , sunt urite , cu defecte .
M-am intors in living si pt. ca seara cadea mi-am aprins o lumina si m-am asezat iarasi in fotoliu. Stateam exact sub bratul strinb si abajurul spart al lustrei . Fusese noua cind am facut petrecerea de inaugurare a casei dar un prieten neatent, a lovit lustra cu dopul de la sampanie si astfel a capatat defect . Nici de acesta nu imi place cum arata, dar am neglijat . Ce frumoasa era , dar acum arata rau de tot . Parca ar fi casa de amarit ! Am sa o inlocuiesc , nu este de mine , trebuie una frumoasa, impecabila, fara cusur !

Daaaa, deci m-am pus iarasi pe ginduri incercind sa patrund in mintea barbatilor , incercind sa caut o logica in felul lor de comportament , de a-si cauta o partenera, de a avea tot felul de preferinte , de a judeca pur si simplu, de a face alegerile . Complicata treaba ! Nu stiu cum au ei mintea si sensibilitatea ? Cred ca nici cei care pot rezolva cubul Rubik nu pot patrunde judecatile unui barbat ! Cel putin asa cred .
Noi femeile suntem asa, mai practice si suntem si mult mai ingaduitoare , mai simple, mai sensibile, mai devotate si hai sa zicem chiar si adevarul : mai putin pretentioase !!!!!

Of, m-au istovit gindurile si nu am ajuns la nici un rezultat . Voi veda eu cum voi face cu barbatii astia ! Am sa ma culc , miine trebuie sa merg si la reprezentanta auto sa vad daca macar acum mi-au adus masina . O astept de 4 luni. Nu stiu ce sa mai cred ! Acum doua zile era gata , gata sa o iau pe cea cu farul din dreapta spart . Asteptasem atit timp incit nu mai aveam rabdare , imi doresc cu orice pret modelul acesta . Dar totusi, sa o iau de noua cu un far spart !?!? Da, stiu ca mergi in servis si intr-o ora iti pune unul nou, nu te costa nimic deoarece este in garantie, refacerea este impecabila , nici nu zici ca ar fi avut ceva ... Dar totusi, daca dau atitia bani , pai am si pretentii . Trebuie sa fie perfecta , altminteri ce Dumnezeu facem . Daca nu este perfecta de la inceput s-ar putea pe urma sa imi intre in cap cine stie ce idei, sa-mi para rau, ca poate ar mai avea si altceva ascuns si de care inca nu mi-am dat seama si tot asa pina cind , in cele din urma , sa vreau sa o vind chiar de noua .
Nu domnule, lucrul nou trebuie sa fie impecabil , ca de aceea platesc !

Da, da, da... ginduri , ginduri ! Ma culc . Astia sunt barbatii ! Cine sa ii inteleaga ? Dar totusi este bine ca fiecare om are asupra lui mila lui Dumnezeu si nu ramine necuplat decit doar cel care si doreste asta .
Ce bine zicea cel care a scris parabola vamesului si a fariseuleui : multumesc Tie Doamne ca nu sunt si eu asa cusurgie precum sunt barbatii !!! Cita bucurie !!! Ma pot culca un pic mai linistita !!
pentru noi barbatii femeile sunt un mister, asa cum pentru voi femeile barbatii sunt un mister.
Sa fim totusi corecti. Criteriile pe care le-ai enumerat mai sus dupa care se ghideaza barbatii in alegerea partenerei, sunt valabile si la femei (cu o exceptie: barbatii vor femei cu sanii mari, femeile vor barbati musculosi). Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 10.03.2012 at 19:42:27.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.03.2012, 20:04:18
JustNicol JustNicol is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pentru noi barbatii femeile sunt un mister, asa cum pentru voi femeile barbatii sunt un mister.
Sa fim totusi corecti. Criteriile pe care le-ai enumerat mai sus dupa care se ghideaza barbatii in alegerea partenerei, sunt valabile si la femei (cu o exceptie: barbatii vor femei cu sanii mari, femeile vor barbati musculosi). Doamne ajuta!



Daaaaaaaaa......si cu bani la portofel.......:)))))))))))))))))))))))))))))))))) )....ca sa le cumpere tot ce isi doreste inimioara lor......................:)))))))))))))))))))))))) ))


<<<<<<<,Realitatea este mult mai dureroasa, cinica si nedreapta>>>>>>>>>>>>
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.03.2012, 20:10:32
JustNicol JustNicol is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
draga mea, EXISTA pe lume dragoste adevarata. Nu se poate sa nu intalnit vreodata oameni fericiti si oameni mai putin fericiti. Cred ca numai cine nu vrea este si v-a fi nefericit. Domnul a zis :"cautati si veti afla", iar cine cauta (si isi doreste) dragostea adevarata, o v-a afla. Doamne ajuta!

Multumesc DRAGUL MEU :), .......................
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29